Vybíráme ideální stojánek na vánoční stromeček. Na co si dát pozor?

Víte, jak si vhodně vybrat stojan na stromek?

Jaký materiál je ideální, a který stojan bude pro váš stromeček tím nejlepším?

Při jeho výběru je třeba zohlednit:

  • stabilitu
  • snadné upevnění stromku
  • udržování jehličnanu nádržkou na vodu

Tyto a další parametry jsme prošli za vás a vybrali to nejlepší!

Plastový stojánek na vánoční stromek

Jako první se představíme plastový stojan na stromek s vychytávkou KLICK-FIX. Tento nám udrží strom vysoký až 200 cm.

Výhodou je široký průměr, takže do něj vsunete i kmen o průměru až 8 cm, aniž byste ho dovnitř rvali násilím.Rozměry:průměr 310 mm
Objem:neuvedeno
Váha:4 kg
Velikost stromku:až 200 cm
Průměr kmene:až 8 cm
Materiál:Plast
Cena:od 549 korun

Díky nádobě na vodu bude váš vánoční stromeček během celých Vánoc nasávat vodu podle potřeby, a tím i déle vydrží. Výhodou také je, že voda zajistí lepší stabilitu stojanu.

Plus oproti běžnému upínacímu systému spočívá v uchycení kmenu pomocí rolovacího mechanismu ve spolupráci s ocelovým lankem. Zajistí to tak dokonalou stabilitu a uchycení jakkoliv nerovného kmene bez nutnosti sežezávání.

Jako bonus je také ocenitelná ochrana proti úniku vody.


Plastový držák stromku se systémem KLICK FIX

Obyčejné plastové držáky fungují na principu 3 plastových šroubů, které utahujete tak dlouho, dokud kmen nedrží. Jenže se dost často stává, že čím více se šroub utáhne, tím spíše se ulomí.

Jediné co může aspoň trochu zlepšit jejich stabilitu je nádržka na vodu, ale tu nemívají všechny. Pokud chcete mít jistotu že strom nespadne na zem, neupevňujte do nich strom delší než 1 metr.

To však neplatí u plastového stojanu na vánoční stromek, který je opět vybaven systémem KLIK FIX. Umožňuje upevnit strom až 300 cm vysoký a o průměru kmene až 12 cm. Obsahuje nádobu na vodu pro dostatečné zavlažování vánočního stromku.Průměr:39 cm
Objem:4,5 l
Váha:6 kg
Velikost stromku:až 300 cm
Průměr kmene:až 12 cm
Materiál:Plast
Cena:od 1790 korun

Systém stojanu funguje ve formě 4 páček, ty drží ocelové lanko, do kterého snadno upevníte úzký i široký kmen. Výhodou je, že ten kmen nemusí být nijak pravidelný, takže vám odpadá pracná úprava kmene v podobě osekávání či frézování.

Lanko s praktickým hrotem zajistí bezproblémové a velmi jednoduché vycentrování stromečku. Díky objemné nádržce na vodu a větší hmotností stojanu je zajištěná stabilita celého stromu. 

Vychytávkou je také bezpečnostní zvonek, který zazvoní poté, co je kmen správně uchycen.


Dřevěný stojan na stromek

Držáky ze dřeva jsou naprostá klasika, do tohoto můžete vsunout strom o velikosti až 200 cm a průměru kmene 6 cm. Rozměry:450 mm x 450 mm x 120 mm
Objem:0,28 l
Váha:2 kg
Velikost stromku:až 200 cm
Průměr kmene:až 6 cm
Materiál:Dřevo – borovice, smrk
Cena:od 499 korun

Tento podstavec na vánoční stromek je velmi hezký a dekorativní.

Nevýhodou je, že nádoba na pojme jen 280 ml vody, kterou je tedy nutné častěji doplňovat, aby strom mohl pravidelně pít. 

To však kompenzuje nízká cena stojanu.


