Kam na Vánoce? Spousta nápadů, jak si je vychutnat naplno. Inspirujte se!

Letošní Štědrý den vychází na čtvrtek, což je paráda, neboť je to všední den. 

Máme tedy před sebou dva pěkné prodloužené víkendy. 

Co o nich podniknout? Kam o Vánocích?

Záleží, jestli si chcete užívat rodinné pohody v teple rodinného krbu, vychutnávat si cukroví, vánoční pohádky nebo filmy, a nebo byste raději podnikli něco více akčního. 

Tipy, kam na výlet o Vánocích

Vánoční trhy jsou neodolatelné! Překypují atmosférou Vánoc, jsou voňavé a můžete zde nakoupit i pár maličkostí. Na jejich obhlídku se vydejte jak na Štědrý den nebo mezi svátky.

Vánoční trhy v Praze

Za zmínku rozhodně stojí pražské vánoční trhy, které jsou rozsáhlé, mají bohatý kulturní program a lze je spojit i se spouta jinými zážitky a poznáváním. Naleznete je hned na několika místech.

Trhy na Staroměstském náměstí trvají většinou od konce listopadu až do Tří králů. Prodejní stánky lákají i k nákupu malých drobností pod stromeček na poslední chvíli. Budou otevřeny od 10:00 do 22:00 hod.

Dalšími známými vánočními trhy, které jistě stojí za zmínku, jsou ty na Václavském náměstí. Trvají také od konce listopadu až do Tří králů, stánky s občerstvením bývají otevřeny až do půlnoci. Kromě toho zde můžete do 22:00 hod. nakoupit i nějaké drobnosti jako šály, rukavice, čepice nebo vánoční dekorace.

Kdyby vás ještě nohy dostatečně nebolely, zavítejte také na náměstí Republiky. Tyto trhy zde budou sice jen do Štědrého dne, ale pokud to stihnete, dejte jim šanci. Stánky bývají otevřeny od 10:00 do 19:00 hod.Tak stejně pořídíte i s trhy na Tylově náměstí a náměstí Míru, kde se dočkáte i nějakého doprovodného programu. 

Na Pražském hradě bude také živo. Trhy jsou zde v plném proudu od konce listopadu do Tří králů. Stánky budou otevřeny od 9:00 do 18:00 hod.

Kam o Vánocích vyrazit za vánočními trhy? Například do hlavního města.
milujuprahu.cz

Brněnské vánoční trhy

Dalšími trhy v České republice, které stojí za zmínku jsou zajisté trhy brněnské. Ty se odehrají na Dominikánském náměstí a náměstí Svobody od 27. 11. 2020 do 3. 1. 2021. Nakoupíte zde dárečky na last minute, ale také si pochutnáte na prvotřídních specialitách. Čas můžete strávit i v zimním baru, chybět nebude ani pestrý doprovodný program.

Vánoční trhy v Brně nabízí jednu z možností kam na Vánoce s rodinou.
coolbrnoblog.cz

Vánoční jarmark v Olomouci

Olomoucké vánoční trhy patří také k těm nejlepším. Zkrátka na každém místě naleznete bohaté vyžití, které nabízí ruch velkoměsta. Pokud máte volný Štědrý den, do 16:00 hod. si můžete vychutnat skvělou atmosféru na Horním a Dolním náměstí. 

Chvíli si můžete zkrátit nákupem ve stáncích, kde seženete vše od výborného svařáku, grogu, punče i kupříkladu skvělé langoše, naleznete i malé dárky na poslední chvíli. Své blízké můžete potěšit výrobky z keramiky, ze dřeva, vánoční dekorací na další Vánoce, výrobky z ovčí vlny nebo pletenými výrobky. Mimo jiné budete moci využít i mobilního kluziště, které bude umístěno na Dolním náměstí.

Dalším tipem, kam o Vánocích jsou trhy v Olomouci.
vikings.cz

Vánoční trhy v zahraničí

Vánoční trhy v zahraniční se mohou pochlubit svou honosností. K nejnavštěvovanějším trhům patří kupříkladu ty v německých Drážďanech, kterých je hned několik. Vyhledávané jsou i trhy v sousedním Rakousku, kterým vévodí hlavní město Vídeň

V Polsku stojí za shlédnutí malebné trhy v Krakově, v Belgii Bruselské trhy a ve Švédsku vánoční trhy v Göteborgu

Každý evropský stát vydá to nejlepší. Takové cestování za vánočními trhy nemusí být úplně od věci. Pokud to bude možné, a nepřepadne nás nějaká další vlna pandemie, je to skvělý způsob, jak strávit nejen Vánoce, ale i celý advent. 

