Jak zvládnout předvánoční úklid snadno a rychle

Vánoce nejsou jen poklidným svátkem, který s sebou přináší láskyplnou atmosféru a rozjařené tváře dětí. Pro mnohé z nás je to zároveň velmi stresující období, kdy v krátkém času potřebujeme zvládnout mnoho práce najednou. Patříte-li mezi ty šťastnější, pravděpodobně vám zbývá už jen jediná, nejméně lákavá, aktivita – vánoční úklid!

Připravili jsme si proto pro vás několik tipů, které vám poradí, jak zvládnout vánoční úklid, aniž byste u toho přišli o rozum!

Kdy začít s vánočním úklidem

Ptáte-li se sami sebe, kdy začít s vánočním úklidem, doporučujeme jej nechat jako poslední aktivitu z celého předvánočního víření. Počkejte na dobu, kdy budete mít doma vánoční stromeček a cukroví bude hezky odpočívat v krabicích někde nahoře na kuchyňské lince. Začnete-li s předvánočním úklidem dřív, budete se pravděpodobně potýkat s nepořádkem, který se všude kolem ještě stokrát objeví.

Sestavte si seznam

Základem každého vánočního úklidu je správně nastavený systém. Napište si proto seznam všech prací, které je třeba v domácnosti udělat. Následně si tento seznam ještě jednou přečtěte a rozdělte jej do 4 sloupců podle naléhavosti. Nejen, že si tím ušetříte mnoho času, ale vytvoříte si i plán, podle kterého budete efektivnější a systematičtější.

  • Je to nutné a spěchá to (toto udělejte prioritně)
  • Není to nutné, ale spěchá to (toto delegujte na někoho z rodiny)
  • Je to nutné, ale nespěchá to (toto udělejte sekundárně)
  • Není to nutné a nespěchá to (na to se vykašlete)

Zpříjemněte si to!

Úklid nemusí být jenom nudná práce, i když zrovna nepatříte mezi tradiční domácí hospodyňky, můžete si jej užít po svém! Pusťte si k práci svou oblíbenou hudbu, uvařte si kávu nebo si otevřete lahvinku svého oblíbeného vína. Kreativitě se meze nekladou a věřte nám, že v příjemném rozpoložení vám práce půjde dvakrát tak rychle!

Postupujte od shora dolů

Poslední, co při předvánočním úklidu potřebujete je mrhat drahocenným časem. Soustřeďte se proto nejprve na úklid prachu (z lustrů, polic a skříní), odstranění přebytečného oblečení, mytí oken a dveří a až poté vezměte do rukou vysavač nebo mop. Na každou část domácnosti použijte úklidové prostředky k tomu určené, které snadno odstraní nečistoty a dodají lesk a ušetří vás dlouhého a pracného drhnutí nebo leštění.

Zbavte se viditelného nepořádku

Tlačí-li vás čas, je třeba umět dělat kompromisy a v oblasti úklidu to platí dvojnásob. Zaměřte svou pozornost primárně na viditelný nepořádek a sny o úhledně urovnané šatní skříni si nechte na jarní úklid. Projděte si byt a hledejte velké plochy – zrcadla, obývací stěnu, stůl, konferenční stolek, okna, kuchyňskou linku, WC a koupelnu nebo záclony. To jsou místa, která když se uklidí, prozáří celý domov.

Nebuďte na to sami

Nikdo nikde nenapsal, že na všechno musíte být sami. Mnoho žen si ale přesto myslí, že se musí stylizovat do role superženy, která vypere, vyžehlí, zajistí děti, manžela, jídlo a domácnost a bude přitom krásná a zábavná společnice.

Začněte letos s novou tradicí a do úklidu zapojte celou rodinu! Podívejte se na to, co je třeba zvládnout a některé úkoly přenechejte dětem a manželovi. Předejdete zbytečnému stresu a ostatní si uklizené domácnosti budou více cenit!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.