Litinovým stojan na vánoční stromek

Jestli existují ideální stojánky pro jakýkoliv vánoční stromek, pak jsou to právě ty litinové. Jsou pevné, dostatečně těžké a mají perfektní stabilitu.

Hravě do něj umístíte vysoký stromy s kmenem o průměru kolem 9 centimetrů. Tento podstavec samozřejmě obsahuje také nádržku na vodu.Rozměry:290 mm x 120 mm
Váha:3,85 kg
Průměr kmene:až 9 cm
Materiál:Litina
Cena:od 649 korun

Tento stojan na stromeček je krásně zdobený, vypadá starožitně a dělá ho tak ještě přitažlivějším.


Náš tip: Mrkněte se, kde sehnat ty nejlepší živé vánoční stromky v okolí největších měst.

Kovový stojan za rozumnou cenu

Podobně jako litinové jsou i kovové držáky pevné a velmi stabilní. Samozřejmě, že stabilita záleží na designu, který si vyberete. 

Do tohoto stojánku se vejde stromek o průměru kmene až 9,5 cm. Jeho váha 2,54 kg zajišťuje se, že stromeček nebude naklánět na stanu, ale stát rovně. Rozměry:430 mm x 370 mm x 155 mm
Váha:2,54 kg
Průměr kmene:až 9,5 cm
Materiál:Kov
Cena:od 606 korun

Kovový stojan na stromek sice neobsahuje nádobu na vodu, je však velice robustní a za skvělou cenu.


K čemu je dobrý stojan na stromek s nádržkou?

Stojany na vánoční stromek s nádržkou jsou praktické v tom, že dodají vánočnímu stromku potřebnou vodu během Vánoc, neboť strom může spotřebovat i několik litrů vody, než svátky skončí, tím se samozřejmě prodlouží jeho životnost.

Klasické a nejběžněji používané stojany disponují třemi upevňovacími šrouby, které fungují jako držák stromu a mezi něž se kmen zasune a připevní.

Jaký je správný průměr?

Vyhněte se nejčastější chybě, kterou při koupi stojanu na stromek dělá většina z nás!

Tou je koupě stromu, který má silnější kmen, než je otvor ve stojanu. Pokud tedy jdete kupovat strom, pořiďte si vhodný stojan rovnou. Přesně tak dostanete držák na míru.

Jestliže půjdete pro strom, až když máte stojánek doma, změřte si jeho průměr a v obchodě pak poměříte sílu kmenu, aby pasoval do vašeho držáku.

Obecně platí, že by měl být kmen o něco málo menší než je stojan, aniž byste ho museli dovnitř cpát silou. Vybírejte tak, že strom bude mít zhruba o 1 – 2 cm užší kmen oproti vnitřnímu průměru stojanu, tedy bez okrajů stojanu s rezervou.

Mějte na paměti, že do podstavce na vánoční stromek, v němž jste každý rok měli malou jedličku, těžko nacpete smrk o výšce dvou metrů, to samé platí i naopak, protože z většího držáku vám malý strom žuchne na zem.

Co je nejdůležitější u každého vánočního stojanu?

Utahování!

Nevíte, co máme na mysli?

Když si koupíte stromek a k němu i správný stojan, nebude vám nic platný, pokud v něm strom pořádně neutáhnete. Nestačí jen stojánek postavit, zasunout kmen stromu a víc se o to nestarat. Utahujte, kontrolujte uchycení, zkrátka strom pořádně zafixujte a teprve potom můžete zdobit.

Obrovský výběr produktů a rychlé doručení.

Sdílejte svým přátelům:

Milan & Ondra

Milan & Ondra

Vánoce nás prostě baví. Na webu Vanocnisen.cz vám chceme ukázat ty nejlepší recepty, dekorace a informace o Vánocích na jednom místě. Chybí nám zde něco? Dejte nám vědět a inspirujte se s námi! :)