Jak vypadají Vánoce na Maltě? Místní tradice se tu mísí s těmi britskými a italskými

Bílé Vánoce sice na Maltě očekávat nemůžete, přesto tu mají vánoční svátky nebývalé kouzlo.

Jaká vánoční dekorace nechybí v žádné domácnosti?

Co je to gulbiena a k čemu se používá?

Jak se liší dnešní štědrovečerní večeře od té, která se podávala před několika staletími?

Poznejte společně s námi, jak se slaví Vánoce na Maltě.

Kdy se slaví Vánoce na Maltě?

Malta je po Vatikánu, Monaku, San Marinu a Lichtenštejnsku pátou nejmenší zemí v Evropě. Od roku 1800 až do získání nezávislosti v roce 1964 byla britským protektorátem.

Vánoce na Maltě se nazývají „Il-Milied“, slaví se 25. prosince a jsou spojeny s velkým množstvím výzdoby a slavnostních akcí. Pořádají se vánoční koncerty, výstavy ručně vyráběných betlémů a divadelní představení, stejně jako dobročinné trhy a jarmarky.

Obyvatelstvo je v naprosté většině římskokatolického vyznání, a proto se Vánoce na Maltě nesou v duchu mnoha tradic. Tyto tradice, zejména pokud jde o kuchyni, odrážejí jak britské, tak italské vlivy.

Znáte maltské vánoční tradice?

Zdaleka nejrozšířenějším zvykem, který dominuje vánočnímu období, je tradice „presepju“ neboli betlémů, které se sem dostaly v průběhu 16. století z Itálie. Mnoho lidí si staví své vlastní betlémy, kterými si zdobí domovy.

Betlémy obvykle zobrazují nejen „jesličky“, ale též typickou maltskou krajinu. Zdobí se figurkami zvanými „pasturi“. O půlnoci na Štědrý den se do jesliček položí figurka Ježíška a na Tři krále se vkládají postavy tří mudrců.

Velké postavy Ježíška se někdy umísťují i za okna nebo na balkony a v noci se osvětlují. Domy se obecně zdobí adventními věnci a dalšími dekoracemi. Každá domácnost má také vánoční stromek. Vzhledem k tomu, že jehličnatých stromů je na Maltě velmi málo, většina se dováží z Itálie.

Pět týdnů před Vánocemi se tradičně dávají klíčit různé druhy semínek. Semínka se nechávají se klíčit v naprosté tmě, dokud nevytvoří dlouhé bílé výhonky podobné trávě. Tyto výhonky se pak používají k výzdobě betléma nebo sošek Ježíška. Výhonkům se říká „gulbiena“. Kde se tradice gulbieny vlastně vzala?

Další z maltských vánočních tradic je „Priedka tat-Tifel“, což znamená „kázání dítěte“. Kázání na půlnoční mši o Štědrý den totiž místo kněze pronáší chlapec nebo dívka, obvykle ve věku 7 až 10 let.

V místních kostelech se také běžně pořádají vánoční představení, při nichž děti převlečené za pastýře, Josefa a Marii s panenkou představující Ježíška hrají příběh o narození Ježíše.

Vyklíčená gulbiena a betlém.
zdroj: slideserve.com

Kdo nosí dětem dárky?

Maltské děti se nemohou dočkat 25. prosince ráno, kdy si mohou rozbalit dárky, které jim pod vlivem britských tradic v punčochách i pod stromečkem nechal Father Christmas neboli Otec Vánoc. Ten cestuje v noci 24. prosince na svých saních tažených soby a do domů se dostává komínem.

Na Štědrý den večer děti často připravují malé občerstvení v podobě skleničky brandy a mince pie, tradičního britského vánočního pečivo, pro Otce Vánoc a mrkev pro jeho soby.


Co se jí na Maltě o Vánocích?

Než se totiž Malta stala britskou, vybíraly hospodyňky nejtučnějšího a nejobjemnějšího kohouta, kterého uvařily ke štědrovečernímu obědu. Kohouta vložily do pekáče spolu se zeleninou a bramborami a pak ho odnesly do místní pekárny, aby se zde mohl péct v jedné z velkých kamenných pecí.

