Vybíráme ideální stojan na vánoční stromeček

Dokážete si představit vánoční stromeček bez bytelného stojanu?

Víte, na co se zaměřit při výběru toho správného stojánku?

Jaký materiál je vhodný a který stojan bude pro váš stromek tím nejlepším?

Výběr stojanu je důležitý a rozhodně se nezaměřujte jen na vzhled, protože hezky vypadající stojan bez stability vám bude k ničemu. Proto si detailně přečtěte naší recenzi stojanů na vánoční stromky.

Co při výběru zohlednit?
  • snadné upevnění stromku
  • stabilita stojanu i stromu
  • udržení jehličnanu v dobré kondici co nejdéle

K čemu je dobrý stojan na stromek s nádržkou?

Stojany s nádržkou jsou praktické v tom, že dodají vánočnímu stromku potřebnou vodu během Vánoc, neboť strom může spotřebovat i několik litrů vody než svátky skončí, tím se samozřejmě prodlouží jeho životnost.

Klasické a nejběžněji používané stojany disponují třemi upevňovacími šrouby, které fungují jako držák stromu a mezi něž se kmen zasune a připevní.

Správný průměr stojanu na vánoční stromek

Vyhněte se nejčastější chybě, kterou při koupi stojanu dělá většina z vás a tím je koupě stromu, který má silnější kmen, než je otvor ve stojanu. Pokud tedy jdete kupovat strom, pořiďte si vhodný stojan rovnou. Přesně tak dostanete držák na míru.

Jestliže půjdete pro strom, až když už stojánek máte doma, změřte si jeho průměr a v obchodě pak poměříte sílu kmenu, aby pasoval do vašeho držáku.

Obecně platí, že by měl být kmen o něco málo menší než je stojan, aniž byste ho museli dovnitř cpát silou. Vybírejte tak, že strom bude mít zhruba o 1 – 2 cm užší kmen oproti vnitřnímu průměru stojanu, tedy bez okrajů stojanu s rezervou.

Mějte na paměti, že do stojanu, v němž jste každý rok měli malou jedličku, těžko nacpete smrk o výšce dvou metrů, to samé platí i naopak, protože z většího držáku vám malý strom žuchne na zem.

Typy stojánků na vánoční stromeček

Keramické stojany

Keramické stojany jsou elegantní, pevné a mají vynikající stabilitu. Klidně udrží i vyšší stromek, ale je dobré, když jeho výška nepřesáhne 2 metry. Výhodou je široký průměr, takže do něj vsunete i kmen o průměru až 8 cm, aniž byste ho dovnitř rvali násilím.

Díky velké nádobě na vodu, kam se vejde až 5 litrů vody, se stabilita celého stojanu ještě zvýší, jakmile se totiž naplní, tak s ním nehnete. To je praktické zejména u rodin s malými dětmi, u nichž často hrozí pád stromku, pokud o něj dítě zavadí.

Plastové držáky (stojany)

Hlavní důvod, proč se tyto vzhledově nepříliš vyhovující stojany kupují, je jejich cena. Tím ale jejich výhody v podstatě končí. Je fakt, že do nich uchytíte až dvoumetrový strom s kmenem o průměru až 10 cm, ale správně ho ve stojanu vystředit je přímo nadlidský výkon, ve většině případů je to marná snaha.

Tyhle stojany fungují na principu 3 plastových šroubů, které utahujete tak dlouho, dokud kmen nedrží. Jenže se dost často stává, že čím více se šroub utáhne, tím spíše se ulomí. Jediné co může aspoň trochu zlepšit jejich stabilitu je nádržka na vodu, ale tu nemívají všechny.

Chcete-li mít jistotu, že vám strom při první příležitosti nežuchne na zem, pak do stojanu neupevňujte stromek větší než 1 metr, maximálně o pár centimetrů vyšší a pak ještě strom pomocí vázacího drátu nebo třeba vlasce přivažte ke zdi nebo k nábytku.

Plastový stojan se systémem klik fix

Přestože jsme v podstatě plastové držáky rozcupovali na kousky, existují i takové stojany z plastu, které stojí za to si pořídit a to jsou ty se systémem klik fix. V posledních letech si získaly velkou popularitu i díky zcela jednoduchému ovládání, které zvládne i naprostý laik.

Existuje mnoho typů a vždy záleží na tom, který si vyberete, od čehož se odvíjí i velikost stromku, jenž do něj můžete umístit. Podle zvoleného typu se do takového stojánku uchytí klidně až čtyřmetrový strom se silnějším kmenem.

Systém stojanu funguje ve formě 4 až 5 páček, ty drží ocelové lanko, do kterého snadno upevníte úzký i široký kmen. Výhodou je, že ten kmen nemusí být nijak pravidelný, takže vám odpadá pracná úprava kmene v podobě osekávání či frézování.

Lanko s praktickým hrotem zajistí bezproblémové a velmi jednoduché vycentrování stromečku. Díky objemné nádržce na vodu a větší hmotností stojanu je zajištěne stabilita celého stromu. To co je na tomto držáku negativní je jeho cena a nepěkný vzhled, což můžete vyřešit třeba vánoční stuhou, kterou kolem něj omotáte.

Dřevěné stojánky

Držáky ze dřeva jsou klasika, přesto ani tyto stojany nesmíte zatěžovat až příliš. Rozhodně do něj necpěte strom vyšší než 2 metry a kmen o průměru větším než maximálních 5 až 6 cm.

Stojan je sice na první pohled velmi hezký a v interiéru vypadá stylové a dekorativně, ale uchytit do něj nějaký větší strom je obrovský problém.

Možná je lepší to ani nezkoušet. Navíc nemají ani moc velkou nádrž na vodu, ta jejich pojme zhruba 200 ml vody, takže jí musíte neustále doplňovat, aby strom mohl pravidelně pít.

Litinové stojany

Jestli existují ideální stojánky pro jakýkoliv vánoční stromek, pak jsou to dozajista ty litinové. Jsou pevné, dostatečně těžké a mají perfektní stabilitu.

V obchodě narazíte na spoustu modelů v mnoha designech, značná část vypadá tak trochu starodávně, což dělá takový stojan ještě přitažlivější.

Hravě do něj umístíte stromy s kmenem o průměru kolem 10 centimetrů. Jedinou nevýhodou je, že neobsahují nádržku na vodu, což ale vykompenzují svou stabilitou.

Kovové držáky

Podobně jako litinové jsou i kovové držáky pevné a velmi stabilní. Samozřejmě, že stabilita záleží na designu, který si vyberete. Vejde se do nich stromek, jehož kmen má maximálně 6 cm v průměru. Nemají nádržku na vodu a často je velmi těžké, aby se do nich stromeček umístil tak, že se nebude naklánět na stranu, ale bude stát rovně.

Mrkněte na jeden vychytaný stojánek na krátkém videu.

Co je nejdůležitější u každého vánočního stojanu?

Utahování! Nevíte, co mám na mysli? Když si koupíte stromek a k němu i správný stojan, nebude vám nic platný, pokud v něm strom pořádně neutáhnete. Nestačí jen stojánek postavit, zasunout kmen stromu a víc se o to nestarat. Utahujte, kontrolujte uchycení, zkrátka strom pořádně zafixujte a teprve potom můžete zdobit.

 

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.