Jak se slaví slovenské Vánoce? Jsou podobné našim, rozdíly ale najdete

Vánoce na Slovensku jsou plné milých zvyků a tradic.

Velmi se podobají těm našim.

Podívejte se, které tradice u nás vymizely, ale u našich sousedů stále žijí!

Kdy se slaví Vánoce na Slovensku?

Vánoce na Slovensku začínají 24. prosince. To je Štědrý den, kdy se rodiny schází u večeře a děti rozbalují večer pod stromečkem dárky. Vánocům předchází čtyři týdny tzv. advent, kdy se lidé připravují na Vánoce. Každou neděli zapálí svíčku na adventním věnci, děti otevírají okénka adventního kalendáře. 

25. prosince je Boží hod vánoční, první vánoční svátek. 26. prosince mají na Slovensku, stejně jako u nás, státní svátek na svatého Štěpána. 

Vánoce tu končí také shodně s těmi našimi, a to 6. ledna na Tři krále.

Vánoční dekorace a čekání na Štědrý den

S úderem adventu přichází první vánoční dekorace, kterou je nám dobře známý adventní věnec. Na něj se umístí čtyři svíčky. Každou neděli se jedna zapálí. Děti si odpočítávají dny do Štědrého dne pomocí adventního kalendáře, ve kterém si každý den smějí otevřít jedno okénko, ve kterém na ně čeká sladká čokoláda. 

Zdobení domů světýlky a dalšími vánočními dekoracemi probíhá stejně jako u nás. K dekoracím a slovenským tradicím patří také stavění betlémů. 

Adventní věnec z chvojí a červených svíček
Zdroj: kvety.sk

Zdobení stromečku

Stromeček se na Slovensku zdobí snad v každé rodině. Většinou se zdobí den před Štědrým dnem, nebo na Štědrý den dopoledne. V některých rodinách zdobí stromeček rodiče tajně, aby ho děti objevily až rozsvícený s dárky.

Štědrovečerní tradiční jídlo

V jednotlivých regionech se tradiční večeře liší hlavně složením jednotlivých chodů. Všude ale večeře začíná tím, že se rodina sejde u stolu a společně se pomodlí. Po celém Slovensku se jako první jí tradiční oplatka namáčená v medu. Následuje polévka, většinou zelňačka. 

Hlavní chod se skládá z bramborového salátu a smažené ryby. Nejrozšířenější je na Slovensku kapr. Někdy se může objevit losos. 

Tradiční jídlo o Vánocích na Slovensku
Zdroj: https://brezno.dnes24.sk

Jaká další jídla nesmí chybět?

  • pečený moučník – medovníky a další zákusky
  • tzv. Štědrák, koláč s ořechy, mákem a povidly
  • vánočka
  • opékance neboli bobalky – bochánky z kynutého těsta posypané mákem

Kdo chodí na Vánoce na Slovensku s dárky

Na Vánoce chodí na Slovensku, stejně jako u nás, Ježíšek. Chodí večer, takže po večeři se rodina přesouvá ke stromečku, kde se děti dychtivě vrhnou na nadělené dárky. 

Slovenské vánoční zvyky a tradice

Betlémské světlo

Pro mnoho lidí na Slovensku je důležitou tradicí Vánoc Betlémské světlo. Každý rok pro něj jezdí slovenští skauti přímo do Betléma, aby si lidé mohli kousek z něj odnést z kostela až k sobě domů. Je to symbol lidské jednoty a přátelství.

Večeře začíná s východem první hvězdy. Zvykem je se na Štědrý den postít. Dětem se říká, že když vydrží celý den nejíst, uvidí zlaté prasátko, nebo zlatou hvězdičku.

Česnek pro zdraví

Na některých místech na Slovensku se jí po oplatce máčené v medu při štědrovečerní večeři plátek česneku pro zdraví.

Sfukování svíce

V některých rodinách se odehrává večeře po tmě za svitu jedné svíčky. Existuje dokonce pověra, která se váže ke sfukování svíčky. Když jde kouř rovně nahoru, rodina bude zdravá. Jde-li kouř křivě, dají se v dalším roce očekávat zdravotní problémy.

Rozkrojení jablíčka

Často se u štědrovečerního stolu rozkrojí jablíčko pro štěstí. Krájí se tak, aby se z jádřince stala hvězdička. Hvězda věští zdraví celé rodině.

Rozkrojené jablíčko na plátky s hvězdičkou z jádřince
Zdroj: slovakcooking.com

Medový křížek na čelo

V některých regionech Slovenska je zvykem, že otec rodiny udělá před večeří všem na čelo medový křížek.

Šupiny jako záruka peněz

Aby si na Slovensku rodina zajistila, že bude v následujícím roce dobře finančně zaopatřená, dávají se pod ubrus šupiny z kapra. Někde dokonce mince. 

Slovenské vánoční koledy a pohádky

Stejně jako české koledy jsou ty slovenské plné motivů narození Ježíška, betléma a pastýřů. 

Do hory, do lesa, valasi! | Slovenské Vianočné koledy | Zbierka | 20 minútový mix

Slovenská pohádka na vánoce

Na Slovensku se těší z mnoha českých pohádek, na Vánoce tradiční hlavně Princezna se zlatou hvězdou na čele. Ze slovenské klasiky běží na Vánoce Rysavá jalovica. 

Těšíte se na vánoční pohádky? Podívejte se, které pohádky nemají na Vánoce chybět.

Kde strávit Vánoce na Slovensku?

Napadlo Vás, že byste se letos jeli podívat o Vánocích na Slovensko? Pak byste rozhodně neměli zmeškat slovenské vánoční trhy a jarmarky

Nebo přemýšlíte o tom, že se strávíte Vánoce na horách? Tyto destinace vás určitě okouzlí. Sníh k Vánocům ostatně patří. Oslavte Vánoce u sjezdovky! Třeba Jasná Nízké Tatry nabízí ubytování přímo u svahu a slibuje výjimečnou vánoční atmosféru hotelu. Samozřejmostí pobytu je také neomezený vstup do wellness a bazénového hotelu.

Pobyt na Štrbském plese o Vánocích slibuje dokonce slavnostní vánoční večeři. To je úžasná příležitost ochutnat vánoční slovenskou kuchyni. Vstup do wellness je samozřejmostí, čeká vás tu sauna i vířivka. Tady se můžete nechat o Vánocích rozmazlovat a hýčkat a uniknete vánočnímu shonu.

Slovenské přání k Vánocům se sněhuláky
Zdroj: dudince-mesto.sk

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X