Inspirujte se vánočními tradicemi, které stojí za to zkusit

Také už se nemůžete dočkat vánočních svátků a všeho co s nimi souvisí?

Podle tradic začínají Vánoce ve chvíli, kdy vychází první večerní hvězda 24. prosince. S vánocemi jsou spojeny různé lidové tradice – zdobení stromku, betlém a jesličky, vánoční dárky (ty nosí podle tradice Ježíšek), vánoční cukroví a mnoho dalších.

Mnoho z těchto zvyků jsme pro vás připravili v tomto článku.

Inspirujte se dodržujte vánoční zvyky, které jsou tu s námi po staletí!

Chvojí

Říká se o něm, že je předchůdcem vánočního stromku. Již od počátku se chvojí zdobilo a u tohoto zvyku jsme zůstali dodnes. Význam chvojí spočívá v tom, že nás má chránit proti zlu i nemocem, proto by ve vaší domácnosti rozhodně nemělo na Vánoce chybět.

Rybí šupiny

Kapr by neměl na Štědrý večer rozhodně chybět, případně i jiná ryba, pokud kaprovi nefandíte.

Šupiny z ryby nevyhazujte, ale dejte je sobě a svým blízkým pod talíř, aby se vás všech držely prašulky. To je také důvod, proč si řada lidí dává šupinu i do peněženky a celý rok jí tam nosí, až do dalších Vánoc, kdy jí vymění za novou.

Rozkrajování jablek

Jakmile je štědrovečerní večeře u konce, přichází na řadu jablíčka. Vždy se vybírají pěkná, zdravá a pokud možno ta největší jablka, která doma máte, a rozkrojí se nožem na půl kolmo na ohryzek.

To co každého zajímá je tvar jádřince. Štěstí po celý rok a zdraví pro všechny přítomné, kteří se za rok znovu sejdou ve stejném složení, značí jádřinec ve tvaru hvězdičky, pokud je červavý nebo se objeví čtyřcípá hvězda či křížek, pak to znamená, že do rodiny přijde nemoc, případně i úmrtí.

krájení jablka na štědrý den

Zlaté prasátko

Obecně platí, že člověk, který vydrží celý Štědrý den nejíst, tzn., postí se, tak bude mít večer štěstí a uvidí zlaté prasátko, které mu zajistí velmi bohatý následující rok.

Vlašské ořechy a jejich jádra

Pokud rozlousknete 4 vlašské ořechy a všechny čtyři jádra budou zdravá, pak to znamená, že budete mít celý příští rok pevné zdraví. Pokud je některé jádro vyschlé nebo plesnivé, pak se šance o něco snižují. Můžete si pomoci vhodným výběrem ořechů.

Pouštění lodiček ze skořápek ořechů

Prázdné skořápky rozhodně nevyhazujte, naopak do nich nakapejte trochu vosku a připevněte na něj miniaturní svíčku a zapalte jí. Větší nádobu naplňte vodou a ořechovou lodičku s hořící svíčkou pusťte na hladinu.

Jestliže bude lodička dlouho svítit i plout, pak na vás čeká šťastný život. Když bude plout do středu nádoby, značí to, že budete někam cestovat, pokud se loďka drží u kraje nádoby, zůstanete doma a budete velmi spokojení.

lodičky ze skořápek
Zdroj: haschra.blogspot.com

Lití olova

Příprava je sice náročná, ale i tak se ještě na řadě míst tento staročeský zvyk praktikuje. Princip tohoto zvyku spočívá v tom, že se nad otevřeným plamenem roztaví trochu olova (stačí i malý kousek) a hned jak je roztavené, vlije se do misky se studenou vodou. Vytvoří se určitý tvar a ten se pak každý snaží uhodnout, co vlastně přestavuje. Podle toho pak poznáte, co vás v následujícím roce vlastně čeká.

Na to, jak takové lití olova vypadá v praxi, se můžete podívat v následujícím videu.

Lead Pouring | Bleigiessen

Házení střevícem

Tento zvyk je určen pro všechny neprovdané dívky, které touží po vdavkách. Vždy na vánoce se postaví zády ke dveřím, vezmou střevíc a hodí ho za hlavu směrem ke dveřím. Jestliže je špička boty po dopadu na zem otočená směrem ke dveřím, tak se dívka příští rok vdá, když ale ke dveřím bude mířit pata, musí si ještě na svatbu chvíli počkat.

Jablko se zápalkami

Tuto tradici mají rádi všichni, kdo čas od času s chutí opráší své věštecké dovednosti. Svého času patřila tato tradice k oblíbeným zvykům každé dívky, která si nemohla vybrat mezi několika nápadníky toho pravého. Proto vzala jablko, zapíchla do něj 3 zápalky, přičemž u každé zápalky myslela na jednoho z nápadníků. Poté je všechny zapálila a ta zápalka, která vydržela hořet nejdéle, nakonec představovala toho správného nápadníka, kterého si měla dívka zvolit.

Jmelí

Dříve bývalo pouze v přírodním zeleném provedení, dnes ho koupíte oděné do zlata či stříbra, ale i tak jeho symbolika zůstává stejná. Jmelí má být darováno, aby přineslo štěstí a viset v každé domácnosti. Říkalo se o něm, že je tajuplné a dokonce má i čarovnou moc. Důležité je, aby bylo na větvičce hodně bobulí, protože čím více bobulí, tím větší štěstí.

jmelí na Vánoce
Zdroj: styl-zivota.cz

Staří učenci dokonce mysleli, že jmelí odhání každé zlo. Pověra říká, že každý muž, který se ocitne pod visícím jmelím, může políbit jakoukoliv dívku či ženu. Další tradice zase tvrdí, že kdo se pod jmelím políbí, ten se druhému zalíbí.

Třesení stromkem

Zapomeňte na to, že popadnete vánoční stromeček v obýváku a budete se z něj snažit vytřást duši. Jedná se o stromy venku, respektive nějakou mladou jabloň nebo zlatý déšť. Tento zvyk už se drží většinou jen na venkově, ale i tak je stále oblíbený.

Jde o to, že mladá a hlavně svobodná dívka vyběhne na Štědrý den hned po večeři ven a zatřese stromkem. Říká se, že z toho směru, odkud se začne ozývat úplně první zaštěkání psa po zatřesení stromem, nakonec přijde muž, který se stane dívčiným ženichem.

Vánoční zvyky a tradice se v našich domovech udržují již po mnoho generací a každá rodina si vybere ty své. Snad vás náš článek inspiroval k tomu, abyste se k těmto tradičním zvykům vrátili i vy. 

Zvyky u štědrovečerní tabule

Společná večeře posiluje pouto, které vás spojuje s ostatními lidmi, ať už jde o rodinu či přátelé.

Pověra říká, že musí večeři dojíst všichni společně a pokud to někomu trvá déle než ostatním, ti na něj musí počkat, dokud také nedojí, protože pokud by někdo od večeře na Štědrý den vstal, aniž dojí každá osoba, která u stolu sedí, tak té osobě hrozí v následujícím roce nemoci a v horším případě dokonce smrt.

Vždy by se měl prostírat talíř navíc, což umožňuje pohoštění hosta, který nebyl ohlášen a není očekáván. Dobré také je, když je u stolu během večeře lichý počet osob.

Komentáře

  1. Doslechla jsem se o zvyku ,že se o štědrém dnu při večeři hází ořech do každého koutu místností nevím co to má znamenat nikde jsem se o tom zvyku nedočetla…

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.