Jaké jsou výhody a nevýhody borovice jako vánočního stromečku? Máme pro vás kompletní info!

Rozhodli jste se, že bude letos vaším vánočním stromkem borovice?

Pořád ale dumáte nad tím, zda jste se rozhodli správně? 

Zjistěte, jestli je borovice vhodným stromečkem do interiéru, jak dlouho vám vydrží a co s ní po Vánocích!

Borovice jako vánoční stromek

Různě po světe najdete mnoho druhů borovic, ale pouze některé jsou vhodné jako vánoční stromečky. 

Přinášíme vám přehled těch nejběžnějších borovic, které se řadí mezi nejoblíbenější stromky na Vánoce. 

Borovice bílá

Tento strom vyrůstá ve svazcích jehličí. Má modrozelený odstín se špičatými špičkami, s pružnými větvemi, které nevydávají téměř žádné aroma. Pokud ji plánujete použít jako vánoční stromek, vyhněte se použití těžkých nebo velkých ozdob, protože její větve nejsou příliš silné.

Pokud chcete tento druh borovice na venkovní použití, jedná se o skvělou volbu, a to proto, že se řadí mezi největší borovice – dorůstá až do výšky 70 metrů. 

Borovice bílá se dožívá až 400 let, což znamená, že se z tohoto stromku mohou těšit i vaše následující generace, zejména pokud budou strom správně ořezávat.

Bílá borovice
zdroj: paynechristmastrees.com

Borovice skotská

Tato borovice, známá také jako borovice lesní, je další skvělou volbou jako vánoční stromek. Ve srovnání s borovicí bílou má tmavě zelené jehličí a pevnější větve. To z ní dělá ideální stromek, pokud se chcete vyřádit na vánočních světlech a ozdobách.

Skotské borovice nejsou tak vysoké jako bílé borovice, protože mohou dorůst pouze do výšky 35 metrů. 

Jejich jehličí mění barvu, od modrozelené po tmavší zelenou během zimních měsíců. Roste také ve svazečcích po dvou.

Pokud chcete borovici s dlouhodobě zachovalým jehličím, je borovice skotská tou nejlepší volbou. To znamená, že po skončení vánočních svátků nemusíte tolik uklízet. 

Co se týká aroma, má borovice skotská střední vůni – provoní domov, ale nijak nedráždí.

Vánočně ozdobená borovice skotská
zdroj: amazingchristmas.com.au

Borovice Virginia

Tuto borovici lze snadno identifikovat, protože má krátké, zkroucené jehlice, které rostou v párech. Tato borovice má krátké větve, ale jehličí na nich je husté. Díky tomu je citlivá na ořezávání.

Mezi stromy na tomto seznamu je borovice virginská nejmenší a není příliš cítit. Je to proto, že se jedná o malý až středně velký strom, který může dorůst pouze do výšky 21 metrů. 

Pokud máte doma omezené prostory, může být tento strom pro vás tou pravou volbou.

borovice Virginia
zdroj: treetime.com
Název stromuVzhled jehličíSíla větvíVůněVýška
Borovice bílámodrozelené špičaté jehličípružné, ne příliš silné větvetéměř žádné aromaaž 70 m
Borovice skotskátmavě zelené jehličípevné větvestřední aromaaž 35 m
Borovice Virginiazelené zakroucené jehličíkrátké větve citlivé na ořezávánímírné aromaaž 21 m

Rozhodli jste se, že pro vás umělý stromek není to pravé? Pak se podívejte na další informace, které vám pomohou vybrat ten nejlepší živý vánoční stromek!

Jak vybrat ten nejlepší vánoční stromek pro váš domov

Přinášíme dva skvělé tipy, díky kterým budete vědět, že jste investovali do toho nejlepšího stromu, který je pro vaši domácnost nejvhodnější. 

Uvědomte si parametry svého domova

Chcete-li si pořídit správný interiérový vánoční stromek, musíte se ujistit, že mezi vrcholem stromku a stropem je cca patnácticentimetrová mezera. Pokud by byl strom příliš vysoký, jeho špička by se vám začala pod tíhou stropu kroutit, což nevypadá hezky. 

Mějte vždy na paměti, že k výšce stromu je třeba přičíst ještě výšku stojanu, pokud nebudete mít stromeček zasazený v květináči.

