Jak vybrat nejlepší ozdoby na vánoční stromeček?

Jaké vánoční ozdoby na stromeček používáte nejraději a čím ho ozvláštníte?

Máte raději skleněné, dřevěné, háčkované nebo třeba jedlé ozdoby?

Bude výzdoba vašeho stromečku tradiční nebo chcete vyzkoušet něco nového?

Na vánoční svátky se chystáme již v průběhu adventu a není to jen výzdoba jednotlivých místností, zahrady a domu, ale zejména zdobení vánočního stromku, který si samozřejmě nejdříve musíme koupit. Ovšem problémem jak vybrat vánoční stromeček, jsme se zabývali v jiném článku.

Dnes bychom vám chtěli přiblížit jednotlivé druhy vánočních ozdob, zase něco jiného, než je tradiční vánoční světelná dekorace a připomenout, čím jsou zvláštní, jak dokážou ozdobit a proč si vybrat ten určitý druh.

Na trhu můžete narazit na nepřeberné množství ozdob, ať už jsou to dřevěné figurky, skleněné baňky se třpytkami, ozdoby z korálků, vánoční perníčky, slaměné ozdoby, klasické české skleněné ozdoby, které mají dlouholetou tradici nebo dokonce háčkované ozdoby, jež si vyrobíte podle mnoha vzorů.

Každý z nás si ozdobí stromeček podle svého uvážení, vkusu a také fantazie. Existuje spousta domácností, kde nedají dopustit na tradice a dokonalost, což znamená, že vše musí ladit do posledního puntíku či spíše poslední mašličky, ozdoby, světýlka a podobně.

Pak jsou tu jedinci, kteří hodí veškeré tradiční metody za hlavu a rok co rok zkouší něco nového, neokoukaného a stromeček vyšperkují tím, co jim přijde pod ruku nebo je jakkoliv zaujme. Pojďme se teď mrknout na jednotlivé druhy ozdob.

Skleněné vánoční ozdoby

Tento druh ozdob je naprostou tradicí, neboť bez skleněných vánočních ozdob by to nebyla ta správná vánoční atmosféra. Tradiční je i jejich ruční výroba včetně úchvatného zdobení. Zřejmě k nejrozšířenějšímu druhu patří koule, ať už hladké či zdobené.

Zajímavé jsou třeba koule s dekorem pruhů, stromečku nebo vlnek, ale nechybí ani třpytivé zdobení. Vedle různě zdobených koulí, jsou populární také zvonky či skleněné ozdoby ve tvaru oliv, raket nebo také populárního srdce.

 

 

Nesmíme zapomenout ani na špice, protože co by to bylo za vánoční stromeček, který nemá tu správnou ozdobu na své špičce.

Populární jsou i figurky, jako třeba sova, ptáček, medvídek, šiška, různé druhy ovoce, domeček, sněhulák a mnoho dalších zajímavých tvarů a vzorů. Skleněné vánoční ozdoby jsou naprosto dokonalé a s ohledem na jejich křehkost je pro ně nejlepším místem právě vánoční stromeček.

Rozhodně se nehodí k zavěšení do volného prostoru nebo třeba na okno, zábradlí či kolem zárubní, kde běžně umisťujeme girlandy ozdobené vánočními ozdobami.

U skleněných ozdob by mohlo dojít k pádu a zbytečnému rozbití. Proto vždy vybírejte taková místa, kde nehrozí jejich rozkývání, odfouknutí a podobně.

Dřevěné vánoční ozdoby

Stejně jako ozdoby skleněné, mají svou tradici ty dřevěné. Tradiční dekorace, které podobně jako dřevěné hračky, patří k jedné z nejstarších, dokážou naprosto dokonale zkrášlit i ten nejobyčejnější vánoční stromeček. Proč jsou dřevěné ozdoby tak populární?

Dřevo má charakteristickou a nezaměnitelnou vůni, je velmi příjemné na dotek a stále nám připomíná tradice staré doby, kdy bylo zvykem a dokonce i nutností veškeré dřevěné ozdoby, dekorace i hračky vyřezávat ručně. Tak snadno se nerozbijí a mají dlouhou životnost.

