Vyrobte si vánoční dekorace z přírodních materiálů za pár desítek minut. Inspirujte se!

Chcete mít letos vánoční výzdobu stylovou a přitom netradiční?

Co když se nezaměříte jen na klasické skleněné či plastové ozdoby a zkusíte si nějaké vánoční dekorace vyrobit vlastníma rukama?

Naučte se vyrábět vánoční dekorace z přírodnin. Není to nic složitého, vypadá to hezky, a pokud máte potomky, můžete zapojit i je.

Vyrábět můžete z opravdu velké škály materiálů. Šišky, lišejníky, žaludy, šípky nebo i jedlé sušené ovoce, zelenina a ořechy jsou na takovou dekorací více než vhodné.

Určitě můžete použít i mnoho dalších věcí, přičemž některé z nich používáme i v návodech v tomto článku. Inspirujte se!

Tropické ovoce

Dříve se na stromek zavěsila malá jablíčka nebo křížaly, ale dnes je sortiment o hodně bohatší. Oblíbené je zejména tropické ovoce v podobě citrusů (pomeranče, citrony), ale super je i karambola.

Vybrané ovoce nakrájejte na 0,5 cm silné plátky a usušte. Sušit můžete na topení, v horkovzdušné troubě (max. při 50°C) nebo v sušičce ovoce.

Do suchých plátků udělejte šídlem nebo něčím jiným ostrým dírku a provlékněte šňůrku, aby šlo ovoce zavěsit na stromek jako ozdoba.

Můžete také jednotlivé plátky navléknout na šňůrku a udělat velkou závěsnou ozdobu, která bude připomínat girlandu.

Plátky ovoce proložte suchým listím a na některý plátek ještě přilepte kousek skořice lepící pistolí.

Sušené ovoce jako dekorace na vánoční stromek.

Proutěný stromeček s přírodních materiálů

Jaké přírodní materiály budete potřebovat?

  • Proutí (tenké i silné)
  • Provázek hnědé barvy
  • Přírodní materiál – lepidlo, nůžky, malé šišky, ořechy, skořici vcelku, kuličky z provázků, korálky, badyán atd. (záleží na tom, co máte po ruce) a světelný řetěz (stačí 2 m).

Začněte tím, že vezmete tenké proutí a vytvoříte z něj kruh spletením. Do kruhu postupně zapíchněte 6 silnějších proutků a nahoře je svažte provázkem dohromady, aby vznikla kostra stromku.

Kolem celé kostry pak proplétejte jednotlivé tenké kousky proutí, odspodu až ke špičce.

Jakmile dopletete strom až nahoru, pečlivě ho ovažte provázkem tak, aby se proutí zpevnilo a zároveň se vytvořila špička.

Než začnete zdobit, prostrčte dovnitř co nejopatrněji světelný řetěz, aby zůstal venku jen kabel se zástrčkou.

Potom se pusťte do samotného zdobení s pomocí lepící pistole. Každou šišku, ořech, skořici atd. přilepte troškou lepidla ke stromečku.

Takhle postupujte, až dokud nebude celý ozdobený nebo vám nedojdou přírodní ozdoby. Až stromek rozsvítíte, bude kouzelný.

Přírodní vánoční dekorace z větviček a šišek
Zdroj: icreativeideas.com

Nezbyl vám čas na vlastní tvorbu? Pořiďte si podobné výrobky online!

99% zboží skladem a doprava zdarma při nákupu nad 1000 Kč.

Vánoční ozdoby z lesa

Šišky jsou vděčný přírodní materiál, protože s nimi můžete tvořit, co chcete. Někdo je nechává čistě přírodní, jen na ně přiváže šňůrku a rozvěsí na stromek. Krásně vypadají i šišky, které namalujete zlatou nebo stříbrnou barvou.

A co takhle šiškové panenky? Stačí jen nastříhat z látky kolečka o průměru 6 – 7 cm, kápnout na širší konec šišky lepidlo a položit kolečko látky, to bude sukýnka, na ní přilepte větší korálek, na který namalujete obličej a nakonec nastříhejte kousky vlny, přilepte na korálek a máte vlasy. Nakonec už jen přidáte šňůrku a ozdoba je na světě.

Krásné a jednoduché panenky ze šišek
Zdroj: fler.cz

Dekorace ze skořápek ořechů

Vánoční řetěz z vlašských ořechů je tradiční ozdobou, ale zkusili jste už použít ořechové skořápky?

Ořech se rozpůlí tak, aby se neporušila skořápka, vyjměte jádro (to použijte na pečení cukroví), mezi půlky skořápek dejte šňůrku, a přilepte je k sobě.

Na šňůrku uvařte mašličku, a pokud chcete, můžete skořápky ozdobně namalovat, nebo na spodní část přilepit kousek vánoční stuhy.

Klidně je můžete jen slepit a nabarvit zlatou barvou. Na míse budou vypadat úžasně.

Pozlacené skořápky od vlašských ořechů
Zdroj: pixabay.com

Proutěné ozdoby

Proutí je velmi vděčný materiál, ze kterého můžete vyrábět spoustu různých dekorací a jednou z nich jsou i ozdoby. Co si připravit?

  • vrbové proutí (případně březové), drát, zlatá barva, borové šišky a skořápky od ořechů, k tomu nůžky, kleště, štětec a lepící pistoli.

Připravte si 3 stejné svazky tenkých proutků, nechte jeden vcelku a další dva rozdělte na dvě části, takže budete mít 4 tenké svazky a 1 silný. Jednu polovinu svazku položte na stůl, na něj položte silný svazek a přes něj druhou polovinu druhého svazku.

