Proč jsou dřevěné hračky stále tolik oblíbené?

Hráli jste si coby malé děti s dřevěnými hračkami, jako byla matrjoška nebo stavebnice?

Také ještě pamatujete, jaké to bylo super, když člověk dostal novou dřevěnou hračku a řádil s ní, dokud neodpadl?

Myslíte, že dnes už tolik nefrčí nebo se naopak stále ještě drží na výsluní mezi ostatními hračkami moderní doby?

Dřevěné hračky byly součástí naší historie od nepaměti. Dokonce i dnes, kdy světu vládnou různé nejmodernější technologie, které zasáhly i svět hraček, si ty dřevěné drží pevné místo v oblíbenosti.

Děti a hračky, to je prostě nerozlučná dvojka, protože je to nejen o zábavě, ale také o učení. Pomocí hraček se děti učí rozvíjet své dovednosti a s těmi dřevěnými to jde více než dobře.

Trocha historie dřevěných hraček

Když to vezmeme zpětně, prvními hračkami v historii byly právě ty dřevěné, často doplněné třeba o kousek látky, kamínek či papír, ale dřevo tam bylo vždy. Tehdy to byl nejdostupnější materiál, který se dal na výrobu hraček použít.

Pokud si rodina nemohla dovolit hračku koupit, tatínek jí dokázal pro svého potomka vyrobit sám, ať už úspěšně či v trochu zdeformované podobě, ti zručnější zvládali i náročnější hračky.

Co tenkrát bylo mezi dřevěnými hračkami nejběžnější?
  • koně a další zvířátka
  • meč pro kluky
  • panenky pro holky
  • kočárky
  • autíčka
  • vláčky
  • domečky
  • kostky atd.

Když pak dítě povyrostlo, zkoušelo si už hračku vyrobit vlastnoručně. Stačil kousek polínka nějaký ten žabikuch a už se vyrábělo. Já osobně jsem třeba uměla vyrobit z takového polínka panáčky a panenky. Fantazii se meze nekladly a taková hračka byla pro dítě ještě vzácnější, protože si jí vyrobilo úplně samo.

Práce se dřevem – proč nás to baví?

Dřevo je úžasný materiál, se kterým se pracuje velmi dobře. Nádherně voní, na dotek je příjemné a dá se různě opracovávat – řezat, vydlabávat, brousit, klížit apod. Na povrchu ho můžete namořit, různě natírat i lakovat.

Nehledě na to, že výrobky ze dřeva mají dlouhou životnost a to je jedna z výhod dřevěných hraček, která z nich dělá oblíbený produkt i dnes.

Výroba dřevěných hraček

Kromě jednotlivců se jejich výrobou zabývala nejedna firma a závod. Vznikla velká spousta úžasných hraček, které si získaly své fanoušky. Kdo by si nepamatoval třeba dřevěné kostky, stavění hradů, dlouhých zdí a věží, k tomu dřevěná zvířátka a panáčci, kolem kterých si to mašíroval dřevěný vláček.

Mohli jste si takhle postavit v podstatě celé město ze dřeva. Děvčata zase kromě panenek mívala i krásné domečky, spoustu nádobí, korálku atd.

Dokonce i za hranicemi si dřevěné hračky získaly velmi dobré jméno i zastoupení. Meče, luky, dřevěné zbraně i píšťalky, různé řehtačky, houpací koně, praky, houpačky a samozřejmě také dřevěné kárky. Zkrátka cokoliv, co fantazie výrobců dovolila.

Jedinečnost těchto hraček, jejich kouzlo, praktičnost a hlavně historie, z nich dělají nedílnou součást dnešního moderního trhu s hračkami.

Každý rodič by měl takovou hračku pro svého potomka pořídit, aby věděl, jaké to je mít pravou nefalšovanou hračku s bohatou historií a nejen to, co zrovna frčí ve světě.

