Vánoce z Číny – jak nakupovat, na co si dát pozor a jak nejlépe ušetřit

Chystáte se nakupovat vánoční dárky, ale nechcete utrácet zbytečné peníze navíc?

Baví vás levně nakupovat, mít dopravu zdarma a stále vybírat z nekonečného množství produktů?

Pokud se vám zdá, že jsou v našich obchodech některé druhy zboží zbytečně předražené, vyzkoušejte pro změnu ty čínské.

Už dávno neplatí, že to co se objedná levně z Číny, nemůže být kvalitní. Vyzkoušejte online nákupy z čínských obchodů a přesvědčte se sami!

Proč je tak populární kupovat zboží z Číny?

Nakupování přes internet je oblíbené samo o sobě. Internetové obchody se zaměřují buď na konkrétní sortiment (dětské zboží, elektronika, potraviny atd.) nebo smíšený, kde seženete na jednom místě skoro všechno.

dnes je online nakupování jednoduché a zvládne ho každý

Přestože českých e-shopů je opravdu hodně, nákupy ze zahraničí jsou na denním pořádku. Staly se doslova koníčkem každého z nás. Dnes je běžné, že se nemusíte omezovat pouze na náš trh, ale můžete shánět zajímavé zboží i za hranicemi.

Nakupovat se dá v podstatě po celém světě a nejpopulárnější jsou právě nákupy z Číny, zejména pak z prověřených e-shopů, jejichž seznam vám zde předkládáme.

Oblíbené Čínské eshopy pro online nákupy

  • Aliexpress
  • Alibaba
  • DealExtreme
  • DHgate
  • BangGood
  • Coolicool


Jaké jsou hlavní důvody, proč se vyplatí levné nákupy z Číny?

1. Nízké ceny

Zásadním důvodem je nízká cena zboží, kterou si lidé často vyloží jako podezřelou, protože přece není možné, aby to bylo tak levné. Jenže ono takhle levné je, čínské obchody si vzájemně velmi konkurují a své ceny tedy snižují na minimum.

Cena čínského zboží v českých e-shopech – u nás je běžné, že české internetové obchody nakupují zboží z čínských zdrojů, ale konečná cena je mnohem vyšší. Důvodem jsou náklady za dovoz, DPH, CLO, záruka (24 měsíců) a také náklady na reklamu.

2. Rozsáhlý sortiment

Dá se říci, že nabídka produktů (zboží) v čínských obchodech je obrovská a v podstatě neomezená. Čínský trh jde stále kupředu a mnohem dál než jiní výrobci. zabývají se nejen inovací již existujících druhů zboží, ale neustále přicházejí se zcela novými výrobky. Díky tomu je sortiment tak bohatý, že si z něj vyberou i ti nejnáročnější.

3. Doprava zdarma

Jestli jste už někdy čínský internetový obchod navštívili, mohli jste si všimnout, že doprava zdarma platí u převážné části zboží. Pokud se divíte, jak je možné, že vám až z Číny můžou poslat balíček zdarma, pak je to díky tomu, že se objednávky posílají hromadně. Tím může prodejce uplatnit tzv. hromadnou slevu, která umožňuje uplatnit dopravu zdarma. Jedinou nevýhodou jsou dlouhé dodací lhůty, nejčastěji až 4 týdny, u některých druhů zboží dokonce i déle.

Jak nakupovat dárky z Číny a nenechat se napálit?

O tom, že jsou nákupy z Číny výhodné a můžete na nich ušetřit značné částky není pochyb, ovšem musíte si dát pozor, od koho nakupujete. Dnes už neplatí, že by levné zboží z Číny bylo nekvalitní, ovšem není tomu tak u všech prodejců. U takového nákupu je důležité ohlídat 2 věci – hodnocení prodejce a zpětnou vazbu (tzv. feedback).

Hodnocení prodejce

Jestliže se vrhnete do nakupování, hlídejte si, aby měl prodejce opravdu dobré hodnocení, ideálně více než 90 %, pokud je nižší, raději si vyberte někoho jiného. Nenechte se zlákat, ani kdyby to zboží bylo sebelepší, a vy jste ho opravdu potřebovali sebevíc.

U každého hodnocení obvykle uvidíte národnost a počet kusů, které si hodnotící osoba objednala. Dá Vám to tedy přehled o tom, jak jsou spokojeny s nákupem osoby z různých koutů světa.

Zpětná vazba (feedback)

Tohle je moc dobrá pomůcka pro výběr zboží i prodejce. Je běžné, že zákazník si objedná zboží a jakmile mu dorazí, vyfotí nejen své balíčky ze všech možných úhlů či stran, ale zejména došlé zboží.
Máte tak šanci vidět, jak opravdu dané zboží vypadá a tím se vyhnout reklamním snahám prodejce. Zkrátka máte jistotu, že když si zboží objednáte, přijde přesně v té podobě, jakou vidíte na fotce. Proto u každého zboží nezapomeňte sledovat záložku feedback.

nákupy online nikdy nebyly snadnější


Nákup zboží z Číny – výhody a nevýhody

VýhodyNevýhody
velký výběr levného zbožídelší dodací lhůta (až několik týdnů)
nízké cenyzboží nad 22 eur se musí dodanit
doprava zdarma u 90 % zbožíu zboží nad 150 eur je nutné platit clo
pojištění při nedodání zbožínávod je u většiny produktů jen anglicky
(jen při platbě Paypal u vybraných obchodů)občasné komplikace při reklamaci zboží

Nákup z Číny – internetové obchody

Narazit můžete na spoustu čínských obchodů, které nabízí dopravu zdarma na zboží, které posílá do Evropy, ale jen některé jsou skutečně důvěryhodné. Nejčastějším jazykem je angličtina, takže není problém se v obchodě zorientovat, případně si nechat stránku přeložit.

