Jaký bude letos vánoční jarmark v Litomyšli? Program a důležité informace na jednom místě

Vánoční trhy v Litomyšli nabízí zajímavý doprovodný program i sortiment ve stáncích.

Pojďte se podívat, co všechno zde naleznete a co na vás čeká.

Máme pro vás vše, co potřebujete vědět.

Vánoční trhy na Zámku

Kdy a kde se vše uskuteční?

Zámek Litomyšl

od 29. 11., 6. 12., 13. 12. a 20. 12. 2020

Každý den od 13:00 do 18:00

Na co se můžete těšit

  • prodejní stánky s bohatým sortimentem
  • pestrý kulturní program
  • komentované vánoční prohlídky
  • Ježíškovu poštu
  • dětské výtvarné dílny

Jak se na trhy dostat? Použijte následující mapu.

Program vánočního jarmarku v Litomyšli

Jelikož nelze uskutečnit původní verzi programu, který byl nachystán, byla vymyšlena alternativní verze. Vydejte se na předvánoční procházkování. Každý adventní den se zveřejní jeden tip na procházku. Vyrazit můžete do přírody, za architekturou, po stopách osobností nebo si zahrát hry pro celou rodinu. Na Facebooku města se můžete navíc zapojit do soutěže o dárkové balíčky s instantním silvestrem. Během procházek také můžete navštívit hned několik výdejových okének plných skvělého občerstvení. Adventní neděle nebudou ani ochuzeny o sváteční Slovo litomyšlských duchovních.

29. 11. Cesta za světlem Vánoc

Vydejte se na  „cestu za světlem litomyšlských Vánoc“.  Vánoční stromy jsou nachystány na Smetanově náměstí, na zámeckém návrší a na autobusovém nádraží. Procházku si můžete zpříjemnit návštěvou některého z výdejních okének. Při zapálení první adventní svíce nepřijdete ani o slavnostní Slovo.

30. 11.  Nedošínský háj – do přírody

V pondělí si vydáme do přírody Nedošínského háje. Z náměstí zde pěšky dorazíte zhruba za hodinu a čtvrt.

1. 12. Dvojhvězda – za osobnostmi

První procházka bude věnována osobnostem. Tentokrát se vydáte za památníkem Dvojhvězdou věnovanému slavnému rodákovi, astronomovi Zdeňku Kopalovi. Stojí na místě jeho rodného domu a odkazuje na tzv. teorii těsných dvojhvězd.

2. 12. Městský hřbitov

Před Vánoci i během svátků samotných myslíme na své blízké, kteří tady s námi už nemohou být. Tato procházka je věnována právě jim. Zapalme jim svíčku. Spolu s nimi se můžeme vydat k hrobům Magdaleny Dobromily Rettigové, dcery Terézy Novákové, dcery Aloise Jiráska, Mařence, řadě umělců a dalších osobností. Můžete zkusit najít místo jejich posledního odpočinku a zapálit svíčku i jim?

3. 12. Výtvarná Litomyšl ‘20 v domě U Rytířů

Vydejte se do domu U Rytířů, kde si vychutnáte kus umění až do 15. 1. 2021. Výstava s názvem Výtvarná Litomyšl v sobě nese 60 výtvarných děl profesionálních i amatérských umělců. V letošním adventním čase můžete spatřit díla Jaroslava Alta, Jiřího Dudychy, Miluše Gloserové, Šárky Hrouzkové, Zdeňky Kudrnové, Veroniky Šrek Bromové a dalších.

4. 12. Alej ke sv. Anežce České

Projděte se k soše sv. Anežky České, která byla vztyčena k 25. výročí jejího svatořečení. Nachází se v plenéru, nikoliv ve městě, proto je dominantní. Procházka vede až do obce Suchá a je vhodná i pro kočárky. 

5. 12. Putování za příběhy – O Čertovi

Trasa s čertovskou tématikou podle vzoru románu Pavla Čecha. Příběh bude rozmístěn napříč městem. 

6. 12. Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže

Barokní chrám, který je chloubou Litomyšle, bude otevřen o každé adventní neděli od 13:00 do 19:00 hod. Uvidíte zde nejen adventní nasvícení interiéru, ale také expozice Andělé na návrší a Andělská vyhlídka.

