Jaké budou letos adventní trhy v Miláně? Program a důležité informace na jednom místě

Chtěli byste si předvánoční čas zpestřit návštěvou místa, ve kterém se snoubí tradice a modernost?

Máte rádi historii, umění, módu i dobré jídlo?

Vánoční trhy v Miláně vás nezklamou. 

Ohromí všechny vaše smysly.

Kdy a kde se konají?

Vše vám prozradíme na následujících řádcích.

Adventní trhy Milán

Milánské vánoční trhy patří v Itálii k největším a nejnavštěvovanějším. Každoročně si je nenechá ujít velké množství návštěvníků nejen z různých italských regionů, ale i sousedních zemí. Vánoční Miláno má neskutečnou atmosféru, kterou si ihned zamilujete. Čeká na vás spoustu vánoční výzdoby, světel i vůně typických pochoutek.

Vánoční jarmarky v Miláně se navíc konají v působivých historických kulisách, kousek od slavných památek jako je slavná gotická katedrála Duomo nebo Opera La Scala.

Vánoční trhy Piazza Duomo

Kde a kdy to celé propukne?

1.12.2023 – 6.1.2024

9.00 – 21.00

Na co lákají milánské vánoční trhy?

 • kouzelná vánoční atmosféra
 • velkolepý vánoční strom
 • množství stánků s rozmanitým sortimentem
 • bohatý doprovodný program

Jak se na akci dostat? Použijte následující mapu.

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.

Program vánočního jarmarku v Miláně

Mercatino di Natale“ na náměstí Piazza Duomo je největší a nejznámější vánoční trh ve městě. Na centrálním milánském náměstí na vás bude čekat více než 60 dřevěných chaloupek s tradičními vánočními dárky a řemeslnými výrobky, jako jsou ozdoby či betlémy, a také nejrůznější vánoční pochoutky pocházející z rozmanitých italských regionů.

Nabídka potravin a nápojů obvykle zahrnuje čokoládové pralinky z Piemontu, nugát z Cremony, cukrovinky z Kampánie, sýry z Lombardie a Piemontu, typické produkty z Bergama, Umbrie, tyrolské speciality s charakteristickými preclíky, dále rovněž kandované a sušené ovoce, datle, kaštany, šafrán, med, bresaolu a další typické uzeniny. K dispozici je každoročně i široký výběr typických italských vánočních sladkostí, například panettone a pandoro.

K trhům neodmyslitelně patří i velkolepý milánský vánoční strom. Vánoční trhy na Piazza Duomo jsou ideálním místem pro vánoční nákupy, procházky i občerstvení. Každý den se koná i doprovodný zábavní program, jehož součástí jsou hudební a divadelní představení.

Nádherné prostředí náměstí Piazza del Duomo a velkolepá stavba katedrály jsou ideálním místem, kde si můžete plně vychutnat kouzlo Vánoc.

Vánoční trhy na Piazza Duomo.
zdroj: milanosud.it

Vánoční trhy Oh Bej! Oh Bej!

Kde a kdy to celé propukne?

7.12.2023 – 10.12.2023

9.00 – 21.00

Na co se můžete těšit?

 • působivé prostředí středověkého hradu
 • ukázky lidových řemesel
 • tradiční pochoutky

Jak se na akci dostat? Použijte následující mapu.

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.

Program vánočního jarmarku na Piazza Castello

Na více než 25 000 m2 výstavní plochy kolem hradu Sforzesco se nachází přibližně tři stovky vystavovatelů, kteří milovníkům vánočních trhů umožňují znovu objevit autentickou atmosféru dob minulých. Přibližně dvě třetiny vystavovatelů jsou výrazem milánské tradice.

Specialitou tohoto veletrhu, kterému místní říkají tradiční veletrh svatého Ambrože podle patrona Milána, jsou také rozmanité gastronomické speciality. Návštěvníci si zde ale zakoupit též rozmanité dekorace a doplňky, ručně vyráběné kožené zboží, šály a další dárky.

Nevšední název tohoto adventního trhu v Miláně název je údajně odvozen od radostných výkřiků milánských dětí, které ochotně přijímaly dary papežského vyslance Giannetta Castiglioneho při příležitosti jeho vstupu do města v roce 1510. Lombardský výraz „Oh bej! Oh bej!“ se do italštiny překládá jako „Oh belli! Oh belli!“.

Adventní trhy na Piazza Castello.
zdroj: personalreporternews.it

Vánoční vesnička zázraků v Miláně

Kde a kdy to celé propukne?

18.11.2023 – 7.1.2024

11.00 – 20.00

Na co láká milánská vánoční vesnička?

 • pestrý program a akce pro děti
 • ledové kluziště
 • Santův dům
 • ukázky lidových řemesel
 • tradiční pochoutky

Jak se na akci dostat? Použijte následující mapu.

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.

Program vesničky v Giardini di Porta Venezia

Od roku 2008 se v Giardini Pubblici pojmenovaném po novináři Indrovi Montanellim koná „Il Villaggio delle Meraviglie“ neboli Vesnice zázraků s nepřehlédnutelným vánočním trhem a mnoha aktivitami pro dospělé i děti, které se odehrávají v kouzelné atmosféře mezi staletými stromy.

Mezi novinky tohoto ročníku bude patřit kolotoč sněhových vloček, farma skřítků a pro milovníky sociálního světa „sociální koutek bílého skřítka“.

Vstup do vesničky je zdarma, zpoplatněné jsou pouze atrakce a kluziště.

