Víte jak se slaví albánské Vánoce? Pojďme se společně podívat na tradice a připravit si chutnou baklavu

Víte, že Krishtlindjet, nebo-li Vánoce, jsou dnes v této původně ateistické zemi státním svátkem?

Vánoční tradice zde nejsou tolik okázalé, přesto jsme nějaké našli a ty potěší především děti!

Sváteční stůl je plný pochoutek a dezertů, které zastává hlavně sladká baklava plná ořechů, kterou si i připravíme.

Ani nákupní horečku v Albánii nečekejte, lidé jsou zde skromnější a upřednostňují setkávání s rodinou.

Pojďte s námi nahlédnout, jak se slaví Vánoce v Albánii!

Kdy se slaví Vánoce v Albánii?

Krishtlindjet, nebo-li Vánoce jsou v Albánii svátkem, který nemá dlouhou tradici. Jak je známo, Albánie byla po určitou dobu ateistickou zemí, kde se oslavy náboženských svátků zcela vytratily. Navíc komunistický režim dlouhodobě usiloval o celkové vyhlazení těchto zvyků, proto se sváteční oslava v mnoha domácnostech přesunula na Silvestra.

V dnešní době se náboženské rozložení populace dělí mezi křesťany a muslimy. Není však výjimkou, že obě vyznání oslavují Vánoce se stejným zápalem. 

Štědrý den je v Albánii 24. prosince, půlnoční mše je zde hojně navštěvovaná a přenáší tak lid k prvnímu svátku vánočnímu. 25. prosinec je poté brán, jako nejvýznamnější svátek roku, především z důvodu víry.

Babagjyshi i Vitit te Ri s malým miminkem.
zdroj: pexels.com

Tradiční albánské Vánoce

Možná si představujete pohádkové albánské Vánoce plné sněhu. Je nutné podotknout, že klima v Albánii zasněžené krajině nepřeje. Krom lyžařských resortů v horách se u pobřeží teploty mnohdy nedostanou pod 8 stupňů.


Ve městech se setkáváme s klasickými oslavami albánských Vánoc, vyzdobenými nákupními centry, do kterých však místní tolik nepospíchají, jako u nás. Pojetí Vánoc je zde skromnější, což se odráží především v odlehlejších částech země. Vesnice nemají mnohdy ani pouliční osvětlení, dekorace či vánoční řetězy nejsou tolik obvyklé. Lidé si také mnoho ozdob sami vyrábí z toho, co je po ruce. Pokud to chcete také vyzkoušet, máme pro vás na výrobu vánočních dekorací výborné tipy!

Kolendra

Zvyk podobný vánoční koledě se týká dětí, které obcházejí sousedství a klepou na dveře malými dřevěnými kladívky. Zpěvem poté oznamují, že se blíží narození Krista, za což dostanou koledu – kolendru v podobě cukrovinek a sladkostí.

Per ndjesa

Tato tradice by jistě udělala radost starším sourozencům, kteří touží ty mladší malinko poškádlit. Při této tradici totiž starší děti přivazují na špejli vejce uvařené natvrdo a ty mladší jej chytají ústy. Vzhledem k tomu, že Per ndjesa znamená odpuštění, musí mladší děti o jedno takové požádat ty starší za své špatné chování během roku, což je také hlavním významem této tradice. Teprve poté se malí raubíři domohou své kořisti z rukou starších sourozenců.


Kdo nosí v Albánii vánoční dárky?

Vánoční dárky přináší v Albánii Babagjyshi i Vitit te Ri. Ať už vám toto jméno zní jakkoliv složitě, zjednodušte si jej na Santa Clause, případně svatého Mikuláše, který u nás obchází domácnosti na začátku prosince.

Tradice Santa Clause je zde převzata i s jeho vzezřením, saněmi taženými soby, přesto se dětem velice brzy zdůrazňuje, že se jedná pouze o ikonu, nikoliv o tajuplného ducha Vánoc. 

Poslechněte si tradiční albánskou koledu pro Babagjyshi i Vitit te Ri.

Rritu e Meso - BABAGJYSHI I VITIT TË RI
zdroj: youtube.com

Co jedí albánci na Štědrý den?