Zvažte tvar stromu

Podívejte se při nákupu na stromeček ze všech možných úhlů. Odstupte od něj alespoň o několik metrů, abyste měli dobrý rozhled a viděli ho v prostoru. Ujistěte se, že jsou větve souměrné a že nikde nevyčnívá žádná větev tak, jak byste si nepřáli. 

Také se ujistěte, že je kmen stromu co nejrovnější.

Druhy borovic 

Existuje asi 110 druhů borovic, ale všechny jsou si podobné svým mohutným dlouhým jehličím a masivními šiškami. 

Borovice se dorůstají až 80 m a některé druhy se dožívají i 1000 let. 

Tyto stromy mají rovný kmen a jejich koruna sahá skoro až na zem. Kořeny borovice rostou hluboko do země, díky čemuž jsou tyto stromy odolné proti větru a následnému vyvrácení. 

Druh boroviceVzhled stromuMaximální výškaTyp jehličíTyp šišekMísto výskytu
Borovice lesní (Sosna)borovice lesní zdroj wikipedia.org40 mJehlice jsou dlouhé 4–8 cm, jsou rovné nebo podélně zkroucené, špičaté a tuhé; opadávají po 2–3 letechŠišky jsou kuželovitě vejcovité, 3–10 cm dlouhéEvropa, severní Asie, Česká republika (původní druh)
Borovice vejmutovkaborovice vejmutovka zdroj wikipedia.org60–80 mJehlice jsou velmi tenké a měkké, jsou dlouhé 6–12 cmŠišky jsou visící, 7–15 cm velké, vyskytují se na konci větvívýchodní část Severní Ameriky
Borovice černáborovice černá zdroj wikipedia.org40 mJehlice jsou špičaté a dlouhé 8–15 cmŠišky jsou vejčité, přisedlé a veliké cca 8 cmjižní Evropa a Středomoří, Alpy, Malá Asie, severní Afrika
Borovice limbaborovice limba zdroj wikipedia.org18–35 mJehlice jsou 6–12 cm dlouhé, hustě husté, odstávající a jsou 1 mm širokéŠišky jsou dlouhé 5–8 cm a široké 4–5 cm, neotevírají secelé pohoří Alp, Karpaty (od Slovenska až po Rumunsko)
Borovice klečborovice kleč1–2 mJehlice jsou 3–8 cm dlouhé, srpovitě zahnuté, hustéŠišky jsou symetrické a vejčitě kuželovitéAlpy, severní a střední Dinaridy, Karpaty, severní Balkán, pohoří Jura, Vogézy, Šumava, Jizerské hory, Tatry, Krkonoše, střední Itálie
Borovice pinieborovice pinie

30 m

Jehlice jsou špičaté, volné  a dlouhé 10–20 cm, široké jsou cca 2 mmŠištice jsou dlouhé cca 1 cm a mají válcovitý tvarŠpanělsko, Itálie, Portugalsko, severní Afrika
Borovice zakrsláborovice zakrslá2–3 mJehlice jsou 4–8 cm dlouhé, zakřivenéŠišky jsou vejčité a velké 3–4,5 cmSibiř, severní Amerika, Česká republika
Borovice douglaskaborovice douglaska60–75 mJehlice jsou měkké a zploštělé, jsou dlouhé 1,5–3,5 cm, široké asi 1–1,5 mmŠišky jsou převislé, podlouhle vejčité a dlouhé asi 5–10 cm, široké jsou 2–3 cmSeverní Amerika, Asie

Jak pečovat o borovici v květináči uvnitř

Pěstování borovice v interiéru je mnohem jednodušší, než jste si možná mysleli! 

Přesto existuje několik základních informací o pěstování borovice, které je třeba pochopit, abyste si udrželi prosperující stromek v interiéru.

Výběr stromu

Nejdůležitějším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je zdravotní stav stromu. Hledejte stromy s velkým množstvím zeleně a s malým nebo žádným množstvím hnědých špiček.

Snažte se najít stromek, který se hodí na místo, které jste pro něj doma vybrali. Mějte na paměti, že čím větší strom, tím více práce bude s jeho údržbou.

Borovice jsou, co se týká péče, poměrně jednoduché, ale budou vyžadovat trochu prořezávání každý rok.

V interiéru lze pěstovat téměř všechny druhy borovic, i když některé druhy jsou oblíbenější než jiné. 

