Jaké jsou řecké Vánoce? Plné osvětlených lodiček a medového cukroví, ale bez dárků

K Řecku neodmyslitelně patří moře.

I proto je jedním z tradičních vánočních symbolů osvětlená loďka.

Co je Kristův chléb?

Kdo jsou kallikantzaroi?

Jak dlouho musí řecké děti čekat na dárky?

To a ještě mnohem více o tom, jak se slaví Vánoce v Řecku, se dozvíte na následujících řádcích.

Kdy se slaví Vánoce v Řecku?

Vánoční oslavy v Řecku oficiálně trvají čtrnáct dní, začínají na Štědrý den a končí na Tři krále. Na Štědrý den chodí řada děti koledovat. Zvoní na zvonky u domů a zpívají tradiční vánoční koledy (kalandy). Při zpěvu hrají na bubny a triangly.

Tři králové se v Řecku nazývané Teofanie, hovorově Ta Phota, což znamená světla, jde o svátek oslavující křest Ježíše v řece Jordán svatým Janem Křtitelem. Po celé zemi se koná mnoho akcí, při nichž se mladí muži potápějí do jezer, řek a moře, aby se pokusili jako první získat kříž, který byl požehnán knězem a vhozen do vody. Ten, kdo získá křížek jako první, má mít v nadcházejícím roce štěstí.

Veselé Vánoce se v řečtině řekne Kala Christougenna.

Znáte řecké vánoční tradice?

Tradice zdobení vánočních stromků se do Řecka dostala až v roce 1833, kdy bavorský princ Otto, který v té době zemi vládl zemi, ozdobil první vánoční stromek ve svém paláci v Nafpliu. Do té doby bylo v řeckých domácnostech mnohem běžnější zdobit malou lodičku.

Řecko je námořním státem, má dlouhou námořní tradici a osvětlená loďka symbolizuje lásku a úctu k moři, stejně jako očekávání setkání s námořnickými příbuznými.

Zvyk vánočního zdobení lodiček je v mnoha oblastech k vidění i dnes. Vánoční loďka je model plachetnice s obvykle zabalenými plachtami, ozdobený svátečními světýlky, větvičkami jedle nebo borovice, cesmínou a stuhami.

Starou a velmi tradiční ozdobou je mělká dřevěná miska s kouskem drátu zavěšeným přes okraj. Na drátě je zavěšena větvička bazalky omotaná kolem dřevěného kříže. V misce se uchovává trochu vody, aby se bazalka udržela živá a čerstvá. Jednou denně se křížek a bazalka namočí do svěcené vody a pokropí se jimi každou místnost v domě.

Věří se, že to odradí kallikantzaroi neboli zlé duchy, skřítky kteří se objevují během období Vánoc. Jak kallikantzaroi vypadají? Podle pověsti páchají nejrůznější neplechu, od ničení věcí v domácnosti až po přímé napadání lidí na ulicích.

Vánočně osvícená a ozdobená loďka.
zdroj: magazine.canaves.com

Kdo nosí dětem dárky?

Na rozdíl od většiny evropských států jsou Vánoce v Řecku bez dárků. Místo dárků se v Řecku pod stromečkem nachází betlém. Tradičně si totiž Řekové dárky nedávají na Štědrý den, ale až na Silvestra.

V Řecku nosí dárky dětem v noci mezi 31. prosincem a 1. lednem svatý Basil neboli řecky Aghios Vassilis. Svatý Basil, jehož svátek připadá právě na 1. ledna, byl středověký biskup z Cesareje, který chránil svou komunitu před různými agresory.

Mimochodem řecké děti nedostávají dárky ani od Mikuláše. Agios Nikolaos se sice v Řecku 6. prosince slaví, neboť je od nepaměti patronem a ochráncem námořníků, ale neobchází domácnosti a nerozdává dárky. Rodiny v tento den vaří kolivu, což je směs obilovin a ovoce, která je nakonec obětována, naházena do moře.


Co se jí v Řecku o Vánocích?

Základem řeckého vánočního stolu je Christopsomo neboli Kristův chléb. Jedná se o sladký kulatý moučník podobný naší vánočce. Ačkoli se výzdoba liší v závislosti na regionu a je uzpůsobena tak, aby představovala život a práci domácností, každý Christopsomo má uprostřed kříž a je posypán mandlemi a ořechy, které symbolizují prosperitu. Christopsomo se jí v noci na Štědrý den.

