Osvětlení na Vánoce: dům i zahrada

Věděli jste, odkud k nám putuje betlémské světlo?

Jaké vánoční osvětlení můžete použít?

Už jste si někdy vyzdobili náhradní vánoční stromeček na zahradě u svého domu?

Dokážete si dnes představit Vánoce bez vánočního světla, které vykouzlí tu pravou sváteční atmosféru? Světlo je již od pradávna symbolem Vánoc a my se rok co rok snažíme, aby toho světla v našich domovech bylo co nejvíce, ať už v podobě svíček, vánočního osvětlení, světelných dekorací a mnoho dalšího. Samozřejmě, že i nadále zůstává tím zásadním světlem Vánoc tzv. Betlémské světlo.

Betlémské světlo – co to vlastně je?

Betlémské světlo je v podstatě plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se narodil Ježíš Kristus, který putuje rok co rok po celé Evropě včetně České republiky.

Toto světlo má šířit předvánoční pokoj a mír, což je vlastně zásadní myšlenka, která kdysi vznikla v Rakousku. Právě odtud se pak hojně rozšířila celkem do 25 zemí evropského kontinentu a nová vánoční tradice moderní doby byla na světě.

Poprvé tento plamínek dorazil letadlem do Lince roku 1986, kde se začlenil do vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize, která pomohla znevýhodněným dětem.

Do naší země dorazilo Betlémské světlo v prosinci 1989, kdy ho skauti donesli až pod sochu Svatého Václava v Praze. Tradičně k nám vždy putuje z Vídně, kde jej rakouští skauti předají delegacím z celé Evropy, přičemž za Česko přebírají světlo skauti z Brna.

Vánoční osvětlení domácnosti – rozsviťte byt či dům

O tom, že bez světýlek by to nebyly ty pravé Vánoce, není pochyb. Každý rok se snažíme vyzdobit svůj domov tolika světly, kolik nám prostor dovolí a také co vydrží naše elektrické rozvody. Jen stěží si dokážeme představit vánoční svátky, kde bude stromek sice ozdobený, ale bez jediné žárovky, diody apod.

Vánoční osvětlení zkrátka ke svátkům patří a nic nepotěší tak, jako stromeček, který září ve tmě stovkami světel. Kromě stromku zdobíme každý kout v bytě či domě, abychom měli dostatek světla a hezky vyzdobený domov.

vánoční svíčky rámující střechu jsou oblíbeným vánočním osvětlením
Zdroj: bonjour-illumination.eu

Kam všude můžete instalovat světýlka?

  • Nad krbovou římsu pověste girlandu omotanou světelným řetězem a ozdobenou vánočními mašličkami.
  • Zábradlí ozdobte chvojím, vánočními koulemi a LED rampouchy
  • Na zeď v obýváku či ložnici vytvarujte světelný řetěz do tvaru vánočního stromku nebo třeba komety.
  • Připevněte na okna světelné dekorace nebo si vyrobte svítící ozdobu z dřevěných svícnů, které jednoduše přilepíte k sobě.
  • Instalujte světýlka kolem zárubní, na lustr, vyrobte si domácí svítilny ze skleněných nádob, světelných řetězů a vánočních ozdob.

Fantazie v tomto případě může jet na plné obrátky a vy se vyřádíte skoro jako při nějakém adrenalinovém zážitku. Pamatujte si jen, že je sice dobré mít všude plno světel, ale zase tak, aby to ladilo, nebylo to přeplácané a mělo to styl i eleganci. Určitě si přečtěte i recenzi solárního osvětlení!

TIP: Kombinujte vhodně podle vlastního vkusu podle zmíněných rad, zejména doporučujeme led rampouchy na Renegad.cz, světelné prvky imitující třpyt a sněžení.
vánoční osvětlení domů patří k oblíbené vánoční dekoraci
Zdroj: bonjour-illumination.eu

Venkovní osvětlení – vyzdobte dům i zahradu vánočními světýlky

Kromě interiéru se můžete pustit i do výzdoby externích prostor, zvlášť pokud máte dům se zahradou. Venkovní vánoční osvětlení je v módě, a když to uděláte pořádně, vypadá to luxusně.

Připevněte na dům světelný kabel a obkreslete tak jeho obrysy ze všech stran. Pod okraj střechy zavěste světelné LED rampouchy, případně přes střechu přetáhněte celou světelnou síť, vypadá to úžasně. Jen tak mimochodem si všimněte, že už v 99,9 % případů přechází každý z vás na LED osvětlení.

Máte na zahradě garáž, kůlnu nebo malý zahradní domek, které nejsou vzhledově nic moc? Nevadí, použijte je jako kulisu, ozdobte vánočními světýlky a uvidíte, jak bude hned zahrádka vypadat lépe. Na živý plot přidělejte světelný déšť nebo klidně postačí i světelné řetězy.

Záhony jsou na zimu holé? Kupte si světelné akrylové kužely a upevněte do záhonu jako falešné stromky. Terasu můžete vybavit falešným stropem ze světelných řetězů nebo LED rampouchů. Sloupky terasy obmotejte girlandou a řetězy s LED diodami.

Pokud nebydlíte v domku, ale v panelovém či cihlovém domě s balkonem, můžete na něj připevnit světelný kabel kolem okna, dveří i po zdi. Omotejte světelné řetězy kolem zábradlí i tyček nebo připevněte ledové krápníky na truhlíky. Není na škodu i ozdobený stromeček v květináči.

Jestli balkon nevlastníte, vystačíte si bohatě i s výzdobou oken. Pár světelných dekorací, nějaký ten řetěz s rampouchy, případně ještě osvítit květiny za oknem a máte hotovo.

svítící dekoraci využijete i před domem na zahradě
Zdroj: magazinzahrada.cz

Vánoční strom na zahradě

Symboliku vánočního stromečku nelze popírat, a když se ještě navíc spojí s osvětlením, pak je ta pravá sváteční atmosféra téměř dokonalá. Chcete-li dokreslit svátky do naprosté dokonalosti a máte tu výhodu, že jsou ve vaší zahradě jehličnaté stromy, tak si pořiďte delší světelné řetězy, k tomu klidně i světelnou síť, větší vánoční ozdoby, několik vánočních ozdobných řetězů, pár červených mašlí a pusťte se do zdobení toho největšího stromu.

Na Štědrý den venkovní vánoční stromek rozsviťte a umístěte pod něj ten největší dárek, který je určen pro vašeho potomka, maminku, dědečka nebo třeba nejmilejšího příbuzného, případně životního partnera. Uvidíte, jakou radost bude mít, že jste pro toho dotyčného nachystali něco neobvyklého, nového a hlavně netradičního, co si rozbalí hned, jak skončí u klasického stromku v obýváku.

Jestliže jste článek dočetli až sem, tak už víte, co všechno můžete udělat pro to, aby byl symbol Vánoc v podobě světla zastoupený v co možná největší míře.

Další zajímavé tipy

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.