Čím vším se liší české a anglické Vánoce? Nejen Christmas pudding či Christmas cracker

Americké Vánoce zná mnoho z nás z filmů.

Často si mylně myslíme, že stejným způsobem je slaví i v Británii.

Nemáme tak úplně pravdu.

Co se podává ke štědrovečerní večeři?

Jaké dvě rostliny najdete v každé domácnosti?

Poznejte s námi, jak se slaví Vánoce v Anglii.

Kdy se slaví Vánoce v Anglii?

Angličané Vánoce milují a připravují se na ně po celý advent, kdy se ulice i domovy zdobí rozmanitými vánočními dekoracemi a světly.

Štědrý den neboli Christmas Eve je v Británii obyčejným pracovním dnem. Státním svátkem je až Christmas Day, tedy 25. prosince, a také 26. prosince, pro nějž se používá označení Boxing Day.

Ačkoli o původu názvu Boxing Day existuje mnoho různých teorií, obecně se má za to, že vznikl od tradice, kdy lidé v tento den balili do krabic malé dárky a „nepotřebné věci“, aby je dali chudým. V tento den se rovněž dávali krabice s dárkem služebnictvu.

Znáte anglické vánoční tradice?

I když se mnohé tradice časem mění, Vánoce v Anglii jsou stále spojeny s řadou zvyků, jejichž historie sahá až do 19. století. Patří k nim posílání vánočních přání, koledování, líbání pod jmelím i složení štědrovečerní večeře, která je často ve skutečnosti vánočním obědem.

Tradice posílání vánočních přání sahá až do počátku 19. století a ačkoli internet a sociální média počet posílaných přání samozřejmě snížila, zůstává tento zvyk stále živý. Mnoho vánočních přání navíc prodávají charitativní organizace, a jejich koupí tak lidé zároveň udělají dobrý skutek.

Ve dnech před Vánocemi, nejvíce pak na Štědrý den se ve městech i na vesnicích objevují koledníci, kteří zpívají koledy a rovněž vybírají peníze na charitativní účely. 

Zdobení vánočních stromků se v Anglii rozšířilo za vlády královny Viktorie. Její manžel Albert pocházel z Německa, kde se stromečky běžně zdobily, a tento zvyk přinesl do Anglie. Nejznámějším vánočním stromem je ten na Trafalgarském náměstí v Londýně, který Británii každý rok věnuje Norsko v rámci tradice, která začala v roce 1947.

Kromě stromečku je častou výzdobou domácností také jmelí a cesmína, jejíž trnité listy mají připomínat trnovou korunu Ježíše Krista a červené bobule jeho krev. Kde se vzala tradice líbání pod jmelím?

K Vánocům v Anglii již téměř 90 let patří též vánoční projev krále či královny. Tradici královského vánočního poselství zahájil v roce 1932 král Jiří V., vysílá se 25. prosince ve tři hodiny odpoledne.

Vánoční strom na Trafalgarském náměstí.
zdroj: londonist.com

Kdo nosí dětem dárky?

Britské děti věří, že dárky jim v noci mezi 24. a 25 prosincem přináší Father Christmas, tedy Otec Vánoc. Svým vzhledem se v mnohém podobá Santa Clausovi, ale jeho oděv je zelený, nikoli červený. Menší dárky nechává v punčochách, které děti zavěšují u krbu nebo na postel, větší pod stromečkem.

Jako občerstvení pro Otce Vánoc nechávají cukroví mince pie a brandy. Před Vánocemi děti rovněž píší Otci Vánoc dopisy, ve kterých mu popisují, co by si přáli. Tradičně se dopisy hází do krbu. Vánoční dárky se rozbalují buď ráno, nebo po obědě.


Co se jí v Anglii o Vánocích?

Hlavním vánočním jídlem ve Spojeném království je oběd 25. prosince. Obvykle se jedná o pečeného krocana či krůtu plněného nádivkou, s pečenými brambory, růžičkovou kapustou a další zeleninou, jako je například mrkev či petržel. Maso se podává s brusinkovou nebo chlebovou omáčkou.

Na stole se často nachází Christmas cracker, slavnostní dekorace připomínající bonbon, která v sobě ukrývá malý dárek, často papírovou korunu, a vtip. Vynalezl je londýnský cukrář Tom Smith v polovině 19. století, aby je zpopularizoval, vytvořil mechanismus, který při rozlomení vydá typický zvuk.

Jako dezert se podává tradiční vánoční pudink, do kterého se při přípravě vkládá mince. Ta přináší štěstí tomu, kdo ji najde. Na pudink se často nalije brandy a před konzumací se zapálí. 

