Podívejte se, jak vypadají chorvatské Vánoce! Co znamená Sretanem Božićem a kdo je Djed Božičnjak?

Mají v chorvatských městech vánoční trhy?

Co znamenají jednotlivé svíčky na adventním věnci?

A kdo nosí chorvatským dětem dárky?

Podívejte se, jak vypadají tradiční Vánoce v Chorvatsku!

Advent v Chorvatsku

Chorvaté si rádi užijí vánoční atmosféru na vánočních trzích. Ve městech lze centrální trh často nalézt na krásném náměstí, vyhřívajícím se pod majestátní kostelní věží nebo barokním palácem s výhledem na malebné zasněžené hory. Náměstí se promění v pohádkovou vizi tradiční vánoční vesničky.

Mezi nejkrásnější chorvatské vánoční trhy patří určitě ten v Zagrebu. Vánoční advent v Záhřebu je velkolepým celoměstským zážitkem, který promění hlavní město v zimní říši divů.

Na hlavních náměstích a promenádách města je rozmístěno více než 25 jednotlivých vánočních stánků, z nichž každý má své vlastní jedinečné téma a atmosféru, přesto se prolínají a vytvářejí pocit jednoho všezahrnujícího trhu.

Stejně jako u nás, i v Chorvatsku jsou součásti adventu věnce. Tradiční je mít adventní věnec ze slámy nebo stálezelených větviček se čtyřmi svíčkami. Věnec symbolizuje nekonečnost a čtyři svíčky symbolizují různé části historie a života.

První svíčka (fialová) symbolizuje stvoření a naději, druhá svíčka (fialová) je ztělesnění a mír, třetí svíčka (růžová) je symbol pro vykoupení a radost, čtvrtá svíčka (fialová) znamená konec a lásku.

Chcete si i vy vyrobit adventní věnec? Díky přesnému návodu jej zvládnete jednoduše vytvořit!

Ani chorvatské děti nejsou ochuzeny o dárky od Mikuláše! Na Mikuláše 5. prosince si děti očistí boty nebo holínky a nechají je v okně. Doufají, že jim Mikuláš v botě nechá čokolády a drobné dárky.

Pokud byly děti zlobivé, Krampus, což je velká příšera s rohy, která někdy cestuje se svatým Mikulášem, jim nechává zlaté větvičky, aby jim připomněl, jak se mají chovat.

Vánoční trh v Zagrebu
zdroj: europeanbestdestinations.com

Štědrý den v Chorvatsku

Štědrý den je s koncem adventu výjimečný čas, kdy se tradičně scházejí rodiny při posledních přípravách na Štědrý den.

Vánoční stromky jsou postaveny a ozdobeny, koláče jsou vyrobeny a vánoční pšenice ze dne Svaté Lucie je převázána barevnou stuhou.

Barvy stuhy – červená, bílá a modrá – představují barvy chorvatské státní vlajky.

Večer Chorvaté navštěvují místní kostely, účastní se půlnoční mše a zdraví se se Sretanem Božićem (Veselé Vánoce).

A kdy se rozbalují dárky? Možná vás překvapí, že až ráno 25. prosince.

Dárky se rozbalují po probuzení a poté se podává rodinná snídaně. V Chorvatsku nosí dárky Djed Božičnjak, tlustý dědeček v červeném oblečení s dlouhými bílými vousy.

Mnoho rodin se zúčastní vánoční mše v místním kostele.

Oproti svátečnímu přemíru předchozích dnů se Štědrý den tráví uvolněně. Tradičně jde o rodinný den točící se kolem jídla a trávení času s blízkými.


Tradiční chorvatské vánoční jídlo

Jídla jsou možná nejočekávanějším aspektem chorvatských Vánoc a období svátků si zaslouží specifické menu.

Zatímco 24.  prosince se dodržuje půst nebo se alespoň lidé nepřejídají, 25. prosinec je celý o jídle, a zejména o mase. Nejběžnější jídla na Štědrý den jsou poměrně lehká, například treska, slané sardinky, brambory a saláty.

Zato na první svátek Vánoční se stůl překypuje kombinací pečeného krocana, kachny nebo husy s doprovodem sarmy (zelí plněné rýží a mletým vepřovým masem).

V některých regionech se běžně připravuje hovězí guláš, domácí mlinci (ploché těstoviny) nebo pečené selátko podávané se směsí zeleniny.

Tradiční Vánoce v Chorvatsku se samozřejmě neobejdou bez sladkých dezertů. Fritule (koblihové sváteční pečivo), makovnjača (makové rohlíčky) a orahnjača (sladké ořechové rohlíčky) jsou nejoblíbenější tradiční vánoční dezerty v Chorvatsku.

Kromě toho se podávají vanilkové měsíčky a křupavé sušenky s andělskými křídly.

Chorvatské vánoční pečivo Fritule
zdroj: croatiaweek.com

Den svaté Lucie

Spíše než samotný Štědrý den byl 13. prosinec tradičně obdobím, kdy děti dostávaly dárky od Svaté Lucie. Dnes většinou dostanou děti drobné dárky od Mikuláše, na den svaté Lucie a samozřejmě i na Vánoce.

V tento den se také zaseje pšenice jako symbol života. Tato tradice pochází z dob, kdy bylo zemědělství hlavní ekonomickou činností. Podle pověry čím vyšší pšenice poroste, tím bude příští rok prosperující.

V některých částech Chorvatska lidé pozorují pšenici každý den až do Vánoc. Předpokládá se, že počasí každého měsíce v nadcházejícím roce bude zrcadlit počasí v každém dni v období od Svaté Lucie do Vánoc.

Chorvatské vánoční tradice

Vánoční stromky jsou velmi oblíbené a běžně se zdobí na Štědrý den, ale někteří lidé je staví a zdobí na svatého Mikuláše. V Chorvatsku se tradičně zdobí ornamenty ve tvaru ovoce. Bývalo to skutečné ovoce nebo vytrvalé kandované ovoce, které bylo někdy pokryto zlatem!

Existuje stará chorvatská tradice, že mladí muži dávali svým přítelkyním na Vánoce ozdobené jablko.

Ve venkovských částech Chorvatska je dodnes zvykem přinášet na Štědrý večer do domu slámu jako symbol budoucí dobré úrody.

Na štědrý den se tradičně do domu přinese vánoční poleno. V dávných dobách kládu tradičně zapaloval a poléval vínem otec domácnosti. Předpokládá se, že poleno, chorvatsky badnjak, musí hořet až do Štědrého dne jako symbol světla v noci Kristova narození

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X