Jaké budou letos adventní trhy ve Freibergu? Program a důležité informace na jednom místě

Přemýšlíte, že byste si předvánoční čas zpestřili návštěvou jarmarků v Drážďanech nebo v Chemnitzu?

Na polovině cesty mezi nimi najdete další město, kde se vyplatí zastavit.

Vánoční trhy ve Freibergu lákají na typické pochoutky i zajímavý program.

Prozradíme vám, kdy a kde se konají.

Adventní trhy Freiberg

Navštivte malebný vánoční jarmark, který se koná v srdci tohoto starého města. Láká nejen na krásnou vánoční atmosféru, ale také na krušnohorské tradice a hornické zvyky.

Objev stříbra před téměř 850 lety městu přinesl velké bohatství a prosperitu. Není se tedy čemu divit, že hornické tradice jsou tu dodnes živé.

Vánoční trhy na Obermarkt

Kdy a kde se vše uskuteční?

28.11.2023 – 22.12.2023

Pondělí až čtvrtek 10.00 – 20.00, pátek a sobota 10.00 – 22.00, neděle 10.30 – 20.00

Na co se můžete těšit?

  • působivá atmosféra
  • tradiční vánoční pochoutky
  • speciální program pro děti a seniory
  • hornická přehlídka

Jak se na akci dostat? Použijte následující mapu.

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.


Program freiberského adventního jarmarku

Více než osmdesát dřevěných stánků bude vyzdobeno ve vánočním hornickém stylu a prodejci budou nabízet pravé krušnohorské lidové umění, sladké dobroty, ručně vyráběné hračky, teplé čepice a bačkory, vánoční dárky i nejednu hornickou raritu.

Symbolem jarmarku ve Freibergu je obří vánoční pyramida se čtyřiceti šesti postavami horníků a hutníků v originálních uniformách. V sobotu 2.12.2023 je připraveno slavnostní krájení obří desetimetrové štoly.

Vrcholem freiburských vánočních trhů je každoročně hornický průvod s pochodněmi, který se koná 9.12.2023 přibližně od 17.00. Horníci a hutníci budou pochodovat za svitu pochodní z Albertparku na náměstí Schloßplatz (17.15.), doprovodí je hornická hudba Saxonia Freiberg. Průvod bude pokračovat po Burgstraße na Obermarkt (18.00) a poté na horskou bohoslužbu v kostele svatého Petra (18.30). Kolem 19.00 zahraje na trhu dechová hudba mládeže z Bernsdorfu.

Plánek cesty hornického průvodu s pochodněmi.
zdroj: freiberger-christmarkt.de

Chybět samozřejmě nebude ani živá hudba. Na pódiu každý večer zazní kontemplativní i moderní vánoční hudba. Vystoupí zde například Lipské All-Stars (1.12.2023), zpěvačka Lydia Franke (3.12.2023), Wilsdruffer Bläserquartett (5.12.2023), popové duo Zwei wie Eins (6.12.2023), Muldentaler Musikanten (7.12.2023), Chemnitzer Bläser (8.12.2023) nebo skupina Strings (16.12.2023).

Freiberský vánoční trh nabízí něco pro každou věkovou skupinu. Například čtvrteční program je speciálně přizpůsoben seniorům. Ve dnech pro seniory vystoupí Městský pěvecký sbor Freiberg, Original Muldentaler Musikanten, popové duo Zwini & Lysann a Wilandes Choir Wilsdru.

Pestrý program bude připraven též pro malé návštěvníky, těšit se můžete na kouzelnická představení, loutkové divadlo, vánoční cirkus, dětský kolotoč i interaktivní dílničky. Kdo se chce setkat s Ježíškem, má k tomu příležitost každý den od 15.30 do 16.30 hodin.

Hornický průvod s pochodněmi.
zdroj: wochenendspiegel.de

Zajímavá místa ve Freibergu

Freiberg je město stříbrných dolů, které leží asi 40 kilometrů jihozápadně od Drážďan. Historické centrum města bylo prohlášeno za národní památku, udělejte si po něm během návštěvy freiberských adventních trhů procházku.

Dóm Panny Marie
Ve městě se nachází celá řada kostelů, nejvýznamnějším je ale katedrála z konce 15. století. Nádherná pozdně gotická stavba se může pochlubit nejstaršími a největšími Silbermannovými varhanami v Sasku, které čítají více než dva a půl tisíce píšťal. Kromě varhan návštěvníky interiéru zaujme i originální kamenná kazatelna, která má tvar tulipánu.

Technické památky ve Freibergu.
zdroj: freiberg.de

Obermarkt a radnice
Horní náměstí na mapě města najdeme již ve 12. století. Po jeho obvodu najdeme řadu krásných renesančních domů, jedním z nich je i majestátní budova radnice z 15. století, na které najdeme originální zvonkohru z míšeňského porcelánu. Uprostřed náměstí se nachází bronzová kašna.

Technické památky
Vzhledem k historii města, která je úzce spojena s těžbou stříbra a dalších rud, ve Freibergu nalezneme i řadu technických památek. K nejznámějším patří stará hluboká knížecí štola a Freibergsdorfský hamr.

Když už budete ve Freibergu, rozhodně navštivte i slavné vánoční trhy v Drážďanech. Nezklamou vás!

Neručíme za správnost informací.
Doporučujeme kontaktovat příslušné infocentrum pro upřesnění informací a sledovat oficiální webové stránky města. Není v našich silách pravidelně aktualizovat každou změnu, kterou pořadatel oznámí. Děkujeme za pochopení a užijte si trhy! :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X