Jestli vás to láká ještě dále do světa, pak se na žebříček velkolepé vánoční výzdoby může postavit New York. Vánočních trhů zde naleznete spousta, ale i další dobrodružství, mezi něž patří bruslení v Central parku, návštěva legendární obchodu Santalandu, prohlídka krásně nazdobených vánočních výloh nebo jednoho z největších vánočních stromů na světě.

Kam na vánoční trhy v zahraničí.
slevomat.cz

Vánoční dovolená na horách

Hory jsou pro mnohé únik od reality do světa odpočinku a klidu. Taková zasněžená chajda uprostřed ničeho nemusí být nic nudného. Ovšem se nabízí i jiné možnosti spojené s wellness nebo aktivním odpočinkem v podobě lyžování nebo bobování s dětmi.

Právě onoho dostatku sněhu, kterého se nám v posledních letech nedostává, si můžete vychutna do sytosti. A kam vlastně vyrazit? V České republice je hned několik míst, kde to stojí za to. Beskydy, Jeseníky, Krkonoše nebo třeba Šumava? Klidně se vydejte i do našich sousedních Tater nebo Alp. Takový výlet je zkrátka parádní.

Klínovec v Krušných horách

Ideální tip, kam na výlet na Vánoce s dětmi. Ježíškovu cestu zde můžete vyšlápnout pěšky nebo na běžkách. Čeká zde spousta zajímavých úkolů i Ježíškova pošta, kde děti mohou zanechat svůj dopis s osobním přáním. Co se týká lyžování, jde o největší lyžařský areál v Krušných horách, kde jsou i uměle zasněžované sjezdovky. Jste-li běžkaři, budete si naopak libovat v 205 kilometrů dlouhé běžecké trati.

Celodenní skipas:

 • dospělí – 790 Kč
 • děti – 600 Kč
 • senioři – 710 Kč

Skipas na 4 hodiny:

 • Dospělí – 630 Kč
 • Děti – 480 Kč
 • Senioři – 570 Kč

Červený Kámen v Kopřivnici

Tento skiareál poblíž Kopřivnice v Beskydech je uměle zasněžován a nabízí i udržovanou běžeckou trasu o délkách 6,5 a 2,4 km. 

Denní lyžování do 16:00 hod.
Dospělí250 Kč
Děti do 140 cm130 Kč
Denní na 2 hod.150 Kč (děti 80 Kč)
Denní na 3 hod.200 Kč (děti 100 Kč)
Dětský vlek50 Kč (3 hod.)
Večerní lyžování po 16:00 hod.
Dospělí220 Kč
Děti do 140 cm120 Kč
Večerní 2,5 hod.180 Kč (děti 110 Kč)
Večerní 2 hod.160 Kč (děti 90 Kč)

Skiresort Černá hora – Pec

Tato dovolená na Vánoce jistě potěší celou rodinu, neboť tento skiresort v Krkonoších nabízí pestré vyžití. Vychutnat si můžete sáňkování, bobování, večerní lyžování, snowtubing, funline, běžecké lyžování, snowpark a funpark nebo alpinistické výlety s průvodcem.

Ceník skipasů do 24. 12.:


DOSPĚLÝ
JUNIOR / SENIORDÍTĚSTŘÍDAVÝ
1 den810,-/720,-690,-/620,-570,-/510,-970,-
od 13:00580,-500,-410,-
od 14:00450,-380,-310,-
4 hodiny710,-610,-500,-

Ceník skipasu od 25. 12.:

DOSPĚLÝJUNIOR / SENIORDÍTĚSTŘÍDAVÝ
1 den880,-/790,-750,-/670,-620,-/550,-1 060,-
od 13:00630,-540,-450,-
od 14:00480,-410,-340,-
4 hodiny770,-660,-550,-

Skiaréna Karlov v Jeseníkách

Toto lyžařské středisko v Malé Morávce je výborné pro rodiny s dětmi nebo rekreační lyžaře a snowboardisty. Výhodou jsou také rodinné skipasy, v dolní části stanice je také dětský koutek s profesionálním dozorem. V oblibě je také rodinná vyhlídková sjezdovka o délce 1450 m.

Ještěd v Jizerských horách

A pokud přemýšlíte nad vánoční dovolenou v okolí Jizerských hor, můžeme doporučit Ještěd, který má kromě sjezdovky a běžecké dráhy také další aktivity.