7. 12. Husitský kostel

Pondělku po druhé adventní neděle patří husitský kostel na Toulcově náměstí. Nenápadná stavba s dominantní historií, kde si můžete povšimnout soch M. Jana Husa od Františka Bílka, které byly zapůjčeny galerií v Praze.

8. 12. Černá hora

Dnes vás město zve do lesoparku Černá hora. O zalesnění této části města bylo rozhodnuto již v roce 1899 se záměrem jednak ochránit prameny pitné vody, ale také vytvořit místo pro rekreační potřeby litomyšlských občanů. Budete odpočívat nebo sportovat? Je zde stezka rozdělaná na tři okruhy o délkách 1200, 3200 a 5200 metrů. Na informačních tabulích se dozvíte o místních rostlinách i zvířatech. Nově zde bylo vybudováno přírodní dětské hřiště a griloviště, kde si můžete opéct třeba buřtík.

9. 12. Za zlatou rybkou

Znáte pohádku O zlaté rybce? Víte, že se jedna taková ukrývá i v Litomyšli? Je umístěná ve zdi historického objektu kočárovny v Klášterních zahradách. Svěřte ji své přání a čekejte na jeho splnění. Odlitek z bronzu 90 milionů let staré rybky vám jej třeba splní. Stačí ji pohladit a vyslovit své přání.

10. 12. Galerie Miroslava Kubíka

Chodíte nakupovat ke Kubíkovi? A víte, že nad obchodem je parádní galerie, která realizuje výstavy na prostoru téměř 700 m2? Program osciluje mezi výtvarným uměním, fotografií a architekturou a prezentuje současné české i zahraniční umělce všech generací. Až do 30. prosince je zde k vidění výstava Antonín Střížek/Zdánlivá lehkost (Út-St 12-17, Čt-Ne 10-17). Výtvarná díla jsou k vidění i na fasádě – za pohled vzhůru stojí plastika Olbrama Zoubka i DNA vodopád Jiřího Davida, který je autorem také svítícího srdce nad Pražským hradem či trnové koruny nad Rudolfinem. DNA vodopád byl instalován v rámci prvního Zahájení Litomyšlské lázeňské sezóny v roce 2012.

11. 12. Židovský hřbitov

V předvánočním čase myslíme i na Litomyšlany, kteří byli pronásledováni. Mezi ně patří samozřejmě i Židé. Přijměte pozvání na procházku na židovský hřbitov, který byl založen patrně v roce 1876 a nachází se na okraji města. Součástí hřbitova, na kterém se nalézají náhrobky s českými, německými i hebrejskými texty, je také budova márnice. Poslední pohřeb zde proběhl v roce 1942, těsně před deportací zdejších Židů do koncentračních táborů. Po válce podléhal hřbitov devastaci a v 60. letech se dokonce uvažovalo o jeho zrušení. V současné době je ve správě společnosti Matana a v péči místních dobrovolníků. Více informací o židovských památkách v Litomyšli se můžete dozvědět ze stručného průvodce z edice Stezky dědictví Regionálního muzea v Litomyšli, který je k dostání v tištěné podobě v muzeu.

12. 12. Putování za příběhy – Vlk, který vypadl z knížky

Zapojte se do outdoorové hry se SVČ Litomyšl. Dnes vás zveme za příběhem o zatoulaném vlkovi! Tato hra vás provede příběhem inspirovaným knihou Vlk, který vypadl z knížky. Pomůžete vlkovi najít pohádku, ve které by byl doma? Jak skončí, je jen a jen na vás. Příběh totiž nemá jen jeden konec. Záleží na každém rozhodnutí, které během cesty uděláte.

Vlka a jeho putování naleznete v parku za červenou a modrou základní školou.

Ideální věk hráče: dítě od 6 let

Přibližná doba hraní: cca 60 min (podle toho jaká budou vaše rozhodnutí)

Náročnost trasy: středně náročná (je potřeba běhat)

S sebou: boty na běhání

Barva trasy: zelená

Jak hru hrát, vám vysvětlí infografiky přímo na místě. Touto hrou se můžete zapojit do soutěže o krásné knížky. Zasoutěžit si můžete až do 3. 1. 2021.

