Kdy proběhne rozsvěcení vánočního stromku ve 20 největších městech v ČR?

Těšíte se na rozsvícení vánočního stromu ve vašem městě jako malé děti?

Není divu, vždyť jde o tu nejslavnostnější událost na vánočních trzích. 

Připravili jsme pro vás veškeré důležité informace o této události. 

Kdy a kde se rozsvítí vánoční stromy ve dvaceti největších městech České republiky?

Kromě toho se dozvíte i zajímavosti o samotných stromech.

Rozsvícení vánočního stromu v Praze

Rozsvícení vánočního stromu v Praze na Staroměstském náměstí se uskuteční v sobotu 28. 11. 2020 v 16:30 hod., a bude jej provázet hudba z Krkonošských pohádek.

K dalšímu rozsvícení dojde až do večera, takže pokud nebudete stíhat, můžete ještě dorazit v 17:30, 18:30, 19:30, 20:30 nebo 21:30 hod. A to nejen první den, kdy bude strom oficiálně rozsvícen, ale také v následujících dnech opět v rozmezí od 16:30 do 21:30 hod., a nebude chybět ani hudební pozadí.

Jaký vánoční strom bude letos vítězem a stane se ozdobou Staromáku? To se dozvíme začátkem listopadu. Výběr probíhá formou soutěže, nejkrásnější tip vyhrává. Strom musí být zejména reprezentativní, zdravý a lehce dostupný z míst, kde je momentálně zasazen. 

Víme jen, že půjde o smrk o výšce minimálně 20 metrů.

V loňském roce měl tu čest získat vítězný post na vánočním trhu v Praze smrk zvaný Semil, který pocházel z Libereckého kraje a měl 24 metrů.

Letos se stal vítězným tipem smrk ztepilý o výšce zhruba 19 metrů, což je méně než obvykle. Vyrostl v Jílové u Prahy na soukromém pozemku.

Vánoční strom Semil, který zdobil Staroměstské náměstí v loňském roce.
video-aktualne.cz

Na slavnostní rozsvěvcení stromku se můžete také vydat na Pražský hrad. To se odehraje v neděli 29. 11. 2020 v 16:30 hod. na náměstí U Svatého Jiří za doprovodu paní Ivany Zemanové, manželky prezidenta, a spolu s tím se zahájí další charitativní sbírka ve prospěch ohrožených dětí z SOS dětských vesniček.

Rozsvícení vánočního stromu v Brně

Na rozsvícení vánočního stromu na brněnské vánoční trhy doražte v pátek 27. 11. 2020 v 17:00 hod. na náměstí Svobody. Vše se odehraje za přítomnosti čelních představitelů města Brna a Biskupství brněnského. V daný den také probíhá doprovodný program na pódiu a oblíbený videomapping.

Brno bylo vůbec prvním městem v tehdejším Československu, a pravděpodobně i ve střední Evropě, na jehož náměstí se objevil vánoční strom. Dnes se píše 95. rok od doby, kdy se novinář Rudolf Těsnohlídek rozhodl pomáhat opuštěným dětem. Celý čin byl inspirován objevem opuštěného batolete v lese. Na tento popud pak uspořádal na náměstí Svobody pod rozsvíceným stromem charitativní sbírku. Na jeho počest se tedy setkáme s názvem Těsnohlídkův vánoční strom. V loňském roce byl přivezen koňmo z bíloveckého polesí. Jaký bude v tomto roce?

Jak vypadal brněnský vánoční strom z loňských Vánoc? Podívejte se:

Rozsvícení vánočního stromu - Brno 2019

Rozsvícení vánočních stromků v Ostravě

V Ostravě se můžete podívat na slavnostní rozsvícení stromečku hned dvakrát. První proběhne na Prokešově náměstí před Novou radnicí v sobotu 27. 11. 2020 v 18:00 hod. za zvuku cinkajících zvonečků. 

Program započne již v 16:00 hod. Na děti čeká stánek s Ježíškovou poštou, kde mohou odevzdat dopis pro Ježíška a obdrží sladkou čokoládovou odměnu, také tvoření ve stáncích se středisky volného času nebo pohádky.

Největším lákadlem je andělská provazochodecká show, která se bude odehrávat ve výšce 30 metrů. Nebudou chybět ani vánoční koledy, andělé na chůdách, otevřená vyhlídková věž, která bude mít prodlouženou otevírací dobu do 19:00 hod. 

Přijďte si jen tak vychutnat atmosféru Vánoc se svařeným vínem v ruce. Na náměstí také budou stánky s prodejním sortimentem. Nabídnou nejen občerstvení, ale také hezké dárečky pod stromeček.