Tradičním vánočním moučníkem byly „Qaghqa tal-Ghasel“ neboli medové kroužky a na závěr se po půlnoční mši podával horký nápoj z kaštanů a kakaa zvaný „Imbuljuta tal-Qastan“.

Dnešní maltské vánoční menu se často v mnohém podobá tomu anglickému. Tradičními pokrmy tak jsou pečený krocan s nádivkou, mince pie neboli malé koláčky z křehkého těsta plněné směsí kandovaného ovoce, rozinek, ořechů, alkoholu a koření.

Samozřejmě nesmí chybět vánoční pudink, kterému se říká „pudina tal milied“. Vzhledem k blízkosti Itálie je oblíbenou vánoční sladkostí též panettone.

Maltské cukroví ve tvaru kroužků.
zdroj: maltatoday.com.mt

Jak si připravit vlastní Imbuljuta tal-Qastan?

Imbuljuta tal-Qastan je tradiční horký a kořeněný nápoj na bázi kaštanů a kakaa, bez kterého se maltské Vánoce neobejdou. Pokud jde o kaštany, existují dva rozdílné způsoby jejich použití. Někteří lidé je nechávají celé, zatímco někteří je lámou.

Drcené kaštany dodávají nápoji nejen intenzivnější vůni, ale také větší hustotu. Jestliže letos hledáte alternativu k vaječnému koňaku nebo svařenému vínu, toto může být tento nápoj.

Ingredience:

 • 4 šálky vody
 • 2 šálky sušených loupaných kaštanů
 • 1 šálek cukru
 • 1 šálek kakaového prášku
 • 1 tyčinka skořice
 • 6 hřebíčků
 • 1/2 čajové lžičky muškátového oříšku
 • kůra z mandarinky
 • 4 PL kukuřičného škrobu
 • 3 PL zakysané smetany (nepovinné)

Postup:

 1. Kaštany omyjte a namočte alespoň na 8 hodin do vody.
 2. Sceďte a vložte do hrnce.
 3. Přidejte vodu, skořici, hřebíček, kakaový prášek, cukr, muškátový oříšek a mandarinkovou kůru nakrájenou na malé kousky.
 4. Přiveďte k varu a vařte, dokud kaštany nezměknou, přibližně hodinu.
 5. Na konci vaření kaštany rozlámejte velkou lžící na malé kousky.
 6. Rozpusťte kukuřičný škrob v troše vody a přidejte ho do směsi, abyste ji mírně zahustili.

Podávejte horké v šálku nebo misce.

Šálek s kaštanovým vánočním nápojem.
zdroj: shortletsmalta.com

Jaká místa na Maltě o Vánocích navštívit?

Malta je malebná země, kterou stojí za to navštívit po celý rok. Vánoce na Maltě nabízejí řadu tradiční i netradiční zábavy.

 • Valetta – hlavní město s křivolakými středověkými uličkami a vynikající nabídkou obchodů, kaváren, restaurací, barů a bister je ideálním místem pro strávení adventního období. O Vánocích je krásně vyzdobené mnoha světly a koná se v něm řada vánočních trhů a dalších akcí, které mu dodávají tu pravou vánoční atmosféru, teplému počasí navzdory. Vánoční událostí, která je oblíbená u dětí i dospělých, je též každoroční pantomima v divadle Manoel.
Živý betlém na ostrově Gozo.
zdroj: holidaysongozo.com
 • Gozo – pokud máte slabost pro betlémy, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu vesnice Ghajnsielem na ostrově Gozo. V roce 2008 byla některá opuštěná pole nedaleko obce přeměněna na betlém. Tato iniciativa se ukázala jako natolik úspěšná, že se od té doby každoročně opakuje. Na živé animaci mini Betléma s řemeslníky, kteří se věnují své práci, zemědělci a pastýři a samozřejmě se Svatou rodinou v centru pozornosti se podílí několik stovek osob.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X