5 tipů na jednoduchý a efektivní úklid o Vánocích

Myslíte si, že i když uklízíte pravidelně, tak to na Vánoce stačí?

Milujete vánoční svátky, ale děsíte se toho, co vás všechno čeká během úklidu?

Nemusíte, máme pro vás několik tipů jak takový úklid zvládnout levou zadní.

Ptáte se jak na vánoční úklid?  Obvykle to představuje pro řadu lidí obrovský stres. Pracovní shon před

koncem roku, nákup a balení dárků, pečení cukroví, či třeba pročítání recenzí na vánoční světelnou dekoraci a spousta dalších činností vám dává zabrat a úklid je v takovém případě rušivým elementem, který by vás mohl zdržet. Zkuste si ten úklid trochu usnadnit a ušetřit i špetku času.

Mějte na paměti, že úklid je jen předehrou pro finální přípravy sváteční atmosféry, která zahrnuje výzdobu celého domu i jeho okolí. Proto jsme vám sestavili přehled pěti zajímavých a velmi účinných tipů, které vám úklid usnadní a vyšetří i nějaký ten čas.

Naučte se vánoční úklid plánovat

Rozhodně se nikdy na takový úklid nevrhejte po hlavě. Musíte umět plánovat, myslet strategicky a rozdělit si práci do několika časových úseků. Obecně platí, že je dobré začít co nejdříve, abyste pak ten všechno nehonili na poslední chvíli, ale nemusíte se kvůli tomu zase strhat.

Rozvrhněte si každou místnost na menší části, čímž vás bude každá uklizená část motivovat k další práci a nebudete se zbytečně stresovat, že to jde pomalu.

Vždy se na začátku zaměřte na takové místnosti, které se používají nejméně. Ideální je začít ložnicí, tam je to rychlovka bez větší námahy a pak postupovat do dalších místnosti podle jejich důležitosti a vytíženosti.

Koupelnu si nechte na předposledním místě a kuchyň úplně na konec, až budete mít napečeno všechno cukroví.

Úklid musí mít systém

Každá činnost potřebuje pravidla a vánoční úklid není výjimka. Bez systému byste vynakládali zbytečné úsilí bez valného výsledku. Jaký systém máme na mysli? Předtím než budete vytírat, musíte mít všechno vyluxované, poličky a skříňky vyklízejte i umývejte vždy od shora dolů, nikdy ne naopak.

Chystáte se mýt okna? Dbejte na to, aby ten den nesvítilo příliš ostré slunce, které vám bude stěžovat mytí oken tím, že na nich bude rychle zasychat voda a na oknech se objeví šmouhy.

Součástí systému může být i reorganizace nábytku, co v praxi znamená, že jestli budete chtít některý nábytek na svátky odstranit, aby bylo více místa třeba na stromeček, udělejte to dříve, než ho zbytečně začleníte do seznamu věcí, které potřebují otřít, přerovnat, vyleštit a podobně.

Naučte se vyhazovat a neschovávejte zbytečnosti

Máte byt či dům plný věcí, které jste kdysi vy nebo jiní členové rodiny nakoupili a od té doby se vám doma povalují, aniž byste jim věnovali nějakou pozornost? Patříte k těm lidem, kteří u každé věci, jež by se měla vyhodit, mávnou rukou a řeknou si, co když to ještě budu někdy potřebovat? Zapomeňte na své zvyky a popadněte odpadkový pytel, do kterého vyhoďte opravdu úplně všechno to, co vůbec nepoužíváte.

Vezměte to důkladně, tzn., staré oblečení, prázdné obaly, hračky atd., šup s nimi do pytle. Jestli se vám doma povalují prázdné tonery, nefunkční mobily, baterie atd., zlikvidujte je na sběrných místech. Prošlá a nevyužitá léčiva odneste do nejbližší lékárny, která se postará o šetrnou likvidaci. Domácnosti se uleví a vy si uděláte místo na nové věci, jež najdete pod stromečkem.

Ušetřete čas pomocí úložného systému

Pracujete až do posledního dne před vánoci, takže nějaké třídění věci nepřipadá v úvahu, protože budete rádi, když utřete prach, vyluxujete a podobně? Pořiďte si úložné boxy a vaky s odsáváním. Všechny věci, které se budou muset roztřídit, do nich naskládejte a až si vyšetříte trošku času, tak je roztřiďte.

Naplněné krabice uložte na vhodné místo, kde nebudou překážet a můžou tam zůstat až do té doby, než se k nim dostanete.

Úložná krabice USA

Rozdělte práci ostatním

Vánoce nejsou přece jen svátky jednotlivců, takže proč byste se měli s úklidem honit jen vy. Partner by mohl umýt okna nebo třeba vyčistit horní skříňky v kuchyni. Máte děti? Neváhejte je zapojit a motivovat formou odměny.

Když si třeba uklidí všechny hračky, dostanou lízátko. Za to, že posbírají vše, co se po bytě povaluje a snesou to na jednu hromadu, získají např. tabulku čokolády atd.

Nemáte partnera a děti? Nezoufejte a požádejte o pomoc s úklidem kamarádku a na oplátku zase pomozte vy jí.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.