Kromě aktivního lyžování naleznete i různé vánoční pobyty na horách, které zahrnují vydatnou štědrovečerní večeři, relaxaci v podobě masáže, vířivky, ale také živé vánoční hudby.

Jasná ve slovenských Tatrách

Další skvělou možností, jak strávit Vánoce na horách, je Jasná v Nízkých Tatrách. Vybrat si můžete hned z několika sjezdovek, z nichž jsou i některé uměle zasněžované.

Lyžování ale i wellness si dopřejete na horách, kam můžete vyrazit na Vánoce.
ageas.co.uk

Zde je malá videoukázka, jak krásně se na Jasné dá lyžovat:

Jasná - TVOJ KOPEC, TVOJ TRIUMF 2018_19

Kam o Vánocích k moři

Nebo patříte k lidem, kteří by nejraději před zimou a plískanicí utekli někam daleko? Pak vás nejspíš potěší vánoční stromeček z palmy a sníh z písku. Nemusíte celý den strávit na pláži, ale využít čas aktivně, ochutnávat nová jídla a poznávat nové kraje. Láká vás Egypt, Thajsko, Kanárské ostrovy nebo Spojené arabské emiráty? Všude si můžete vychutnávat teploty nad 20 či 30 °C. 

Egypt je jednou z nejnavštěvovanějších destinací nejen v zimě. Teplota Rudého moře se drží okolo příjemných 22 °C. Lákavá je také Malajsie, kde se teploty moře drží kolem 26 °C.

Spojené Arabské Emiráty jsou dalším tipem na idylickou dovolenou na Vánoce. Moře je vyhřáté na 25 °C, teplota vzduchu má optimálních 26 °C.

A co třeba Dominikánská republika, která nabízí i kromě odpočinku na pláži i výšlap do horských oblastí a nabízí moře o teplotě 28 °C?

Na Kanárských ostrovech si můžete vychutnat teploty kolem 22 °C, v Thajsku zase o něco více. Teplota vzduchu je zde 31 °C, moře je luxusně teplé, má až 27 °C. 

Co dalšího podniknout o Vánocích. Možností je mnoho, například můžete jet k moři.
wallpapercave.com

Kam na Vánoce s dětmi

Český Krumlov a okolí

Další možností kam na Vánoce, zejména pokud máte děti, je Český Krumlov na Jihu Čech. Na Štědrý den si tady můžete jít nakrmit medvědy, zazpívat koledy s ostatními, nebo se vydat na vyhlídkovou plavbu na voru. To vše a ještě více nabízí malebné město Český Krumlov. Kromě toho se můžete stavit i na místní vánoční trhy, které nabízí i další aktivity v podobě prohlídky několika betlémů nebo pečení, trhy a prohlídky v klášterech. 

Nedaleko odtud se také nachází České Budějovice, které nabízí jisté vyžití v podobě vánočních trhů na náměstí Přemysla Otakara II. Čas zde můžete strávit nákupem ve stáncích, ale i bruslením na ledovém kluzišti. Pokud nemáte vlastní brusle, nevadí, můžete si je zapůjčit. Pro menší děti bude zábavný i vánoční kolotoč, vyhlídková věž nebo zvonička přání.

Putování za betlémy

V Třešti zase můžete zažít putování za betlémy v domě J. A. Schumpetera. Expozice je k vidění denně od 9:30 do 16:30 hod., 25.12. 2020 a 1. 1. 2021 bude otevřeno až od 13:00 hod.

Vstupné: 

 • Dospělí – 50 Kč 
 • Děti od 6 let – 25 Kč
 • skupiny nad 10 lidí – 25 Kč

V Chomutově, Kladrubech, Plzni a na balustrádě pražské Lorety zase můžete shlédnout živý betlém za doprovodu zpěvu koled a popíjení teplého svařáku nebo grogu.

Když už jsme u betlémů, a zajímají vás významné expozice, na hospitálu Kuks můžete vidět sousoší v plenéru zvané Braunův betlém. Procházka touto venkovní výstavou by vám měla zabrat maximálně 30 minut. 

Dalším a nejvíce významným dílem je Třebechovický Proboštův betlém, který je umístěn v muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem. 

Vstupné:
Dospělí100,-
Senioři  nad 65 let a studenti60,-
Senior se Senior pasem 55 +60,- 
Děti 4–15 let30,-
Rodina (2 dospělí a 2 děti)220,-
Rodina s Rodinným pasem 200,- 
Děti do 4 let a ZTPzdarma 

Otevírací doba:

 • Pondělí – ZAVŘENO
 • Úterý – neděle 9.00-12.00 a 12.30-16.30 h.