Tradičně je hlavním pokrmem na řeckém vánočním stole pečené vepřové maso či vepřový guláš s různou zeleninou. V mnoha regionech se běžně připravují závitky ze zelných listů plněné vepřovým masem a rýží.

Nejoblíbenějšími tradičními vánočními dezerty v Řecku jsou melomakarona neboli medové sušenky a kourabiedes, máslové sušenky obalené v cukru. Hlavními ingrediencemi obou pochoutek jsou olej, med, pomeranče a ořechy. I když jsou dnes tyto medové sušenky spojovány především s obdobím Vánoc, ve starověku je Řekové jedli jako každodenní dezert.

Příklad vánočního Kristova chlebu.
zdroj: thegreekchef.us

Jak si připravit vlastní melomakaronu?

Máte rádi medové perníčky? Zkuste si letos upéct řecké vánoční cukroví melomakarona, váš domov naplní vůní pomeranče, medu, skořice a hřebíčku.

Ingredience:

  • 1 kg hladké mouky
  • 200 g jemné krupice
  • 400 g pomerančové šťávy
  • 400 g slunečnicového oleje
  • 180 g olivového oleje
  • 50 g moučkového cukru
  • 1/2 čajové lžičky hřebíčku
  • 2-3 lžičky skořice
  • 1 lžička jedlé sody
  • pomerančová kůra z 2 pomerančů
  • med a nasekané vlašské ořechy na ozdobu

Sirup

  • 800 g cukru
  • 500 g vody
  • 150 g medu
  • 3 tyčinky skořice
  • 3 hřebíčky
  • 1 pomeranč

Postup:

  1. Nejprve si připravte sirup.
  2. V hrnci smíchejte vodu, cukr, tyčinky skořice, hřebíček a pomeranč rozříznutý na polovinu.
  3. Několik minut vařte a poté odstavte z ohně.
  4. Poté přidejte med, dobře promíchejte a nechte sirup zcela vychladnout.
  5. Předehřejte si troubu na 190 °C.
  6. Do mísy dejte všechny tekuté přísady na těsto a promíchejte je metličkou.
  7. Ve druhé míse smíchejte všechny suché přísady.
  8.  Směs s tekutými přísadami přidejte ke směsi s pevnými přísadami a velmi jemně rukama krátce promíchejte.
  9. Na plechu vyloženém pečicím papírem vytvarujte melomakarony do oválného tvaru o průměru 3-4 cm, správná velikost je cca 30 g.
  10. Můžete použít i vykrajovátka na cukroví.
  11. Na závěr cukroví lehce je propíchněte vidličkou.
  12. Pečte 30 minut dozlatova.
  13. Jakmile jsou melomakarony hotové, ponořte je do studeného sirupu a nechte 10-15 sekund odstát.
  14. Poté je vyjměte, polijte medem a posypejte ořechy.
Tradiční řecké vánoční cukroví s ořechy a medem.
zdroj: realgreekrecipes.com

Jaká místa v Řecku o Vánocích navštívit?

Zatímco v létě panuje na Peloponéském poloostrově neskutečné horko, které může někdy znepříjemňovat návštěvu historických památek, Vánoce v Řecku nabízejí mnohem příznivější počasí.

  • Atény  – hlavní město Řecka je o Vánocích krásně vyzdobené a osvětlené. Centrem je náměstí Syntagma se zářícím vánočním stromem, vánočními trhy a mnoha dalšími akcemi, které celé město naladí na sváteční atmosféru. Probíhají zde též rozmanitá divadelní představení, hudební koncerty či charitativní bazary.
Vánočně vyzdobené náměstí Syntagma v Aténách.
zdroj: greekreporter.com
  • Soluň – dalším městem, kde můžete strávit vánoční svátky, je Soluň. Nejvíce akcí se koná na náměstí Aristotelous, které je každý rok krásně vyzdobeno.

  • Mykonos – Vánoce v Řecku můžete samozřejmě strávit i na některém z jeho mnoha ostrovů a ostrůvků. Na ostrově Mykonos se kromě vánoční výzdoby můžete kochat i krásnými výhledy. 27. prosince se v kostele Agios Stefanos koná slavnost, kde se schází lidé z celého ostrova.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X