Oslava Vánoc v jiných zemích. Jak se slaví na severu nebo v tropech?

Víte, kdo nosí dárky ve Finsku nebo jak slaví Vánoce v Mexiku?

Zajímá vás, na čem si pochutnávají u klokanů nebo jaké dobroty mají na štědrovečerní tabuli v Brazílii?

Chcete vědět, jak se slaví Vánoce ve světě? Mrkněte do našeho článku a zjistíte to!

Oslavy Vánoc se konají skoro po celém světě a i když s pestrobarevnými světelnými dekoracemi se setkáte takřka všude, tak každá země má přece jen své charakteristické zvyky i tradice.

Jiné je to tam, kde jsou vánoční svátky na sněhu a jinak se oslavuje v oblastech s celoročním sluncem.

V našem článku se dozvíte jak se Vánoce v některých koutech světa slaví.

Vánoce ve Finsku

Ve Finsku nosí dárky Veliký Ukko spolu se svými pomocníky v podobě pidimužíků s pláštěnkami, kterou jim lemuje kožešina. Říká se, že tito pomocníci sbírají zlobivé děti a odnáší je do ledového království. Základem finských vánoc je generální úklid, kdy každý Fin vycídí celý dům od sklepa po půdu.

Svátečním dnem je stejně jako u nás 24. 12. Jednou z tradic je rýžový nákyp, který se podává ke snídani na Štědrý den. Vždy se do něj zapeče mandle a ten kdo jí najde, bude mít příští rok svatbu.

U štědrovečerní tabule se sejde celá rodina, na kterou čeká jako předkrm sleď nebo losos. Dalšími pokrmy jsou vánoční šunka, mrkev s tuřínem a zeleninový salát s mrkví, řepou, nakládanými okurkami a bramborami.

finská vánoční koule s přáním veselých Vánoc
Zdroj: touchoffinland.com

Místo cukroví si dávají dezert, který je perník a švestková polévka (džus). Pro Finsko jsou Vánoce oslavou vánočního stromku, což je také důvod, proč má vždy to nejvíce čestné místo ve všech prostorách, včetně veřejných míst. Dospělí pak spolu s dětmi pod stromem tančí a radují se z dárků.

Zajímavostí je, že si Finové nepotrpí na barevné ozdoby, takže jsou stromky bílé. Štědrý večer je také věnován zesnulým, takže se navštěvují místní hřbitovy a na jejich památku se zapalují symbolické svíčky.

Vánoce v Mexiku

Pokud hledáte zemi, kde jsou Vánoce skutečně veselé a hodně hlasité, pak je to Mexiko, kde jsou tyto svátky považovány za jedny z nejveselejších z celého křesťanského světa. Řada mexických rodin si dováží vánoční stromečky z Kanady, ale s ohledem na to, že je to finančně náročné, tak si do většiny domácností pořizují tzv. piňatu.

Piňata je obrovitý hliněný džbán na vodu, který se bohatě ozdobí a naplní hračkami, různými sladkostmi a malými dárečky. Potom se zavěsí na dveře jako vrchol vánočních oslav. Zejména děti ocení i piňaty ve tvaru zvířátek.

mexická piňata ve tvaru malého býčka
Zdroj: amazon.com

Štědrý večer vždy začne průvodem se svíčkami. Povinnost zúčastnit se mají všichni členové domácnosti.

Prochází se setmělým domem a klepe se na jednotlivé dveře, přičemž se zpívá koleda o Betlému. Každé dveře v domě musí být pečlivě uzamčeny, jako srdce těch lidí, kteří k sobě odmítli vpustit Josefa s Marií.

Celý průvod pak dorazí k zavěšené piňatě a tu se pak děti snaží pomocí dřevěných hůlek rozbít. Jakmile se to podaří, obsah se vysype ven a každí si smí vybrat to, co se mu líbí, ať už jde o hračku či sladkost. Žádný dárek není nikdy popsán jménem.

Tradičními pokrmy jsou kukuřičná polévka, taštičky z kukuřičného těsta plněné masem (tamales), a samozřejmě rýže, fazole a tortilla pálivou salsou. Oslavy Vánoc trvají do Tří králů.

Děti sepíší dopisy s přáním a ty pak 5. ledna dají před dům k botám naplněným senem. Seno je pro velbloudy, na kterých dorazí Tři králové.

Vánoce v Dominikánské republice

Mexiko ovšem není jedinou zemí, kde to na Vánoce žije. Stejně divoké je to i v Karibiku. Oslavu vánočních svátků tu připravují několik dlouhých týdnů dopředu a obyvatelé tím přímo žijí a jsou neuvěřitelně natěšení, až to vše propukne. Všude můžete slyšet koledy na vlnách merengue.

Na každém rohu se tančí, jásá, haleká, ohňostroje létají až k obloze, po rumu se vždy jen zapráší, festivaly jedou na plné pecky a po celý prosinec tu Andílci nadělují dárky. Tito Andílci jsou v podstatě lidé, kteří si vždy mezi sebou někoho vylosují a navzájem si pak tajně dávají dárky. Teprve před Vánoci se dozví, kdo byl jejich Andílkem, který jim dal dárek.