Poslední prohlídka 16.00 h.

Pokud bydlíte poblíž Jindřichova Hradce, můžete navštívit místní muzeum, kde jsou vystaveny Krýzovy jesličky, exponát největšího mechanického betlému na světě.

Otevírací doba:

 • 24. prosince a 31. prosince otevřeno do 12.00 a 1. ledna od 13.00

Vstupné:

 • základní vstupné – 60,- Kč/osoba
 • děti, studenti, důchodci a invalidé – 40,- Kč/osoba
 • děti do 6 let – zdarma
Český Krumlov je jedním z měst, kam zavítat o Vánocích.
ardusat.og

Hurá do ZOO!

Pokud máte děti, které milují zvířátka, neseďte doma ani na Štědrý den a vyražte do ZOO. Do ZOO v Ostravě se vlastně můžete vypravit v jakýkoliv sváteční den, bude zde tradiční komentované štědrodenní krmení žralůčků, šimpanzů, slonů a hrochů. Jako vánoční dárek dětem do 15 let je dopřán vstup zdarma.

Vstupné:

 •  děti do 15 let – zdarma
 • dospělí – 80 Kč

Otevírací doba: 

 • 9:00-16:00 hod.

Stejně tak se odehraje i v pražské ZOO, což je dalším tipem, kam o Vánocích s dětmi. Těšit se můžete i na nadělování vánočních dárků zvířátkům. Pro děti do 15 let je opět nachystána zvýhodněná vstupenka.

Vstupné: 

 • dospělí – 250 Kč
 • děti do 3 let – zdarma
 • děti od 3 let – 1 Kč
 • důchodci, ZTP, ZTP/P – 150 Kč 

Otevírací doba: 

 • 9:00-16:00 hod.

Vánoční nadílku si užijete i v dalších ZOO v České republice, například na olomouckém Svatém kopečku, kde kromě nadělování dárků zvířátkům na Štědrý den dostanete dětské vstupné pro dopělé. Dárky se budou rozbalovat v 9:30 hod. Komentované prohlídky budou 25. 12. v 16:00 a 18:00 hod.

Vstupné:

 • dospělí 80 Kč, 25. 12. – 110 Kč
 • děti od 3 let, studenti do 26 let a senioři nad 65 let – 80 Kč
 • děti do 3 let – zdarma
 • držitelé ZTP, ZTP/P – poloviční sleva

Otevírací doba:

 • 9:00-14:00 (25. 12. do 18:30) hod.

V ZOO Plzeň se zase děti nabaží chytáním zlaté rybky a vydají se po stopách naučné vánoční stezky. 

Vstupné:

 • Dospělí – 100 Kč
 • Děti do 15 let, studenti do 26 let, důchodci nad 60 let – 70 Kč
 • Děti do 3 let – zdarma
 • Rodinné vstupné 2+2 – 310 Kč

Otevírací doba: 

 • 10:00-17:00 hod.

Ve Zlíně si vychutnáte světelnou vánoční dekoraci, nadělování dárečků zvířátkům a dostanete i zvýhodněné vstupné.

Vstupné:

 • Dospělí – 80 Kč
 • Děti – 40 Kč
 • Studenti a senioři – 60 Kč

Otevírací doba: 

 • 8:30-16:00 hod. 
Vánoce v ZOO je atraktivní nejen pro děti ale také pro dospělé.
magazin.aktualne.cz

Kam o Vánocích na wellness

Přemýšlíte, kam na Vánoce za wellness a lázeňskými pobyty? Můžete si je dopřát u nás v Česku nebo také v zahraničí. Z českých destinací jsou nejznámější Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Luhačovice, Lázně Darkov, Janské Lázně nebo Františkovy Lázně. 

Na Slovensku můžete zavítat do Piešťanských lázní nebo Trenčianských Teplic. Skvělým tipem jsou také místní termální lázně Velké Losiny, v zahraničí pak slovenská Bešeňová, Patince nebo termály v Maďarské Budapešti.

O vánočních svátcích klidně zrelaxujte a dopřejte si blahodárný wellness.
hotel2mari.com

Pro ty, kdo na nějakou akci na Vánoce nedají, a raději nasávají sváteční pohodu, doporučujeme shlédnutí oblíbených filmů. Mrkněte, které vánoční filmy stojí za shlédnutí. Nebo byste raději ocenili klasické vánoční pohádky?

Kromě toho se můžete rozptýlit i oblíbenou vánoční hudbou nebo klasickými vánočnímu koledami.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.