 

 

V dnešní době už je výrobce, který tyto ozdoby vyrábí ručně velkou vzácností, ale pokud si rádi připlatíte za originál, který bude propracovaný do nejmenšího detailu a bude patřit mezi umělecký velmi hodnotné kusy, pak je dobré vyhledat některého českého řezbáře, který je schopen vám ozdoby vyrobit přesně podle vašich představ.

Výroba dřevěných ozdob i dekorací dnes probíhá formou sériové výroby. Vánoční ozdoby ze dřeva jsou vhodné v podstatě kamkoliv. Nejčastěji se dávají na stromek, ale hodí se i na girlandy, k ozdobení oken, dveří, stěn anebo také na chvojí či na osvětlení.

Populární je třeba dřevěná hvězda, sob, zvoneček, stromek, vločka, a také třeba vyřezávaný koník či medvídek. Právě medvídek se považuje za tak trochu retro hračku a věřte, že vypadá opravdu kouzelně.

České vánoční ozdoby

České ozdoby na vánoční stromeček mají dlouhou tradici, jejíž pouť začala v polovině 19. století, kdy se u nás začaly vyrábět skleněné ozdoby.

Vánoční stromek se k nám dostal v roce 1812, kdy se poprvé objevil v pražské vile ředitele Stavovského divadla Jana K. Liebicha a za 30 let se stal nepostradatelnou součástí každých Vánoc.

Z počátku se na stromek věšelo sladké pečivo, jako třeba perníčky a ovoce. Poté se začaly objevovat první ozdoby z perel, které vystřídaly ty, co známe, ručně foukané a malované.

Dodnes se zachoval tradiční postup výroby, který používali naši předkové, tzn., že se vánoční koule nebo figurka vyfoukne na ten správný tvar, poté se ozdoby stříbří speciálním roztokem, obarvují a nakonec i dekorují.

 

Každá ozdoba je vlastně originál, neboť se všechny zdobí pomocí štětce. Malířky, jež ozdoby malují, jsou natolik zručné, že jsou si ozdoby k nerozeznání podobné. Jako skvělý doplňek vánočního stromku mohou posloužit i tyto ručně vyráběné DIY visačky s kapsičkou.

U nás stále existuje několik výroben, kde se české ozdoby rodí. Které to jsou?

 • Družstvo umělecké výroby ve Dvoře Králové, které patří k jednomu z nejstarších z roku 1931, s nabídkou více než 80 000 výrobků, 600 barevných odstínů, s mnohými efekty. Najdete tu piky, koule, zvonečky, sněhuláky, kominíčky a mnoho dalších.
 • Největším a nejstarším výrobcem skleněných ozdob je výrobní družstvo Slezská tvorba Opava, jež vzniklo v roce 1951. Tady rovněž najdete ručně foukané a malované ozdoby, jako koule, rakety, srdíčka nebo oblíbené špice.
 • Výrobní družstvo IRISA ve Vsetíně se od roku 1954 vyrábí ozdoby pomocí techniky zvané vakuované pokování, kdy se ozdoby upravují nanášením různých druhů kovů. Tato metoda se používá jen zde a ozdoby Irisa mají naprosto luxusní vzhled.
 • Ateliér Glass-Axiss v Jablonci nad Nisou má krátkou patnáctiletou tradicí, ale i tak se pyšní úžasnými kousky jako zimní krajiny s kostelíkem, sněhuláky, andělíčky a také ornamentálními vzory, doplněné korálky, kamínky či bižuterními doplňky. Na vánoční stromeček jsou ideální, pokud ho chcete oživit a ozvláštnit.
 • Starodávné tradice v podobě perlových ozdob oživují v obci Poniklá v Krkonoších, kde původní postupy používá firma Rautis. Na výrobu mají zhruba 1000 různých forem a více než 20 000 úžasných vzorů. K oblíbeným patří andělíčci, zvířátka, hvězdičky, ale frčí také letadla nebo kola.

Samozřejmě, že české vánoční ozdoby nejsou jen o skle, k oblíbeným patří také dřevěné, zejména populární jsou dřevění andělíčci.

