Jaké budou letos adventní trhy v Rybniku? Program a důležité informace na jednom místě 

Chystáte se během adventu na výlet do Polska? 

Vánoční trhy v Rybniku budou stát za to. 

Gastronomie, zábava a bohatý doprovodný program.

Co vše tu na návštěvníky čeká? 

Adventní trhy Rybnik

Vánoční jarmark v Rybniku je jedinečnou událostí, která rozzáří město během kouzelného vánočního období. Je to čas, kdy se ulice města stávají místem plným kouzel, tradic a radosti.

První adventní jarmark v Rybniku se konal v dávných dobách, ale přesné datum není známo. Předpokládá se, že první vánoční trhy se konaly již ve středověku. Jednalo se o skromná setkání obchodníků a řemeslníků, kteří přicházeli do města prodávat své zboží a vánoční výrobky.

V průběhu let obliba jarmarku rostla a přitahovala stále více místních obyvatel i turistů. Dnes je Rybnik jedním z polských měst, kde můžete zažít pravou vánoční atmosféru.

Vánoční trh na Rynku 

25.11.2023 – 23.12.2023

pondělí až čtvrtek: 10.00 – 18.00, pátek až neděle: 10.00 – 20.00

Na co se můžete těšit?

  • vánoční výzdoba
  • pestrá nabídka zboží a gastronomických pochutin
  • zajímavý doprovodný program

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.

Świąteczny jarmark bożonarodzeniowy Rybnik se koná na hlavním náměstí a je proslulý rozmanitostí řemeslných výrobků. Najdete zde krásné ozdoby na vánoční stromeček, ručně vyráběné dárky, keramiku a mnoho dalších jedinečných předmětů, které jsou ideální jako vánoční dárky.

Samozřejmě nemůžete rybnický vánoční trh navštívit bez toho, aniž byste ochutnali tradiční vánoční pokrmy. U stánků s jídlem na vás čekají chutné pirohy, svařené víno, klobásky na grilu a mnoho dalších pochoutek.

Dospělí se mohou těšit na rozmanité koncerty různých hudebních žánrů. Zájemci o vzrušení se budou moci svézt na vyhlídkovém kole, které poskytne nádherný výhled na město osvětlené vánočními světly. Vedle pódia budou postavena dvě velká plexisklová srdce, na která budou moci účastníci během akce psát vánoční přání.

Vánoční jarmark v Rybniku.
zdroj: rybnik.eu

Pro rodiny s dětmi a nejmenší účastníky jarmarku budou připraveny speciální programy – ledová show, ohňová show, iluzionistická show, divadlo, vánoční karaoke, žonglérská show, tvořivé dílny.

O víkendu před Mikulášem bude k dispozici speciální Ježíškova pošta. Děti budou moci přinést a vhodit dopis Ježíškovi do speciální schránky. Dne 6. prosince bude na náměstí Santa Claus, který bude vyzývat účastníky k účasti na kampani pro psy a kočky z útulků. Každé dítě, které přinese krmivo pro domácí mazlíčky, dostane od Santy a jeho vánoční družiny plyšového medvídka.

Zatímco některé vánoční zvyky máme s našimi sousedy společné, v jiných ohledech se jejich svátky od těch českých liší. Dozvěďte se více v našem článku, jak se slaví Vánoce v Polsku


Jak se dostat do Rybniku?

Město Rybnik, kterému se česky někdy říká Rybníky, se nachází v jižním Polsku nedaleko našich hranic. Z Moravskoslezského kraje jste tam během hodiny, ze západních Čech je cesta o něco delší. Předpokládaná doba jízdy z Plzně je 4 hodiny a 45 minut. 

Cesta autem 

Z Ostravy jeďte po D1 směrem do Bohumína a poté k polským hranicím. V Polsku navazuje na D1 dálnice A1. Odpojíte se z ní u města Żory. Odbočíte směr Rondo Gliwickie, následně na kruhovém objezdu vyjedete třetím výjezdem směrem na ulici Rybnická, na dalším kruhovém objezdu použijte druhý výjezd směr Droga Regionalna. Přijedete do Rybníků. 

