Jaký bude letos adventní trh v Bolzanu? Program a důležité informace na jednom místě

Chystáte se během adventu jet lyžovat do Itálie?

Lyžování si můžete zpestřit i návštěvou zdejších měst.  

Vánoční trhy v Bolzanu se vám budou líbit. 

Snoubí v sobě italskou i německou kulturu a typické speciality.

Kdy a kde se konají?

Vše vám prozradíme na následujících řádcích.

Vánoční trhy v Bolzanu

Adventní trhy Bolzano patří k největším, nejstarším a nejoblíbenějším v celé Itálii. Každý rok na ně míří tisíce návštěvníků z různých zemí. Typické dřevěné stánky, množství světel, vůně svařeného vána i rozmanitých sladkostí, veselé tóny vánočních koled.

Vánoční jarmark v Bolzanu mají jedinečnou atmosféru, která okouzlí všechny vaše smysly. Hlavní dění se odehrává na náměstí Walther neboli Waltherplatz či Piazza Walther.

Kde a kdy to celé propukne?

Waltherplatz

od 25.11.2022 do 6.1.2023

pondělí - čtvrtek od 11:00 do 19:00,
pátky - soboty - neděle - svátky od 10:00 do 19:00

Na co lákají vánoční trhy Bolzano? 

  • působivá vánoční výzdoba
  • velkolepý vánoční strom 
  • množství stánků s rozmanitým sortimentem 
  • tradiční speciality
  • bohatý doprovodný program + akce pro děti

Program vánočního jarmarku v Bolzanu

*Změna programu vyhrazena. Sledujte prosím také informace přímo u pořadatele.

Zahájení bolzanského vánočního trhu je naplánováno na 24. listopadu 2022 v 17 hodin, kdy se rozsvítí impozantní strom uprostřed náměstí, a odstartuje tak kouzelnou vánoční atmosféru, která potrvá až do 6. ledna 2023.

Adventní trhy Bolzano jsou ideálním místem pro rodiny s dětmi. Pro děti bude připravena řada speciálních akcí, například zábavné dílny, kde si mohou vytvořit rozmanité řemeslné výrobky či vánoční cukroví. Nebudou chybět ani loutková představení, jízdy na kolotoči, elektrickém vláčku a projížďky v kočáře nebo na poníkovi malebnými uličkami historického centra.

Kromě toho bude na náměstí Walther zřízen vyhřívaný dětský koutek, kde se bude možné schovat se před chladem nebo nakojit a přebalit malé děti.

Během trhů se každý den koná i doprovodný kulturní program, jehož součástí jsou hudební a divadelní představení.

Dětský program na vánočních trzích v Bolzanu.
zdroj: familygo.eu

Nabídka stánků

Přes 80 dřevěných vánočních stánků nabízí každý rok velmi pestrý sortiment. Jeho součástí jsou mnohé typické místní produkty, které se mohou stát zajímavým vánočním dárkem, od vynikajících sýrů přes plstěné pantofle až po alpské bylinky a produkty z nich. K vidění jsou také ukázky tradičních lidových řemesel.

Pokud jde o typické pochutiny, využijte toho, že Bolzano v sobě dokonale mísí italskou a německou kuchyni. Na trzích tak můžete během jednoho dne ochutnat tradiční štrúdl, špek, svařené víno i perníčky, stejně jako bombardino a aperol. Typickým zdejším dezertem je Zelten, který je kombinací mandlí, vlašských a piniových oříšků.

Vánoční trhy se konají i na několika menších náměstích v bezprostřední blízkosti náměstí Walther, například na Piazza Domenicani, Piazza del Municioio neboli Rathausplatz i v parku před hlavním vlakovým nádražím, kde bude rovněž ledové kluziště.

Adventní trhy na náměstí Walther.
zdroj: mercatini-di-natale.bz.it

Jak se dostat do Bolzana? 

Vzhledem ke vzdálenosti je vhodnější do Bolzana vyrazit buď na dva dny, nebo ho zařadit do itineráře vašeho pobytu v italských Alpách. Cesta z Prahy do Bolzana trvá autem 7-7,5 hodiny, z Ostravy je to více než 9 hodin.

