Jak se Vánoce v Rakousku liší od těch českých? Kompletní informace v našem článku!

Jak vypadají Vánoce v Rakousku?

Kdo nosí dárky dětem za hranicemi?

Dnes společně prozkoumáme vánoční svátky v Rakousku.

Poradíme vám, kde najdete TOP vánoční trhy, a to nejen ve Vídni.

Prozradíme, jaké vánoční zvyky Rakušané dodržují.

Dnes může i vaše kuchyně vonět tradičním rakouským cukrovím (recept najdete níže).

Kdy se slaví Vánoce v Rakousku a kdo nosí hodným dětem dárky?

Vánoce v Rakousku se slaví ve stejný den jako v Čechách, tedy 24. prosince. Ježíšek však za hranicemi dárky nenosí, v Rakousku je tím štědrým dárcem/dárkyní Christkind, stejně jako v Neměcku. Právě ona dostává dopisy plné žádostí od malých dětí. Děti zdobí obálky cukrem, aby zářily a byly tak nepřehlédnutelné.

Christkind je mladá dívka povahou podobná Kristu. Legenda praví, že je Ježíšovým dítětem, má zlaté vlasy a andělská křídla. Christkind 24.12. v podvečer přinese stromek s dárky a dříve, než ji někdo spatří, zmizí.

christkind ve městě
tumblr.com

Pokojný Advent v Česku vs. rakouská vánoční obluda

Krampus není čert, avšak též bývá spojován se svatým Mikulášem. Je to mýtický tvor, napůl koza a napůl démon. Trestá neposlušné děti den před svátkem svatého Mikuláše, tedy 5.12., v nočních hodinách.

Legenda praví, že je synem severské bohyně podsvětí Hel, jeho jméno má německý původ a v překladu znamená „dráp“. Postava Krampuse se proslavila především rakouskými slavnostmi Krampuslauf. To jsou průvody stovek děsivých Krampusů ulicemi nočních měst. Jejich kostýmy mohou být vyřezávané ze dřeva, nebo pouze latexové masky.

Takto děsivý festival zahajuje Vánoce v Rakousku!

krampus v průvodu
theculturetrip.com

Ty nejslavnější trhy najdete na Vánoce v Rakousku!

Každým rokem se v prosinci otevírají stánky s vánoční tématikou, nejen v Rakousku, ale po celém světě. Vánoční trhy našich rakouských sousedů jsou originální svou tradiční podobou. Počátky pořádání trhů ve Vídni sahají až do roku 1296. Bez jarmarků by Vánoce v Rakousku zkrátka nebyly Vánoce!

Prodávají se zde různé rakouské speciality jako například Raclette Brot, což je chléb plněný chutným alpským sýrem, nebo Weihnachtspunsch tj. punč z vína či brandy slazený ovocnou šťávou. Takové a další dobroty zaručeně najdete o vánočních svátcích na každém rakouském trhu.

Chcete si udělat výlet? Navštivte ty nejlepší rakouské vánoční trhy! Ochutnáte místní specialita a užijete si neobyčejnou vánoční atmosféru.


Měli byste navštívit!

  • Christkindlmarkt ve Vídni tzv. „Vánoční sen“
    • tržiště s více než stovkou stánků před radnicí na náměstí Rathausplatz
  • Vánoční vesnice u zámku Belvedér
    • dokonce i toto vznešené barokní místo se v prosinci zaplní stánky, je zde zvykem návštěvníkům ukázat starobylá tradiční řemesla
  • Marktplatz v Innsbrucku
  • Eiserne Tor v Grazu
    • pohádkové místo spojené s každoročně pořádanou charitou
  • Trhy na Neuer Platz v Klagenfurtu
    • dominantní vánoční trh Korutan se pyšní maketou draka zvaného Lindwurm
rakouské vánoční trhy
uriaubsguru.de

Rakouské vánoční tradice

Čas vánoční sebou přináší mnoho zvyků. Možná vám některé z nich budou připadat povědomé!

Světlo pokoje

Světlo míru (někdy bývá nazýváno jako světlo pokoje) je každoročně 24.12. dováženo do Vídně z Betléma, který najdete na mapě nedaleko Jeruzaléma. Lidé z celého Rakouska se sjíždějí do hlavního města a šíří plamen míru.