Druhé rozsvěcení vánočního stromku proběhne na Masarykově náměstí o den později, tj. o první adventní neděli 29. 11. 2020 v 17:00 hod. Program v rámci ostravských vánočních trhů začne již v 16:00 hod. a bude plný hudby.

Ozdobený strom na Masarykově náměstí.
ostrava.rozhlas.cz

Rozsvícení vánočního stromu v Plzni

Rozsvícení vánočního stromu v Plzni na náměstí Republiky probíhá vždy první adventní neděli, což letos vychází na 29. 11. 2020. Program bude zahájen již v 16:00 hod. a bude provázen folklorní hudbou. Strom se slavnostně rozsvítí v 18:00 hod., a hned poté se otevře muzikálové nebe plzeňského vánočního jarmarku.

A jaký vánoční strom zdobil v průběhu předešlých Vánoc plzeňské náměstí? Byl to 15 metrů vysoký smrk ztepilý v novém kabátku ze světelných řetězů o délce 3,5 km, dále pak světelných řetězů s efektem padajícího ledu a bílé hvězdy, která zdobila jeho špičku.

Rozsvícený strom na plzeňském náměstí.
plzenoviny.cz

Rozsvícení vánočního stromu v Olomouci

Vánoční strom v Olomouci na Horním náměstí bude rozvícen v pátek 20. 11. 2020 na slavnostním zahájení olomouckých vánočních trhů v 18:00 hod. Jako již tradičně se 15 minut před jeho rozsvícením dozvíte jeho nové jméno, jež bude v rámci soutěže vyhlášeno primátorem města. V loňském roce se stalo vítězným pojmenování Křovínek, které vymyslely děti z mateřské školy. Vyrostl totiž na ulici V Křovinách.

Po rozsvícení přijde na pódium známá kapela, vloni to byla skupina O5 Radeček.

A nakonec se můžete podívat na slavnostní rozsvěcování stromku v Olomouci, které proběhlo vloni:

Vánoční strom v Olomouci 2019

Rozsvěcení vánočního stromu v Liberci

V Liberci se můžete podívat na slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které proběhne v neděli 22. 11. 2020 v 17:00 hod. na náměstí Dr. E. Beneše. Před samotným rozsvícením vystoupí hudební soubor, a poté se rozzáří VORLOJ na ochozu radnice v podání sdružení V.O.R.E.L. 

Loňský rok patřil jedli bělokoré, která donedávna zvelebovala pozemek jedné liberecké ulice. Jelikož byla vyšší, musela být kvůli odolnosti vůči větru zkrácena na 14 metrů. Zdobily ji výtvory dětí z mateřských škol a další vánoční blyštivé dekorace. Na špici ji doplňovala Ochranovská hvězda.

Liberecký vánoční strom po slavnostním rozvícení.
liberec.cz

Rozsvícení vánočního stromku v Ústí nad Labem

Na adventních trzích v Ústí nad Labem bude vánoční strom rozsvícen v neděli 29. 11. 2020 v 16:00 hod. na Lidickém náměstí, které bude pokračovat spoustou dobrého programu v podobě vystoupení, jež bude zakončeno adventním ohňostrojem. V minulém roce se vánočními trhy v Ústí linula vůně jedle, kterou městu darovali manželé z Chuderova.

Rozsvěcení vánočního stromu v Ústí nad Labem.
ustecky.denik.cz

Kdy bude rozsvícen vánoční strom v Českých Budějovicích?

Rozsvícení vánočního stromu v Českých Budějovicích proběhne v sobotu 28. listopadu 2020 v 16:30 hod. na náměstí Přemysla Otakara II. Jemným vstupem k prvnímu rozzáření stromu bude proslov zástupců města. Ale ani tím to nebude končit. Vánoční trhy v Českých Budějovicích se teprve naplní tou pravou atmosférou Vánoc.

Vše budou doprovázet nejen příjemné vůně koření, skořice, anýzu, perníku, klobásek a uzenin, ale také pěkná hudba, která zvedne náladu.

Na předešlý advent se na náměstí nastěhovala jedle kavkazská o výšce 11 metrů. Jaký strom bude po celý advent zdobit budějovické náměstí letos?

A takto bylo svíticím vánočním stromem ozdobeno budějovické náměstí.
c-budejovice.cz

Rozsvícení stromků v Hradci Králové

Na vánočních trzích v Hradci Králové se vánoční strom rozsvítí o první adventní neděli 29. listopadu 2020 v 16:00 hodin. Je totiž nedílnou součástí započetí adventu ve městě. Spolu s ním bude osvětleno i celé centrum a vánoční stromy na Velkém náměstí a na náměstí 28. října. Masarykovo náměstí tak bude o mnoho krásnější a vánočním trhům v Hradci Králové už nebude chybět opravdu nic.

