Jaké budou letos adventní trhy v Zagrebu? Program a důležité informace na jednom místě

Do Chorvatska se jezdí hlavně v létě, což je škoda.

Hlavní město totiž v posledních letech pořádá jedny z nejlepších adventních trhů na kontinentu.

Vánoční trhy v Záhřebu tak rozhodně stojí za návštěvu. 

V článku se dozvíte, co, kdy a kde se bude konat. 

Adventní trhy Zagreb

Chorvatské hlavní město je protkáno středověkými uličkami, secesními paláci střídajícími se s barokními stavbami a směsicí neoklasicistní kompozice a secesní fantazie. Každý rok na konci listopadu se Záhřeb doslova rozzáří.

Po příjezdu do města si budete připadat, jako byste vstoupili na filmové plátno. Ulice jsou vyzdobeny blikajícími světýlky, náměstí jsou plná vánočních stromků a všude, kam se podíváte, najdete vánoční výzdobu. První adventní neděli se na Náměstí bána Jelačiće instaluje obří vánoční strom a do centra dění se dostává vánoční trh.

Vánoční trhy v Záhřebu 

2.12.2023 – 7.1.2024

10.00 – 19.00

Na co se můžete těšit?

  • velkolepá výzdoba
  • prodej vánočních dekorací a drobných dárků
  • lahodné pokrmy a nápoje
  • regionální výrobky

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.

Adventní jarmark v Zagrebu slaví úspěchy. V letech 2016, 2017 a 2018 byl podle European Best Destinations nejlepším v celé Evropě. Hlavní trh se koná Náměstí bána Jelačiće, kde najdete vánoční strom a kde se zároveň odehrává se kulturní program. 

Centrální Bogovičevova ulice se promění ve skutečnou vánoční ulici se spoustou stánků plných místních dobrot, zatímco po celém starém centru města jezdí tematicky vyzdobená vánoční tramvaj.

Na rozdíl od některých jiných evropských městech se advent v Záhřebu neomezuje jen na několik hlavních náměstí. Po celém městě se nachází okolo dvou desítek trhů, z nichž každý má své jedinečné téma a atmosféru. V podstatě celé město je záhřebským vánočním trhem.

Zcela jistě ochutnejte lahodné regionální pokrmy, jako jsou kobasice neboli domácí vepřové klobásy, sarma neboli zelné listy plněné mletým masem, rýží a kořením, dušené v rajčatové omáčce nebo vývaru.

Ze sladkostí určitě zajděte na štrukli neboli zapečené rolované těsto plněné tvarohem a zakysanou smetanou a fritule neboli malé smažené kuličky z těsta sypané moučkovým cukrem a občas polévané čokoládou nebo karamelem. Všude se samozřejmě podává svařené víno či horká čokoláda.

Jak vypadaly zdejší vánoční trhy v loňském roce můžete zhlédnout na videu.

Christmas Markets in Zagreb #zagreb #advent #christmas #vlogmas
zdroj: youtube.com

Proč navštívit záhřebský vánoční jarmark?

Adventní stánky nabízejí širokou škálu výrobků, které často souvisejí s místními tradicemi a kulturou.
Najdete zde dekorativní ozdoby, svíčky, keramiku, šperky, vlněné šály a čepice, hračky a mnoho dalšího.

Oblíbeným suvenýrem jsou ručně vyřezávané a malované dřevěné hračky z oblasti Hrvatsko Zagorje. Toto řemeslo, které v 19. století vyvinuli vesničané z obcí podél poutní cesty ke svatyni Panny Marie Sněžné, je zařazeno na seznam nehmotného dědictví lidstva UNESCO.

Hračky z měkkého dřeva mají podobu píšťalek, koní, kohoutů, ptáků, motýlů, autíček i panenek. Mnohé z nich mají pohyblivé části, které vydávají zvuk.

Kromě toho všude uvidíte licitar, všudypřítomný červený perník ve tvaru srdce, který se stal symbolem Chorvatska. Historie těchto pestře malovaných perníků sahá až do 13. století. Tehdy byly jedlým dezertem, ale dnes mají především dekorativní funkci, i jako vánoční ozdoby v chorvatských domácnostech.

Zajímá vás, co dělali Chorvati o adventu a Vánocích v minulosti? Zjistíte to v článku o tom, jak vypadají chorvatské Vánoce

Adventní Záhřeb pro děti 

Město si připravilo program i pro děti, které jsou nadšené z vánočních světel a výzdoby, těší se na Ježíška a na dárky. Právě pro ně je určena speciální procházka starým městem v jeho vánočním vydání. Procházka se koná každý den v 10.00 a v 16.00, trvá přibližně hodinu a je nutná předchozí rezervace.

Příběhy, které uslyší, budou lákat jejich fantazii, téměř zapomenuté staré vánoční tradice, ty, které místní obyvatelé dodržují, i ty nejnovější. Nechybí ani dárek na rozloučenou

Bruslení dnes patří k adventním tradicím v každém větším městě. Pokud bude počasí nakloněno, kluziště najdete na náměstí Krále Tomislava. Další dětmi oblíbenou atrakcí je živý betlém před záhřebskou katedrálou.

V centru Donji Gradu, v dolní části města, se nachází romantický park Zrinjevac. Bude zde zřízen hudební sál, kde si můžete poslechnout a pobrukovat vánoční koledy, a konat se tu budou i divadelní představení a další program.

Vánočně osvětlený park Zrinjevac.
zdroj: jetsettingfools.com

Jak se dostat do Zagrebu? 

Češi jsou zvyklí jezdit do Chorvatska převážně autem. Cesta do Záhřebu je rychlejší než do atraktivních přímořských destinací. 

  • Cesta z Brna: jeďte směr Mikulov, v Rakousku směr Vídeň a Štýrský Hradec, u města Leibnitz přejedete hranice se Slovinskem, pokračujte k městům Maribor a Ptuj, dále po A4 do Chorvatska, dále po A2 přes města Krapina a Zabok do Zagrebu. Délka trasy 512 km, předpokládaná doba jízdy 5 hodin a 28 minut. 
  • Cesta z Prahy: nechcete-li jet přes Brno, lze jet přes České Budějovice, Linc a Štýrský Hradec, kde trasy setkávají. Délka trasy 647 km (o 50 km méně, než kdybyste jeli přes Brno), předpokládaná doba jízdy 7 hodin a 6 minut.  

Z České republiky nejezdí do Zagrebu přímé vlakové ani autobusové linky. Cestovní kanceláře o tom vědí a pořádají předvánoční zájezdy. Mrkněte se na jejich nabídku, určitě najdete výlet podle svého gusta. Z veřejné dopravy jsou dostupná pouze letadla z vídeňského letiště. Délka letu je 45-55 minut. 

Lákají vás adventní trhy jižních zemích, kde se nemusíte obávat mrazů? Zajeďte na vánoční trhy do Barcelony.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X