Jak se slaví Vánoce v Bosně? Slaví je katolíci, pravoslavní i muslimové jako svátky lásky a tolerance

Víte, jak se slaví Vánoce v Bosně?

Nazývají se Bozic a jsou o tradicích, lásce a vzájemné toleranci.

Dozvíte se také, co o bosenských Vánocích nesmí chybět na stole.

Kdy se slaví Vánoce v Bosně?

Vánoce v Bosně jsou v podstatě dvoje. Katolíci slaví Vánoce 25. prosince, zatímco pravoslavní o dva týdny později ze 6. na 7. ledna. Důvodem je dodržování rozdílných kalendářů – juliánského a gregoriánského. Podobně se například slaví Vánoce na Ukrajině.

Země má hodně muslimských obyvatel. Zde je důležité připomenout, že Vánoce nepatří mezi muslimské svátky. Narození Ježíše si muslimové rozhodně nepřipomínají, dokonce ani narození svého proroka Mohameda. Pravou ale je, že muslimové žijící v zemích, kde oslavy Vánoc tradičně probíhají, je berou za rodinný svátek a využívají je k dávání si dárků a trávení volného času pohromadě s rodinou.

Kdo nosí dětem dárky?

V Bosně nosí dětem dárky Děda Mráz (Djed Mraz). Někdy ho doprovází Snegurochka, jeho vnučka. Dárky rozdává na Nový rok hodným a dobře vychovaným dětem, které ho nadšeně a netrpělivě vyhlížejí. Narozdíl od Santa Clause, který se odívá do červené, Děda Mráz nosí dlouhý kožíšek v modré barvě.

Děda Mráz v tradičním modrém oděvu s berlou
Zdroj: stil.kurir.rs

Tradiční jídlo, které se jí o Vánocích v Bosně

O svátcích se tu jí jako hlavní tradiční jídlo Sarma. Jde o zabalené mleté maso do kapustových listů s omáčkou.(Existuje i verze, kdy se místo kapustových listů používají listy zelí.) Jak si ho připravit vám hned poradíme.

Recept na Sarmat

Připravte si chutné tradiční jídlo, které se jí na Vánoce v Bosně. 

Co budete potřebovat:

 • 1 cibule
 • 1 kapusta
 • 0,5 kg mletého masa
 • 1 hrnek rýže
 • troška oleje
 • voda
 • sůl
 • podle chuti koření

Příprava:

 1. Nejprve umyjte kapustu a připravte si listy. Ty spařte ve vroucí osolené vodě. Hned na to je ochlaďte v ledové vodě a nechte okapat.
 2. Nakrájejte si najemno cibuli.
 3. Vezměte mleté maso a dejte ho do mísy, k němu přidejte nakrájenou cibuli, trošku soli, koření podle chuti a hrnek neuvařené rýže. Pečlivě promíchejte.
 4. Do mísy s masovou směsí přilijte trošičku vody. Pokud je maso hodně libové a bylo by po uvaření suché, můžete přidat maličko oleje.
 5. Nyní balte směs z mísy do kapustových listů, aby vám vznikly menší válečky.
 6. Hotové závitky vkládejte do pekáče. Podlijte trochou vody.
 7. Přiklopené pečte v troubě na 100 °C. (Též můžete vařit na mírném ohni cca hodinu.)
 8. Podává se většinou s bramborem nebo bramborovou kaší.
Sarmat v hrnci – tradiční jídlo, které se jí na vánoce v Bosně
Zdroj: commons.wikimedia.org

Bosenské vánoční tradice a zvyky

Lidové tradice a zvyky se drží mezi lidmi ve všech zemích. Ani v Bosně tomu není na Vánoce jinak.

Tradiční mše

Na Štědrý den je zvykem zúčastnit se půlnoční mše, které probíhají v katedrálách po celé zemi. Půlnoční mše se zde nazývá Ponocka. Protože je to zažitá společenská tradice, potkáte zde v kostele katolíky, pravoslavné i muslimy. 

Sláma na podlaze

Mezi lidové vánoční tradice v Bosně patří rozprostírání slámy po podlaze. Pak přijde nejstarší žena v rodině, kvoká jako slepice a do slámy za sebe rozhazuje sladkosti a bonbony.

Poleno do krbu na Štědrý večer

Někteří lidé věří, že poleno přinesené na Štědrý den do domu jim přinese ochranu, štěstí a prosperitu na další rok. Musí se přiložit do ohně na Štědrý den večer za doprovodu rituálu a modliteb.

Kam se dále podívat ve vánoční Bosně?

Vánoční trhy v Sarajevu

I v Bosně se o Vánocích pořádá velké množství vánočních trhů. Prodávají se zde řemeslné výrobky, tradiční jídla a nápoje. Narazíte také na množství hraček, knih i třeba kosmetiky. Dokonce si zde můžete zdarma zabruslit na venkovním kluzišti. I když nejde o nijak velké trhy, zdejší obyvatelé si v nich libují a stala se z nich součást vánočních oslav.

PAN Winter Pub

Během vánočních trhů se zde v PAN Winter Pub pořádají denně kulturní akce. Vše se odehrává uvnitř velkého stanu. Čeká vás živá hudba, koncerty, komedie a divadlo a mnoho dalšího. Kromě Silvestra je vstup zdarma.

Procházka v Banja Luka

V Bosně ve městě Banja Luka můžete vyrazit prozkoumávat nádherně vyzdobené a osvětlené ulice starého města. Dokonce si můžete najmout průvodce, který vám prozradí vánoční příběhy a legendy, které se k tomuto místu vážou.

Lyžařský areál

Milovníci zimních sportů mohou strávit prázdniny na horách. Zhruba 40 minut od Sarajeva se nachází Lyžařský areál Olympic Ski Center, který nabízí i ubytování. Takže pokud chcete strávit víkend lyžováním nebo snowboardováním na horách, areál Jahorina bude to pravé místo pro vás. Nemusíte ale jezdit daleko. Podívejte se, kde se ještě dají strávit Vánoce na horách.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X