Ideální je, když si pro začátek nejdříve ověříte, jak je obchod důvěryhodný. Na to stačí malá pomůcka.

Ověření důvěryhodnosti

  • otevřete si google.cz
  • zadejte frázi „název obchodu + review“ – příklad: Alibaba review

Aliexpress (Aliexpress.com)

Zřejmě nejpopulárnější internetové tržiště, kde seženete opravdu úplně všechno – elektroniku, oblečení, boty, kosmetiku, kabelky, hobby potřeby atd. Zvláštností je, že Aliexpress není sám o sobě obchodem, ale funguje jako zastřešení různých obchodníků, kteří jeho prostřednictvím nabízí své zboží.

U každého nákupu je zaručen vzhled nabízeného produktu a garantováno dodání. Pokud nastanou komplikace, můžete žádat o vrácení peněz zpět. Díky Google překladači je Aliexpress k dispozici i v češtině, ale pokud umíte anglicky, držte se raději nakupování v tomto jazyce.

VýhodyNevýhody
doprava zdarmanepodporuje Paypal
velký výběr zboží 
hodnocení zákazníků 
Celkové hodnocení9,5

DealExtreme (dx.com)

Známý ráj neznačkové elektroniky a všech možných doplňků, které s ní souvisí. Nakoupíte tu za hubičku držáky na telefony, kabely, různé konektory, LED žárovky apod.

Většina zboží má dopravu zdarma a web lze dokonce možné přepnout na českou verzi.  Obchod nabízí přes 300 000 výrobků za opravdu skvělé ceny.

VýhodyNevýhody
doprava zdarmamálo nových výrobků
mnohokrát prověřený obchod 
sklad v EU 
možnost PayPal plateb 
Celkové hodnocení9,3

Coolicool (coolicool.com)

Oblíbený a velmi známý obchod, který se specializuje na mobilní telefony a veškeré jejich příslušenství. Nabídka je rozsáhlá a k dostání jsou mobily známých i méně známých výrobců – např. Zopo, Doogee, Huawei, Lenovo a další.

K tomu i bohatá nabídka příslušenství jako obaly, nabíječky, sluchátka atd. E-shop nabízí dokonce i produkty společnosti Xiaomi, která se stala konkurencí iPhonu a Samsungu. Díky skladu v Evropě, nemusíte platit ani DHP či clo, cena která se vám v e-shopu ukazuje je konečná.

VýhodyNevýhody
doprava zdarmanepřehledný e-shop
široká nabídka mobilů 
sklad v EU 
Celkové hodnocení8,9

Banggood (banggood.com)

Další internetový obchod, kde splašíte všechno možné zboží z Číny – oblečení, mobily, hračky apod. Zajímavá je nabídka RC modelů s doplňky (baterie, ovladače, …) či příslušenství k mobilům.

Výhodou je, že má tento obchod sklad také v EU, takže není nutno platit clo a ještě máte dopravu zdarma. O Banggood se říká, že je to jen větší verze DealExtremu. Velkým plusem jsou reálné fotky produktů.

VýhodyNevýhody
doprava zdarmaminimum prodejních akcí
platby přes PayPal 
sklad v EU 
reálné fotky produktů 
Celkové hodnocení8,1

Alibaba (alibaba.com)

Uznávaný server, který je spíše B2B tržnicí, umožňující setkání nabízející strany s poptávající stranou. Zkrátka je to online tržiště, které slouží odběratelům a dodavatelům, případně výrobcům z celého světa, ke spolupráci.

Na výběr jsou zde miliony výrobků, služeb i součástek. Ke každému výrobku či službě máte informace vypracované do detailu, a pokud máte jiný dotaz, můžete zkontaktovat výrobce či dodavatele přímo.

DHgate (dhgate.com)

Čínské internetové tržiště, kterým DHgate bezesporu je, nabízí velké množství zboží mobilních telefonů, včetně příslušenství, sportovní oblečení a různé doplňky, hračky, šperky a mnoho dalších. Samozřejmostí je také doprava zdarma u většiny zboží.

Podmínky pro platbu cla a DPH u objednávek z čínských internetových obchodů

  • Celková hodnota zásilky nepřesahuje 22 eur – zboží je osvobozeno od cla i DPH
  • Celková hodnota zásilky přesahuje 22 eur a zároveň nepřesahuje 150 eur – zboží je osvobozeno od cla, ale vyměří se DPH (21% z celkové hodnoty zásilky)
  • Celková hodnota zboží přesahuje 150 eur – je vyměřeno clo (výše cla je závislá na typu zboží – jeho sazebním zařazením) i DPH
  • Celková hodnota zboží = hodnota zboží + poštovné a balné + pojištění přepravy.

V řadě případů posílají prodejci zboží zdarma (shipping free), takže je možné, že zásilka nebude pojištěna. Pak stačí pro výpočet cla a DPH pouze hodnota objednaného zboží.

Pár tipů na závěr

  • Naučte se místo platební karty používat raději PayPal. Vyhněte se zadávání platebních údajů z vaší kreditky na webech, které neznáte, nebo jsou nedůvěryhodné.
  • Pokud nakupujete často, je lepší si zřídit zvláštní bankovní účet a k němu i platební kartu, kterou budete používat jen na nákupy v čínských obchodech.
  • Počítejte s tím, že doba dodání může být dlouhá. Někdy se prodlouží mnohem více díky zdržení zásilky na celnici.
  • Jestli vám nějaké zboží dorazí poničené nebo dokonce vůbec, na nic nečekejte a hned kontaktujte daného obchodníka. Ten většinou zašle obratem zdarma nový kus stejného zboží

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.