Drátkem je připevněte k sobě a posuňte tak, aby vytvořily písmeno X. Nakonec vzniklé X vložte mezi poslední dvě půlky a zadrátujte. Vznikne vám hvězda, jejíž konce seřízněte do špičky, konce omotejte ještě drátem, pokud možno nepravidelně. Hvězdu natřete zlatou barvou a přilepte na ní borovou šišku, kterou rovněž můžete pozlatit a ještě přidejte skořápku od ořechu, tu nechte přírodní.

Hotovou hvězdu můžete také proplést a osvítit vánočním osvětlením.

Hvězdu z proutí můžete osvítit vánočním osvětlením
Zdroj: christmasltd.com

Přírodní ozdoby na vánoční stromeček

Mezi přírodní dekorace může patřit i ovoce a zelenina, proto si teď zkusíme vyrobit pár ozdob i z nich. Vypadají opravdu neobvykle a přitom roztomile. Co budete potřebovat?

  • Lepící pistoli, zeleninu (mrkev, petržel, červená řepa), nůž, prkénko a jablka.

Zeleninu nakrájejte na kolečka a oválky silné asi 3 – 4 mm, jablko zbavte jádřince a rozkrájejte na kolečka. Pokud máte sušičku, usušte zeleninu s jablky v ní, pokud ne, nechte jablka usušit na vzduchu, aby se nelámala a zeleninu dejte sušit do pootevřené trouby na 60° – 70°C.

Vašim cílem je výroba vánočních hvězdiček. Vezměte vždy velké kolečko a na něj přilepte lepící pistolí malá kolečka, zhruba 6 až 7 (střed může být červená řepa a kolem malé mrkve nebo petržele). To samé udělejte s oválnými plátky zeleniny.

Další hvězda je kombinace červené řepy jako středu a jablečných křížal jako cípů hvězdy, k tomu přidejte ještě kousek mrkve na střed. Kombinovat můžete různě, jako třeba na cípy křížal nalepit ještě malé plátky mrkví, tvořte zkrátka různé tvary a vzory, jak vás napadne.

Co takhle zkusit jablečné koule? Vezměte osm plátků jablek (křížal) na jedné straně rozstřihněte a srolujte do kornoutu (bude to vypadat jako malá růžička) a konec zalepte, jakmile máte všechny plátky srolované, přilepte je konci k sobě tavnou (lepící) pistolí čímž vznikne ozdobná koule, kterou zavěsíte na stromek drátěným háčkem nebo šňůrkou.

Nádherné přírodní dekora na stromeček.
Šišky jako vánoční ozdoba na stromeček.

Ozdoby na vánoční stůl

Myslíte, že to nejde jednoduše? Na tyhle ozdoby potřebujete jen lepící pistoli, šišky a vánoční stuhu. Tu nastříhejte na stejně dlouhé díly, na každém uvažte hezkou mašličku a tu pak přilepte na šišku.

Takhle si připravte několik šišek a ty pak zavěste na okraj stolu přes ubrus. Připevněte je špendlíkem k ubrusu a nechte viset ze stolu.

Ozdoby na vánoční stůl ze šišek.
Zdroj: promaminky.cz

Vánoční skořicové svícny

Znáte skořicové svícny?

Potřebujete 3 silné, různě vysoké svíčky, celou skořici, přírodní provázek, vánoční stuhu, rolničku, skořápku ořechu a starý knoflík.

Přilepte celé skořice kolem dokola na každou svíčku, prostředek zavažte provázkem a na první svíčku přilepte rolničku.

K tomu kousek provázku, který ozdobně vytvarujte. Další svíčku připravte stejně, ale místo provázku jí svažte třeba vánoční stuhou, udělejte na ní mašličku a doprostřed mašle nalepte knoflík. Fantazii se meze nekladou.

Poslední svíčku, tu nejmenší oblepte půlkami skořice, svažte provázkem a přes něj nalepte skořápku ořechu. Pak všechny tři svíčky postavte doprostřed sváteční tabule a zapalte je. Ta vůně u večeře bude neodolatelná.

Svíčka ve skořicovém svícnu.
Zdroj: wikihow.com

Případně místo skořice můžete použít i tvrdý papír. Přesně jako v následujícím videu.

Podzimní dekorace do pokoje - skořicové svícny, ombre šišky, dekorační list

Barvy Vánoc

Víte jakou zvolit barvu Vánoc pro letošní rok?

Naprostou klasikou, která nestárne a neztrácí na popularitě je červená.

Zelený stromek a červené ozdoby jsou zkrátka cool. Nádech luxusu získáte použitím zlaté barvy, která obzvlášť s červenou tvoří velmi silné duo.

Atmosféru Vánoc i zimy navodí studené barvy, což je třeba ledově bílá, stříbrná, modrá nebo světle modrošedá. Tyto barvy odrážejí krásu zamrzlé zimní krajiny.

Ani světle fialová není k zahození, je to směs ledového chladu s hřejivou červenou. Světlý tón dodá efekt zamrzlé vody či sněhu, což umocníte ještě kombinací s bílou.

Ostatně s bílou barvou si můžete pohrát trošku víc. Vybavte se ozdobami, řetězy, různými dekoracemi a tak dále. Spojte bílou s červenou, přidejte trochu zlaté a máte naprosto dokonalé spojení tří nejoblíbenějších barev Vánoc.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.