Jak vybrat ten nejlepší živý vánoční stromeček a nenechat se ošidit? Inspirujte se v našem článku

Dokážete si představit něco krásnějšího, než živý vánoční stromek ve vašem domově?

Víte, jak si vybrat nejlepší strom, který vydrží během celých svátků?

Výběr toho nejlepšího a hlavně živého vánočního stromku je velkým posláním, které nesmíte nikdy podceňovat.

Řezaný stromeček musíte vybrat pečlivě, aby vám vydržel nejen do Štědrého dne, ale po celé Vánoce!

V Čechách fungují plantáže a farmy, kde si můžete strom vybrat předem. Společnost vám ho uřízne a doveze jen pár dní před Vánoci, aby vydržel dlouho v dobrém stavu.

Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší a nejkrásnější strom pro své Vánoce!

Kde koupit živý vánoční strom?

Většina lidí si pro koupi vánočního stromku zvolí stánek ve městě nebo hobbymarket. Bohužel na takovém místě nikdy nevíte, co kupujete. Obchody a stánky často prodávají zboží ze zahraničí a nejsou vám schopni zaručit čerstvost stromků.

Nejlepší volbou je zahradnické centrum, lesní školka nebo plantáž vánočních stromků. Stromek si můžete vybrat celé týdny předem a potom si ho jen vyzvednout těsně před Vánoci. Velkou výhodou je, že vám pracovníci přesně řeknou, jak o daný strom pečovat a jak dlouho vám doma pravděpodobně vydrží.

Zavedení dodavatelé by měli být členy Sdružení pěstitelů vánočních stromků, tím je zaručena čerstvost stromu i jeho zdraví.

Živý vánoční strom si zaslouží nejkrásnější ozdoby. Naučte se, jak vyrobit DYI přírodní ozdoby v pohodlí svého domova.

U každého dobrého prodejte budete mít také možnost ofrézování kmenu. Výhodou je, že se lépe vejde do stojanu. Nevýhodou naopak je, že vám vydrží po mnohem kratší dobu čerstvý.

Při koupi nezapomeňte, že strom musí být v ochranné fólii. Díky tomu se vám při přepravě neponičí. Tuto fólii ale musíte po příjezdu domů okamžitě odstranit.

Výhodou zahradnických center i dalších prodejců stromků je možnost zakoupení i jiného sortimentu pro vánoční účely. Zakoupit si můžete kvalitní zboží, např.:

  • stromky v květináči,
  • jmelí,
  • chvoj na zakrytí záhonů.
Školka živých vánočních stromků.

Druhy živých vánočních stromků

Na trhu se každoročně objevuje hned několik druhů stromů. Podívejme se na nejčastější a nejoblíbenější druhy, které si můžete přinést domů.

Borovice černá (Pinus nigra)

Borovice jako vánoční stromeček.

Svazky dlouhých jehlic v opravdu hustém porostu, to je pravá tvář borovice černé. Díky širší a pevné koruně je velmi dekorativní. Dobrá zpráva je, že si ji doma užijete po dlouhou dobu, protože vydrží i vyšší teploty.

Většinou má sytě zelenou barvu, neopadává, a když se vám podaří sehnat opravdu kvalitní kus, vydrží po celé vánoční svátky. Mnoho stromů se v pořádku dočká i svátku Tří králů. Některé dokonce vydrží až do Velikonoc! Tato investice se vám zaručeně vyplatí.

Smrk pichlavý (Picea pungens)

Smrk pichlavý jako vánoční strom.

Známe ho také jako smrk stříbrný a oproti jiným smrkům je hustší s homolovitě tvarovanou hustou korunou. Jde o nejoblíbenější druh smrku na Vánoce, protože vypadá v interiéru nádherně. Navíc ho seženete poměrně levně.

Díky šedozelenému až stříbrnému zbarvení jehlic je dekorativní a velmi dlouho si zachovává svěží vzhled, aniž by opadal. Jeho větve jsou velmi pevné, takže na ně můžete s klidným srdcem pověsit i těžší ozdoby. Nebojte se, zaručeně vám nespadnou na zem.

Jedle kavkazská (Abies nordmanniana)

Jedle kavkazská jako skvělý vánoční stromeček.

Jedle kavkazská je nejoblíbenější živý vánoční stromek, který si můžete pořídit. Zároveň se jedná o nejdražší vánoční strom na trhu. Známá tím, že roste velmi pravidelně a drží krásný tvar. Délka jehličí je zhruba 3 centimetry, navíc na líci je hezky lesklé.

