Druhy živých vánočních stromků a jak si vybrat ten nejlepší

Dokážete si představit něco úžasnějšího, než vůni čerstvého jehličí, která se line celým bytem?

Také zastáváte názor, že nějaká umělá imitace nedokáže nahradit živý vánoční stromek?

Víte jak takový vánoční strom vůbec vybírat?

Výběr toho nejlepšího a hlavně živého vánočního stromku je velkým posláním, které nesmíte nikdy podceňovat.

Řezaný stromeček musí být vybrat pečlivě, aby vám vydržel nejen do Štědrého dne, ale po celé Vánoce. S tím také souvisí správná péče, kterou musíte stromku věnovat.

Spousta lidí si říká, že když si pořídí živý strom, přispějí k ničení lesů. To ovšem není tak úplně pravda. Ve většině případů se totiž vánoční stromky pěstují na plantážích, které jsou přímo určené pro tyto účely.

Na spoustě takových míst máte dokonce šanci, že si svůj strom vyberete předem, zamluvíte si ho a uříznout vám ho až před Vánoci.

Nechce se vám jezdit vybírat vánoční stromek osobně? Kupte si ho online!

Nádherné vánoční stromky přímo z Beskydy na Stromkyonline.cz

Dalším zdrojem vánočních stromů jsou lesy, kde se dělají tzv. prořezávky. To v praxi znamená, že se kácejí stromky, které by ostatním vzrostlým stromům překážely a bránily jim v dalším růstu.

Někdo upřednostňuje stromek v květináči, ale ten má velkou citlivost na teploty a doma vám moc dlouho nevydrží, což může být velkým zklamáním zejména pro děti, takže pokud nechcete vypelichanou umělotinu, je nejlepší volbou řezaný živý strom.

Kde koupit živý vánoční strom?

Většina lidí zajde k některému z venkovních stánků, které se vždy v prosince hojně otevírají, ať už na vánočních trzích nebo před nákupním centrem.

Vždy se však musíte dotázat na původ takového stromku, protože právě před obchody se velmi často prodávají stromky ze zahraničí.

Nejideálnější je zajet do osvědčeného zahradnického centra, lesní školky a podobně. Tam si stromek vyberete klidně i s předstihem a necháte si ho tam uskladněný až do Vánoc, nebo si ho můžete rovnou odvést, to záleží na vás.

Zavedení dodavatelé by měli být členy Sdružení pěstitelů vánočních stromků, tím je zaručena čerstvost stromu i jeho zdraví.

Dobrého prodejce poznáte i tak, že má vždy jasně stanovené ceny, zná svůj sortiment a dokáže vám poradit, jak se o daný tip stromku starat.

TIP: Stromky od českých pěstitelů mají označení „Vypěstováno na plantáži v ČR“.

Když budete chtít, může vám prodejce ofrézovat kmen stromku, aby se vám lépe umisťoval do stojánku na stromek, ale počítejte s tím, že pak bude rychleji osychat.

Rozhodně si však při koupi nechte strom obalit ochrannou sítí, aby se zabránilo polámání větví během přepravy.

Výhodou zahradnických center i dalších prodejců stromků je možnost zakoupení i jiného sortimentu pro vánoční účely. Zejména oblíbené je chvojí a ministromky, které se vážou z jedlových a borovicových větví.

Školka živých vánočních stromků.

Druhy živých vánočních stromků

Na trhu se pravidelně objevuje několik velmi zajímavých druhů, připomeňme si v krátkosti aspoň některé z nich.

Borovice černá (Pinus nigra)

Borovice jako vánoční stromeček.

Svazky dlouhých jehlic v opravdu hustém porostu, to je pravá tvář borovice černé. Díky širší a pevné koruně je velmi dekorativní. Dobré je, že má velmi dlouhou výdrž i ve vytopeném bytě.

Většinou má sytě zelenou barvu, neopadává, a když se vám podaří sehnat opravdu kvalitní kus, vydrží nejen po celé vánoční svátky, ale může vám klidně bez opadání vydržet až do Hromnic, některé dokonce i do Velikonoc.

Smrk pichlavý (Picea pungens)

Smrk pichlavý jako vánoční strom.

Známe ho také jako smrk stříbrný a oproti jiným smrkům je hustší s homolovitě tvarovanou hustou korunou.

Díky šedozelenému až stříbrnému zbarvení jehlic je dekorativní a velmi dlouho si zachovává svěží vzhled, aniž by opadal.

Tento druh stromku se jako vánoční používá již od 18. století, tehdy přicestoval z Ameriky.

Díky pevným větvím ho můžete zatížit i těžšími ozdobami. Dejte pozor, při zdobení, protože větve o dost více píchají do rukou.

Jedle kavkazská (Abies nordmanniana)

Jedle kavkazská jako skvělý vánoční stromeček.