Mezi nejběžnější druhy pokojových borovic patří:

 • borovice virginská
 • borovice krátkolistá
 • borovice cukrová
 • borovice dlouhověká
 • borovice Ponderosa
 • borovice horská
 • borovice norfolkská
 • borovice vejmutovka
 • borovice kamenná
 • borovice bílá (východní a západní)
 • borovice červená
 • borovice pichlavá

Zasazení borovice do květináče

Borovice netouží po stejně nadýchané půdě, jako mají vaše ostatní pokojové rostliny. Borovice dávají přednost písčité, rychle se odvodňující půdě, která je neustále vlhká. 

Pro tyto stromy se dobře hodí směsi zeminy pro bonsaje.

Při sázení postupujte podle následujících kroků

 1. Začněte s osazováním květináčů tím, že na dno květináče stromku nasypete 2–4 cm štěrku nebo kamenů. Dále přihrňte tolik směsi zeminy, aby zakryla vrcholky kamenů. 
 2. Poté umístěte kořenový bal stromu přímo do středu dna květináče. Kořeny rozprostřete co nejvíce do všech směrů (nenásilně) a zasypte je zeminou.
 3. Jemně, ale pevně, přitlačte zeminu na kořeny a pokračujte v přidávání nových vrstev, dokud nebudou zakryty o několik centimetrů.
 4. Zbytek nádoby naplňte směsí zeminy, jen horních 4–5 centimetrů nechte prázdných.
 5. Pokud máte mulč nebo dřevní štěpku, přidejte 5–8 cm na samý vrchol nádoby a máte hotovo.

Přesazování

Přesazování pokojových borovic je nejlepší provádět na jaře, kdy ještě nerostou pupeny. Přesazování o několik měsíců později, během pozdního léta nebo začátkem podzimu, je další oblíbenou možností.

Pokojovým borovicím svědčí přesazování každých 12–18 měsíců. 

Chcete-li borovici přesadit, jednoduše postupujte podle stejného postupu, který je popsán výše u sázení borovice.

Při přesazování můžete stromu také ulevit tím, že jeho kořenový bal ponoříte do vody o pokojové teplotě a necháte jej tam stát 15–30 minut mezi vyjmutím a přesazením.

Zalévání a hnojení pokojové borovice

Borovice mají rády malý doušek každý den, ale jen tolik, aby se udržely vlhké. 

Bez zalévání dokáží tyto stromy vydržet až dva týdny. Přesto se nedoporučuje nechat půdu mezi zaléváním vyschnout.

Co se týče hnojení, borovice toho opravdu moc nepotřebují. Jednoduše je můžete hnojit každý rok při přesazování nebo jim můžete dávat každých několik měsíců tekuté hnojivo, které jim prospívá.

Jak nahradit přírodní podmínky

V interiéru dbejte na to, aby borovice měla alespoň 8–10 hodin nepřímého slunečního světla z oken a světel.

Dbejte také na to, aby její půda nikdy zcela nevyschla. Když jí každý den dopřejete trochu vody, obnovíte to, co by získala ranní rosou.

Zastřihování borovic

Borovice jsou jedním z mála druhů stromů, které není nutné často ořezávat, pokud vůbec. Obvykle jsou poškozená nebo odumírající místa borovic jedinými částmi, které je třeba ořezat.

Pokud ale chcete hustší obrůstání větví, je zastřihávání prospěšné. Díky tomu se vám může podařit vytvořit bujný malý strom. 

Pokud se pro zastřihávání rozhodnete, je doporučeno to provádět v období brzkého jara a podzimu.

Je-li vaše borovice už příliš vysoká a vy ji chcete zkrátit, doporučuje se ji zastřihávat tak, že začnete u centrální větve. Podržte její špičku a zastřihněte ji na požadovanou výšku. Poté pokračujte směrem dolů a odstřihněte špičky větví, o kterých si myslíte, že by měly být kratší, aby stromek získal požadovaný tvar.

Jak dlouho je možné nechat borovici uvnitř

Borovicím v květináčích velmi prospívá, když je alespoň čas od času přenesete ven. V domě mohou přežít prakticky navždy, ale čerstvý vzduch a plné sluneční světlo jim prospějí. 

Čím déle však borovice zůstává uvnitř, tím více se přizpůsobuje svému prostředí.

Pokud ji budete dobře udržovat, zalévat, hnojit, zajišťovat jí dostatek světla a udržovat přiměřenou velikost, měla by vydržet až do konce svého života.

Líbí se vám myšlenka vánočního stromečku v květináči? Pak si přečtěte o dalších způsobech, jak o něj pečovat a kde jej pořídit.