Vrcholem vánočním oslav je 24. prosinec, kdy se podává tradiční pokrm v podobě vepřové pečeně, jež se naloží do salsy z pomerančů, oregana a česneku. Jako příloha je bramborový salát a masové, případně zeleninové závitky, které se balí do listů banánovníku.

i takhle si můžete představit štědrý den v Dominikánské republice
Zdroj: cataloniahotels.com

Vánoce v Austrálii

U klokanů slaví vánoční svátky podobně jako v Anglii, jen je rozdíl v tom, že zatímco v tuto dobu je v Anglii zima děti se koulují, v Austrálii vrcholí léto a děti mají letní prázdniny, takže tráví většinu času na pobřeží s rodinou. Vánoční stromečky mají umělé nebo živé v květináči. Typické australské vánoce v podstatě neexistují, protože tu jako model Vánoc používají zvyky Britů.

Dárky nosí Otec Vánoc, i když v posledních letech tu některé rodiny vítají i Santa Clause, což je rival Otce Vánoc z USA. Vždy v noci z 24. na 25. prosince přichází do každého domu a vloží dětem dárky do punčoch, které se zavěsí na krb nebo do povlaku z polštáře, jež se nechává viset na rohu postele. Výzdoba je velmi chudá, v podstatě se zavěsí jen slaměné ozdoby, jmelí, větvičky stromů a stromeček v květináči (umělý).

S ohledem na teploty, se tradiční večeře pořádají na terasách či zahradách a výjimkou nejsou ani parky nebo pláž. Je to šance setkat se s příbuznými i kamarády a předat si navzájem dárky. Co se týká jídla, odpovídá ročnímu období i oblasti.

Menu obsahuje mořské plody, krocana, kachnu, kuře, těstoviny, pestré ovocné i zeleninové saláty a samozřejmě tuny zmrzliny. Jí se také meloun a vše se zapíjí australským vínem a pivem.

v Austrálii nosí většinou dárky Santa Claus
Zdroj: australiantimes.co.uk

Vánoce v Ekvádoru

Přestože tu stejně jako u nás zdobí vánoční stromeček, dárky si předávají osobně mezi sebou, ať už jednotlivými členy rodiny či přáteli, děti navíc dostanou dárky, o které si předem napíšou v botě.

Rozdávání dárků i slavnostní večeře připadají na 25. prosince. Během předávání se poslouchají a zpívají koledy, a také se konzumuje krocan, za což může vliv USA. Mimo to se jí také slepice, králík, ovce a další druhy masa.

v Ekvádoru se velmi dbá na tradice
Zdroj: tripsavvy.com

Na další dva sváteční dny připadají různá procesí na ulicích, kdy se lidé převléknou za postavy z betlémské doby. Průvod projde celým městem a končí se v kostele, kde všichni společně zazpívají koledy. Děti, které dorazí v přestrojení, dostanou drobné dárky – sladkosti či malé dárky.

Vánoce v Brazílii

Oslava Vánoce a narození Ježíše Krista se v této zemi slaví skutečně velkolepě a zejména v širokém kruhu skutečně rozvětvených rodin, které se vzájemně navštěvují. Vzhledem k tomu, že mají v období Vánoc v Brazílii léto, tak jsou děti doma, protože mají letní prázdniny.

Vánoční stromek tu mají umělý, dárky se pod ním ale nenechávají. Zvykem je, že ve všech rodinách ukryjí rodiče dárky po celém domě, do různých skrýší a úkolem dětí je pak všechny dárečky najít.

Rodiny jsou tu opravdu početné a v řadě z nich není únosné, aby se navzájem obdaroval skutečně každý. Řeší se to formou hry, kdy každý přinese jen 1 vánoční dárek a pak si mezi sebou losují jména přítomných, kteří do poslední chvíle nemají tušení, jaký dáreček vlastně dostanou.

Sváteční hostina, jíž se říká Večeře zrození, je velice bohatá, mezi pokrmy najdete krocana s nádivkou, šunku, rýži, ovoce a mnoho dalších. To nejdůležitější je zachování vánočních zvyků, které si tu velmi ctí. Na pečení cukroví si tu moc nepotrpí, ale dá se koupit v místních pekařstvích.

v Brazílii se o Vánocích slaví stejně jako o každých svátcích
Zdroj: christmas-day.org

Všichni věřící se vždy účastní půlnoční mše. Brazílie je považována za nejotevřenější národ z celého světa. Oslavy tu prožívají skutečně naplno, tančí v ulicích a zpívají. Oslavy Vánoc končí stejně jako u nás 6. ledna na Tři krále.

Christmas Traditions Around the World

Zajímají vás vánoční tradice ve světě? Znáte nějaké? Pochlubte se nám v komentářích!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.