Chvíli si můžete zpříjemnit nákupem v prodejních stáncích, které nabídnou hřejivé nápoje, ale také lákavé dekorace a dárky. Zaposlouchat se můžete i do hudby, neboť na pódiu vystoupí hudební soubory.

Velké náměstí v loňském roce zdobila dvanáctimetrová jedle obrovská, na náměstí 28. října se tyčil houževnatý smrk ztepilý a na Masarykově náměstí smrk pichlavý. 

Rozsvícení vánočního stromu v Pardubicích

Pardubický vánoční strom bude rozsvícen taktéž o první adventní neděli 29. listopadu na Pernštýnském náměstí krátce po zapálení první svíce na adventním věnci, v 17:00 hod.

Předcházet mu však bude vyhlášení soutěže Pojmenuj strom, během které zjistíte, jaké jméno mu přináleží. Následně se oči všech přesunou na pódium, kde vystoupí hudební soubory i skupiny.

Vánoční jarmark v Pardubicích budou provázet libé vůně ze stánků, které  kromě pestré nabídky občerstvení nabídnou i zajímavé řemeslné výrobky a vánoční dekoraci.

Krásně osvětlený vánoční strom v Pardubicích.
pardubice.eu

Rozsvícení vánočního stromu v Havířově

A kdy se rozzáří první světla vánočního stromu na havířovském náměstí Republiky? Bude to v sobotu 28. listopadu 2020 v 17:00 hod. za doprovodu primátora města. V zápětí se také rozzáří i obloha, neboť bude následovat desetiminutový adventní ohňostroj. V loňském roce se na vánočních trzích v Havířově vyjímal dvanáctimetrový smrk, který byl zahalen do červených a modrých barev.

Právě na tento večer je koncentrován i ten nejlepší program, který následuje po samotném aktu rozsvěcování. I letos si budete moci vychutnat melodie těch nejlepších interpretů, kteří roztančí celé náměstí. O předvánoční atmosféru jistě nouze nebude.

Osvětlený vánoční strom na náměstí v Havířově.
hotelove.cz

Kdy proběhne rozsvícení stromu ve Zlíně?

K slavnostnímu rozsvěcování vánočního stromku na náměstí Míru ve Zlíně dojde o železné neděli 29. listopadu 2020 v 17:45 hod. Klid a pohodu si můžete vychutnat i procházkou mezi stánky, které nabídnou pestrý výběr občerstvení, vánoční výzdoby i rukodělných předmětů. Poté, co bude strom osvícen, začne program na pódiu, kterým nás provedou ti nejznámější.

Velkou výjimkou je vánoční strom, který zdobí právě vánoční trhy ve Zlíně, neboť je na náměstí zasazen již 10 let. Odpadá tak starost se sháněním stromu a jeho prostředí je autentické. Před rokem jej zdobilo 14 500 LED světýlek a baňky ve fialových a zlatých barvách.

Slavnostní rozsvícení stromku na náměstí ve Zlíně.
zlin.eu

Kdy proběhne rozsvícení stromu v Kladně?

Na vánoční atmosférou naplněné náměstí Starosty Pavla v Kladně se také vyplatí dojít podívat. Vánoční symbol se tam rozzáří o první adventní neděli 29. listopadu 2020 v 18:00 hod. Bude to provázeno vystoupením pěveckých sborů i kapel. Samozřejmostí budou i otevřené stánky, které vás pozvou ať už na kelímek svařeného vína, nebo navodí alespoň trochu inspirace na nákup vánočních dárků.

A jaký byl příběh vánočního stromu z loňského roku? Více než před pěti desítkami let jej majitel zasadil se svým otcem a bratrem na zahradě. Za tu dobu tento stříbrný smrček dorostl do výšky 14 metrů. Jméno Josífek si vysloužil právě po majitelově otci.

A tady je Josífek po rozsvícení:

Rozsvícení Vánočního stromu - Kladno 1.12.2019

Rozsvícení stromu v Mostě

Na vánočním jarmarku v Mostě se světla stromu zapnou, jako již tradičně, v neděli 29. listopadu 2020 v 17:00 hod. 1. náměstí tak obdrží poslední chybějící znak adventu. Samotný program započne již v 16 hodin, kdy vystoupí známí interpreti a připraví příjemný čas, který bude pokračovat až do večera.

