Vánoční trhy v Evropě – kam se letos vydat?

Také se každoročně těšíte na čas adventu, kdy se ve většině evropských měst otevřou vánoční trhy?

Milujete tu vůni koření, punče, cukrovinek a spousty dalších dobrot?

Rádi se procházíte po trhu a prohlížíte si stánek po stánku?

Vánoční trhy jsou neodmyslitelnou součástí každých Vánoc a to nejen u nás, ale v celé Evropě. Pokud chcete strávit příjemný čas se svými blízkými, pak nenajdete vhodnější příležitost, než je návštěva vánočních trhů. Když navíc koupíte i nějaké drobnosti, potěšíte sebe i své blízké hezkým dárkem.

Můžete společně ochutnávat různé cukroví, horké nápoje, pamlsky všeho druhu či se kochat nádhernými světelnými dekoracemi, zkrátka si užít všech výhod, které každý takový trh nabízí. Věřte, že není nic krásnějšího než adventní (vánoční) trhy, na které můžete zamířit do různých koutů Evropy. Kam se na vánoční trhy vlastně vydat?

Vánoční trh ve Vídni

Zdroj: wien.info

O Vídni je známo, že její vánoční trhy patří k těm nejkrásnějším v celé Evropě. Rok co rok se na náměstí Rathausplatz (Radniční náměstí) rozestaví více než 140 stánků a celé okolí i s přilehlým parkem pak vypadá jako jedna velká pohádka.

Spousta světel, úžasné vůně a různé atrakce dělají z návštěvy vánočních trhů ve Vídni nezapomenutelný zážitek. Klidně se tu můžete procházet celý den až do večera a stále budete mít co objevovat, ochutnávat, prohlížet atd.

Ve stáncích nabízí prodejci mnoho druhů zboží, ať už jsou to originální a často velmi úchvatné vánoční ozdoby, pravé domácí vídeňské cukrovinky, různé drobnosti vhodné jako malé dárky a také spoustu nápojů, které jsou ve většině případu teplé, abyste se mohli během chození zahřát.

Děti tu mají každý rok připravený tzv. srdíčkový strom, ale i spoustu zábavných programů. Oblíbené jsou třeba speciální dílny, ve kterých si může váš potomek vlastnoručně vyrobit dárek, jaký bude chtít. Na hlavní vánoční trh se můžete vydat v období od 18. listopadu do 26. prosince 2017.

Vánočních trhů najdete ve Vídni několik, přestože ten na Radničním náměstí patří k těm hlavním. Další je třeba Starovídeňský vánoční trh ve Freyundu, potom Kulturní a vánoční trh před zámkem Schönbrunn, Umělecký adventní trh na Karlově náměstí nebo Vánoční trh na Štěpánském náměstí (Stephansplatz).

Vánoční trhy Salzburg

Zdroj: bavi.cz

Město, v němž se narodil Wolfgang Amadeus Mozart je sice kouzelné, ale tu pravou jiskru získá, až když v době adventu napadne sníh. Vánoční trhy se rok co rok konají na náměstí Mirabellplatz před zámkem Mirabell (dále je pořádán také vánoční trh v historickém centru na náměstích Domplatz a Residenzplatz či adventní trh na nádvoří pevnosti Hohensalzburg).

Kromě bohatého vánočního programu a spousty vystoupení, si budete moci pochutnat na mnoha dobrotách. Trhy nabízí vynikající pečené kaštany, čerstvé perníčky, svařené víno, uzeniny, teplá jablka na špejli, Glühwein a další pochoutky.

Mimo to si můžete nakoupit různé drobnosti nebo si poslechnout nezapomenutelný zvuk místních kostelních zvonů, ale také vánoční písně, které vám zapějí dechové kapely i pěvecké sbory.

Zajímavostí jsou i obří adventní kalendáře. Trhy se konají většinou od 16. listopadu do 26. prosince.

Vánoční trhy v Bratislavě

Zdroj: malydobrodruh.cz

Zahájení trhů, tedy jejich první den, provází rozsvícení vánočního stromu na Hlavním náměstí v Bratislavě (další trhy jsou ještě na Františkánském a Primaciálním náměstí) v odpoledních hodinách, nejčastěji kolem 18.11.

Prodejci ve stáncích se doslova předhánějí, aby vám připravili tu nejlepší nabídku. Díky tomu si můžete pochutnat na vynikajících klobáskách, pečeni, zelňačce, lahodném grogu, punči, víně, ale také na pečivu, domácím medu, koláčích, oplatkách, medovníku a spoustě dalších dobrůtek. Nezapomeňte i na lokše.

Co se týká drobností a tradičních výrobků, na výběr máte produkty ze dřeva, dekorační předměty, různé drobné i větší dárky, včelí vosk, vánoční ozdoby na stromek, hračky pro děti atd. Součástí trhu je i bohatý kulturní program.

Vánoční trhy v Budapešti

Zdroj: budapest.travel.cz

Rok co rok ožívá náměstí Vörösmarty vánočními trhy, které patří nejen mezi nejkrásnější, ale dokonce i mezinárodně uznávané. Však se také pravidelně umisťují v TOP 10 nejkrásnějších adventních trhů evropského kontinentu. Trhy jsou většinou zahájeny kolem 11. listopadu a trvají až do 6. ledna.

Mnozí z těch, kdo budapešťské trhy navštívili tvrdí, že jsou velmi podobné těm, které se pořádají v Praze. Mimo to si pochutnáte třeba na svařáku, vánočním punči, medovém cukroví, svařeném vínu, typickém lángosi nebo tradičním maďarském pečivu kürtös kalács i flódni, což je vlastně vrstvený dost, v němž najdete ořechy, švestky a mák.

Vánoční trhy mají bohatý doprovodný program, v podobě různých akcí, loutkového divadla, koncertů, lidových tanců, bruslařské show atd. Dokonce se můžete zapojit i do různých řemesel, jako je tradiční výroba svíček, pečení domácích perníčků nebo košíkářství.

Fasádu budovy Gerbeaud zdobí obří adventní kalendář a na něm bude každý den otevřeno jedno z políček, což je doprovázeno světelnou show. Měli byste vědět, že na trhu platí zákaz prodeje mastných výrobků, pokud na ně dostanete chuť, musíte si udělat procházku do postranních uliček, kde si takové pochoutky nakoupíte podle libosti.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.