Centrum města je pro osobní dopravu uzavřené, vjezd mají povolen jen vozy se speciálním oprávněním. Vzhledem k tomu je vhodné zaparkovat na dobře značených parkovištích na okraji města a do centra jet městskými autobusovými linkami.

Hledáte adventní trhy v zahraničí, které by se daly pohodlně absolvovat během jednodenního výletu? Vyrazte do Drážďan. Vše důležité vám prozradíme v článku o drážďanských adventních trzích.

Nejrychlejší cesta autem z Prahy do Bolzana 

Jeďte po dálnici D5 směr Plzeň až na hraniční přechod Rozvadov, dále po dálnici A93 směr Mnichov. Pokračujte po dálnici A9 přes Mnichov a poté po dálnici A8 a A93 na hraniční přechod Kufstein s Rakouskem.

Po E45 pokračujte do Innsbrucku, zde se napojte na dálnici A13 a pokračujte na dálniční přechod Brenner s Itálií. Odtud jeďte po dálnici A22 až do Bolzana. Délka 662 km, předpokládaný čas 7 h a 17 min

Veřejná doprava do Bolzana 

K cestě na vánoční trhy v Bolzanu můžete využít i pravidelnou autobusovou linku z Prahy, například z terminálů Florenc, Zličín, Černý Most nebo Na Knížecí. Cena jízdenky pro dospělého se pohybují v rozmezí 700 Kč až 1600 Kč v závislosti na datu a době objednání i vytíženosti konkrétního spoje.  

Pokud preferujete cestu vlakem, nejlepší je jet dojet Mnichova, odkud jezdí každý den do Bolzana hned několik přímých spojů.

V neposlední řadě můžete využít rovněž nabídky zájezdů, které organizují cestovní kanceláře. Mezi nabídkami najdete i zájezdy za vánočními trhy v Bolzanu, které zahrnují i návštěvu zdejšího archeologického muzea, kde se nachází „ledový muž“ Ötzi.

Ledový muž v archeologickém muzeu v Bolzanu.
zdroj: bolzanodintorni.info

Zajímavá místa v Bolzanu 

Bolzano je velmi krásné město s množstvím historických památek, jehož předností je, že ho lze velmi dobře projít celé pěšky. Navíc je ze všech stran obklopeno horami, které jsou v zimním období krásně zasněžené, což jen přispívá k vytvoření kouzelné vánoční atmosféry.

Náměstí Walther

Samotné náměstí Waltherplatz neboli Piazza Walter, kde se adventní trhy odehrávají, je velmi malebné. Náměstí bylo pojmenováno podle sochy středověkého minnesängra Walthera von der Vogelweide. Na náměstí i v jeho okolí se nachází hned několik historických památek.

V jižní části náměstí se nachází gotická katedrála Duomo di Bolzano, česky katedrála Nanebevzetí Panny Marie, s působivě vzorovanou taškovou střechou. Nepřehlédnutelná je i krásně zdobená kašna ve středu náměstí.

Jihotyrolské archeologické muzeum

Nedaleko náměstí Walther můžete navštívit archeologické muzeum s mnoha zajímavými expozicemi. Hlavní atrakcí muzea je „ledový muž“ Ötzi, který byl nalezen v roce 1991 v Ötztalaských Alpách na hranici mezi Itálií a Rakouskem. Jedná se o nejstarší známou evropskou přirozenou mumii člověka. Předpokládá se, že Ötzi žil mezi lety 3400 až 3100 př. n. l.

Zasněžený hrad Maretsch.
zdroj: spuntidiviaggio.it

Hrad Maretsch

V okolí Bolzana se nachází hned jedenáct hradů. Nejblíže, v severní části města, najdeme hrad Maretsch neboli Mareccio. Byl založen ve 13. století, dnešní podoba pochází z renesanční přestavby v 16. století.

Lanovka na Renon

Z Bolzana do okolních hor vedou hned tři různé lanovky – Renon, Colle a San Genesio. Nejpůsobivější je lanovka Renon, která vede z centra města na stejnojmennou náhorní plošinu v nadmořské výšce 1222 m n. m., odkud je nádherný výhled na celé město i okolí.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X