Jaké budou letos adventní trhy v Polsku? Veškeré info na jednom místě!

Přemýšlíte, že byste vyrazili na vánoční trhy v Polsku? Která místa jsou ta nejkrásnější a proč? Poradíme vám, kde nasajete tu pravou vánoční atmosféru, kde nejvíce nakoupíte, ale také jaké dobroty můžete ochutnat.

Jaká města navštívit?Mapa vánočních trhů


Vánoční trhy v Krakově

Vánočním trhům v Krakově nelze nic dodat. Jsou jedny z nejpěknějších.
dzieckowpodrzy.pl

Vánoční trhy v Krakově patří k těm nejnavštěvovanějším u polských sousedů. A aby ne. Krásné místo s pohádkovou atmosférou v rezervaci UNESCO přece stojí za shlédnutí.

Na Hlavním náměstí naleznete téměř sto stánků, a navíc se budete cítit jako v metropoli cizinců. V tomto čase totiž přijíždí trhovci nejen z Polska, ale také ze Slovenska, Maďarska, Ukrajiny nebo Litvy. 

Na místních dobrotách si pochutnáte jak ve stáncích, tak v přilehlých restauracích a kavárnách s výhledem na davem zahalené náměstí. Z místních dobrot stojí za ochutnání pirohy, bigos, horalské oscypky (grilovaný sýr), svařené pivo, pitný med nebo výborné kořeněné perníčky.

Vánoční trhy v Katowicích

Vánočním trhům v Katovicích musíme přičíst jejich dostupnost z Česka.
katoobywatel.katowice.eu

Vánoční jarmark v Katovicích naleznete na Rynku. Říká se, že jde sice o skromnější trh, ale není až tak daleko od hranic a nabízí vše, co si můžete přát. Dokonce zde můžete platit českými korunami. Vánoční atmosférou to zde hýří, kromě vánočních stánků můžete nakoupit i v přilehlých obchodech, takže s prázdnou jistě neodjedete. 

A za co by to stálo, kdybyste vynechali i místní speciality, ke kterým především patří slané tiramisu s prejtem, zelím a bramborovou kaší, pirohy nebo oštiepok s brusinkami a chlebem? K rozptýlení nechybí ani ledové kluziště nebo dětský kolotoč.

Vánoční trhy ve Vratislavi

Nádherný vánoční jarmark ve Wroclavi.
radioret.pl

Vánočním trhům ve Wrocławi se také nedá vytknout vůbec nic. Toto místo je zkrátka kouzelné. A pokud stále hledáte inspiraci na nákup dárků, tady ji zajisté naleznete.

Kromě toho se můžete projít i kolem stánků s občerstvením, zahřát se vydatným bigosem, pochutnat si na zapiekankach, zapečené vece s různou náplní, nebo se jen tak pokochat historickým náměstím zvaným Rynek. 

Na trhy však také narazíte v ulicích Swidnicka a Olawska. Zajímavou atrakcí je také rozsáhlý moderní betlém v kostele sv. Marie, který je sestaven z dvou tisíc figurek.

Vánoční trhy ve Varšavě

Nebo milujete ruch velkoměsta? Ten zažijete na vánočních trzích ve Varšavě.
podroze.se.pl

Nesmíme také opomenout hlavní město v Polsku a s ním varšavské vánoční trhy. Na nějaký výlet je to sice dále, ale pokud budete mít cestu, vyplatí se přijít pokochat. Jelikož jde o velké město, naleznete zde hned několik trhů, z nichž nejznámější jsou trhy na Zámeckém náměstí a trhy na Starém městě.

Trhy na Zámeckém náměstí nabízí zejména prvotřídní sortiment ručně vyráběných vánočních dekorací do oken a dalších ozdob ze slámy, dřeva, háčkovaných i keramických. Dále zde naleznete koule, výrobky z broušeného skla, pletené ponožky, kovářské výtvory, krajkovou dekoraci nebo čepice z kožešiny. 

Vše vám navíc zpříjemní kulturní akce, zejména lidové tance a živý betlém. Ve stáncích mimo jiné seženete i něco dobrého k snědku, kupříkladu preclíky obvařanky (obwarzanek), klobásy či tekutý med. 

Vánoční jarmark na Starém městě nabízí nejen ručně vyrobené zboží, které udělá radost pod stromečkem někomu z vašich blízkých, ale také ledovou plochu, kde si můžete zabruslit. Samozřejmě zde naleznete i celou řádku výběru tradičního občerstvení.

Vánoční trhy v Gdaňsku

Malebné vánoční trhy v Gdaňsku.
turystyka.wp.pl

Hlavním dějištěm se před Vánoci na severu Polska stanou vánoční trhy v Gdaňsku. Tzv. Uhelný trh (Targ Węglowy) nabídne krásu vyzdobených stánků, k povšimnutí bude osvětlený vánoční strom, dětský kolotoč nebo ledové kluziště. 

O dobré jídlo nebude také nouze, na výběr budou vánoční knedlíky, bigos, polské a litevské maso, domácí chleby nebo různé vánoční dobroty a teplé nápoje jako například svařené víno.

X