Proč jsou dřevěné hračky pro děti lepší než plastové

Pokud přemýšlíte, jakou hračku pro letošní Vánoce nachystat svému potomkovi pod stromeček, pak jsou ty dřevěné ideální volbou. Ostatně v poslední době jsou opět ve větší oblibě, než tomu bylo v několika v dřívějších letech. Dřevěná hračka je lepší zejména proto, že ty plastové často bývají vyrobeny ze zdravotně závadného materiálu, který může dítěti uškodit.

Ručně vyrobená dřevěná hračka potěší o to víc, když na ní rodiče nechají vyrýt kraťoučký vzkaz třeba na spodní části hračky nebo nějaký symbol, který je pro obdarované dítě důležitý (když má třeba rádo želvy Ninja nebo Batmana).

Většina řezbářských firem i rodinných podniků, které hračky vyrábí, umožňuje rodičům konzultaci ohledně výroby konkrétní hračky a její jedinečnosti pro konkrétní dítě, ať už jde o design či právě osobní vzkaz. Dá se říci, že dřevěná hračka nad tou plastovou jasně vede, protože má svou osobitou duši, příběh i dlouhou historii.

Mezi důležité výhody dřevěných hraček patří bezesporu jejich recyklovatelnost, protože když doslouží, dá se celkem dobře recyklovat, aniž byste se museli stresovat, že jste přispěli k hromadění dalších plastů a chemikálií.

Sortiment dřevěných hraček – tři základní typy

 

První typ – klasika

Sem patří jednoznačně dřevěné stolní a deskové hry, různé strategické či postřehové stavění věží, ale také šachy nebo dáma

Druhý typ – nejoblíbenější

Těmi zůstávají už dlouhou dobu dřevěná písmenka se stavebnicemi, z těch se dají stavět různé dopravní prostředky, zvířátka i domy.

Třetí typ – jedinečné

Do této kategorie patří různorodé závěsné zvonkohry, sovičky s otočným krkem, létající čápi a další ptactvo.

Starší generace často svým potomkům kupuje tzv. matrjošky, tedy dřevěné skládací panenky, které jsou vzpomínkou na jejich dětství, ale za vděk vezmou i oblíbenou hrou Člověče, nezlob se nebo dřevěnými kostkami.

TOP 10 nejoblíbenějších dřevěných hraček podle heureka.cz

Název hračkyCena hračkyHodnocení
1.BINO Co kam patří Krtek68 – 339 Kč90%
2.Woody Dřevěné motorické hračky256 – 439 Kč96%
3.BINO Dřevěná hra s kladívkem Krtek162 – 366 Kč89%
4.BINO První skládanka Krtek natur79 – 167 Kč86%
5.Bino Krtek skládanka Krteček75 – 128 Kč93%
6.Bino Puzzle vkládačka Krtek94 – 186 Kč96%
7.Detoa dřevěné puzzle co kam patří196 – 344 Kč
8.BINO Šatní skříň Medvědice a medvídě107 – 203 Kč97%
9.Eichhorn Farma dřevěná428 – 1299 Kč84%
10.woody Magnetická skládací pyramida Káča234 – 439 Kč96%

Výhody a nevýhody dřevěných hraček

Možná vás to překvapí, ale dřevěné hračky jsou jako jedny z mála známé tím, že mají své specifické výhody, ale žádné nevýhody. Díky tomu jsou tak jedinečné. Ať se ptáte kohokoliv, nedokáže přijít ani na jednu nevýhodu.

Výhody dřevěných hraček
vyrobeny z přírodního materiálu
nezatěžují životní prostředí
pomáhají dětem se vzděláváním, rozvíjením kreativity, motoriky a fantazie
mají na dítě pozitivní psychologický účinek
jsou bezpečné, bez ostrých hran a kovových částí
k výrobě se nepoužívají toxická barviva, což je důležité když si pak dítě strká hračku do pusy
dlouhá životnost
hračky se nelámou, nedají se poškrábat a jsou velmi odolné
hodí se pro dítě v každém věku i pro dospělé

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.