Rozsvícený vánoční strom na 1. náměstí v Mostě.
mostecky.denik.cz

Kdy proběhne rozsvícení vánočního stromu v Karviné?

Na karvinském Masarykově náměstí se rozsvícení odehraje v podvečer první adventní neděle, tj. 29. listopadu 2020 v 16:50 hod. V rámci karvinského vánočního jarmarku se můžete těšit na pestrý program i zpříjemnění chvil procházkou mezi prodejními stánky. Pro děti budou také připraveny atrakce. Zaujmout je mohou například živá zvířátka, která si mohou pohladit a nakrmit.

Slavnostní rozsvěcení stromku v Karviné.
bydleni.cz

Rozsvěcení vánočního stromku v Opavě

Vánoční trh v Opavě se rozzáří spolu se zahájením jarmarku, který bude probíhat na Horním i Dolním náměstí. Světla vánočního stromu se tedy rozsvítí ve středu 25. listopadu v 17:00 hod., následně se také dočkáte ohňostroje. Vůně odevšad, zajímavý kulturní i doprovodný program pro děti i dospělé vás vtáhne do svátečního času. 

A jaké vánoční stromky zdobily tato náměstí v loňském roce? Na Horním náměstí byl postaven smrk omorika a na Dolním náměstí jedle ojíněná. Oba stromy byly 39 let staré.

Slavnostní rozsvěcení stromu na Dolním náměstí.
expres.cz

Rozsvěcení vánočního stromu ve Frýdku-Místku

I Frýdek-Místek se zahalí do světel, a to před začátkem adventu, tj. v pátek 27. listopadu 2020 v 16:30 hod. Náměstí Svobody tak bude mít ještě slavnostnější ráz. S tímto dnem bude také spojen začátek kulturního programu, takže to zde opět po roce pořádně ožije.

Kromě programu vánočních trhů ve Frýdku-Místku se můžete těšit i na stánky s prodejním sortimentem, které budou plné voňavých dobrot, horkých nápojů, dekorací s tématikou Vánoc a malých dárků.

Jeden z vánočních stromů na frýdeckých trzích.
atlasceska.cz

Kdy bude rozsvícen vánoční strom v Děčíně?

Rozsvícení vánočního stromu na děčínských adventních trzích na Masarykově náměstí se bude konat, tak jako ve více městech, o první adventní neděli 29. listopadu 2020 v 18:00. Se zapálením první svíce na adventním věnci si můžete zpříjemnit volný čas právě tímto programem.

Veškeré dění se bude odehrávat v průběhu celého dne, takže se můžete těšit na další zajímavé aktivity pro dospělé i děti. Prodejci ve stáncích nabídnou to nejlepší ze svých produktů.  

Strom, který v minulém roce získal tu čest zdobit děčínské náměstí, byl místní. Jaký vánoční strom zde bude stát letos?

Rozsvícený vánoční strom v Děčíně.
decin.cz

Kdy se vydat na rozsvícení stromu v Teplicích?

Kdy se bude slavnostně rozsvěcovat strom na teplických vánočních trzích? Těšit se můžete v neděli 29. listopadu 2020 v 17:00 hod. Náměstí Svobody bude naplněno očekáváním příchodu adventu, všemi vůněmi i pěknou atmosférou. Budou se společně zpívat koledy, zapalovat svíce na adventním věnci a popíjet výborné svařené víno. Stánky však nabídnou i jiné nápoje, občerstvení, ručně vyrobené dárky a vánoční dekoraci.

Vánoční strom na teplickém náměstí.
severoceskydenik.cz

Rozsvěcení stromu v Karlových Varech

Vánoční strom, jakožto důležitý symbol Vánoc, adventu a pohody, se taktéž zaskvěje na karlovarském vánočním jarmarku, jehož středobodem bude kouzelná Mlýnská kolonáda. Jeho rozsvícení můžete očekávat v neděli 29. listopadu 2020 v 17:30 hod. u Spa Hotelu Thermal. Odpoledne i večer bude protkán koncerty a četným vystoupením na pódiu. 

K příjemně strávenému času přispějí nákupy ve stáncích. Prodejci nabídnou zajímavé zboží s adventní tématikou. Zejména pak občerstvení, vánoční výzdobu, řemeslné výrobky a drobné dárky. Děti budou nadšené z atrakcí, z kterých můžeme podotknout například vánoční vláček.

Minulý rok se před Spa Hotel Thermal tyčil desetimetrový smrk stříbrný, s nímž měl původně jeho majitel jiné plány, chtěl z něj vypěstovat bonsai.

Rozsvícení stromku v Karlových Varech.
kvcity.cz

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.