Poznejte kouzlo norských Vánoc i skřítka Julenissena. God jul!

Norským dětem nenosí dárky Ježíšek, ale vánoční skřítek. Jak se jmenuje?

Proč Norsko každý rok věnuje Velké Británii vánoční strom?

Na co se vše dá využít norské vánoční pivo?

Jaká klasická ozdoba nesmí chybět na stromečku?

Poznejte s námi, jak se slaví Vánoce v Norsku.

Kdy se slaví Vánoce v Norsku?

Termín jul je běžný v celé Skandinávii a označuje období, které trvá celkem několik týdnů. Celé období jul se skládá z pěti fází: advent, julaften, romjul, nyttår a epiphany. Jul se tedy řídí křesťanským kalendářem, ale zachoval si i několik předkřesťanských prvků.

Hlavním dnem norských svátků je Štědrý den neboli Julaften, kdy se vyměňují dárky, a celá rodina se schází k hlavnímu štědrovečernímu jídlu. Boží hod vánoční je mnohem klidnější záležitostí.

Znáte norské vánoční tradice?

Snad nejznámějším zvykem Vánoc v Norsku je velký vánoční strom, který Norsko každoročně daruje Velké Británii. Strom se dává jako poděkování za pomoc, kterou obyvatelé Spojeného království poskytli Norsku během druhé světové války. Na jakém místě v Londýně strom každý rok stojí?

Tradiční ozdobou norského vánočního stromku jsou malé papírové košíčky ve tvaru srdce zvané julekurver. Ty se často plní norskými vlaječkami a pamlsky a poté se zavěšují na stromek.

Pro mnoho rodin vánoční tradice začínají 23. prosince právě zdobením vánočního stromku a výrobou perníčků zvaných pepperkake, ze kterých se často vyrábí perníková chaloupka pepperkakehus.

Norský vánoční stromeček s typickou výzdobou.
zdroj: sagapublishers.wordpress.com

Kdo nosí dětem dárky?

V Norsku nosí dárky malý skřítek Julenissen s dlouhými bílými vousy a červenou čepicí. Dárky nechává pod vánočním stromečkem 24. prosince. Mimochodem jedna porce rýžové kaše by se měla dát do misky před dům pro hladového Julenissena.

Rozbalování dárků předchází v norských rodinách nejen tradiční štědrovečerní večeře, ale i držení se za ruce a tanec kolem vánočního stromku a zpívání různých koled, včetně Så går vi rundt om en enebærbusk.


Co se jí v Norsku o Vánocích?

Vánoce v Norsku jsou spojeny s mnoha různými druhy cukroví a dalšími sladkostmi. Jedním z nejoblíbenějších je moučník zvaný Julekake, který se podobá naší vánočce, obsahuje rozinky, kandovanou kůru a kardamom.

Důležitým pokrmem je též risengrynsgrøt neboli rýžový nákyp, který se jí na Štědrý den buď k obědu, podává se s máslem, cukrem a skořicí, nebo jako dezert k hlavnímu večernímu jídlu, podává se se šlehačkou. Pokud ve své porci najdete mandli, dostanete tradičně růžové nebo bílé marcipánové prasátko.

Nejoblíbenější štědrovečerní večeří je ribbe a surkalem, vepřová žebra nebo vepřový bůček s kostí podávaný s bílým či červeným kysaným zelím, brambory a speciální omáčkou z piva.

Častým pokrmem je ale také pinnekjøtt neboli sušená nebo solená jehněčí žebra, případně lutefisk čili louhovaná treska, pečená šunka a krocan. Mnoho Norů si k jídlu rádo dá vánoční pivo juleøl a gløgg, kořeněný nápoj podobný svařenému vínu.

Miska s norským vánočním nákypem.
zdroj: melk.no

Jak si připravit norskou vánoční omáčku k vepřovému bůčku či žebírkům?

Pokud i vy patříte k těm, kteří mají slabost pro pečené vepřové maso, můžete vyzkoušet tuto tradiční vánoční norskou omáčku.

Ingredience:

  • 750 ml norského vánočního piva nebo jiného tmavého piva
  • 500 ml hovězího vývaru
  • 3 PL másla
  • 3 PL mouky
  • 1/4 pomeranče
  • 1/4 jablka
  • 5 sušených švestek
  • 2 celé hřebíčky
  • 3 kuličky nového koření
  • špetka soli
  • špetka pepře

Postup:

  1. Rozpusťte máslo.
  2. Jakmile máslo přestane bublat, přidejte mouku a míchejte, dokud směs nezíská oříškově hnědou barvu.
  3. Po troškách přilévejte horký vývar a mezi jednotlivými přiléváními dobře promíchejte.
  4. Pomeranč a jablko nakrájejte na plátky a klínky.
  5. Přidejte je do omáčky spolu se sušenými švestkami, celým hřebíčkem, novým kořením a pivem.
  6. Vařte přibližně 20 minut.
  7. Omáčku přefiltrujte přes cedník a podle chuti osolte a opepřete.

Pokud chcete, zašlehejte před podáváním lžíci studeného másla, aby byla omáčka lesklá.

Typický norský štědrovečerní pokrm.
zdroj: sailingselkie.no

Jaká místa v Norsku o Vánocích navštívit?

V Norsku máte velkou pravděpodobnost bílých Vánoc. Všechna města jsou navíc krásně vyzdobená a osvětlená, což oceníte nejen vzhledem k polárním nocím.

  • Oslo – hlavní město Norska nabízí od poloviny listopadu vánoční trh Winter Wonderland v centru města, jehož součástí jsou nejen stánky prodávající typické vánoční pochutiny, ale také kluziště. Velmi unikátní vánoční jarmark se koná v Norském muzeu kulturní historie, kde můžete zažít Vánoce v různých historických obdobích.

  • Bergen – úzké uličky tohoto starého hanzovního města jsou nádherným prostředím, kde se můžete naladit na vánoční atmosféru. Velký vánoční trh najdete na náměstí Torgallmenningen. Ve městě se nachází také největší perníkové městečko na světě.
perníkové městečko v Bergenu.
zdroj: visitbergen.com
  • Tromsø – je ideální místem pro všechny, kteří chtějí poznat arktickou zimu a přírodu. Vánoční atmosféru navodí stáda sobů i výlet se psím spřežením pod polární září.
Komentáře
  1. Tak tyto vánoce slavíme zde v Norsku Gólů.Sice na stedro večerní večeři nemají jako my bramborový salát ale jiné chody jsem stimto mestecjem velmi zpokojena.Preji krásné prožití vánočních svátků.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X