Jaké budou letos adventní trhy v Itálii? Veškeré info na jednom místě!

Objevujete rádi adventní trhy v zahraničí? Nemusíte vždy mířit jen k našim sousedům. Zajeďte letos na vánoční trhy v Itálii. Od Dolomitů až po Sicílii na vás čekají ukázky místních řemesel, gastronomické speciality a dobrá nálada. Která místa jsou ta nejkrásnější a proč?

Jaká města navštívit?Mapa vánočních trhů


Vánoční trhy v Římě

Vánoční strom před bazilikou Sv. Petra.
zdroj: vaticannews.va

Vánoční trhy v Římě patří k těm největším a nejnavštěvovanějším. Jejich kouzlo a jedinečnost umocňuje skutečnost, že se konají v nádherných historických kulisách jen několik málo kroků od světoznámých památek jako je Koloseum či Fontana di Trévi.

Nejznámější adventní trhy věčného města se nacházejí na náměstí Piazza Navona, které bylo vybudováno na místě Domiciánova stadionu a kde se nyní nacházejí tři velkolepé fontány. Během sezóny se náměstí promění v rušné, barevné nákupní místo, kde se prodávají řemeslné výrobky, betlémy i vánoční sladkosti.

Součástí trhů je navíc každý den i zajímavý doprovodný program, plný hudby a vystoupení pouličních umělců a akrobatů.

Nejen pro rodiny s dětmi vyrůstá každý rok Vánoční vesnička v zábavním parku Cinecittà World, která kromě stánků s rozmanitým sortimentem láká především na množství speciálních vánočních představení a atrakcí pro všechny věkové kategorie.

Vánoční trhy v Miláně

Náměstí Piazza Duomo v Miláně.
zdroj: lapastadij-momo.it

Další velké město, které každoročně láká na velkolepé trhy, najdeme v Lombardii. Na vánoční trhy v Miláně se vyplatí vyrazit již na začátku prosince. Město totiž slaví 7. prosince svátek svého patrona svatého.

Aby místní uctili jeho památku a zároveň se naladili na sváteční období, pořádají vánoční jarmark „Oh Bej! Oh Bej!“, kde najdete vše od místní gastronomických specialit až po rozmanité řemeslné výrobky. Tato třídenní slavnost je skvělým způsobem, jak pořídit originální vánoční dárky.

Další vánoční trh, který samozřejmě nelze vynechat se koná na centrálním milánském náměstí Piazza Duomo před monumentální gotickou katedrálou Narození Panny Marie.

Vánoční trhy v Benátkách

Vánočně vyzdobené kanály v Benátkách.
zdroj: spiderviaggi.com

Pokud toužíte po romantické sváteční atmosféře plné světel odrážejících se na vodní hladině, pak si nenechejte ujít vánoční trhy v Benátkách.

Každoročně se město promění v malou vánoční vesničku s nádhernou výzdobou a nespočtem pohádkových světel osvětlujících ulice a kanály. Obzvláště slavnostní je náměstí Piazza di San Marco s roztomilými dřevěnými stánky a desítkami vánočních stromků. Nechybějí koncerty či akce pro děti.

Pokud toužíte po originálním vánočním dárku, na trzích v Campo Santo Stefano najdete stánky nabízející světoznámé ručně foukané sklo z Murana, karnevalové masky a další benátská řemesla. Mezi vyhlášené gastronomické lahůdky patří zdejší nugát s mandlemi, panettone z Verony plněný ovocem a pochoutky z bílých lanýžů z Alby.

Vánoční trhy v Bolzanu

Náměstí s vánočními trhy v Bolzanu.
zdroj: christkindmarkt.it

Proč vyrazit na vánoční trhy do Bolzana? Protože ty nejcharakterističtější vánoční trhy v Itálii se konají právě zde, v oblasti Trentino-Alto Adige neboli Jižního Tyrolska. Tato oblast se rozkládá podél hranic s Rakouskem a Švýcarskem a okamžitě zde pocítíte směs italské a „německé“ kultury.

Během adventu se město naplní barvami a zvuky Vánoc, stovky světel rozzáří ulice jeho historického centra za zvuků tradičních koled, které jsou slyšet i v pozadí. Na náměstí Piazza Walther a také ve starém městě se nacházejí charakteristické dřevěné chýše vánočního trhu zvaného „Christkindlmarkt“, kde se prodávají typické ozdoby ze skla, dřeva a keramiky, potravinové pochoutky i vynikající vánoční pečivo, jako je bolzanský „zelten“.

Pokud se do Bolzana vypravíte autem, můžete se na cestě tam či zpět zastavit na adventních trzích v Innsbrucku.

X