Je známá tím, že roste velmi pravidelně a drží pěkný tvar. Délka jehličí je zhruba 3 centimetry, navíc na líci je hezky lesklé.

Větve jsou pevné a bez problémů na ně můžete zavěsit i těžké ozdoby. Dalo by se říci, že tento strom skoro neopadává a vydrží dlouho. Počítejte však s tím, že patří mezi ty nejdražší.

Mezi další vánoční stromy, které se těší velké oblibě, patří Smrk ztepilý, Borovice lesní, Jedle korejská, Jedla bělokorá a další.

Nádherné vánoční stromky přímo z Beskydy na Stromkyonline.cz

Vybírejte jen zdravé stromy

Jakmile se pro některý druh rozhodnete, k čemuž dochází většinou rovnou na místě, když vám zkrátka některý strom padne do oka, musíte si všímat i toho, jak na tom je.

Co se týká výšky, tak nejvíce prodávanými jsou stromky mezi 1,5 a 2 metry.

Stromek by měl mít pružné pevné větve a pravidelný tvar, aby se vám dobře zdobil.

Ohlídejte si, jak je na tom jehličí s barvou a celkovým stavem. Na první pohled seschlé či nepřirozeně zbarvené jehličí obejděte velkým obloukem.

Strom by neměl opadávat ani nijak viditelně (až moc) ronit pryskyřici. Větve nesmí být deformované, ale naopak by měly volně splývat do prostoru.

Nikdy se nenechte přemluvit ke koupi stromu, který je předem zabalený, protože nepoznáte, v jakém stavu je jehličí, které má být sytě zelené a svěží.

Jak o strom do Vánoc pečovat?

Jakmile strom dovezete domů, vybalte ho z ochranné sítě, aby se neničily větve. Připravte nádobu s vodou, do které strom postavíte, ale ještě předtím mu zhruba o 2 cm seřízněte kmínek.

Stromek umístěte do chladné místnosti, ideální je garáž nebo předsíň, kde se netopí.

Klidně ho dejte i na zahradu, terasu či balkon ale jen pokud některé z těchto míst není na jižní straně. Jestliže je strom uskladněn při teplotách kolem nuly, tak ho nemusíte vůbec dávat do nádoby s vodou.

Pokud se rozhodne pořídit vánoční stromek v květináči, tak tohle je skvělé video, které vám s péčí o něm pomůže:

JAK SE SPRÁVNĚ STARAT O VÁNOČNÍ STROM V KVĚTINÁČI?

Strom potřebuje vodu

Když strom donesete do tepla, je nutné ho umístit do stojánku a spolu s ním ho postavit na světlejší místo, kde nebude vystaven přímým slunečním paprskům.

Hlavně ho dejte co nejdál od topení, jinak bude vysychat.

Dobré je zvolit stojánek s vodou, aby mohl strom po seříznutí kmene pít vodu a vydržel tak co nejdéle. Stojany, které jsou opatřeny nádržkou na vodu, seženete v zahradnickém centru, takže si ho nezapomeňte koupit, až si pojedete vybírat stromek.

Hlídejte si, aby byl kmínek stále ponořený. Pokud strom stojí v místnosti, kde je dost sucho nebo u okna, může klidně vypít až 500 ml vody za den. Na vodu jsou nejvíce náročné smrky, naopak nejméně jedle.

Kdy vánoční stromek pořídit?

Stromky se řežou zhruba 3 až 4 týdny před vánoci, takže to záleží na vás, jestli ho koupíte hned, jak se objeví na trhu třeba 3 týdny přes svátky nebo až týden před Štědrým dnem.

Počítejte s tím, že čím později stromek koupíte, tím menší výběr bude a může se stát, že na vás zůstanou jen chcípáčci.

Jaký můžete zvolit stojan na vánoční stromek?

Výběr vhodného stojánku na stromek je důležitý proces. Stojan s nádržkou na vodu může být keramický, ten se hodí na malé a střední stromky a pojme až několik litrů vody, takže strom udrží čerstvý co nejdéle.

Plastové stojany jsou většinou bez nádržky a malé děti pak mohou stromek shodit, ale existují i takové, které mají nádržku na vodu, takže s ním dítě nehne, když se naplní. Tyto stojany ale nejsou příliš esteticky vhodné do interiéru.

Dřevěné stojany vypadají elegantně a někdo si je dokonce zvládne vyrobit i sám.

Ty v obchodě mají zabudovaný zavlažovací pohárek. Oblíbené jsou i litinové, které unesou i silnější a vyšší stromky.

K zahození ale není ani kovový, má výbornou stabilitu a pevná ocelová konstrukce zvládne udržet i stromek větších rozměrů.

Nechce se vám jezdit vybírat vánoční stromek osobně? Kupte si ho online!

Nádherné vánoční stromky přímo z Beskydy na Stromkyonline.cz

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.