Jaké budou letos adventní trhy v Bolzanu? Program a důležité informace na jednom místě

Chystáte se během adventu jet lyžovat do Itálie?

Lyžování si můžete zpestřit i návštěvou zdejších měst.  

Vánoční trhy v Bolzanu se vám budou líbit. 

Snoubí v sobě italskou i německou kulturu a typické speciality.

Kdy a kde se konají?

Vše vám prozradíme na následujících řádcích.

Adventní trhy Bolzano

Adventní trhy v Bolzanu patří k největším, nejstarším a nejoblíbenějším v celé Itálii. Každý rok na ně míří tisíce návštěvníků z různých zemí. Typické dřevěné stánky, množství světel, vůně svařeného vína i rozmanitých sladkostí, veselé tóny vánočních koled.

Vánoční jarmark v Bolzanu má jedinečnou atmosféru, která okouzlí všechny vaše smysly. Hlavní dění se odehrává na náměstí Walther neboli Waltherplatz či Piazza Walther.

Vánoční trhy na Piazza Walther

Kde a kdy to celé propukne?

24.11.2023 – 6.1.2024

pondělí až čtvrtek: 11.00 – 19.00, pátek až neděle: 10.00 – 19.00

Na co lákají vánoční trhy v Bolzanu?

  • působivá vánoční výzdoba
  • velkolepý vánoční strom
  • množství stánků s rozmanitým sortimentem
  • tradiční speciality
  • bohatý doprovodný program

Jak se na akci dostat? Použijte následující mapu.

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.


Program vánočního jarmarku v Bolzanu

Zahájení bolzanského vánočního trhu je naplánováno na 23. listopadu 2023 v 17 hodin, kdy se rozsvítí impozantní strom uprostřed náměstí, a odstartuje tak kouzelnou vánoční atmosféru, která potrvá až do 6. ledna 2024.

Novinkou letošního ročníku je pořádání tradiční vánoční loterie s bohatými výhrami. Ve čtvrtek 7. prosince 2023 se od 17.00 do 19.00 hodin uskuteční průvod Krampus čertů, tradiční předvánoční akce, která má v Jižním Tyrolsku a Bolzanu hluboké kořeny.

Adventní trhy Bolzano jsou ideálním místem pro rodiny s dětmi. Pro děti bude připravena řada speciálních akcí, například zábavné dílny, kde si mohou vytvořit rozmanité řemeslné výrobky či vánoční cukroví. Nebudou chybět ani loutková představení, jízdy na kolotoči, elektrickém vláčku a projížďky v kočáře nebo na poníkovi malebnými uličkami historického centra.

Kromě toho bude na náměstí Walther zřízen vyhřívaný dětský koutek, kde se bude možné schovat se před chladem nebo nakojit a přebalit malé děti.

Během trhů se každý den koná i doprovodný kulturní program, jehož součástí jsou hudební a divadelní představení. Koncerty na náměstí Piazza Walther se budou konat vždy v sobotu a v neděli odpoledne, na druhý svátek vánoční, Nový rok a Tři krále.

Dětský program na vánočních trzích v Bolzanu.
zdroj: familygo.eu

Nabídka stánků

Přes 80 dřevěných vánočních stánků nabízí každý rok velmi pestrý sortiment. Jeho součástí jsou mnohé typické místní produkty, které se mohou stát zajímavým vánočním dárkem, od vynikajících sýrů přes plstěné pantofle až po alpské bylinky a produkty z nich. K vidění jsou také ukázky tradičních lidových řemesel.

Pokud jde o typické pochutiny, využijte toho, že Bolzano v sobě dokonale mísí italskou a německou kuchyni. Na trzích tak můžete během jednoho dne ochutnat tradiční štrúdl, špek, svařené víno i perníčky, stejně jako bombardino a aperol. Typickým zdejším dezertem je Zelten, který je kombinací mandlí, vlašských a piniových oříšků.

Vánoční trhy se konají i na několika menších náměstích v bezprostřední blízkosti náměstí Walther, například na Piazza Domenicani, Piazza del Municioio neboli Rathausplatz i v parku před hlavním vlakovým nádražím.

Sváteční otevírací doba
24.12.2023: 10.00 -14.00
25.12.2023: zavřeno
31.12.2023: 10.00 – 18.00
1.1.2024: 12.00 – 19.00

Adventní trhy na náměstí Walther.
zdroj: mercatini-di-natale.bz.it

Jak se dostat do Bolzana? 

