Vánoční stromeček – je lepší živý nebo umělý?

Už vás nebaví každý rok řešit dilema, jestli si pořídit umělý nebo živý vánoční stromek?

Přemýšleli jste o výhodách a nevýhodách každého z nich?

Chcete zjistit, který by pro vás byl vhodnější? Více v našem článku.

Každý rok se vedou žhavé diskuze o tom, jestli by si měl člověk na Vánoce koupit živý nebo umělý stromek. I když oba můžete krásně nazdobit dekorací na stromeček, tak je faktem, že nabízí své výhody i nevýhody. Dříve byla volba jednoduchá, protože až do 30. let minulého století žádné umělé stromky zkrátka nebyly.

Poprvé je začala vyrábět firma Adidas a to z kartáčových štětin. Koncem 50. let se do jejich výroby pustila firma v Chicagu a tam byly pro změnu vyráběny z hliníku. Přestože i dnes zůstává výroba v USA, hlavním producentem většiny umělých stromků na trhu je bezesporu Čína.

Trocha historie vánočního stromku

Některé zahraniční zdroje tvrdí, že původně sahá historie kolem zdobení stromů až do časů pohanské magie a kouzel, které měly co dočinění s kultem Slunce (matky Asratry) a kultem zelených stromů. Pořádaly se tzv. svaté noci, během nichž se tančilo pod stromy, na nichž viselo různé ovoce, světla a sladkosti.

Svého času se totiž zdobily jen ty stromy, které se vyskytovaly ve volné přírodě, teprve až později se tento zvyk přeorientoval i do lidských obydlí. Za nejdůležitější stálezelený strom byla považována hlavně jedle, ale také cypřiše.

Zdroj: radiomat.cz

O prvních ozdobených stromech kolují zvěsti, že pochází až z období kolem roku 700, ale vůbec první vánoční stromky, které se zdobily, byly zmiňovány na konci 16. století v Německu, ve stejné době získal vánoční stromeček neúplnou náboženskou symboliku, kterou mu vtiskla církev.  Do té doby bylo toto zdobení bráno jako pohanský zvyk.

Do naší země se vánoční strom dostal až na počátku 19. století. Úplně první vánoční stromek se rozzářil v Praze u domu Jana Karla Leibicha, což byl režisér, ředitel a herec Stavovského divadla. Zhruba dalších 30 let trvalo, než se vůbec vánoční strom začal považovat za tradici. Od panstva a měšťanstva se snažil proniknout na vesnice, kde mu to ovšem trvalo hodně dlouho. Teprve na konci 19. století jen celá zem uznala za vánoční tradici.

Proč si vybrat živý stromek – hlavní výhody

Dá se říci, že jednou z výhod živého stromku je fakt, že dokáže při vhodně zvolené vánoční světelné dekoraci nejen navodit úžasnou sváteční atmosféru , ale hlavně provoní celý byt nezaměnitelnou vůní čerstvého jehličí. Přiznejte si, kdo si aspoň občas během zdobení živé jedle nebo třeba borovice nepřičichne k jehličí?

Fámy, že se ničí lesy, když se pokácí stromky na vánoce, jsou nesmyslné, protože 99 % stromů, které přijdou na vánoční trh k prodeji, pochází ze speciálních plantáží a školek, které se přímo specializují na pěstování takových stromů. Zbývající procento tvoří stromky, které se kácí během prořezu lesa, kdy se dělá místo okolním vzrostlým stromům, kterým tito prckové brání v dalším růstu.

Zdroj: zahradnictvi-chladek.cz

Jednou z mnoha výhod je také podpora životního prostředí, protože během produkce těchto stromů vznikne biomasa. Ta na sebe váže kysličník uhličitý, také kyslík a z části dochází k filtraci plynů způsobujících tzv. skleníkový efekt (metan, kysličník dusíku atd.), dochází k podpoře růstu i života ostatních rostlin a živočichů v okolí. Nehledě na to, že živý strom se řadí k obnovitelným přírodním zdrojům.

Jaké jsou nevýhody živých stromků?

Tou největší nevýhodou je bezesporu cena, protože za opravdu kvalitní strom si často musíte připlatit, nehledě na to, že se musí každý rok kupovat před Vánoci nový. Někdo zase říká, že je pro něj nevýhodné, když má o stromek do vánočních svátků pečovat.

Musí se připravit kmen, aby měl správné rozměry a dal se zasunout do stojanu, pak je tu úklid jehličí, někdo ho také musí na Vánoce ozdobit, pak zase po Vánocích odstrojit a zlikvidovat. Poslední nevýhodou bývá samotný výběr stromu, protože když si nedáte pozor a vyberete nepříliš kvalitní kus, může se stát, že vám zajde dřív, než vůbec začnou Vánoce.

VýhodyNevýhody
provoní celou domácnostmožnost popíchání se o větve během zdobení
může se upravovat do požadovaného tvaru i délkyopadávání jehličí
neškodí životnímu prostředí, naopak jej podporuje při použití klasických svíček riziko požáru

Proč zvolit umělý stromek?

Řada lidí, kteří se rozhodnou pořídit si umělý vánoční stromeček to dělá z toho důvodu, že chce ušetřit přírodu. Jednoduše řečeno se jim nelíbí, aby jen kvůli několika dnům, po které trvají Vánoce, byl pokácen zdravý strom, který po svátcích poputuje do kontejneru.

Zdroj: umelyvanocnistromecekc.z

Jiní to dělají proto, že chtějí ušetřit a neutrácet rok co rok za nový strom. Takhle si koupí umělý, každý rok ho ozdobí, případně ho uklidí ozdobený, pokud mají dostatek místa a mají vystaráno. Nemusí o něj nijak pečovat, uklízet jehličí, zkrátka nic z toho, co se běžně dělá s živým stromkem.

Jaké mají umělé stromky nevýhody?

Jednoznačně je to jejich velmi negativní dopad na životní prostředí. K výrobě je použit nejčastěji kov a PVC (Polyvinylchlorid), čímž během výrobního procesu dochází k tvorbě škodlivých dioxinů (toxického chlóru nebo VCM, což je karcinogenní vinylchlorid monomeru).

Když se navíc takový umělý stromek likviduje spalováním, pak se do ovzduší dostávají další rakovinotvorné a toxické látky. PVC je biologicky nerozložitelné a nerecyklovatelné, nehledě na to, že umělé stromky mohou obsahovat dokonce i olovo, zejména ty starší.

VýhodyNevýhody
stejná či nižší cena oproti živémunegativní dopad na životní prostředí
delší životnost (až 10 let)během výroby se tvoří škodlivé dioxiny
nemusí se uklízet jehličíu starších stromů častý výskyt olova
snadná údržbapři likvidaci tvorba rakovinotvorných a toxických látek

Komentáře

  1. Dobry den chcem vediet ci zivy stromcek moze byt zrezany.Zivy je strome k co rastie zrezany je mrtvy,Dakujem a nepiste hluposti

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.