Délka trasy je 58 km, odhadovaná doba jízdy je 40 minut. K parkování využijte veřejné parkoviště na ulicích Mlynska, Wysoka nebo Smolna. 

Cesta vlakem 

Do Rybníků se snadno dopravíte vlakem. Město je na trase Vídeň-Ostrava-Varšava. Cesta z Ostravy trvá hodinu a deset minut. Na cestu do Polska je nutné mít rezervovanou místenku. 

Vánoční trh v Rybniku v minulých letech
zdroj: Rybnik.eu

Vánoční nákupy v Polsku 

Polsko je oblíbeným místem pro nákupy, a to především z kvůli nižším cenám. Velké rodinné nákupy potravin vycházejí levněji i přes výdaje za pohonné hmoty. Vyplatí se i nákup drogerie, oblečení, boty a další zboží.  

Vánoční trhy můžete spojit s návštěvou nákupního centra Rybnik Plaza. Otevřeno mají každý den od 9 do 21 hodin. Najdete tam supermarket, obchody s módou a módními doplňky, drogerie, hračkářství i domácí potřeby.

V Rybniku se zkrátka kompletně vybavíte na Vánoce, z adventního jarmarku si odnesete dekorace a různé drobnosti, v obchodním centru nakoupíte velké dárky a zásobu potravin. 

Když už budete v Rybniku, můžete se zajet podívat i na nedaleké adventní trhy v Katowicích. Mile vás překvapí.

Zajímavá místa v Rybníkách

Udělejte si mezi nákupy čas i na procházku městem, největší město Slezského vojvodství skrývá řadu zajímavých míst. 

Kdybyste potřebovali poradit, obraťte se na informační centrum Halo! Rybnik. Nachází se na ul. Jana III Sobieskiego. Zaměstnanci jsou turistům k dispozici každý den od 10 do 18 hodin. Poradí vám se vším, s čím budete potřebovat. Rodiče nejmenších dětí ocení batolecí koutek s přebalovacím pultem. 

Vánoční světelná výzdoba Rybníky
zdroj: Rybnik.eu

Městské muzeum 
Pronikněte do historie regionu. Muzeum se nachází ve Staré radnici a má tři stálé expozice. Zabývají se kulturou, životem obyčejných lidí, řemeslem a důlním průmyslem. V úterý, ve středu a v pátek je otevřeno od 9 do 15 hodin, v pátek od 9 do 18 hodin a o víkendu od 10 do 16 hodin.

Kostely 
Svatostánků je ve městě hned několik. Největším chrámem je Bazilika sv. Antonína Padovského, která je postavena v neogotickém stylu. Nahlédněte dovnitř na vánoční výzdobu. Dále navštivte kostel Bolestné matky boží a kostel Nejsvětějšího srdce páně, který jsme již zmiňovali v souvislosti s Koledowym mostem. 

Historický důl Ignacy (Zabytkowa Kopalnia Ignacy)
Těžba uhlí ke Slezsku neodmyslitelně patří, a to jak na naší, tak na polské straně hranic. V dnešní době již řada dolů nefunguje, jedním z nich je důl Ignacy. Původní jméno bylo Hoym a v provozu byl od konce 18. století.

V 90. letech 20. století se fungování dolu značně omezovalo, k úplnému uzavření došlo v roce 2008. Hornickou minulost připomíná muzeum. Otevírací doba je v úterý, středu, čtvrtek a pátek od 9 do 17 hodin a o víkendu od 11 do 19 hodin.  

Neručíme za správnost informací.
Doporučujeme kontaktovat příslušné infocentrum pro upřesnění informací a sledovat oficiální webové stránky města. Není v našich silách pravidelně aktualizovat každou změnu, kterou pořadatel oznámí. Děkujeme za pochopení a užijte si trhy! :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X