Podívejte se, jak vypadají irské Vánoce! Co má společného pivu Guinnesse a Santa Claus?

Zajímá vás, jak vypadají tradiční Vánoce v Irsku?

Jaké je oblíbené vánoční jídlo a jaký dezert?

A kdy je povoleno zdobit vánoční stromeček?

Jste fanoušky neobvyklých vánočních tradic? Podívejte se, co se děje v Irsku!

Předvánoční čas v Irsku

Kdy se může „oficiálně“ zdobit vánoční stromeček? V Irsku mají toto datum stanoveno na 8. prosince, je to tedy den, na který netrpělivě čekají všechny děti.

Druhá tradice spojená s 8. prosincem se točí kolem nakupování. V tento den mnoho lidí žijících mimo Dublin cestuje do hlavního města na vánoční nákupy.

Předvánoční čas je také spjatý se zdobením domů ale i celých měst. Oblíbené jsou vánoční světýlka, která jdou vidět už z dálky.

Z reproduktorů hrají oblíbené vánoční koledy, které uslyšíte i na procházce mezi domy.

Vánočně ozdobené irské ulice
zdroj: www.justabovesunse.com

Jak vypadá oslava Vánoc v Irsku?

V Irsku je mnoho křesťanů, proto nikoho nepřekvapí, že oblíbená je půlnoční mše 24. prosince.

Ačkoli se Půlnoční mše tradičně konala o půlnoci, nyní se na mnoha místech koná už v deset hodin večer.

Kromě toho, co je zřejmé – mše, jedení, pití a výměna dárků – Irové slaví Štědrý den některými překvapivými způsoby.

Od plavání na Štědrý den po zábavné běhy, Irové milují shánění peněz na charitativní účely přes Vánoce. Dostat se do proudu studeného zimního vzduchu – nebo ledové mořské vody – je perfektní způsob, jak ocenit útulný krb.

A kdy se v Irsku nosí vánoční dárky? Rozbalování vánočních dárků připadá na ráno 25. prosince a stejně jako v sousední Velké Británií je nosí Santa Claus.

Jak vypadá tradiční vánoční jídlo?

Pečený krocan je nejoblíbenějším středobodem irské vánoční večeře. Mezi alternativy krůty patří pečená nebo vařená šunka, tradiční a stále oblíbená.

Husa nebo kachna byly velmi tradiční, ale v dnešní době méně populární.

Ostatní vánoční jídla – jako je kořeněné hovězí maso – jsou jedinečné pro konkrétní regiony v Irsku. Co je kořeněné hovězí maso?

Je to hovězí maso, obalené ve směsi pepře, nového koření, skořice a hřebíčku. Vůně vaření kořeněného hovězího masa je typická pro irské Vánoce.

Typickým vánočním dezertem Irský vánoční pudink, tradičně známý jako „švestkový pudink“, je bohatý, vlhký ovocný koláč. Recept vyžaduje namáčení v brandy. Díky tomu je vánoční pudink hořlavý a při podávání se tradičně zapálí.

V přes Vánoce vás také příjemně zahřeje svařené víno, horká whisky, irská kávu nebo horké kořeněné portské.

Tradiční irské štědrovečerní jídlo
zdroj: www.irishpost.com

Co jsou to ženské Vánoce?

Svátek Zjevení Páně, tedy 6. ledna, se také slavil v některých městech v Irsku jako „Nollaig na mBean“ neboli Vánoce žen.

Ženy mají tradičně volno a muži dělají domácí práce a vaření! Ženy se scházely ve svých domovech, aby šily a povídaly si.

I když už je tato tradice zastaralá, některé ženy se stále rády scházejí v neděli nejbližší svátků Tří králů, popíjejí čaj a koláče, klábosí a užívají si vzájemné společnosti.

Irské vánoční tradice: lovení a alkohol

Existuje stará tradice, že v některých irských domech (i když nyní jich není mnoho) lidé na Štědrý večer po západu slunce dávají na parapet největšího okna vysokou tlustou svíčku. Svíčka se nechá hořet celou noc a představuje pro Marii a Josefa uvítací světlo.

Pokud máte rádi zvláštní vánoční tradice, určitě vás zaujme tradice Wren Boys. Na druhý svátek vánoční neboli St. Stephen’s Day, tedy 26. prosince, se lidé převlečou do kostýmů a slaměných obleků a v maskách, pak procházejí místním městem nebo vesnicí, hrají hudbu a loví falešného střízlíka a poté ho nabodnou na tyč.

Existuje stará vánoční koleda, která odkazuje na 12 dní, které vedou do Štědrého dne, a na dárky, které by si pár milenců každý z těchto dnů vyměnilo.

Jaký lepší dárek dát milované osobě než půllitr z každé z 12 nejlepších hospod ve vašem okolí? Tuto tradici často přebírá mnoho Irů i turistů, ale jen málo z nich to skutečně dotáhne do konce!

Všichni jsme slyšeli o tom, jak nechat mléko a sušenky pro Santa Clause, aby si je mohl vychutnat během své jedné noci na cestách po celém světě, ale v Irsku se věci dělají úplně jinak a Santa si rád dopřává nějaké statnější dobroty: půllitr Guinnesse a nějakou tradiční sladkost jako například koláče plněné kandovaným ovocem a kořením, známé jako mleté koláče.

Co navštívit během Vánoc v Irsku?

Jednou z nejzřejmějších věcí, které můžete v Irsku v prosinci udělat, je naplánovat si návštěvu vánočních trhů v Irsku.

Ty většinou začínají od poloviny listopadu a trvají do konce prosince. Oblíbené jsou vánoční trhy v Dublinu, Galway nebo Belfastu.

Možná vás překvapí, že na vánočních trzích nenajdete pouze prodejní stánky a krásně ozdobený stromeček, ale dokonce i kolotoče!

Průměrná teplota v Irsku během Vánoc je příjemných 10 °C, což je pro mnohé ideální počasí na výšlap!

Vydat se můžete na procházku kouzelnou přírodou a vidět například Homérské útesy. Pokud toužíte po delší túře, vydejte se na výšlap na pohoří Mourne.

Po vydatné procházce nezapomeňte navštívit některou z mnoha místních hospůdek, kde si můžete vychutnat vyhlášené irské pivo!

Jste zrovna v severní části Irska? Pokud se na vás usměje štěstí, možná uvidíte dokonce polární září, ta je během prosince viditelná i z Irska.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X