Jaké budou letos adventní trhy v polském Těšíně? Program a důležité informace na jednom místě 

Rádi byste jeli za adventní atmosférou do zahraničí, ale nechcete cestovat daleko? 

Jeďte se podívat na vánoční trhy v Těšíně. 

Město je hned za hranicemi a pro návštěvníky chystá bohatý kulturní program. 

Kdy a kde se jarmark koná?

Adventní trhy Cieszyn

1.12.2023 – 23.12.2023

10.00 – 18.00

Na co se můžete těšit?

  • stánky s vánočním zbožím
  • tradiční pochutiny
  • pestrý hudební program

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.

V letošním roce se tradiční těšínské vánoční trhy vrací na náměstí v Cieszyně neboli Cieszyński rynek. Vloni probíhaly kvůli archeologickým pracím ve Staré tržnici. Na místě bude velký jarmark s rozmanitým zbožím a občerstvením

Kromě možnosti nákupu vánočních dekorací, ozdob, dárků a řemeslných výrobků bude o víkendech 2.12. – 3.12.2023, 9.12. – 10.12.2023 a 16.12. – 17.12.2023 připraven bohatý kulturní program plný uměleckých vystoupení.

Plakát těšínského adventu.
zdroj: cieszyn.pl

Jak se dostat do Těšína? 

Těšín se nachází v jižním Polsku, hned za hranicemi na severovýchodě našeho území. Nejsnadněji se do Těšína dostanete z Moravskoslezského kraje. 

Autem do Cieszyna 

  • Z Ostravy: Jeďte po D56 směr Frýdek-Místek, na kruhovém objezdu jeďte směr Český Těšín. Projedete Frýdkem-Místkem, za městem se napojíte na D48, po této dálnici se dostanete do Českého Těšína, po ulicích Frýdecká, Viaduktová, Nádražní a Střelniční přijedete k hraničnímu přechodu. Délka trasy je 50 km, předpokládaná doba jízdy 40 minut. 
  • Z Bohumína: Jeďte po Bohumínské do Karviné, v Karviné pokračujte po třídě 17. listopadu, poté směr Louky, Chotěbuz, po ulici Karvinská přijedete do Českého Těšína. Pokračujte po Nádražní a Střelniční k hraničnímu přechodu. Trasa je dlouhá 40 km a předpokládaná doba jízdy je 40 minut. 

Veřejné parkoviště v Cieszyně se nachází na ulici Aleja Jana Łyska nebo Generała Józefa Hallera. Auto můžete nechat i v Českém Těšíně na parkovišti Frýdecká a do Polska si udělat procházku. 

Trhy na těšínském náměstí.
zdroj: bbfan.pl

Cestování vlakem 

Nejjednodušší je přijet vlakem do Českého Těšína a do Cieszyna jít pěšky. Nádraží je vzdáleno pouze půl kilometru od hranic, a tudíž i půl kilometru od polského Těšínu. 

V Českém Těšíně stojí většina dálkových spojů z Prahy. Jezdí sem také osobní vlaky z Ostravy a Frýdku-Místku. Některé frýdecko-místecké spoje zajíždějí do Cieszyna. 

Věděli jste, že tradiční polská štědrovečerní večeře má 12 chodů? Po rozdání dárků odchází většina Poláků do kostela na půlnoční mši. Jaké další zvyky dodržují se dozvíte v článku Jak se slaví Vánoce v Polsku


Vánoční trhy v Českém Těšíně 

Města Český Těšín a Cieszyn v minulosti patřila k sobě. Centra obou měst dělí jen krátká vzdálenost a hranici mezi nimi určuje řeka Olše. Obyvatelé často chodí do sousedního státu například na nákupy nebo na návštěvu. Udělejte to podobně, až budete na výletě, projděte vánoční trhy na polské i na české straně. 

Vánoční jarmark polský Těšín.
zdroj: zwrot.cz

Všechny důležité informace naleznete v našem článku o vánočních trzích v Českém Těšíně.

Co vidět v polském Cieszyně? 

Zámecký vrch 

Pro návštěvu Zámeckého vrchu je lepší léto, ale i v prosinci stojí nejstarší část města za návštěvu. V areálu uvidíte rotundu svatého Mikuláše a svatého Václava z 12. století, Lovecký zámeček Habsburků, Věž poslední obrany a Pomník slezským legionářům.

Z původního městského opevnění se dochovala pouze Piastovská věž, která pochází ze 14. století a je 30 metrů vysoká. Z věže je výhled do širokého okolí, v prosinci je otevírací doba od 9 do 16 hodin. 

Zámecký vrch v zimě.
zdroj: zwrot.cz

Rynek 

Prohlédněte si klasicistní budovu radnice, novorenesanční Městskou spořitelnu a typický měšťanský Konczakowských dům dům z 18. století. 

Kostel svaté Máří Magdaleny 

V Těšíně stojí řada kostelů, nejznámějším z nich je Kostel sv. Máří Magdaleny. Původně na jeho místě stál gotický chrám, z něhož se dochovaly pouze pilíře. Dnešní podobu získal kostel po požáru v 18. století. 

Muzeum tiskařství 

Nahlédněte do historie tiskařských dílen. V muzeu uvidíte staré stroje, sady písmen i knihařská zařízení. Muzeum má otevřeno každý den, v pondělí, úterý, ve středu a ve čtvrtek od 10 do 15 hodin, v pátek od 14 do 20 hodin a o víkendu od 11 do 18 hodin.

Neručíme za správnost informací.
Doporučujeme kontaktovat příslušné infocentrum pro upřesnění informací a sledovat oficiální webové stránky města. Není v našich silách pravidelně aktualizovat každou změnu, kterou pořadatel oznámí. Děkujeme za pochopení a užijte si trhy! :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X