Jaký bude letos adventní trh v Zakopaném? Program a důležité informace na jednom místě 

Chystáte se na adventní výlet do Polských Tater? 

Navštivte vánoční trhy v Zakopaném. 

Co, kdy a kde se tam bude dít se dozvíte v tomto článku.

Adventní trhy v Zakopaném 

Po několikaleté odmlce se vrací do Zakopaného vánoční trh. Lákají na stánky plné zajímavých produktů, vánoční strom i kolotoč. 

Kdy: 9. 12. 2022 – 8. 1. 2023

Kde: Plac Niepodległości

Otevírací doba: 10:00-20:00

Na co se můžete těšit? 

  • rukodělné výrobky
  • vánoční dárky a dekorace
  • regionální potraviny 
  • kolotoč
  • Festival koled 
Vánoční výzdoba v Zakopaném
Zdroj: Unsplash.com

Festival vánočních koled, pastorel a vánočních písní 

Město Zakopane je obklopeno Polskými Tatrami. Díky tomu má zdejší festival koled jedinečnou atmosféru. Přijďte si poslechnout nejhezčí koledy, pastorály a vánoční písně v nejlepším provedení polských umělců. Kvalitu vystoupení potvrzuje stále větší oblíbenost a návštěvnost. 

Letošní festival se koná od 24. 12. 2022 až do 2. 2. 2023. Podrobný program zatím nebyl zveřejněn, určitě ale je na co se těšit. 

Zazpívejte si koledy i doma! Inspirujte se v článku Ty nejlepší vánoční koledy na jednom místě.  

Co si koupit na vánočním trhu v Zakopaném? 

Přemýšlíte, co byste si mohli na vánočním jarmarku koupit? Ve stáncích najdete různé rukodělné výrobky z dílen tatranských řemeslníků. Prodávat budou jak praktické předměty, jako například nádobí a další kuchyňské náčiní, tak bytové dekorace. Výrobky se stanou buďto stylovým doplňkem vaší domácnosti, nebo jimi můžete potěšit známé a příbuzné, kteří mají rádi tradici a folklor. 

Prodejci budou nabízet také vánoční ozdoby. Nepotřebují vaše zásoby obnovit? Vyzdobte si letos domov originálně. Staré okoukané ozdoby si nechte na další roky nebo je darujte, jistě někomu udělají radost. 

Kdybyste si na jarmarku žádnou ozdobu nevybrali, pusťte se do domácí tvorby. Máme pro vás návod, jak si vyrobit vánoční ozdoby z papíru

Stánky s hračkami jsou ideální místo, kde nakoupit dárky pro děti. Dáte přednost plyšovým, dřevěným nebo edukačním? Výběr bývá na vánočních trzích obrovský. 

Ve stáncích s regionálními potravinami seženete různé druhy sýrů, kvašené okurky, nakládanou zeleninu podle lokální receptury a grilované pokrmy. Určitě si pochutnáte a dobré jídlo si odvezete i domů. 

Nabídka vánočního trhu v Zakopaném
Zdroj: Unsplash.com

Nákupy v Polsku 

Proč jezdí Češi rádi do Polska? Lákají je přívětivé ceny v obchodech. Spojte výlet za vánočními trhy s ekonomickým nákupem. V Polsku se vyplácí nákup potravin, drogerie, oblečení i elektroniky. Před odjezdem zpět do ČR nezapomeňte natankovat. I ceny pohonných hmot se pohybují níže než u nás. 

Za nákupy v Zakopaném se vydejte na ulici Krupowki, kde sídlí různí obchodníci. Po nakupování si odpočinete v některé ze zdejších restaurací nebo kaváren. 

Dřevěný dům a hory v Zakopaném
Zdroj: Unsplash.com

Jak se dostat do Zakopaného 

Nejpohodlněji se do Zakopaného jede autem. 

  • Nejrychlejší cesta z Ostravy: Jeďte po D1 směr Bohumín, v Polsku pokračujte po A1 směr Hlivice, poté po A4 směr Katovice a Krakov, kde se odpojíte z dálnice a pojedete na jih přes Myślenice a Nowy Targ až do Zakopaného. Délka trasy je 268 km a předpokládaná doba jízdy 2 hodiny a 54 minut
  • Nejkratší cesta z Ostravy: Jeďte směr Havířov a Český Těšín, v Polsku přes Skočov, Bílsko-Bělou, poté pokračujte územím Slovenska přes města Náměstovo a Tvrdošín, hraničním přechodem u Suché Hory se dostanete zpět do Polska a brzy budete v cíli. Délka trasy je 199 km a předpokládaná doba jízdy je 3 hodiny a 18 minut. 
  • Cesta ze Zlína: Jeďte směr Slavičín a Brumov-Bylnice, pak pokračujte územím Slovenska k Nemšové, kde se napojíte na dálnici D1 a pojedete do Žiliny. Poté pokračujte přes Turany, Dolný Kubín a Trstená. U Suché Hory překročíte hranice s Polskem. Délka trasy je 258 km, předpokládaná doba jízdy 3 hodiny a 55 minut

Do Zakopaného se dostanete i hromadnou dopravou. Přímý spoj z České republiky nehledejte, budete přestupovat v Krakově případně i v Katovicích. Cesta z Ostravy trvá vlaky a autobusy více než 6 hodin

Domy a hory v Zakopanem
Zdroj: Unsplash.com

Co navštívit v Zakopaném 

Hora Gubałovka 

Zakopané je město uprostřed Polských Tater. Přímo z města se dostanete lanovkou na horu Gubałovka (1 126 m), odkud je nádherný výhled. Projděte se turistickými stezkami nebo poseďte v kavárně. 

Skokanský můstek Wielka Krokiew

K horským městům patří lyžování. V Zakopanem se nachází skokanský můstek, který je přístupný turistům. Přijďte se podívat, jak vypadá zázemí pro lyžaře a organizátory závodů. 

Ulice Kościelisko 

Projděte se ulicí, která představuje starou architekturu města. Uvidíte dřevěné domy, a dokonce i dřevěný kostel Panny Marie Čenstochovské, který pochází z 19 století. 

Tatrzańskie muzeum Zakopane 

Chcete se dozvědět něco nového o Tatrách? Navštivte Tatranské muzeum. Muzeum má tři části, každá z nich se věnuje jiné oblasti. Tatry tak poznáte v různých odstínech. V historické se dozvíte o dřívějších obyvatelích Tater a známých osobnostech regionu, v etnografické se seznámíte s tatranským folklorem a v přírodovědné se podíváte na tatranské živočichy, rostliny a horniny. 

Muzeum má otevřeno každý den kromě úterý od 10 do 18 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 12 PLN (62 Kč), pro děti 8 PLN (41 Kč). 

Gorący Potok

Jestli si výlet protáhnete na více dní, vydejte se do 15 km vzdáleného termálního aquaparku. Užijete si bazény s teplotou 34-40 °C a sauny. Zimní sezóna je ochuzena o tobogány a další zábavné prvky, což je sice škoda, ale na druhou stranu nebude v aquaparku tolik lidí jako v létě. Přes týden je otevřeno od 11 do 22 hodin, o víkendu od 9 do 22 hodin. Základní vstupné na 90 minut stojí 39 PLN (202 Kč), dětské 25 PLN (129 Kč). 

Neručíme za správnost informací.
Doporučujeme kontaktovat příslušné infocentrum pro upřesnění informací o konání tohoto vánočního trhu. Není v našich silách pravidelně aktualizovat každou změnu, kterou pořadatel oznámí. Doporučujeme také sledovat aktuální covidová opatření.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X