Fenomén LEGO a Transformers: Hračky, které chce mít doma každý. Jak s nimi šel čas?

LEGO se stalo součástí mnoha domácností s dětmi. A není se čemu divit, protože kostičky již po desetiletí dokážou děti zabavit na dlouhé hodiny. Stejně na tom jsou i hračky Transformers, které zdobí poličky každého malého kluka. Zajímá vás, proč jsou hračky i po tolika letech stále oblíbené?

Víte, že Lego je tu s námi již od roku 1946 a pochází z Dánska? Pojďme se ale podívat, jak to všechno začalo a komu můžeme být za stavebnice LEGA vděčni.

Zdroj foto: Tomsickova Tatyana / Shutterstock.com

Předchůdcem LEGA byly dřevěné hračky

Všechno začalo roku 1932, tenkrát se dánský tesař Ole Kirk Christiansen živil jako výrobce dřevěných hraček – nejznámější hračkou byl a stále je dřevěný kačer, kterého dnes můžeme najít v LEGO podobě. Dařilo se mu docela dobře, nebránil se inovacím a začal přemýšlet, jak svou firmu posunout kupředu. V roce 1934 zveřejnil nový název své firmy, dnes známé LEGO. Původ tohoto slova můžeme hledat v částečném spojení dánských slov leg a godt, v překladu hraj si dobře.

Dílnu zachvátil obrovský požár

Firmě se dařilo dobře až do roku 1942, kdy dílnu zachvátil obrovský požár a všechny hračky zničil. Ole Kirk Christiansen se ale nevzdal a začal budovat novou dílnu. V roce 1946 tento dánský podnikatel odjel do Kodaně, kde si koupil stroj pro zpracování plastu. A právě tehdy spatřily světlo světa první kostičky, dnes již tak známé stavebnice LEGO. Už tehdy se stavebnice stala velmi populární a žádaly si je děti po celém světě.

Adventní kalendáře pro děti už zdaleka neznamenají jen čokoládu. Existují i varianty s hračkami, knížkami či kreativní kalendáře. Přečtěte si více v naší recenzi dětských adventních kalendářů!

Druhý požár rozhodl, jakým směrem se bude firma ubírat

V roce 1960 zachvátil dílnu další požár, který rozhodl, co bude s firmou dál. Tenkrát už měl firmu v rukách Godtfred Kirk Christiansen, syn Ole Kirk Christiansena. Právě ten rozhodl, že s dřevěnými hračkami skončí a zaměří se pouze na výrobu kostiček. Vize měl velké a dokonce úspěšné. Jednou z nich bylo otevření prvního LEGOLANDU v roce 1968.

Až do roku 1978 se jednalo o pouhou stavebnici skládající se z různých kostiček. V roce 1978 se k LEGU přidaly první minifigurky, které postupně, v závislosti na době, získávaly různé podoby (tou první byla podoba pirátů).

Není žádným tajemstvím, že LEGO patří mezi nejúspěšnější společnosti na světě. Každý rok se pyšní velkými zisky. A čím si své spotřebitele tak získává?

Je jasné, že LEGO má skvělé marketingové tahy a cílí na určité skupiny dětí. Například malé slečny si celé hodiny dokáží hrát se stavebnicemi s názvem LEGO FRIENDS, kdy se během hry ponoří do příběhu několika kamarádek.

Mezi nejoblíbenější klučičí stavebnici patří bezesporu Lego Jurassic world. Děti si mohou sestavit nejen známé budovy a vybavení, které se objevily ve filmu Jurský svět, ale také dinosaury a různá prehistorická stvoření. Stavebnice patří mezi nejvyhledávanější už jen z toho důvodu, že ji zbožňují jak malí, tak velcí fandové této filmové ságy.

LEGO myslelo i na ty nejmenší, pro které je určena stavebnice LEGO Duplo. Kostičky a ostatní komponenty jsou větší než klasické LEGO, a to především proto, aby malým dětem bylo usnadněno skládání, rozvíjelo motoriku a trpělivost a také, aby částečky děti nemohly sníst.


Hračky Transformers jsou s námi již téměř 40 let

Mezi další stálice mezi oblíbenými hračkami patří hračky Transformers. Každý malý kluk je chce mít, chce se vžít do vlastního příběhu, ve kterém hlavní roli hrají roboti a stroje. Tento fenomén nás doprovází již od 80. let minulého století. Co stojí za jeho úspěchem a proč jsou hračky stále vyhledávané?

Zdroj foto: GRSI / Shutterstock.com

Transformers hračky pochází z Japonska

Hračky Transformers jsou mnohem mladší než stavebnice LEGO. Tyto japonské hračky se začaly vyrábět v roce 1984 pod názvem Micro Change a Diaclone. Jejich podobu jim tenkrát dodal japonský producent Shōji Kawamori. Hračky se natolik zalíbily americké společnosti Hasbro, která je nakonec koupila a s japonskou společností Takara uzavřeli partnerství. Prodej hraček stále neuspokojoval jejich výrobce, proto vznikly první komiksy, za kterými stojí Marvel Comics.

Aby stoupl prodej, společnost Hasbro najala Marvel Comics s tím, že potřebují vytvořit příběhy hraček a přidat nové postavy. V letech 1984 až 1991 začal vycházet komiks Transformers. Následně na to se z komiksu stal animovaný seriál, který sloužil jako předloha k velkolepým a úspěšným filmům, které odstartovaly velký zájem o příběhy Optima Prima.

Fenomén, který se projevil do mnoha průmyslů

Transformers se už tenkrát staly jakýmsi fenoménem, který vedl jak k divadelnímu, filmovému či komiksovému vydání. Dočkal se také videoher, seriálů a v neposlední řadě především zmiňovaných hraček, které se v dnešní době snaží dokonale napodobit skutečné představitele oblíbené filmové série Transformers.

The Transformers si prošli v průběhu let velkou změnou. O hračky Transformers je velký zájem, a to jen díky neuvěřitelným příběhům s mystickou mytologií, která se nápadně podobá Star Wars.

Transformers v čase

  1. Generace 1 (1984 – 1993)
  2. Generace 2 (1993 – 1995)
  3. Beast Wars (1996 – 2001)
  4. Robots in Disguise (2001 – 2003)
  5. Energon (2003 – 2005)
  6. Cybertron (2005 – 2006)
  7. Movie – Revenge of the Fallen (2007 – 2010)
  8. Prime (2011 – 2020)
  9. War for Cybertron (od 2019 – až dosud)

Jaké LEGO máte nejraději vy?

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X