Vybíráme ideální stojánek na vánoční stromeček. Na co si dát pozor?

Víte, na co se zaměřit při výběru toho správného stojánku?

Jaký materiál je vhodný a který stojan bude pro váš stromek tím nejlepším?

Při výběru správného stojanu na vánoční stromek je třeba zohlednit:

  • stabilitu
  • snadné upevnění stromku
  • udržování jehličnanu nádržkou na vodu

Tyto a další parametry jsme prošli za vás a vybrali to nejlepší!

Keramický stojánek na vánoční stromek

Keramické stojany na vánoční stromky jsou elegantní, pevné a mají vynikající stabilitu. Tento udrží strom vysoký až 200 cm.

Výhodou je široký průměr, takže do něj vsunete i kmen o průměru až 8 cm, aniž byste ho dovnitř rvali násilím.Rozměry:260 mm x 150 mm
Objem:4 l
Váha:3 kg
Velikost stromku:až 200 cm
Průměr kmene:až 8 cm
Materiál:Keramika
Cena:od 699 korun

Díky velké nádobě na vodu, kam se vejdou až 4 litry vody, se stabilita celého stojanu ještě zvýší, jakmile se totiž naplní, tak s ním nehnete. To je praktické zejména u rodin s malými dětmi, u nichž často hrozí pád stromku, pokud o něj dítě zavadí.


Plastový stojan na stromek se systémem KLIK FIX

Obyčejné plastové držáky fungují na principu 3 plastových šroubů, které utahujete tak dlouho, dokud kmen nedrží. Jenže se dost často stává, že čím více se šroub utáhne, tím spíše se ulomí. Jediné co může aspoň trochu zlepšit jejich stabilitu je nádržka na vodu, ale tu nemívají všechny. Pokud chcete mít jistotu že strom nespadne na zem, neupevňujte do nich strom delší než 1 metr.

To však neplatí u plastového stojanu na vánoční stromek se systémem KLIK FIX, který umožňuje upevnit strom až 180 cm a obsahuje nádobu na vodu pro dostatečné zavlažování vánočního stromku.Průměr:28 cm
Objem:1 l
Váha:3,4 kg
Velikost stromku:až 180 cm
Průměr kmene:až 9 cm
Materiál:Plast
Cena:od 769 korun

Systém stojanu funguje ve formě 4 páček, ty drží ocelové lanko, do kterého snadno upevníte úzký i široký kmen. Výhodou je, že ten kmen nemusí být nijak pravidelný, takže vám odpadá pracná úprava kmene v podobě osekávání či frézování.

Lanko s praktickým hrotem zajistí bezproblémové a velmi jednoduché vycentrování stromečku. Díky objemné nádržce na vodu a větší hmotností stojanu je zajištěná stabilita celého stromu. 


Dřevěný stojan na vánoční stromeček

Držáky ze dřeva naprostá jsou klasika, do tohoto můžete vsunout strom o velikosti až 150 cm a průměru kmene 5 cm. Rozměry:350 mm x 350 mm x 150 mm
Objem:0,17 l
Váha:1,1 kg
Velikost stromku:až 150 cm
Průměr kmene:až 5 cm
Materiál:Dřevo – smrk
Cena:od 449 korun

Tento podstavec na vánoční stromek je velmi hezký a dekorativní.

Nevýhodou je, že nádoba na pojme jen 170 mm vody, kterou je nutné častěji doplňovat aby se strom mohl pravidelně pít. 

To však kompenzuje nízká cena stojanu.


Litinovým držák vánočního stromku

Jestli existují ideální stojánky pro jakýkoliv vánoční stromek, pak jsou to právě ty litinové. Jsou pevné, dostatečně těžké a mají perfektní stabilitu.

Hravě do něj umístíte vysoký stromy s kmenem o průměru kolem 10 centimetrů. Tento podstavec samozřejmě obsahuje také nádržku na vodu.Rozměry:340 mm x 340 mm x 140 mm
Váha:7 kg
Průměr kmene:až 10 cm
Materiál:Litina
Cena:od 839 korun

Tento stojan na vánoční strom je zdobený zlatými okraji vypadá starožitně a dělá ho tak ještě přitažlivějším.


Kovový stojan za rozumnou cenu

Podobně jako litinové jsou i kovové držáky pevné a velmi stabilní. Samozřejmě, že stabilita záleží na designu, který si vyberete. 

Do tohoto stojánku se vejde stromek o průměru kmene až 6,4 cm. Jeho váha 2,0 kg zajišťuje se  stromeček nebude naklánět na stanu ale stát rovně. Rozměry:340 mm x 340 mm x 170 mm
Váha:2 kg
Průměr kmene:až 6,5 cm
Materiál:Kov
Cena:od 419 korun

Neobsahuje nádobu na vodu, je však velice robustní a za skvělou cenu. K dostání je také ve více barevných variantách a to zelená, zlatá a stříbrná.


K čemu je dobrý stojan na stromek s nádržkou?

Stojany s nádržkou jsou praktické v tom, že dodají vánočnímu stromku potřebnou vodu během Vánoc, neboť strom může spotřebovat i několik litrů vody než svátky skončí, tím se samozřejmě prodlouží jeho životnost.

Klasické a nejběžněji používané stojany disponují třemi upevňovacími šrouby, které fungují jako držák stromu a mezi něž se kmen zasune a připevní.

Jak je správný průměr?

Vyhněte se nejčastější chybě, kterou při koupi stojanu na stromek dělá většina z nás!

Tou je koupě stromu, který má silnější kmen, než je otvor ve stojanu. Pokud tedy jdete kupovat strom, pořiďte si vhodný stojan rovnou. Přesně tak dostanete držák na míru.

Jestliže půjdete pro strom, až když máte stojánek doma, změřte si jeho průměr a v obchodě pak poměříte sílu kmenu, aby pasoval do vašeho držáku.

Obecně platí, že by měl být kmen o něco málo menší než je stojan, aniž byste ho museli dovnitř cpát silou. Vybírejte tak, že strom bude mít zhruba o 1 – 2 cm užší kmen oproti vnitřnímu průměru stojanu, tedy bez okrajů stojanu s rezervou.

Mějte na paměti, že do podstavce na vánoční stromek, v němž jste každý rok měli malou jedličku, těžko nacpete smrk o výšce dvou metrů, to samé platí i naopak, protože z většího držáku vám malý strom žuchne na zem.

Co je nejdůležitější u každého vánočního stojanu?

Utahování!

Nevíte, co máme na mysli?

Když si koupíte stromek a k němu i správný stojan, nebude vám nic platný, pokud v něm strom pořádně neutáhnete. Nestačí jen stojánek postavit, zasunout kmen stromu a víc se o to nestarat. Utahujte, kontrolujte uchycení, zkrátka strom pořádně zafixujte a teprve potom můžete zdobit.

Obrovský výběr produktů a rychlé doručení.

Sdílejte svým přátelům:

Milan & Ondra

Milan & Ondra

Vánoce nás prostě baví. Na webu Vanocnisen.cz vám chceme ukázat ty nejlepší recepty, dekorace a informace o Vánocích na jednom místě. Chybí nám zde něco? Dejte nám vědět a inspirujte se s námi! :)