Jaké budou letos adventní trhy ve Výmaru? Program a důležité informace na jednom místě

Láká vás adventní výlet do Německa? 

Vánoční trhy ve Výmaru budou velkolepé. 

Prozradíme vám, kdy a kde se budou konat a jaký program město chystá. 

Adventní trhy Výmar

Weimarer Weihnachtsmarkt nabízí řadu jedinečných akcí a programů rozesetých po celém městě, přičemž nejvíce stánků a atrakcí naleznete na Marktplatz, Herderplatz a Theaterplatz.

Zdejší jarmark každoročně přiláká tisíce návštěvníků z blízkého i vzdáleného okolí, aby se přesvědčili, proč je považován za jednu z nejlepších svátečních destinací ve středním Německu.

Vánoční trhy na Frauenplan a Marktplatz

Kdy a kde se vše uskuteční

28.11.2023 – 7.1.2024

Neděle až čtvrtek 11.00 – 22.00, pátek a sobota 11.00 – 23.00

Na co se můžete těšit?

  • působivá atmosféra
  • tradiční vánoční pochoutky
  • speciální program pro rodiny s dětmi
  • hudební vystoupení

Jak se na akci dostat? Použijte následující mapu.

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.


Program výmarského adventního jarmarku

Letos vás ve Výmaru čeká nový koncept, centrum dění se přesune před Goethův dům na náměstí Frauenplan. Tržní náměstí bude tradičně zdobit nádherný vánoční strom a působivá vánoční pyramida.

Těšit se můžete také na nejrůznější vánoční dobroty, od stánků se svařeným vínem přes štolu, pečené mandle až po stánky s uměleckými řemesly a nejrůznějšími kouzelnými věcmi. Vánoční atmosféru dotváří slavnostně vyzdobený betlém, stánky s vánočními ozdobami z Krušných hor.

V centru Marktplatz se každý rok tyčí majestátní vánoční strom, který má ve Výmaru obzvlášť dlouhou historii. Dvorní knihkupec Hoffmann chtěl překvapit chudší rodiny a v roce 1815 nechal na náměstí poprvé postavit veřejný vánoční strom. Toto krásné gesto se stalo tradicí a mnoho měst následně následovalo příkladu Výmaru.

Vánoční trhy ve Výmaru nabízejí bohatý program pro rodiny s dětmi. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na každodenní program s loutkovým divadlem, akrobaty a klauny. Od 17.00 se pak každý den nahlas čte pohádka na dobrou noc. Během adventních víkendů se mezi divadlem a náměstím v odpoledních hodinách procházejí víly, skřítci a vánoční bytosti.

Výmarské adventní trhy.
zdroj: stewa.de

Každý den můžete slyšet též živou vánoční hudbu. Jedna melodie je ve Výmaru slyšet obzvlášť často – koledu „O du fröhliche“ napsal výmarský básník a sociální pedagog Johannes Daniel Falk. Tento současník Johanna Wolfganga Goetha nejenže otevřel první sirotčinec ve Výmaru, ale také nechal dnes již slavnou koledu poprvé zazpívat svými svěřenci.

V rámci oslav výmarských Vánoc se po celém městě koná řada dalších akcí. V divadle se během adventu hraje tradiční vánoční pohádka, v kostelích se konají adventní koncerty a výmarská muzea nabízejí speciální programy.

Na Theaterplatz pokračuje vánoční trh jako zimní trh až do 7. ledna 2024. Na Marktplatz a Frauenplan akce končí 30. prosince 2023 a na Herderplatz 23. prosince 2023. Ve dnech 24. a 25. prosince a 1. ledna bude trh uzavřen.

Jak výmarský vánoční jarmark vypadal v uplynulých letech, můžete zhlédnout prostřednictvím videa.

WEIMARER WEIHNACHT
zdroj: youtube.com

Zajímavá místa ve Výmaru

Město Výmar se nachází v Durynsku, jedné z nejmenších spolkových zemí v zeleném srdci Německa. Ačkoli město není na zdejší poměry velké, má asi 65 000 obyvatel, bylo pro německou kulturu a historii velmi důležité.

Žili a tvořili tu mnozí slavní umělci, hudebníci, filozofové a spisovatelé jako Bach, Wagner, Nietzsche, Schopenhauer, Goethe či Schiller.

Největší rozkvět města nastal mezi 18. a 19. stoletím a většina nejkrásnějších budov je postavena v neoklasicistním stylu. Jaké památky se během návštěvy vánočního jarmarku ve Výmaru vyplatí navštívit?

Goethehaus
Hlavní atrakcí města je Goethův dům, který se nachází na Frauenplanu, jednom z nejkrásnějších výmarských náměstí. I když nejste fanoušky německé literatury, stojí tento původně barokní dům za návštěvu, protože Goethe byl všestranný umělec a osobně navrhl a zařídil interiér. Navštívit můžete též přilehlé Goethe-Nationalmuseum, které vypráví o životě a díle tohoto slavného spisovatele.

Theatherplatz
Na tomto náměstí se nachází nejznámější výmarský památník se sochami Goetha a Schillera. Stojí před Národním divadlem, kde v roce 1919 zasedalo Národní shromáždění a sepsalo ústavu nově založené Výmarské republiky.

Památník Goetha a Schillera ve Výmaru.
zdroj: thueringer-staedte.de

Schillerovo muzeum
Na Schillerově ulici se nachází další významná památka – Schillerovo muzeum. Dům, ve kterém slavný spisovatel strávil nejen poslední tři roky života, ale kde též zemřel. Budova je vybavena dobovým nábytkem, včetně Schillerova psacího stolu a postele.

Bauhaus Museum
Milovníci architektury jistě znají dalšího slavného výmarského rodáka Waltera Gropiuse, který stál na začátku 20. let 20. století u zrodu avantgardní umělecké školy zvané Bauhaus. Ve městě se kromě muzea nachází i celkem šestnáct budov v tomto jedinečném stylu.

Když už budete ve Výmaru, proč nepokračovat ještě kousek dále? Adventní trhy v Lipsku rovněž stojí za návštěvu. 

Neručíme za správnost informací.
Doporučujeme kontaktovat příslušné infocentrum pro upřesnění informací a sledovat oficiální webové stránky města. Není v našich silách pravidelně aktualizovat každou změnu, kterou pořadatel oznámí. Děkujeme za pochopení a užijte si trhy! :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X