Větve jsou pevné a bez problémů na ně můžete zavěsit i těžké ozdoby. Dalo by se říci, že tento strom skoro neopadává a vydrží dlouho.

Mezi další vánoční stromy, které se těší velké oblibě mezi lidmi, patří:

  • smrk ztepilý,
  • borovice černá,
  • jedle normandská,
  • jedle bělokorá a další.

Vybírejte jen zdravé stromy

Při výběru vánočního stromu byste se neměli dívat jen na to, jestli se vám líbí. Jeho zdravotní stav je také velmi důležitý. Na co se musíte dívat při výběru živého vánočního stromku?

Nejprodávanější stromky měří 1,5 až 2 metry. Stromek by měl mít pružné pevné větve a pravidelný tvar, aby se vám dobře zdobil.

Ohlídejte si, jak je na tom jehličí s barvou a celkovým stavem. Na první pohled seschlé či nepřirozeně zbarvené jehličí obejděte velkým obloukem.

Strom by neměl opadávat ani nijak viditelně (až moc) ronit pryskyřici. Větve nesmí být deformované, ale naopak by měly volně splývat do prostoru.

Nikdy se nenechte přemluvit ke koupi stromu, který je předem zabalený, protože nepoznáte, v jakém stavu je jehličí, které má být sytě zelené a svěží. Díky těmto tipům při výběru nikdy neuděláte chybu!

Jak o strom během vánočních svátků pečovat?

Po příjezdu domů dbejte na to, abyste stromek ihned zachránili před ochranou sítí. V opačném případě se stromek může zapařit. Připravte si dostatečně velkou nádobu s vodou a strom do ní postavte.

Stromek umístěte do chladné místnosti, ideální je garáž nebo předsíň, kde se netopí.

Klidně ho dejte i na zahradu, terasu či balkon ale jen pokud některé z těchto míst není na jižní straně. Jestli poskytnete stromu teploty kolem bodu mrazu, nemusíte ho vůbec dávat do nádoby s vodou.

Pokud se rozhodne pořídit živý vánoční stromek, tak tohle je skvělé video, které vám s péčí o něj pomůže:

Jak pečovat o vánoční stromek? | BAUHAUS Česká republika

Strom potřebuje vodu

Většina lidí skladuje živý stromek v teple. V tomto případě je nutné ho umístit do stojánku a spolu s ním ho postavit na světlejší místo, kde nebude vystaven přímým slunečním paprskům nebo radiátoru.

Dobré je zvolit stojánek s vodou, aby mohl strom po seříznutí kmene pít vodu a vydržel co nejdéle. Stojany, které jsou opatřeny nádržkou na vodu, seženete v zahradnickém centru. Nezapomeňte si stojan koupit, až si pojedete pro živý stromek.

Kdy vánoční stromek pořídit?

Čas je při nákupu vánočního stromku klíčový. Stromky se řežou zhruba 3 až 4 týdny před vánoci, takže to záleží na vás, jestli ho koupíte hned, jak se objeví na trhu třeba 3 týdny přes svátky nebo jen pár dnů před Štědrým dnem.

Počítejte s tím, že čím později stromek koupíte, tím menší výběr budete mít k dispozici. Nejlepší volbou je výběr stromku i měsíc před Vánoci. Těsně před svátky si ho potom můžete vyzvednout nebo si ho nechat doručit od dané společnosti.

Jaký stojan na vánoční stromek je nejlepší?

Výběr vhodného stojánku na stromek je důležitý proces. Stojan s nádržkou na vodu může být keramický. Ideální je pro malé a střední stromky a pojme až několik litrů vody, takže strom udrží čerstvý nejdéle.

Plastové stojany jsou většinou bez nádržky a malé děti pak mohou stromek shodit. Existují i takové, které mají nádržku na vodu, takže s ním dítě nehne, když se naplní. Tato volba bude mnohem lepší. Hlavně v případě, jestli máte malé děti. Bohužel tyto stojany v interiéru nepůsobí právě elegantně.

Dřevěné stojany vypadají elegantně a někdo si je dokonce zvládne vyrobit i sám. Kupované stojany mají zabudovaný zavlažovací nádobu. Oblíbené jsou i litinové, které unesou i silnější a vyšší stromky. K zahození ale není ani kovový, má výbornou stabilitu a pevná ocelová konstrukce zvládne udržet i stromek větších rozměrů.

Až budete mít vybraný živý vánoční strom i stojan, nezapomeňte na světelné řetězy na stromek, bez kterých Vánoce nebudou dokonalé!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X