Jaké budou letos adventní trhy v polském Těšíně? Program a důležité informace na jednom místě 

Rádi byste jeli za adventní atmosférou do zahraničí, ale nechcete cestovat daleko? 

Jeďte se podívat na vánoční trhy v Těšíně. 

Město je hned za hranicemi a pro návštěvníky chystá bohatý kulturní program. 

Adventní trhy v Cieszyně 

Kde: Stará tržnice (Stary Targ) 

Kdy: 3. – 23. prosince 2022 

Otevírací doba: 10:00-18:00

Trh se dosud konal na Těšínské náměstí (Cieszyński rynek), letos se kvůli archeologickým pracím stěhuje na Starou tržnici. Atmosféře to nijak neuškodí. Na místě bude velký jarmark s vánočními dekoracemi a dalšími tradičními výrobky. 

Součástí programu budou umělecká vystoupení. Nejvíce hudby zazní první víkend konání. 

Věděli jste, že tradiční polská štědrovečerní večeře má 12 chodů? Po rozdání dárků odchází většina Poláků do kostela na půlnoční mši. Jaké další zvyky dodržují se dozvíte v článku Jak se slaví Vánoce v Polsku

Kulturní program v Těšíně

Sobota 3. prosince 2022

Místo: Starý trh (Stary targ) 

 • 15:00 Příchod svatého Mikuláše ze Zámeckého vrchu na Starý trh 
 • 15:45 Zahájení veletrhu
 • 16:00 Hania Stoszek
 • 16:45 Těšínský dechový orchestr Slezské univerzity v Katovicích
 • 17:30 Soubor písní a tanců Těšínský kraj Janiny Marcinkowe
 • 18:30 Asociace mažoretek „Cieszyńskie Stars“
 • 19:00 Duo Performance a Bracia.pl

Neděle 4. prosince 

Místo: Náměstí Svatého kříže (vedle Kostela sv. Máří Magdaleny) 

 • 13:00 Městská dechová hudba Těšínska

Místo: Starý trh 

 • 14:00 Pěvecký sbor Lutnia
 • 15:00 Vánoční vaření – kulinářské dílny s Michalem Bałazy
 • 16:00 Kasia a Błażej Trio
 • 17:00 Amatérská kytarová skupina
 • 17:30 Zofia Bujok, Błażej Knopek, Michał Kasztura Wachz 
 • 18:00 Těšín zpívá koledy 
Vánoční strom Cieszyn
Zdroj: Pixabay.com

13. prosince 2022, 19:00

 • „Polský Betlém“ v podání Polské scény, Těšínské divadlo v Českém Těšíně

16. prosince 2022, 17:00

 • Setkání na podporu regionálních kalendářů Těšínského Slezska na rok 2023, Konferenční místnost Książnica Cieszyńska

16. prosince 2022, 18:00

 • Koncert TGD „Carols of the World“, Church of Jesus

28. a 29. prosince 2022, 17:00

 • Koncert „Děti zpívají vánoční koledy“, Divadlo A. Mickiewicze

31. prosince 2022 v 17:00 a 21:00

 • Silvestrovský galavečer v Divadle, Teatr im. A. Mickiewicz

Zazpívejte si známé vánoční písně i doma. Videa s nahrávkami najdete v článku Ty nejlepší koledy pohromadě na jednom místě

Jak se dostat do Těšína? 

Těšín se nachází v jižním Polsku, hned za hranicemi na severovýchodě našeho území. Nejsnadněji se do Těšína dostanete z Moravskoslezského kraje. 