Kripperlroas

Kripperlroas je velkolepá výstava betlémů v Salzburgu (čtvrté největší rakouské město). Koná se každý rok od Štědrého dne až do Dnu svíček, tedy do 2. února. Stavění betlémů je v Rakousku zarytým zvykem, který vznikl už v 18. století za vlády Josefa II. Právě on tehdy zakázal církvi vystavovat své přezdobené betlémy, a tak si lidé začali vyrábět své vlastní domácí.

Barbarazweig

Na svátek svaté Barbory (4. prosince) tak jako Češi i Rakušané trhají větve jabloní či třešní. Když větvička vykvete na Štědrý den, znamená to, že člověk bude mít šťastný rok.

Stille Nacht, Heilige Nacht

Věděli jste, že koleda „Tichá noc, svatá noc“ pochází z Rakouska, konkrétně ze Salzburgu?

Právě sem míří stovky lidí, aby si tuto píseň poslechli v podání místního sboru. Záměrem této písně bylo vyjádřit touhu po míru na Štědrý den roku 1818 po krutých napoleonských válkách.

Jak se slaví Štědrý večer v Rakousku

Dvacátý čtvrtý prosinec je klidným dnem, lidé se vzájemně navštěvují, nebo odpočívají až do večerních hodin. Poté každá domácnost připravuje štědrovečerní atmosféru. Některé rakouské domácnosti strojí stromek ještě před návštěvou Christkinda.

Přípravy jsou hotovy a rodina si sesedne k jednomu stolu. Štědrovečerní večeře má v Rakousku mnoho podob, vliv může mít region, který rodina obývá.

Například v Burgelandu je tradicí podávat pečenou husu se zelím a knedlíkem, ve Vorarlbersku občané preferují na štědrovečerním stole pokrm se sýrem raclette, v Korutanech je oblíbená uzená klobása s tmavým chlebem. Tou nejklasičtější variantou je však smažený kapr s bramborem! Když je chuť na sladké, jako další chod se podává Sachertorte – čokoládový dort s meruňkovou marmeládou.

sachertorte nejslavnější rakouský dort
edu.en.kica-academy.com

Inspirace na rakouské vánoční cukroví

V Rakousku je velmi oblíbený a známý, a možná právě proto byste ho měli vyzkoušet!

Oblíbenými zimními pochoutkami jsou v Rakousku jednoznačně vanilkové rohlíčky tzv. Vanillekipferl, nebo Kokosbusserl – kokosky, či Mozartovy koule, vynikající rakouský vynález. Mohli bychom vyjmenovat tucet podobných dobrot, ale dnes si přiblížíme především jeden druh cukroví – Zimtsterne – madlovo-skořicové hvězdy. Tady je recept, který vám může zpříjemnit Vánoce!

Zimtsterne

Budete potřebovat:

  • 200 g mletých mandlí
  • 120 g cukru krupice
  • 2 bílky
  • 1 lžička citrónové kůry
  • 1 lžička mleté skořice
  • 1 lžička kukuřičného škrobu
  • špetka soli
zimtsterne rakouské vánoční cukroví
delightbaking.com

Postup:

  • Nejprve vyšlehejte bílky.
  • Poté do nich přidejte moučkový cukr (předtím proceďte) a 2 lžíce této směsi si nechte stranou na polevu.
  • Přidejte skořici, ořechy, citrónovou kůru, kukuřičný škrob a špetku soli a šlehejte tak dlouho, dokud se směs kompletně nespojí.
  • Těsto nechte přes noc odpočinout. Druhý den těsto rozválejte a vykrajujte hvězdy.
  • Odřezky znovu zpracujte a znovu vykrájejte.
  • Hvězdičky potřeme po celém povrchu zbytkem odložené směsi z bílků.  
  • Necháme péct 30 minut v troubě předehřáté na 120 stupňů.

Necháte se inspirovat?

Vánoční čas těší každého z nás! Čekání na čtyřiadvacátého si můžete zkrátit výletem do Rakouska!

Věřte, že se zde budete cítit jako doma, nejen díky podobným tradicím a vánočním dekoracím. Česko s Rakouskem sdílelo společnou historii téměř pět století, a proto vám zajísté návštěva takto blízké země lecos předá!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X