Vánoční trhy v ČRVánoční trhy na SlovenskuVánoční trhy v AngliiVánoční trhy v ChorvatskuVánoční trhy v DánskuVánoční trhy v ItáliiVánoční trhy v LotyšskuVánoční trhy v MaďarskuVánoční trhy v NěmeckuVánoční trhy v NizozemskuVánoční trhy v PolskuVánoční trhy v RakouskuVánoční trhy ve FranciiVánoční trhy ve ŠpanělskuVánoční trhy ve ŠvédskuPokud chcete do ciziny vyrazit pouze na jednodenní výlet, pak je nejjednodušší vydat se načerpat vánoční atmosféru k našim sousedům. Vánoční trhy v Německu se konají v mnoha velkých i menších městech a jsou vyhlášené pro své pohádkové kouzlo. Vánoční jarmarky se obvykle konají v centru měst v bezprostřední blízkosti historických památek.

K nejnavštěvovanějším patří vánoční trhy Drážďany, jejichž symbolem je postavička kominíka ze sušených švestek zvaná Pflaumntofl. Zajet ale můžete i do Berlína, Norimberku či Kolína nad Rýnem. Dřevěné stánky lákají na tradiční pochoutky, jako jsou perníčky, klobásky, svařák či punč. Samozřejmostí je bohatý doprovodný program.

Další oblíbenou destinací, kam na vánoční trhy do zahraničí, je Rakousko. Většina návštěvníků míří na vánoční trhy do Vídně, které právem patří mezi nejhezčí vánoční trhy v Evropě. Náměstí Rathausplaz a jeho okolí se v době adventu rozzáří blyštivými dekoracemi a světýlky. Za vánočními trhy v Rakousku můžete vyrazit také do Salzburgu, Lince nebo Innsbrucku. Všude na vás bude čekat množství stánků, kde si můžete zakoupit vánoční ozdoby či oblíbené pražené mandle.

Adventní trhy v Maďarsku představují skvělou příležitost k ochutnávce tradičních maďarských jídel i nákupu drobných vánočních dárků a dekorací. Nejznámější jsou vánoční trhy v Budapešti, zejména ty v okolí baziliky svatého Štěpána. Únavy a prokřehnutí spojených s jejich návštěvou se můžete snadno zbavit v místních termálních lázních.

Vánoční trhy v Polsku lákají kromě vůně pirohů či grilovaného sýra také na rozmanitost zboží a přívětivé ceny. Mnoho návštěvníků tak na ně vyráží i za nákupem vánočních dárků. Působivou atmosféru mají vánoční trhy Wroclaw a Krakow, které se odehrávají v krásných historickým kulisám. Pokud se chcete vydat jen kousek za hranice, navštivte Ratiboř nebo Jelení Horu.

Pokud se při nákupu vánočních drobností obáváte jazykové bariéry, zajeďte na Slovensko. Slovenské adventní jarmarky lákají na tradiční pochutiny i atraktivní program včetně ukázek lidových řemesel. Vydat se můžete nejen do Bratislavy, je kousek od hranic na vás čeká Trenčín, pokud chcete pozvat vánoční zvyky a tradice východní části Slovenska, vydejte se do Košic.

Za vánoční atmosférou se můžete překvapivě vydat i na jih Evropy. Itálie je gastronomickou velmocí, lahodné místní speciality můžete ochutnat na zdejších adventních trzích. Těšit se můžete také na bohatý doprovodný program, včetně adventních koncertů či vystoupení pouličních umělců. Bolzano, Milán, Řím či Benátky, možností, kam se vyrazit na předvánoční víkend je mnoho. Vánoční trhy v Itálii sice nejsou zasněžené, ale rozhodně stojí za návštěvu.

Totéž platí i pro další zemi, kterou máme spojenou s vínem a olivami. Adventní trhy ve Španělsku mají specifickou atmosféru a nemusíte se bát, že by vám během nich mrzly ruce. Rovněž Chorvatsko nemusí být nutně spojeno jen s vaší letní dovolenou. Vánoční trhy v Záhřebu vás mile překvapí  svou výzdobou i bohatým programem pro děti. Prosincové počasí vám také umožní mnohem lépe si vychutnat zdejší historii.

Jedny z největších vánočních trhů v Evropě se konají ve Štrasburku, kterému se tak často přezdívá „hlavní město Vánoc“. Vánoční výzdoba promění historické centrum města v dechberoucí podívanou a místní stánky nabízejí množství vánočních dekorací i pochoutek, které jsou směsí francouzské a německé kuchyně. Adventní trhy ve Francii můžete samozřejmě spojit s návštěvou zdejších památek, nádherná je například vánoční Paříž.

Líbí se vám pohodový životní styl zvaný hygge? Vychutnejte si kouzlo svíček a teplého gløggu než na vánočních trzích v Dánsku! Hlavní město Kodaň nabízí svým návštěvníkům uvolněnou atmosféru a spoustu zábavy. Centrem všeho je park Tivoli Gardens. Čím více na sever zamíříte, tím větší máte pravděpodobnost bílých Vánoc. Nezapomenutelný adventní víkend tak můžete strávit také na vánočních jarmarcích ve Švédsku či v Norsku.

Větší pravděpodobnost sněhu není jedinou výhodou, kterou vám severně položená adventní města Evropy mohou nabídnout. Díky tomu, že se tu dříve stmívá, si můžete mnohem více vychutnat i světelnou výzdobu. Nevěříte? Přesvědčte se o tom na adventních trzích v Rize.

Ani velká pravděpodobnost deště a sychravého počasí každý rok neodradí tisíce zahraničních turistů od návštěvy vánočního Londýna. Na pravou vánoční pohádku láká především Winter Wonderland neboli říše divů v Hyde parku. Těšit se můžete nejen na nekonečné množství stánků, ale také mnoho atrakcí včetně kluziště a obřího ruského kola.

Adventní čas nemusí být spojený jen stresem a shonem. Zkuste alespoň na chvilku zapomenout na vánoční úklid, shánění dárků a pečení cukroví a zpříjemněte si toho období návštěvou vánočních trhů. Ať už navštívíte vánoční trhy v České republice nebo se za nimi rozhodnete vydat do zahraničí, pohladí vás po duši a naladí na nejkouzelnější období roku.

X