Oblíbeným dezertem anglických Vánoc je také trifle. Připravuje se ve velké míse a skládá se z vrstvy piškotového těsta nebo piškotů, které se často namáčí v sherry nebo brandy, pak následuje vrstva ovoce a nahoře je vrstva pudinku a šlehačka.

Vánoce v Anglii jsou spojeny též se speciálním „vánočním čajem o páté“. Podává se tradiční Christmas cake, moučník plný sušeného ovoce a ořechů, perníčky a mince pie, cukroví plněné směsí kandovaného ovoce a koření.  

Typická anglická vánoční tabule.
zdroj: bbcgoodfood.com

Jak si připravit slavný vánoční pudink?

Rozmanitých receptů na vánoční pudink existuje celá řada. Některé obsahují navíc ořechy, sušené fíky, datle, rum, tmavé pivo či jablečný mošt. Pudink se většinou připravuje již na začátku adventu, aby se dobře rozležel.

Ingredience:

  • 250 g rozinek nebo sultánek
  • 100 g sušeného rybízu
  • 100 g sušených švestek bez pecek
  • 100 g třtinového cukru
  • 50 g blanšírovaných mandlí
  • 200 g kandované citrusové kůry
  • 100 g strouhanky
  • 100 g hladké mouky
  • 100 g másla
  • 2 jablka
  • 3 vejce
  • 3 PL brandy
  • 1/2 čajové lžičky čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku
  • 1 čajová lžička mleté skořice
  • 1/4 čajové lžičky mletého zázvoru
  • 1/4 čajové lžičky mletého hřebíčku

Postup:

  1. Mandle nasekejte nahrubo a nakrájejte kandovanou kůru.
  2. Jablka oloupejte, zbavte jádřinců a nakrájejte.
  3. Ve velké míse smíchejte mandle, jablka, kandovanou kůru, muškátový oříšek, rozinky, mouku, strouhanku, cukr, vejce a brandy.
  4. Do mísy nastrouhejte čtvrtinu studeného másla a vše promíchejte.
  5. Postup opakujte, dokud nebude nastrouháno všechno máslo, a pak míchejte 3-4 minuty.
  6. Máslem vymažte formu na pudink a na dno položte kolečko pečicího papíru.
  7. Vložte pudinkovou směs.
  8. Přikryjte dvojitou vrstvou pečicího papíru a pak ho zavažte provázkem.
  9. Přebytečný papír odstřihněte.
  10. Následně postavte formu na velký list alobalu a přitáhněte okraje nahoru.
  11. Pak položte další list alobalu přes horní okraj a přitáhněte ho dolů, abyste vytvořili dvojitý obal, tím se forma stane vodotěsnou.
  12. V případě potřeby ovažte provázkem.
  13. Pudinky vařte v páře po dobu 8 hodin a podle potřeby dolévejte vodu.
  14. Po vyjmutí nechte přes noc vychladnout.
  15. Po vychladnutí zbavte pudink obalů a znovu ho zabalte do nového pečícího papíru a alobalu.
  16. Skladujte na chladném a suchém místě až do Vánoc.
  17. Před podáváním vařte v páře po dobu 1 hodiny.
  18. Rozbalte a vyklopte.
Talíř s vánočním pudinkem ozdobeným cesmínou.
zdroj: bbc.co.uk

Jaká místa v Anglii o Vánocích navštívit?

Vánoce v Anglii znamenají zejména návštěvu Londýna, který je každý rok nádherně vyzdoben, a koná se tu řada zajímavých akcí. Británii ale není jen Anglie, proč tedy nezajet i do Skotska či Walesu?

  • Londýn – na bohatou světelnou výzdobu láká nejen Regent Street či Oxfors Street, ale i řada dalších slavných turistických míst. Pokud si chcete ušetřit kroky, můžete vánoční Londýn obdivovat ze speciálního dvoupatrového vánočního autobusu. Koledy uslyšíte zpívat na mnoha místech, speciální sváteční akce se konají i ve slavné Royal Albert Hall.

  • North Yorkshire – každé dítě, které vidělo animovaný film Polární expres, doufá, že jeho cesta speciálním Santa vlakem skončí na severním pólu, ale musí se spokojit s Yorkshire. Vlaky jezdí po celý prosinec mezi Pickeringem a Grosmontem a během jízdy v nich Santa Claus rozdává hodným dětem dárky.
Specální vánoční parní vlak se Santa Clausem a elfy.
zdroj: nymr.co.uk
  • Edinburgh –  skotské hlavní město vypadá kouzelně v každém ročním období, ale obzvlášť okouzlující je v době vánočních svátků. Do vánoční atmosféry se zahalí i slavný místní hrad.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X