Háčkované ozdoby

Jste zruční na ruční práce? Proč si tedy nezkusíte ozdoby uháčkovat? Háčkované ozdoby jsou dobré nejen k nazdobení domácnosti, včetně vánočního stromečku, ale také jako drobná pozornost pro přátele či příbuzné, u kterých si nevíte rady co jim koupit jako dárek. Ostatně nic neudělá větší radost než vlastnoručně vyrobený dárek přímo od srdce.

Během jednoho večera je člověk schopen uháčkovat jednodušší vzory jako třeba zdobené kolečko nebo sněhová vločka. Základem je včasné naškrobení vlny, která by jinak nemohla držet ten správný pevný tvar.

Pro ty zručnější či odvážnější už je skvělé vyzkoušet háčkovaný zvonek, ten už nebude placatý, ale včasné vytažení do správného tvaru zajistí klasický tvar zvonku, zejména škrobení pak musí být důkladnější.

Háčkované ozdoby jsou úžasně lehounké, takže jsou perfektní k ozdobení vánočního stromečku. Nejen, že jich můžete použít více než tomu je u klasických ozdob, ale hlavně nebudou ohýbat větve.

Bohužel ne každý je tak zručný na háčkování, aby ozdoba byla vždy dokonalá, případně se nemusí povést správné naškrobení, takže pak jsou takové ozdoby spíše jako placka a na zdobení se nehodí, což ale nevadí, můžete je použít jako podložku pod šálek, mini dečku nebo třeba zvoneček, který si moc není podobný, využijte jako čepičku pro zavařovací sklenice.

Jaké další ozdoby se dají použít k výzdobě vánočního stromečku?
 • Vánoční ozdoby z papíru – balení dárků vyžaduje přesnou velikost papíru, takže vám často zůstanou odstřižky, které můžete použít k výrobě vánočních ozdob. Potřebujete jenom nůžky, lepidlo a trochu fantazie. Ohýbejte, rolujte, prostříhávejte, zkrátka vyrábějte papírové ozdoby podle libosti.
 • Vánoční ozdoby z korálků – ozdoby z korálků jsou opět na výsluní a rozhodně nezůstávají pozadu třeba za těmi dřevěnými. Z motivů frčí stromečky, sněhové vločky nebo andílci. Máte bujnou fantazii a korálky? Proč si nevyrobíte ozdoby podle vlastních představ.
 • Ozdoby z ořechových skořápek – když se ořechy vylupovaly, opatrně se rozdělily na 2 půlky a pak se znovu slepily. Vložila se mezi ně nit, aby bylo možné ozdoby zavěsit. Aby měla ozdoba lesk, balila se do zlatého či stříbrného staniolu, dnes se používá zlatá či stříbrná barva.
 • Ozdoby z perníku – v každé domácnosti se na Vánoce pečou medové perníčky a ty se pak zavěsí na stromeček jako ozdoby, pokud je tedy rodina nesní dřív, než to stihnete udělat.
 • Ozdoby textilní – šité hračky byly odedávna jednoduchou formou ozdob z látek. Vyráběla se spousta motivů, jako hadrové panenky či panáčci, koníčci, rybky, pejsci, kočičky i medvídci.
 • Ozdoby ze šišek – venkovské domácnosti používaly šišky na rozdělání ohně v kamnech, ale také se hodily na výrobu vánočních ozdob. Stačilo na ně připevnit červenou nebo bílou nit a v přírodní podobě je zavěsit na stromek mezi ořechy, jablka a cukroví, což také patřilo k oblíbeným druhům ozdob. Šiška se také natírala bronzovou barvou, aby byla výraznější.

 

Do 2 dní u Vás doma a s dopravou zdarma při nákupu nad 1000 Kč

 

Sdílejte svým přátelům:

Jak vybrat nejlepší ozdoby na vánoční stromeček?
5 (100%) 2 hodnocení

Milan & Ondra

Vánoce nás prostě baví. Na webu Vanocnisen.cz vám chceme ukázat ty nejlepší recepty, dekorace a informace o Vánocích na jednom místě. Chybí nám zde něco? Dejte nám vědět a inspirujte se s námi! :)