Autem do Cieszyna 

 • Z Ostravy: Jeďte po D56 směr Frýdek-Místek, na kruhovém objezdu jeďte směr Český Těšín. Projedete Frýdkem-Místkem, za městem se napojíte na D48, po této dálnici se dostanete do Českého Těšína, po ulicích Frýdecká, Viaduktová, Nádražní a Střelniční přijedete k hraničnímu přechodu. Délka trasy je 50 km, předpokládaná doba jízdy 40 minut
 • Z Bohumína: Jeďte po Bohumínské do Karviné, v Karviné pokračujte po třídě 17. listopadu, poté směr Louky, Chotěbuz, po ulici Karvinská přijedete do Českého Těšína. Pokračujte po Nádražní a Střelniční k hraničnímu přechodu. Trasa je dlouhá 39 km a předpokládaná doba jízdy je 40 minut. 

Veřejné parkoviště v Cieszyně se nachází na ulici Aleja Jana Łyska nebo Generała Józefa Hallera. Auto můžete nechat i v Českém Těšíně na parkovišti Frýdecká a do Polska si udělat procházku. 

Žena s kávou na adventních trzích
Zdroj: Unsplash.com

Cestování vlakem 

Nejjednodušší je přijet vlakem do Českého Těšína a do Cieszyna jít pěšky. Nádraží je vzdáleno pouze půl kilometru od hranic, a tudíž i půl kilometru od polského Těšínu. 

V Českém Těšíně stojí většina dálkových spojů z Prahy. Jezdí sem také osobní vlaky z Ostravy a Frýdku-Místku. Některé frýdecko-místecké spoje zajíždějí do Cieszyna. 

Vánoční trhy v Českém Těšíně 

Města Český Těšín a Cieszyn v minulosti patřila k sobě. Centra obou měst dělí jen krátká vzdálenost a hranici mezi nimi určuje řeka Olše. Obyvatelé často chodí do sousedního státu například na nákupy nebo na návštěvu. Udělejte to podobně: Až budete na výletě, projděte vánoční trhy na polské i na české straně. 

Náměstí v Českém Těšíně dominuje novorenesanční radnice, pochází z dob První republiky. V Muzeu Těšínska se dozvíte zajímavosti z historie a kultury města i jeho blízkého okolí. 

Co vidět v polském Těšíně? 

Zámecký vrch 

Pro návštěvu Zámeckého vrchu je lepší léto, ale i v prosinci stojí nejstarší část města za návštěvu. V areálu uvidíte rotundu svatého Mikuláše a svatého Václava z 12. století, Lovecký zámeček Habsburků, Věž poslední obrany a Pomník slezským legionářům. Z původního městského opevnění se dochovala pouze Piastovská věž, která pochází ze 14. století a je 30 metrů vysoká. Z věže je výhled do širokého okolí, v prosinci je otevírací doba od 9 do 16 hodin

Rotunda na Zámeckém vrchu v Těšíně
Zdroj: Pixabay.com

Rynek 

Na těšínském náměstí momentálně probíhají archeologické práce. Z tohoto důvodu se na něm navzdory tradici nemohou konat vánoční trhy. Vstup na náměstí je stále možný. Prohlédněte si klasicistní budovu radnice, novorenesanční Městskou spořitelnu a typický měšťanský Konczakowských dům dům z 18. století. 

Kostel svaté Máří Magdaleny 

V Těšíně stojí řada kostelů, nejznámějším z nich je Kostel sv. Máří Magdaleny. Původně na jeho místě stál gotický chrám, z něhož se dochovaly pouze pilíře. Dnešní podobu získal kostel po požáru v 18. století. 

Muzeum tiskařství 

Nahlédněte do historie tiskařských dílen. V muzeu uvidíte staré stroje, sady písmen i knihařská zařízení. Muzeum má otevřeno každý den, v pondělí, úterý, ve středu a ve čtvrtek od 10 do 15 hodin, v pátek od 14 do 20 hodin a o víkendu od 11 do 18 hodin. Vstupné stojí 15 PLN (asi 78 Kč). 

Neručíme za správnost informací.
Doporučujeme kontaktovat příslušné infocentrum pro upřesnění informací a sledovat oficiální webové stránky města. Není v našich silách pravidelně aktualizovat každou změnu, kterou pořadatel oznámí. Děkujeme za pochopení a užijte si trhy! :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X