Podívejte se, jak si můžete zasadit a vypěstovat vlastní stromeček.


Jak pečovat o borovici venku

Vánoce skončily a vy byste rádi pokojovou borovici zasadili někde venku? Podívejte se, jak postupovat. 

Nejvhodnější doba pro přesazení borovice ven je, když není pravděpodobné, že teplota vyskočí příliš vysoko nebo klesne příliš nízko.

Koncem srpna, v září a dále v říjnu jsou nejdoporučovanější období v roce, kdy je možné tento úkol provést.

Vyberte správné místo pro zasazení

Před výsadbou borovice je důležité zvážit klima, typ půdy a velikost stromu. Borovice vyžadují dobře propustnou půdu a dostatek slunečního světla. Kromě toho mohou dorůst do poměrně velkých rozměrů, proto je důležité vybrat místo, které jejich velikosti vyhovuje. Před rozhodnutím je také důležité zvážit možné nevýhody borovic, jako je shazování jehličí a přitahování škůdců.

U borovic se doporučuje, zasazovat je dále od domu. Jehličí stromu může sice vypadat krásně, ale také opadává a může ucpávat okapy. Jehličí a spadlé šišky mohou ucpat a poškodit také sekačku, až se budete starat o zahradu.

Nenechte borovici uschnout

Borovice se, při nedostatečné péči, mohou stát nebezpečím požáru, protože jehličí a suché větve se mohou snadno vznítit. 

Abyste vznícení předešli, je nutné borovice dobře zalévat a odstraňovat suché nebo odumřelé větve. Také byste neměli, v jejich blízkosti, rozdělávat oheň.

Jak pečovat o vánoční stromek ve stojanu

Pokud jste si borovici pořídili pouze na Vánoce a nemáte v plánu ji zasazovat na zahradě, umístili jste ji do stojanu. Takový stromeček potřebuje zvláštní péči, aby vám co nejdéle vydržel. Podívejte se, jak na to! 

Aby váš stromeček zůstal čerstvý a vydržel až 6 týdnů, zajistěte mu dostatek vláhy. Když přinesete stromek domů, odřízněte ze spodní části kmene 0,5–1 cm. Je to proto, že při řezání stromku na farmě začne pařez vysychat. Pryskyřice může nakonec ucpat póry, které absorbují vodu.

Po dokončení jej umístěte do stojanu, který zadržuje vodu. Nepoužívejte žádné přísady, které by pomohly strom uchovat, jako je aspirin nebo bělidlo. Potřebujete pouze vodu z vodovodu. Dbejte na to, aby stojan nikdy nevyschnul.

Pokud jste zvolili nákup živé borovice, nebo jiného stromečku, ale květináče vám nic neříkají, nezapomeňte si vybrat ten správný stojan na vánoční stromky, který vám zaručí, že se ten váš nepřevrhne a bude se u vás doma krásně vyjímat.

Výhody a nevýhody borovice v interiéru

Výhody uvnitřNevýhody uvnitř
dlouhá výdrž, odolnost jehličíjehličí je velmi špičaté a bodnutí může být bolestivé
pevné větve, které udrží i těžší ozdobymůže způsobit alergii
krásná výrazná vůněpouští mízu, která může poškodit oblečení a jiné povrchy
ve vodě vydrží až 6 týdnů a délevýrazná vůně může citlivějším osobám vadit

Výhody a nevýhody borovice v exteriéru

Výhody venkuNevýhody venku
dostatek stínuspadané jehličí se odstraňuje hůř než u jiných jehličnanů
domov pro živočichyspadané jehličí může ucpat okapy domu
pohlcuje oxid uhličitý ze vzduchu, pomáhá snižovat emise skleníkových plynůspadané šišky mohou způsobit škodu na sekačce při sekání trávníku
brání erozi půdy
zlepšuje kvalitu půdní vody
přitahuje škůdce (např. borovicoví brouci)

Zvažujete-li pořídit si jako vánoční stromek borovici, celkově lze říci, že to může mít spoustu výhod. Nejen, že vám borovice krásně provoní interiér, ale budete-li ji mít přes Vánoce v květináči, můžete ji po svátcích zasadit například na své zahradě. 

Borovice vám tak bude dělat radost nejen během vánočních svátků, ale i v dalších ročních obdobích, kdy poskytuje, v létě tolik potřebný, stín a, mimo další pozitiva, zkrášluje zahradu.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X