13. 12. Litomyšlský betlém Ireny Švecové

K adventnímu času neodmyslitelně patří betlémy. Jeden zcela mimořádný si můžete prohlédnout v regionálním muzeu. Na délku má šest metrů, je keramický a ryze litomyšlský. Jeho autorka Irena Švecová do něj zakomponovala nejen zdejší stavby, ale i desítky významných osobností spjatých s naším městem. Součástí vánoční výstavy je také interaktivní vzdělávací Malovaný betlém, který si na místě můžete sami postavit. Dozvíte se, na které straně u jesliček obvykle stojí Marie a na které Josef, kdo jsou to darovníčci, kolik je králů, z které strany přicházejí k Ježíškovi a mnoho dalšího. Pro muzeum betlém namaloval litomyšlský rodák Ondřej Moučka. A když už budete v muzeu, nenechte si ujít výstavu Cirkus v Litomyšli včetně dětské herny.

14. 12. Kapitulní kostel

Kolem kapitulního kostela Povýšení sv. Kříže chodíme často. Víte, že byl původně součástí augustiniánského kláštera založeného biskupem Janem ze Středy v roce 1356? Na boku kostela si všimněte stop kleneb křížové chodby kolem původního klášterního rajského dvora, který byl postaven za vlády Karla IV. Chrám prošel mnohými přestavbami renesančními, barokními i historizujícími. Možná nevíte, že Litomyšl má stále svého biskupa – v roce 2016 se stal titulárním biskupem litomyšlským Mons. Pavel Konzbul, před ním od roku 1982 do roku 2010 Jaroslav Škarvada. Pod kostelem si všimněte také sochy sv. Floriána z roku 1767, která původně zdobila kašnu na náměstí. Na své dnešní místo byla přenesena roku 1894.

15. 12. Stará plovárna

Údolí Staré plovárny (Hlubokého rybníka) láká k procházkám v každém ročním období. Pohled na hladinu rybníka je uklidňující – vyzkoušejte to! Jak název napovídá, kdysi zde byla skutečně plovárna. Mnozí z nás se zde v létě koupali a učili se plavat. V zimě se pak rybník využíval jako kluziště. Kdo z vás se naučil bruslit právě tady? V posledních letech došlo k úpravě hráze a okolí rybníka. Ať už bude Stará plovárna váš cíl či zda bude pouze zastávkou na vaší procházce, určitě stojí za to zde nějakou chvilku zůstat. Pokud půjdete s dětmi nebo vnoučaty, můžete jim povyprávět o tom, co jste zažili právě tady, na tomto místě… 🙂

16. 12. Socha lva v zámeckém parku

Dnešní procházka vede do místa, které bylo již před 21 lety zapsáno na Seznam UNESCO, do zámeckého areálu. Zámku samotnému ani dalším zdejším budovám se věnovat nebudeme (přesto, že by si to zasloužily). Zavedeme vás až do severovýchodní části anglického parku, kterou zdobí socha ležícího lva. Jedná se o pomník, který dal v roce 1808 vytvořit hrabě Jiří Josef z Valdštejna-Vartenberka jako připomínku svého bratra hraběte Františka, jenž padnul roku 1803 za napoleonských válek. Vytesaný latinský nápis FRATER FRATRI tak znamená slovní spojení „bratr bratru“ a římskými číslicemi uvedený rok 1808 dokládá datum vzniku památníku. Jaké štěstí máme – i při všech dnešních starostech – že žijeme v míru, co říkáte? Poděkujme za to!

17. 12. Roury v domě U Rytířů

Tradiční Vánoční instalace v domě U Rytířů je letos velmi netradiční. Je přístupná i v době, kdy jsou dveře městské galerie zavřené. Tzv. „Roury“ umělkyně Lenky Holíkové jsou umístěné v oknech nevyužívaného zadního traktu domu U Rytířů. Pět šestidílných oken vedoucích do ulice Růžová poskytlo rámy fotografické sérii, která byla vytvořena v nejmenované průmyslové oblasti. Fotografie abstrahují obraz na sebe naskládaných okapových rour v motiv soustředěných kruhů. Vše je možné vidět do 10. ledna 2021.

