Kdy budou a proč se slaví vánoční svátky? Vše v článku!

Vánoční svátky jsou jedny z nejdůležitějších svátků v roce. 

Víte, na které dny letos připadá Štědrý den, kdy svátky vánoční a jak bude dlouhý advent?

A kdy si tyto stejné svátky oslaví lidé v jiných zemích světa?

Podívejte se na ta nejdůležitější data na pět let dopředu. 

Jako bonus vám napovíme, jak se efektivně připravit.

Proč jsou vánoční svátky tak důležité?

Svátky se od všedních pracovních dnů musí odlišit. Nejspíš je k tomu hned několik důvodů. Ať už proto, že i workoholici si mohou uvědomit, že práce jeden den počká, nebo proto, aby se svět nachvíli zastavil. 

Také proto, aby děti čas od času mohli strávit společný čas se svými rodiči, a to oběma dohromady. Důvodů je určitě mnohem více, ale musíme si zajisté zmínit, i proč samotné Vánoce vlastně slavíme. Jde především o křesťanský svátek, který je významný očekáváním na narození Krista i jeho návrat na zem.

Vánoční svátky jsou příležitost být zase pospolu.
mirror.co.uk

Nepřehlédněte: Mrkněte na nápady na vánoční dekoraci z papíru, která zkrášlí vaše obydlí.

Kdy začínají Vánoce?

Dobrá otázka. Věřím, že mnoho z nás by odpovědělo, že už samotným adventem. Vždyť už v září na nás tlačí obchodníci s vánoční dekorací a dárky ve všech obchodních centrech. 

Vánoce však nezačínají ani adventem, který připadá na čtvrtou neděli před Štědrým dnem, ba ani na Štědrý den, ale na Svatou noc. Ta Svatá noc má co dočinění s biblickým podtextem narození Spasitele Ježíše Krista, které je právě oficiálně datováno na Boží hod, tj. 25. 12. 

Konec samotných Vánoc pak připadá na den Zjevení Páně, který je 6. ledna. Tento datum také souvisí se svátkem Tří králů. 

Advent je sice primárně liturgickým svátkem, ale v naší zemi se zabydlel jako věčná tradice. Význam slova advent znamená příchod. Symbolizuje očekávání na samotné Vánoce ve smyslu narození Spasitele, ale také jeho opětovný návrat. 

Adventní neděle dělíme na železnou, bronzovou, stříbrnou a zlatou. Každou neděli zapalujeme svíci na nejvýznamnějším symbolu adventu, jímž je bezpochyby adventní věnec. Poslední čtvrtá (nebo také zlatá) neděle může připadnout na Štědrý den. 

Svátky vánoční začínají na Boží hod, což je 25. 12.
freepik.com

Tip: Podívejte se na vánoční otevírací dobu v obchodech.

Kdy budou vánoční svátky? 

Na který den připadá první adventní neděle, v jaký den bude Štědrý den, první svátek vánoční a ve který den skončí vánoční svátky? Vše se dozvíte v tabulce:


202020212022202320242025
1. adventní neděle29. listopadu28. listopadu27. listopadu3. prosince1. prosince30. listopadu
Štědrý denčtvrtekpáteksobotaneděleúterýstředa
První svátek vánoční páteksobotanedělepondělístředačtvrtek
Konec vánočních svátkůstředa 6. lednačtvrtek 6. lednapátek 6. lednasobota 6. lednapondělí 6. lednaúterý 6. ledna

Kdy je ten správný čas začít péct cukroví? A jak na to?

Jak strávit svátky vánoční?

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří nepracují v nepřetržitém provozu, můžete naplánovat, jak svátky vánoční strávit. Vychutnáváte si vánoční pohodu jen tak u televize a odpočíváte?  Ani na tom není nic špatného. K tomuto odpočinku vám mohou pomoci tipy na ty nejlepší vánoční pohádky.

Celkem běžné je, že se chodí po blízkých rodinách. Pokud netrávíte společný Štědrý večer s rodiči nebo sourozenci, vánoční svátky jsou skvělou příležitostí, jak to vykompenzovat, přinést dárky a potěšit výborným cukrovím, rybou a bramborovým salátem. 

Další populární možností je užít si zimní radovánky v horách, kupříkladu aktivním sjezdovým lyžováním nebo na běžkařských trasách. 

Jestli máte děti, mohla by vás také zaujmout návštěva vaší nejbližší ZOO, kde se většinou odehrávají komentované přednášky.

Líbit by se vám mohla i návštěva vánočních trhů, zejména pokud jste to během předvánočního shonu neměli šanci stihnout. 

Oblíbená je i rodinná dovolená, jako je tomu například ve filmu Sám doma. I vy si můžete užít dokonalou vánoční dovolenou, pokud nezapomenete sbalit právě ty nejcennější kufry. 

Na Vánoce můžete zůstat doma, ale také cestovat.
blog.vitalchek.com

Jak je to s vánočními svátky v jiných zemích?

Přestože je u nás snad nejdůležitější onen den před začátkem vánočních svátků, kupříkladu v USA, Kanadě nebo v Británii se vše odehrává až na Boží hod ráno. 

V Itálii sice večeří několikachodovou štědrovečerní večeři, jako je tomu u nás, ale s rozbalováním dárků čekají až do půlnoci na 25. 12. 

Pravoslavné Vánoce, zejména v Rusku, jsou slaveny až 6. a 7. ledna. Podobně je tomu i na Ukrajině, kdy Vánoce začínají 6. ledna, který je Svatým večerem, kdy se podává večeře o dvanácti chodech symbolizující 12 apoštolů. Pokračuje se následujícím dnem, kdy se oslavuje narození Krista, 8. ledna pak narození Panny Marie, 9. ledna je svátek sv. Štěpána.

Štědrý večer nastává 13. ledna, kdy se také připravuje o něco méně honosnější večeře než na Svatý večer. 14. ledna je pak svátek sv. Vasyľa a zároveň juliánský Nový rok. Celé vánoční svátky jsou ukončeny až 19. ledna na svátek sv. Jana Křtitele.

Zajímá vás, jak se slaví ruské Vánoce? Mrkněte se!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.