Trhy na Vánoce a covid. Jak to letos bude? Kde proběhnou a kde nikoliv?

Budou letos vánoční trhy? Koronavirus si získává své velké místo i v této oblasti. 

Na několik měsíců nás zasáhla kulturní absence. 

Vypadá to, že na Vánoce 2020 tomu jinak ani nebude. 

Některá města ruší své akce už teď, jiná čekají, nebo mají verzi s omezením. 

Podívejte se, jak je to v jednotlivých městech České republiky aktuálně.

Hlavní město Praha

Vánoční trhy v Praze na Staroměstském náměstí, kde klasicky také probíhá doprovodný program, se v letošním roce kvůli pandemie neuskuteční. Avšak by mělo proběhnout rozsvícení vánočního stromu, které ovšem musí proběhnout v omezených podmínkách. 

V jednání jsou také stánky, byť v omezeném množství, které by mohly být nejen na Starém městě, ale také v jiných částech města. 

Stejně tak tomu bude i s výzdobou. Pokud jste se těšili na honosnou výzdobu, pak vás opět zklameme. Letos bude vše skromnější. 

Pražský jarmark - v covid situaci nebude honosný.
idnes.cz

Jihočeský kraj

Jindřichohradecké adventní trhy na zámku byly také kvůli aktuální situaci zrušeny. 

Vánoční trhy v Českých Budějovicích se prozatím připravují a snad nás překvapí stánky s pěkným vánočním sortimentem a dobrým jídlem. Vše však opět musí probíhat za omezených podmínek. Kulturní program je však zrušen včetně oblíbeného doprovodného programu.

To se týká i slavnostního rozsvícení stromu, které bude vymyšleno v alternativě. Snad bude možné zhlédnout i Slet andělů. Stejně tak tomu bude i na vánočním jarmarku v Českém Krumlově, malebném městečku, které je aktuálně vylidněné. Program nebude takřka žádný, některý se přesune do online prostředí. Na náměstí bude méně stánků.

Jinak tomu nebude ani u vánočních trhů v Písku, které si prozatím všechno plánují.Na vánoční jarmark v Táboře se prozatím těšit můžete a na adventní jarmark ve Strakonicích taktéž.

Krásné vánoční jarmarky si letos nevychutnáme, tak jako tento v Českých Budějovicích.
kudyznudy.cz

Jihomoravský kraj

A jak ovlivní COVID-19 vánoční trhy v Jihomoravském kraji? Brněnské Vánoce se přizpůsobily jako chameleon v přírodě a připravují trz. “covidové” Vánoce. Prodejní stánky si tedy na náměstí Svobody pěkně vychutnáte, ale budou muset být řádně rozmístěny. Stejně tak nepřijdete ani o krásnou světelnou výzdobu a slavnostní vánoční strom, který však bude rozsvícen bez publika. 

Vánoční trh v Hodoníně prozatím počítá s plným plánem, který však pravděpodobně nebude možné v takové míře uskutečnit. 

Vyškovské trhy budou zkráceny na dobu jedenácti dnů a součástí programu také nebudou představení těch nejpopulárnějších hostů. 

Advent v Mikulově a vánoční trhy v Břeclavi jsou prozatím plánovány. Výjimkou nebudou ani Kyjovské Vánoce. Boskovický jarmark se ale letos konat nebude.

Brněnské trhy se zatím neruší, ale chystají alternativu.
blesk.cz

Karlovarský kraj

Vánoční trhy v Karlových Varech se bohužel pro tento rok se svým kulturním programem ruší. Budete si však moci koupit něco málo ve stáncích. Každopádně nechtějí, abyste přišli o tu jedinečnou atmosféru, kterou právě trhy přináší. 

Na advent v Sokolově a vánoční trhy v Chebu se můžete těšit i nadále, jsou zde ale jistá omezení. V případě vánočních trhů v Mariánských Lázních to zůstává beze změn. Hrad Loket již pro tuto chvíli svou adventní akci zrušil.

Krásné zimní Karlovy Vary se svou atmosférou Vánoc.
kudyznudy.cu

Kraj Vysočina

Vánoční jarmarky a koronavirová situace se také odráží v celé České republice. Vánoční trhy v Jihlavě plánují program i prodej vánočního sortimentu v souladu s nařízením vlády. Jarmark V Telči se uskuteční, plánují mikulášský den s rozsvícením stromu, a to na Státním zámku i v Gamoneu. Třebíčské trhy v současné době plánují veškerý program i s variantou opatření. 

Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou jsou stále také v režii.

Vánoční jarmark v Jihlavě. Bude letos jiný?
novinkykraje.cz

Královéhradecký kraj

Vánoční trhy na Kuksu jsou plánovány.  A jak na tom budou Královéhradecké vánoční trhy? COVID-19 a současná situace snad dovolí konání s určitým omezením. V muzeu bude probíhat virtuální vánoční trh. Na jarmarku v Trutnově a na jičínských trzích tomu bude podobně, a to na všech místech.

Jeden z nejkrásnějších adventních trhů je ten Královehradecký.
hradecka-drbna.cz

Liberecký kraj

Vánoční trhy v České Lípě proběhnou. Jarmark na Zámku Sychrov a v Jablonci nad Nisou se v letošním ročníku neuskuteční. Jilemnický vánoční jarmark by podle všeho proběhnout měl. V Turnově se vánoční řemeslnické trhy již zrušily.