18. 12. Benátské hradiště

Víte, že původní Litomyšl stála jinde než dnes? Když kronikář Kosmas psal o Litomyšli k roku 981, měl na mysli lokalitu, která se nachází dva kilometry od dnešního města, slovanské hradiště v Benátkách. Na současné místo se Litomyšl začala přesouvat až v souvislosti se založením premonstrátského kláštera ve 12. století, který vznikl na místě dnešního zámku. Pod klášterem začala růst osada. Zatímco tato osada byla ve 13. století povýšena na město, hradiště v téže době zaniklo. Tím byl přenos názvu Litomyšl z hradiště na město dokonán. Hradiště o ploše 1,5 ha se nachází na malé terasovité ostrožně. Bylo opevněno valy a příkopy, z nichž se dochovaly terénní vlny. Na jižní straně jsou dodnes vidět rozvaliny původně mohutného valu. Plocha jihovýchodně od hradiště byla zřejmě jeho předhradím.

19. 12. Putování za příběhy – Hurá za zvířaty

SVČ Litomyšl i na tuto sobotu připravilo svou pravidelnou putovačku. Dnes vás zveme za příběhem Hurá za zvířaty.

Dozvíte se o zajímavostech jejich života. Je to cesta plná poznávání a objevování nových, zajímavých, někdy i neuvěřitelných a legračních informací o zvířecím světě.

Toto putování naleznete v parku na Černé hoře v části, která je blíže k městu.

Ideální věk hráče: dítě od 3 let, procházka má více úrovní.

Přibližná doba hraní: cca 60 min

Náročnost trasy: nenáročná

S sebou: čtečka QR kódů s připojením k internetu (díky ní se Černá hora promění v místo krásných zvířecích zvuků)

Barva trasy: modrá

Jak hru hrát vám vysvětlí infografiky přímo na místě. Pokud jste si ji ještě nestihli zahrát, máte čas do 3. 1. 2021.

20. 12. Po moderní architektuře

V litomyšlském adventním procházkování nesmí chybět ani moderní architektura. Pro tuto příležitost jsme si vypůjčili stezku z Litomyšlského architektonického manuálu (LAM), která nás zavede na Záhraď a Černou horu. Putování začneme na Jiráskově ulici u areálu restaurátorské školy. Naším cílem je sportovní architektura na Černé hoře – v areálu, který je vyhrazený právě stavbám pro sport a rekreaci. 

21. 12. Procházka po pamětních deskách

Litomyšl je známá i díky velkému počtu pamětních desek. Většina z nich připomíná doby dávno minulé, ale není to pravidlo. Jen těch bronzových, které upozorňují na význam jednotlivých domů, najdete v Litomyšli více než 40! Při této procházce budete muset zvednout hlavu víc k nebi… Ale kdy jindy, když ne v době adventní? Mezi unikáty se počítá i deska na čp. 127 na Smetanově náměstí, jejíž text kolemjdoucím říká, jaká událost spojila Dagmar Peckovou právě s knihkupectvím Paseka. Že nevíte? Tak se zde nezapomeňte zastavit – možná budete překvapení. A když už tu budete, můžete svým blízkým koupit jako dárek i nějakou pěknou knížku.

22. 12. Litomyšlský orloj

Myslíte si, že Smetanovo náměstí znáte dobře? A víte, že si zde můžete prohlédnout i naprosto ojedinělý orloj? Jen několik měst v republice se může touto funkční technickou památkou pyšnit! Secesní orloj najdete na věži staré radnice v prvním patře a pochází z roku 1907. Ukazuje místní sluneční čas ve čtyřiadvacetihodinovém formátu. Zajímavostí litomyšlského orloje je, že má půlnoc (24 hodin) v nejvyšším bodě ciferníku. Ve čtyřech rozích desky orloje se na zlatém pozadí nacházejí čtyři ženské postavy symbolizující roční období. Nápis v překladu hlásá: ctnost se rodí na každém místě, všechny vyzývá, otroky i krále! Na radniční věži najdete i Litomyšlský loket – míru, dle které si švadlenky kontrolovaly, zda je při nákupu látky prodávající neošidil.