Podívejte se, jak vypadala Vánoční vesnička divů v minulých letech.

Promo Villaggio delle Meraviglie
zdroju: youtube.com

Ledové kluziště

Speciální „dvojité“ kluziště, částečně kryté a vyhřívané a částečně venkovní, vhodné pro dospělé i děti. Kluziště má úctyhodných 1 000 m2. Konat se zde budou i představení na ledě.

Kluziště je otevřeno denně od 10:00 do 21:00, s výjimkou 24. prosince, kdy se uzavírá v 19:00, 25. prosince bude otevřeno od 15:00 do 20:00 a 31. prosince od 10:30 do 18:30.

Santův dům

Oblíbené místo pro všechny malí děti, kde mohou obdivovat Santovo křeslo či saně, na kterých jsou naloženy dárky pro děti z celého světa.

Otevírací doba
všední dny: 15:00 – 18:30
soboty neděle, svátky, 7. – 8. prosince a 23. prosince: 10:30 – 12:30 a 14:30 – 18:30 hod.
24. prosince: 10:30 až 12:30 a 15:00 až 17:30 hod.
25. prosince: 15:00 až 18:30 hod.
26. prosince: 10:30 až 12:30 a 15:00 až 18:30 hod.

Představení a animace

Z rozmanitých akcí a atrakcí pro malé návštěvníky uveďme alespoň malování na obličej, Elfí cirkus, bláznivé létající saně, cesta na severní pól, kouzelná elfí farma, kolotoč se sněhovými vločkami, 5D kino či loutková a taneční představení. 

Další trhy k prozkoumání

Pokud máte rádi severský styl, může být tou správnou volbou trh Mercatino Nordico v kulturní nadaci Ambrosianeum. Tento vánoční trh se bude konat od 25. do 26. listopadu 2023, během odpoledne bude připraveno mnoho tvůrčích aktivit pro děti.

Vánoční trh East Market Milano se koná pouze o víkendech a nabízí vintage a sběratelské výrobky, jako jsou hračky, oblečení a šperky. Trh Green Christmas nedaleko náměstí Piazza Spotorno se věnuje propagaci ekologičtějšího životního stylu, letos proběhne od 16. do 17. prosince 2023. Nabízí bioprodukty, potraviny a nábytek.

Hledáte zahraniční vánoční trhy, které můžete pohodlně zhlédnout během jednodenního výletu? Pokud jste z Moravy, skvělou volbou je rakouská metropole. Vše důležité vám prozradíme v článku o adventních trzích ve Vídni.

Zajímavá místa v Miláně 

Milán či Miláno je po hlavním městě Římě druhé největší město Itálie. Je známé zejména jako centrum módy a obchodu, nicméně v jeho centru se nachází i množství památek, například světoznámé divadlo La Scala. Co se tedy vyplatí při návštěvě vánočních trhů v Miláně navštívit?

Náměstí Piazza Duomo s katedrálou Narození Panny Marie

Centrální milánské náměstí, kde se adventní trhy odehrávají, je často považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě. Na náměstí se samozřejmě nachází slavný Dóm neboli gotická katedrála Narození Panny Marie, z jejíž střechy je nádherný výhled na celé město.

Práce na milánské katedrále začaly v roce 1386 a vedly k vytvoření majestátní stavby s nádhernými vitrážemi a překrásnou sochařskou výzdobou. Krásu katedrály dotváří hlavní věž, na níž kraluje slavná „Madonnina“, čtyři metry vysoká pozlacená měděná socha.

Galerie Viktora Emanuela II.

Z Piazza Duomo můžete vejít do této slavné obchodní pasáže, která byla údajně postavena proto, že město v první polovině 19. století závistivě pozorovalo urbanistický vývoj velkých evropských metropolí a chtělo se jim vyrovnat. Byla proto vypsána mezinárodní soutěž, kterou vyhrál Giuseppe Mengoni.

V roce 1865 byly práce zahájeny položením základního kamene přímo králem Viktorem Emanuelem II. Savojským a o dva roky později byla pasáž slavnostně otevřena. Během Vánoc zde můžete obdivovat vánoční strom s ozdobami Swarovski.

Vánoční strom v Galerii Viktora Emanuela II.
zdroj: milanofinanza.it

Pinacoteca di Brera

Jedna z nejslavnějších italských obrazáren byla založena v roce 1776 jako sbírka významných děl určených pro výuku studentů Akademie výtvarných umění.  Sbírka obsahuje některé z nejslavnějších obrazů světa, například Caravaggiovu Večeři v Emauzích po Mantegnova Mrtvého Krista či Rafaelovu Svatbu Panny Marie. Najdete zde i díla Braqua, Modiglianiho, Picassa, Morandiho a mnoha dalších.

Castello Sforzesco

Renesanční hrad rodiny Sforzů nedaleko obrazárny provází dějiny Milána již více než 750 let. Stavbu nařídil Galeazzo II., ale dnešní podobu mu dal v 15. století až Francesco Sforza, odtud též jeho název.

Dnes je hrad místem, které slouží k ochraně svědectví lombardského umění, najdete zde například Muzeum antického umění, Muzeum hudebních nástrojů či Egyptské muzeum. Na hradě se nachází též řada mistrovských děl italského umění, například Michelangelova Pieta Rondanini, freska Leonarda da Vinciho či mimořádný cyklus tapiserií zobrazujících dvanáct měsíců od Bramantina.

Komentáře

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X