Vánoční jarmark v České Lípě? Jaké budou během pandemie?
czech-tim.cz

Moravskoslezský kraj

Ostravské Vánoce se budou konat v podobě prodejních stánků na Masarykově náměstí bez doprovodného programu, vánočního bruslení a slavnostního rozsvícení stromku. Vánoční trhy v Opavě do poslední chvíle přetrvávaly s otazníkem ohledně uskutečnění. Nyní se už ví, že trhy proběhnou, ale bez kulturního programu.

Podobně i vánoční jarmark v Karviné proběhne bez kulturního programu. V této chvíli již můžeme počítat s tím, že se na rozsvícení stromečku nepodíváme. Havířovské vánoční městečko se letos s doprovodným programem neuskuteční.

Přítomen bude pouze rozsvícený strom a městský betlém. Obejít se budeme muset i bez prodejních trhů.Vánoční linecké cukroví.ánoční městečko ve Frýdku-Místku se stále plánuje. A jak na tom jsou adventní trhy v Krnově? Ty proběhnou také bez kulturního zpestření.

Krásný vánoční trh v Ostravě se nejspíše konat bude. Takto vypadaly předešlé ročníky.
Krábusinesslifestyle.cz

Olomoucký kraj

Vánoční trhy v Olomouci jsou také v ohrožení, prozatím jsou nejisté. Program se možná uskuteční s rozdělením do sektorů a stánky budou muset být řádně rozmístěny. Přerovské Vánoce, prostějovské vánoční trhy a adventní trhy v Konici se nejspíš uskuteční, přesto musíme počítat s opatřeními. Rozsvícení vánočních stromů ale nebude dostupné veřejnosti. Šumperské Vánoce se nejspíš uskuteční, ale ještě se neví, co všechno bude dovoleno. 

Advent v Olomouci se letos nevyrovná těm předešlým, jako vidíme na fotografii.
olomoucka.drbna.cz

Pardubický kraj

Pardubický adventní jarmark je v plném proudu příprav. Podle všeho by se měl odehrát i ve verzi jistého omezení. 

Vánoční trhy v Litomyšli se chystají také v plném rozsahu, dokonce již zveřejnili program. 

Takto vypadá vánoční jarmark v Pardubicích.
kudyznudy.cz

Plzeňský kraj

Plzeňské trhy jsou letos zrušeny. Budou však pomocí online přenosu rozsvěcovat vánoční strom. Domažlické tradiční zpívání u stromečku pozůstává s otázkou, zda se bude moci uskutečnit vzhledem k momentálnímu zákazu zpěvu.

Vánoční Plzeň má neodolatelné kouzlo.
trhyplzen.cz

Středočeský kraj

Vánoční trh v Mělníku i jarmark v Mladé Boleslavi se s pravděpodobností uskuteční. Advent v Lysé nad Labem nebo trhy v Čáslavi se chystají. Kolínské Vánoce se uskuteční pouze s prodejem vánočního sortimentu.Trh bude také prodloužen. Kutnohorský jarmark na náměstí bude nejspíš jen s prodejními stánky. Avšak Advent na Hrádku je již pro tuto chvíli zrušen. Jinak tomu není ani na hradě Křivoklát.

Poděbradské trhy se jsou na tom podobně, ale jedná se o alternativě v podobě jednodenní akce na 3. a 4. adventní neděli. Klatovské Vánoce by proběhnout měly, avšak prozatím nevíme v jakém podání. 

Klatovská zima láká do ulic i během konání vánočních trhů.
kampocesku.cz

Ústecký kraj

Vánoční trhy v Úštěku jsou stále v průběhu plánování. Taktéž je tomu i v případě jarmarku v Litoměřicích i na trzích v Děčíně. Ústecké Vánoce počítají s omezením, jinak tomu není i v případě Teplických vánočních trhů. A coronavirus jistě ovlivní i vánoční jarmark v Mostě

Chomutovské Vánoce proběhnou, jsou však plánovány s jistými omezeními. 

Vánoční slavnosti v Ústí nad Labem z předešlých let.
atlasceska.cz

Zlínský kraj

Vánoční trhy ve Zlíně jsou plánovány s ohledem k momentálním opatřením. Kulturní program nejspíše proběhne, ale na pódiu se neukážou žádné hvězdy. 

Uherské Hradiště už zrušilo ty nejvýznamnější akce adventu, ale trhy by měly proběhnout ve stanovených termínech. Kroměřížský advent je plánován ve variantě bez omezení. Pořadatelé mají i záložní variantu. Valašské Meziříčí plánuje rozsvícení stromečku, ale stále není jasné, jak to proběhne. Letos se budeme muset spokojit jen s reprodukovanou hudbou. Rožnov pod Radhoštěm pořádá Vánoce na náměstí, které by měly proběhnout. Adventní akce v rožnovském skanzenu jsou pro letošní rok zrušeny. 

Na jarmarku ve Vsetíně se kupříkladu slavnostní rozsvěcení stromu odehraje v online podobě. Vše si tedy vychutnáte z domova. Trhy by ale podle všeho zrušeny být neměly. 

Zlínské vánoční trhy plné výzdoby a světel. Jaké budou v roce 2020?
zlin.eu

Jaké budou Vánoce v roce 2020, to nikdo netuší. 

Z úst politiků vychází prozatím pouze kusé informace, které neodhalují, co bude horizontem několika dnů. A zda-li se vánoční trhy uskuteční. 

A pokud ano, pak v jaké verzi? Co bude dovoleno a co naopak?

Doufejme však, tak jako mnoho organizátorů této zimní akce, že se bude moci uskutečnit alespoň prodej a nějaká skromná obdoba programu. 

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.