Chcete-li zasednou v Albánii ke slavnostní tabuli, rozhodně neočekávejte pečeného krocana, ten je v zemi pokládán za lukrativní a drahou surovinu. Křesťanské rodiny podávají na Štědrý den několik chodů, všechny bez přítomnosti červeného masa. Jedná se zpravidla o zeleninu, luštěniny, pečivo a také ryby.

V celé zemi je časté dodržování půstu, a to celý týden před Vánocemi.

Velmi oblíbenou součástí slavnostní albánské večeře je křupavá a sladká baklava, kterou si nyní společně připravíme. 

Jak si upéct sváteční albánskou baklavu?

Baklava je typickým vánočním dezertem celého Balkánu a připravují ji také v Albánii. Připravte si s námi lahodný dezert, který se díky vrstvenému těstu rozplývá na jazyku.

Ingredience:

 • 540 g nasekaných vlašských ořechů (nesolených)
 • 540 g nasekaných pistácií (solených)
 • 1 čajová lžička mleté skořice
 • 450 g filo těsta
 • 1 šálek másla
 • 1 šálek cukru
 • 1 šálek vody
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • ½ šálku medu

Postup:

 • Předehřejte troubu na 180 °C.
 • Dno a stěny skleněné formy vymažte máslem.
 • Ořechy nasekejte najemno, promíchejte je se skořicí a dejte stranou.
 • Rozbalte filo těsto a při práci ho přikryjte vlhkou utěrkou, aby nevyschlo.
 • Pánev pokryjte dvěma vrstvami filo těsta a poté důkladně potřete rozpuštěným máslem. Takto pokračujte, dokud nebudete mít základní vrstvu 8 plátů těsta. Navrch nasypte 2-3 lžíce ořechové směsi.
 • Opět navrstvěte 2 pláty těsta, potřete máslem a poté posypte 2-3 lžícemi ořechů.
 • V tomto procesu vrstvení pokračujte, dokud vše nespotřebujete. Ujistěte se, že pro vrchní vrstvu máte asi 6 plátů filo těsta stranou a máslo na potření. Zde se již nepřidávají ořechy, jako na základní vrstvě.
 • Po dokončení vrstvení vrchní část potřete rozpuštěným máslem a ostrým nožem nakrájejte na kosočtverce.
 • Pečte asi 50 minut, dokud nebude povrch zlatavý a křupavý.
 • Během pečení si připravte sirup. Svařte cukr a vodu, jakmile se cukr rozpustí, přidejte vanilku, med a vařte 20 minut.
 • Ihned po vyjmutí baklavy z trouby ji přelijte sirupem. Nechte ji odkrytou, protože jinak by se rozmočila.
tradiční albánská baklava
zdroj: pexels

Kam do Albánie vyrazit za vánoční atmosférou?

Pokud uvažujete o cestě, při které se vánoční albánské atmosféry přímo dotknete, vypravte se do hlavního města Albánie, Tirany. Zde se budete moci pokochat hned dvěma ohromnými vánočními stromy – jednom na náměstí Skanderbeg, ještě větší a okázalejší najdete na náměstí Marie Terezy.

Není tajemstvím, že východoevropská metropole sáhla po inspiraci do amerického srdce vánoc – New Yorku. V přilehlých uličkách se vám bude krásně nakupovat nebo zde ochutnáte tradiční albánskou kuchyni.

zdroj: albania360.com

Albánii obklopují vysoké a krásné hory, proto zde můžete po vánočních nákupech vyrazit lyžovat. Naleznete zde jedny z nejlepších balkánských lyžařských tras, mezi které se předně řadí Bigëll – Dardhë. Pokud chcete za lyžováním i fantastickými vánočními trhy vyrazit krapet blíž, prohlédněte si, jaké jsou možnosti vánočních oslav v Německu.

Jak již bylo řečeno, oslava Vánoc v Albánii zde nemá tak dlouhou tradici, jako u nás, přesto již v dnešní době téměř žádný rozdíl nelze vnímat.

Nyní už stačí jen dodat Veselé Vánoce nebo-li Gëzuar Krishtlindjet!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X