Vzhledem ke vzdálenosti je vhodnější do Bolzana vyrazit buď na dva dny, nebo ho zařadit do itineráře vašeho pobytu v italských Alpách. Cesta z Prahy do Bolzana trvá autem 7-7,5 hodiny, z Ostravy je to více než 9 hodin.

Centrum města je pro osobní dopravu uzavřené, vjezd mají povolen jen vozy se speciálním oprávněním. Vzhledem k tomu je vhodné zaparkovat na dobře značených parkovištích na okraji města a do centra jet městskými autobusovými linkami.

Kde zaparkovat?

  • Fiera Bolzano (1300 míst) – na parkoviště jezdí z centra autobus každých 15 minut
  • Bolzano Centro ve Via Mayr Nusser (1200 míst) – 5 minut chůze od náměstí Piazza Walther

Hledáte adventní trhy v zahraničí, které by se daly pohodlně absolvovat během jednodenního výletu? Vyrazte do Drážďan. Vše důležité vám prozradíme v článku o drážďanských adventních trzích.

Nejrychlejší cesta autem z Prahy do Bolzana 

Jeďte po dálnici D5 směr Plzeň až na hraniční přechod Rozvadov, dále po dálnici A93 směr Mnichov. Pokračujte po dálnici A9 přes Mnichov a poté po dálnici A8 a A93 na hraniční přechod Kufstein s Rakouskem.

Po E45 pokračujte do Innsbrucku, zde se napojte na dálnici A13 a pokračujte na dálniční přechod Brenner s Itálií. Odtud jeďte po dálnici A22 až do Bolzana. Délka 662 km, předpokládaný čas 7 h a 17 min

Veřejná doprava do Bolzana 

K cestě na vánoční trhy v Bolzanu můžete využít i autobusovou linku z Prahy, například z terminálů Florenc, Zličín, Černý Most nebo Na Knížecí. Ceny jízdenky pro dospělého se pohybují v rozmezí 800 Kč až 1600 Kč v závislosti na datu a době objednání i vytíženosti konkrétního spoje.  

Pokud preferujete cestu vlakem, nejlepší je dojet do Mnichova, odkud jezdí každý den do Bolzana hned několik přímých spojů.

V neposlední řadě můžete využít rovněž nabídky zájezdů, které organizují cestovní kanceláře. Mezi nabídkami najdete i zájezdy za vánočními trhy v Bolzanu, které zahrnují i návštěvu zdejšího archeologického muzea, kde se nachází „ledový muž“ Ötzi.

Ledový muž v archeologickém muzeu v Bolzanu.
zdroj: bolzanodintorni.info

Zajímavá místa v Bolzanu 

Bolzano je velmi krásné město s množstvím historických památek, jehož předností je, že ho lze velmi dobře projít celé pěšky. Navíc je ze všech stran obklopeno horami, které jsou v zimním období krásně zasněžené, což jen přispívá k vytvoření kouzelné vánoční atmosféry.

Náměstí Walther

Samotné náměstí Waltherplatz neboli Piazza Walter, kde se adventní trhy odehrávají, je velmi malebné. Náměstí bylo pojmenováno podle sochy středověkého minnesängra Walthera von der Vogelweide. Na náměstí i v jeho okolí se nachází hned několik historických památek.

V jižní části náměstí se nachází gotická katedrála Duomo di Bolzano, česky katedrála Nanebevzetí Panny Marie, s působivě vzorovanou taškovou střechou. Nepřehlédnutelná je i krásně zdobená kašna ve středu náměstí.

Jihotyrolské archeologické muzeum

Nedaleko náměstí Walther můžete navštívit archeologické muzeum s mnoha zajímavými expozicemi. Hlavní atrakcí muzea je „ledový muž“ Ötzi, který byl nalezen v roce 1991 v Ötztalaských Alpách na hranici mezi Itálií a Rakouskem. Jedná se o nejstarší známou evropskou přirozenou mumii člověka. Předpokládá se, že Ötzi žil mezi lety 3400 až 3100 př. n. l.

Zasněžený hrad Maretsch.
zdroj: spuntidiviaggio.it

Hrad Maretsch

V okolí Bolzana se nachází hned jedenáct hradů. Nejblíže, v severní části města, najdeme hrad Maretsch neboli Mareccio. Byl založen ve 13. století, dnešní podoba pochází z renesanční přestavby v 16. století.

Lanovka na Renon

Z Bolzana do okolních hor vedou hned tři různé lanovky – Renon, Colle a San Genesio. Nejpůsobivější je lanovka Renon, která vede z centra města na stejnojmennou náhorní plošinu v nadmořské výšce 1222 m n. m., odkud je nádherný výhled na celé město i okolí.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X