Jak se slaví švédské Vánoce? Staré pohádky od Walta Disneyho a dárky s hádankou

Švédové si čekání na Vánoce zpestřují nejen svatým Mikulášem, ale i svatou Lucií.

Kdo a kdy nosí dětem dárky?

Na co se každý rok dívá většina Švédů v televizi?

Jak vypadá štědrovečerní menu?

Poznejte s námi, jak se slaví Vánoce ve Švédsku.

Kdy se slaví Vánoce ve Švédsku?

Zatímco první adventní neděle představuje oficiální začátek švédského vánočního období, oslavy skutečně začínají 13. prosince oslavou Sankta Lucia (svaté Lucie). Lucie, připomínající skutky italské mučednice, je oslavou světla.

Ve městech se objevují průvody, které vede bíle oděná Lucie s korunou ze svíček na hlavě. Podobně je oblečen průvod, který nese svíčky nebo má na hlavě kuželovitý klobouk. Specialitou je lussekatt, sladká buchta s příchutí šafránu posypaná rozinkami.

Vánoce ve Švédsku se nazývají Jul, takže svým blízkým přejete God Jul. Hlavním dnem švédských Vánoce je ale Štědrý den, kdy se celá rodina schází u bohaté štědrovečerní večeře, po které následuje rozbalování dárků.

Konec Vánoc ve Švédsku připadá na 13. ledna, který se nazývá Tjugondag Knut. Třináctého ledna rodiny sundávají výzdobu a tančí kolem vánočního stromku, než ho odstraní.

Znáte švédské vánoční tradice?

Často už od listopadu se po celé zemi objevují vánoční trhy. Od 1. prosince se dny do Vánoc odpočítávají na adventním kalendáři. Čtyři adventní neděle se často tráví společně u šálku punče a perníčků neboli pepparkakor.

K dalším oblíbeným vánočním tradicím patří stavění perníkových chaloupek (pepparkakshus) zdobených cukrovými ozdobami a výroba vánočního cukroví.

Oblíbenou a důležitou činností, kterou mnoho Švédů dělá na Štědrý den odpoledne, je sledování starých kreslených filmů od Disneyho. Od roku 1959 každoročně televize vysílá Disneyho speciál známý pod názvem Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul, což znamená Kačer Donald a jeho přátelé vám přejí veselé Vánoce. Speciál obsahuje řadu ukázek z filmů, jako je Sněhurka, Popelka, Robin Hood i krátké filmy s Mickey Mousem.

Švédská perníková chaloupka.
zdroj: diysweden.se

Kdo nosí dětem dárky?

Ve Švédsku nosí dárky Jultomten nebo Tomte, vánoční skřítek s červenou čepicí a hustým bílým plnovousem. Dárky se ve Švédsku vždy dávají pod stromeček a rozbalují se po večeři na Štědrý den.

Jednou z tradic zaměřených na dárky je balení dárků. Balení je co nejjednodušší, používá se provázek a jednoduchý papír a dárce obvykle přidá na balíček vtipnou básničku nebo hádanku jako nápovědu, co je uvnitř.

Před několika sty lety existovala též tradice Julklapp neboli vánoční klepání, kdy se zaklepalo na dveře přítele nebo souseda a na prahu se nechal malý dárek, často vyrobený ze slámy nebo dřeva.

Jak se jmenuje a jak vypadá skřítek, který nosí dárky norským dětem? Zjistěte, jak se slaví Vánoce v Norsku.


Co se jí ve Švédsku o Vánocích?

Tradiční švédský vánoční stůl neboli julbord se skládá z julskinky (vánoční šunky), masových kuliček, játrové paštiky, sill (nakládaných sleďů), revbenspjäll (vepřových žeber pečených v troubě),  gravlax (uzeného lososa), prinskorv (klobás), brambor a rödbetssallad (salátu z červené řepy).

Poměrně novým pokrmem, který se na stole objevil ve 40. letech 20. století, je janssons frestelse, brambory se smetanou, cibulí a ančovičkami pečené dozlatova. Každá domácnost přidává k těmto základním surovinám julbordu své oblíbené pokrmy.

Jídlo se podává formou bufetu, ale při výběru toho, co si dáte, je třeba dodržovat určité pořadí. Většinou začínáte studenými rybami a masem, následují teplá jídla.

Mezi běžné nápoje patří julöl (tmavé sezónní pivo), sycený nealkoholický nápoj julmust, teplý punč zvaný glögg a samozřejmě tradiční snaps.

Tradičním dezertem je risgrynsgröt, rýžový nákyp, který se jí s hallonsylt (malinovým džemem) nebo posypaný skořicí. Často se jí během večera poté, co si lidé vymění dárky. Pokud risgrynsgröt zbude, může se po vychladnutí smíchat se šlehačkou a jíst s teplou ovocnou omáčkou. Říká se tomu ris a la malta.

Součástí švédských Vánoc jsou také různé druhy sladkostí, například máslový karamel známý jako knäck a čokoládové lanýže.

Ukázka pokrmů na švédském štědrovečerním stole.
zdroj: thelocal.se

Jak si připravit tradiční švédský snaps?

Snaps je v podstatě vodka (původně brännvin) s přídavkem bylinek a koření. Původně se to dělalo proto, aby se zakryla špatná chuť vodky, ale dnes patří švédská vodka k nejlepším na světě. Švédové si ale kořeněnou vodku velmi oblíbili, a tak snaps zůstal velmi populární. Tradičně se podává ve vysokých sklenicích na dlouhé stopce o objemu 60 ml.

Ingredience:

 • 700 ml vodky (nebo brännvinu)
 • 1 čajová lžička anýzu
 • 1 čajová lžička fenyklových semínek
 • 1 čajová lžička kmínu
 • 1 čajová lžička třtinového cukru
 • kůra z 1 citronu

Postup:

 1. Všechny ingredience smíchejte v široké sklenici.
 2. Po několika hodinách vyjměte citronovou kůru.
 3. Citron se snažte oloupat v jedné dlouhé spirále, abyste ho později snáze vylovili ze sklenice.
 4. Po 3 dnech sceďte do sterilizované láhve.
 5. Nechte nejméně týden zrát a poté ochutnejte.
 6. Pokud se vám nápoj zdá příliš štiplavý, zřeďte ho větším množstvím obyčejné vodky.

Snaps podávejte vždy studený.

Vánoční švédský nápoj snaps.
zdroj: swedishfood.com

Jaká místa ve Švédsku o Vánocích navštívit?

Miluje sníh? Pak pro vás Vánoce ve Švédsku budou tím nejkrásnějším dárkem. Jen se připravte na to, že dny jsou zde v prosinci velmi krátké, po zbytek času je tma.

 • Abisko – jednou z nejkrásnějších destinací ve Švédsku je Laponsko, kde se nachází vesnička Abisko obklopená horami. Je nejčastěji doporučovaným místem, kde si můžete vychutnat pohled na polární záři. Kromě toho si zde můžete vyzkoušet například i jízdu na sněžném skútru nebo jízdu se psím spřežením.
Polární záře v Laponsku.
zdroj: aurora-nights.co.uk
 • Stockholm  – stockholmská čtvrť Gamla Stan je ztělesněním středověké architektury, švédské historie a kultury. Vánoční procházka historickými kulisami osvětlenými mnoha světly je skutečným zážitkem.

 • Göteborg – je známý především svými krásnými vánočními trhy, které se řadí mezi nejlepší v celé Skandinávii. Ty nejslavnější se konají v zábavním parku Liseberg, kde se koná řada zajímavých představení s vánoční tematikou.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X