Jaký bude letos adventní trh v Rybniku? Program a důležité informace na jednom místě 

Chystáte se během adventu na výlet do Polska? 

Adventní trh v Rybniku bude letos stát za to. 

Organizátoři ho navrhli tak, aby nebylo návštěvníkům zima. 

Přečtěte si, jak bude letos jarmark vypadat a jaký bude program. 

Vánoční trh v Rybniku 

Nejspíš jste zvyklí obcházet stánky rozprostřené po celém náměstí. Atmosféra je nejkouzelnější večer, ale tou dobou už spoustě lidem fialoví rty a mrznou nohy. Organizátoři rybnického vánočního trhu našli řešení. Jarmark umístili do dvou stanových hal. Výzdoba se ponese ve skandinávském stylu.

Kdy: 3. – 23. 12. 2022 

Kde: náměstí v Rybniku 

Otevírací doba: 12:00-22:00

Stány na vánočních trzích v Rybniku v minulých letech
Zdroj: Rybnik.eu

Na co se můžete těšit? 

  • vánoční výzdoba ve skandinávském stylu 
  • tepelný komfort ve dvou stanových halách o velikosti 10×15 m
  • pestrá gastronomická nabídka 
  • prodej dekorací, drobných dárků a suvenýrů 

Ještě nevíte, jak si letos vyzdobíte domov? Nápady najdete v článku Vánoční ozdoby na jednom místě

Koledowy most 

Kdy: 16. 12. 

Čas: 16:30 

Městem Rybníky se každoročně rozezní vánoční koledy v podání mateřských a základních škol a rybnických spolků. Přijďte si je poslechnout i vy. 

Vánoční trh v Rybniku v minulých letech
Zdroj: Rybnik.eu

Program

Od 16:30 budou probíhat dobročinné sbírky, a to u kostela sv. Barbory v části města Boguszowice Osiedle a u kostela Nejsvětějšího srdce Páně v části města Boguszowice Stare. 

V 16:30 vyjde z části Boguszowice Stare lucernový průvod. V 17:00 začne na náměstí ve čtvrti Bohuszowice Osiedle koncert. Vystoupí soubory a sólisti ze vzdělávacích institucí, spolků a dalších organizací. Na závěr zazní umělecká skupiny PrzyGODA. Diváci uslyší polské i světové vánoční koledy. 

Zpěv a poslech vánočních koled máme s Poláky společné. V jiných ohledech se však jejich svátky od našich liší. Přečtěte si náš článek o tom, jak se slaví Vánoce v Polsku

Jak se dostat do Rybníků 

Rybníky se nacházejí v jižním Polsku nedaleko našich hranic. Z Moravskoslezského kraje jste tam během hodiny, ze západních Čech je cesta o něco delší (předpokládaná doba jízdy z Plzně je 4 hodiny a 45 minut). 

Cesta autem 

Z Ostravy jeďte po D1 směrem do Bohumína a poté k polským hranicím. V Polsku navazuje na D1 dálnice A1. Odpojíte se z ní u města Żory. Odbočíte směr Rondo Gliwickie, následně na kruhovém objezdu vyjedete třetím výjezdem směrem na ulici Rybnická, na dalším kruhovém objezdu použijte druhý výjezd směr Droga Regionalna. Přijedete do Rybníků. 

Délka trasy je 58 km, odhadovaná doba jízdy je 40 minut. K parkování využijte veřejné parkoviště na ulicích Mlynska, Wysoka nebo Smolna. 

Vánoční strom v Rybniku
Zdroj: Rybnik.eu

Cesta vlakem 

Do Rybníků se snadno dopravíte vlakem. Město je na trase Vídeň-Ostrava-Varšava. Cesta z Ostravy trvá hodinu a deset minut. Na cestu do Polska je nutné mít rezervovanou místenku. 

Nákupy v Polsku 

Polsko je oblíbeným místem pro nákupy, a to především z kvůli nižším cenám. Velké rodinné nákupy potravin vycházejí levněji i přes výdaje za pohonné hmoty. Vyplatí se i nákup drogerie, oblečení, boty a další zboží. Před návratem do České republiky nezapomeňte natankovat. 

Vánoční trhy můžete spojit s návštěvou nákupního centra Rybnik Plaza. Otevřeno mají každý den od 9 do 21 hodin. Najdete tam supermarket, obchody s módou a módními doplňky, drogerie, hračkářství i domácí potřeby. V Rybniku se zkrátka kompletně vybavíte na Vánoce, z adventního jarmarku si odnesete dekorace a různé drobnosti, v obchodním centru nakoupíte velké dárky a zásobu potravin. 

Vymýšlet dárky je někdy dost náročné. Už víte, co letos darujete třeba svým nejbližším kolegyním? Načerpejte inspiraci v článku 15 nejlepších vánočních dárků pro kolegyně

Co vidět v Rybníkách? 

Udělejte si mezi nákupy čas i na procházku městem, největší město Slezského vojvodství skrývá řadu zajímavých míst. 

Kdybyste potřebovali poradit, obraťte se na informační centrum Halo! Rybnik. Nachází se na ul. Jana III Sobieskiego. Zaměstnanci jsou turistům k dispozici každý den od 10 do 18 hodin. Poradí vám se vším, s čím budete potřebovat. Navíc si v centru můžete koupit různé suvenýry, čaje, kávu, místní dobroty. Rodiče nejmenších dětí ocení batolecí koutek s přebalovacím pultem. 

Vánoční světelná výzdoba Rybníky
Zdroj: Rybnik.eu

Městské muzeum 

Pronikněte do historie regionu. Muzeum se nachází ve Staré radnici a má tři stálé expozice. Zabývají se kulturou, životem obyčejných lidí, řemeslem a důlním průmyslem. V úterý, ve středu a v pátek je otevřeno od 9 do 15 hodin, v pátek od 9 do 18 hodin a o víkendu od 10 do 16 hodin. Pondělí je zavírací den. Vstupenky stojí 15 PLN (77 Kč) pro dospělého a 10 PLN (51 Kč) pro děti. 

Kostely 

Svatostánků je ve městě hned několik. Největším chrámem je Bazilika sv. Antonína Padovského, která je postavena v neogotickém stylu. Nahlédněte dovnitř na vánoční výzdobu. Dále navštivte kostel Bolestné matky boží a kostel Nejsvětějšího srdce páně, který jsme již zmiňovali v souvislosti s Koledowym mostem. 

Historický důl Ignacy (Zabytkowa Kopalnia Ignacy)

Těžba uhlí ke Slezsku neodmyslitelně patří, a to jak na naší, tak na polské straně hranic. V dnešní době již řada dolů nefunguje, jedním z nich je důl Ignacy. Původní jméno bylo Hoym a v provozu byl od konce 18. století. V 90. letech 20. století se fungování dolu značně omezovalo, k úplnému uzavření došlo v roce 2008. 

Hornickou minulost připomíná muzeum. Otevírací doba je v úterý, středu, čtvrtek a pátek od 9 do 17 hodin a o víkendu od 11 do 19 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 42 PLN (216 Kč) včetně ukázky parního stroje nebo 38 PLN (196 Kč) bez ní. Dětské vstupné stojí 25 PLN (129 Kč) nebo 21 PLN (108 Kč). 

Neručíme za správnost informací.
Doporučujeme kontaktovat příslušné infocentrum pro upřesnění informací a sledovat oficiální webové stránky města. Není v našich silách pravidelně aktualizovat každou změnu, kterou pořadatel oznámí. Děkujeme za pochopení a užijte si trhy! :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X