23. 12. Cena města Litomyšle

Jsme v cílové rovince našeho letošního adventu – řečeno sportovní terminologií. A voňavý sport nám přiblíží i dnešní procházka. Víte, že se v letech 1947–1977 ve městě a jeho okolí uskutečnilo 20 ročníků slavných motocyklových či automobilových závodů? Pojďte si projít Litomyšlský okruh – tedy trasu prvních sedmi ročníků, která vedla ulicemi města. Startovalo se na náměstí u věže a trať vedla na křižovatku pod hřbitovem, doleva kolem základní školy k zámku, pak dolů Jiráskovou ulicí k poště a ostře vlevo zpět k věži staré radnice. Právě tato ostrá zatáčka byla nejnebezpečnějším úsekem závodu. Připomíná ji lázeňská lavička od Jakuba Grece umístěná poblíž sochy A. Jiráska. Více informací o Ceně města Litomyšle se můžete dozvědět ze stručného průvodce z edice Stezky dědictví Regionálního muzea v Litomyšli. V tištěné podobě k je k dispozici v muzeu.

Jaká procházka bude následovat? Informace budeme aktualizovat.

Zde je tabulka s restauracemi a kavárnami, které mají výdejní okénka s vánočním občerstvením.

Výdejní okénka s občerstvením
Bambino Caffépo – pá 8:00-17:00
Bobo Cafepo – ne 10:00-17:00
Café a Bar No3po – ne 9:00-17:30
Chocco Cafépo – ne 10:00-18:00
Kafemyslpo – ne 8:00-19:00
Pražírna kávy Caffé Deliziaút-pá 09.00-17.00 hod., so 09.00-12.00 hod.
Vinárna U Mydlářepo – pá, 18:00 – 20:00 
Bistro U Fortnypo-pá, 9:30 – 14:00
Café Steak Bar Havranpo-ne 11:00 – 20:00
Čínská restauracepo-ne 10:00-22:00
Hotel Aplauspo-ne 11:00 – 20:00
Hotel Zlatá Hvězdapo-čt 11:00-22:00, pá-so 11:00-23:00 a ne 11:00-16:00
Jídelna Rettigovkapo – pá, 10:00 – 15:00
Jídelna U Toulovcepo – pá, 10:00 – 14:00
Klobása Drajwút-pá 8:45-16:15
Na Chuť – foodtruckpo-ne  16:00 – 20:00 
Nový světpo-pá  11:00 – 16:00
Oáza zdravíPo – Pá: 10:30 – 14:00
Pizzerie Bella Napoliút – so, 11:00 – 20:00
Restaurace a Café U Medvědapo-ne 10:00 – 20:00
Restaurace Bludičkapo-ne 11:00 – 14:00
Restaurace U Koljipo-pá 11:00 – 16:00
Restaurace U Sluncepo – pá, 10:30 – 14:00
Restaurace Veselkapo-ne 11:00 – 15:00, pivo až do 17:00
Továrna na sushičt-so 11:00 – 22:00

A co dalšího podniknout?

Vánoční trhy v Litomyšli budou každou adventní neděli provázeny vánoční hudbou a vystoupením na pódiu před chrámem Nalezení sv. Kříže, výstavou betlémů, dobrým jídlem a pitím.

V prodejních stáncích nakoupíte zajímavé položky, kupříkladu dárkové zboží, keramiku, malované vánoční ozdoby, kožešiny, slaměné ozdoby, kabelky, košíky, sklo, šperky a bižuterii, stuhy, ubrusy, patchworkové výrobky, betlémy, medy, svíčky, drobnosti pro radost i hračky a další výrobky ze dřeva, cínu, drátu, ovčí vlny, krajky i hedvábí.

Nebudou ale také chybět cukrovinky, perníky a další občerstvení, například trdelník, hořické trubičky aj. Zahřát se můžete u medoviny, svařeného vína a punče.

Těšit se můžete na velkou výstavu betlémů, komentované vánoční prohlídky, Ježíškovu poštu pro děti, oblíbenou Andělku, vánoční zpívánky, dětské výtvarné dílny nebo zimní dětskou hernu. Zaujmout může i oblíbený adventní trh s živými zvířátky.

Otevírací doba výtvarných dílniček pro děti:

  • každou adventní neděli od 13:00 do 16:00 v Zámeckém informačním centru

Vánoční komentované prohlídky města:

  • každou adventní neděli od 14:30 do 15:30 hod.
  • začátek v piaristickém chrámu

Výstava v městské galerii:

  • tématem budou Příběhy z obrazů Josefa Voleského; vánoční instalace designérky Lenky Holíkové
  • každou adventní neděli od 13:00 do 17:30

Ve videu můžete vidět, jak to před pár lety v Litomyšli žilo:

Poslední Adventní trhy na Smetanově náměstí

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.