Jsou německé Vánoce podobné jako v Česku? Podívejte se na tradiční německé zvyky!

Stejně jako v Česku, i v Německu jsou Vánoce nejkouzelnějším svátkem v roce. Kdo ale nosí dárky německým dětem?

Co se jí v Německu na Vánoce a jaké jsou tradiční vánoční sladkosti?

Kdo navštěvuje děti společně s Mikulášem?

A co vše najdete na adventním trhu v Německu?

Podívejte se, jak jsou odlišné německé Vánoce od těch českých.

Štědrý den v Německu

Stejně jako u nás, vyvrcholení Vánoc v Německu přichází spolu se Štědrým dnem, tedy 24. prosince.

Co se jí na Vánoce v Německu? Tradiční štědrovečerní večeře v Německu se skládá ze smaženého kapra nebo pečené husy s přílohou.

V domě je ozdobený vánoční stromeček, který bývá ozdoben baňkami a vánočními světýlky.

Kdo nosí dárky se v Německu liší podle regionu. Na severu nosí dárky vousatý dědeček známý jako Weinachstmann zatímco na jihu Německa dárky přináší Christkind, tedy stejně jako v Česku Ježíšek.

Po rozdávání dárku se v německých rodinách jí tradiční vánoční štola. Je to sladké pečivo plněné kandovaným ovocem.

Některé rodiny poté míří na štědrovečerní bohoslužby do svých místních kostelů, zatímco jiné si doma dopřávají vánoční pohodu a lahodná jídla.

Obdobu českého Prvního svátku vánočního znají Němci jako „Erster Feiertag“, což znamená první den oslav.

Zatímco dárky jsou rozdávány na Štědrý den, 25. prosinec je klidným dnem, kdy se scházejí rodiny, jí se dobré jídlo a lidé si užívají zaslouženého volna.

Nikolaustag – jaký doprovod má Mikuláš v Německu?

Příchod Mikuláše v Česku pro mnoho děti značí blížící se Vánoce. V Německu mají tuto tradici také a v podvečer 6. prosince přichází za dětmi Nikolaus aby ty hodné obdaroval drobným dárkem nebo sladkostí.

V některých oblastech Německa existuje postava zvaná Knecht Ruprecht nebo Krampus, která doprovází Nikolause. Je to velká rohatá příšera oděná v hadrech a nese řetězy. Má potrestat děti, které byly zlobivé!

V jiných částech Německa následuje svatého Mikuláše malý člověk zvaný Schwarzer Peter, tedy Černý Petr, který nese malý bič.

Nikolaus s Krapmusy navštěvuje děti
Zdroj: www.augsburger-allgemeine.de

Vánoce v Německu a adventní trhy

Německo je známé svými vánočními trhy, kde se prodávají nejrůznější vánoční potraviny a ozdoby. Snad nejznámějšími německými dekoracemi jsou skleněné ozdoby. Oblíbené jsou i tradiční dřevěné dekorace, jako je louskáček.

Součásti německých Vánoc je několik různých typů adventních kalendářů. Kromě tradičního z kartonu, který se používá v mnoha zemích, existují i věnce z větví jedle, na kterých visí 24 ozdobených krabic nebo tašek. Každá krabice nebo taška má v sobě malý dárek.

Stejně jako v Česku, i v Německu je součástí předvánočního času adventní věnec. Na začátku každého adventního týdne se v domácnostech zapálí jedna adventní svíčka.

Adventní věnec jako součást německých Vánoc
Zdroj: pexels.com

Zaujaly vás adventní trhy a chtěli byste nějaký navštívit? Podívejte se na nejkrásnější adventní trhy v Německu!


Německé vánoční tradice a zvyky – proč je oblíbený Louskáček?

Vánoce v Německu mají své tradice a zvyky. Liší se nějak od těch našich?

Vstupte o Vánocích do jakéhokoli německého domu a najdete v něm množství vánočních andělů, tedy Weihnachtsengel. Jedna z nejoblíbenějších vánoční dekorací, andělé, se dávají na stromeček nebo se umisťují na nábytek.

V některých rodinách se předávají z generace na generaci a mají zvláštní významy, jako je naděje, radost, láska, pospolitost a mír.

Sternsigner, což v překladu znamená hvězdní zpěváci, je, když se malé děti převlékají za Tři krále a chodí navštěvovat domy ve svém okolí s hvězdou na tyči. Často zpívají koledy, aby šířili dobrou náladu. Vychází z katolické tradice a provádí se také v některých částech Rakouska.

Ozdobné figurky louskáčků, běžně vyráběné tak, aby připomínaly vojáčka, jsou německou vánoční tradicí. Podle německého folklóru se louskáčci dávali rodině pro štěstí. Předpokládá se, že budou hlídat rodinu a držet zlé duchy a nebezpečí dále od rodiny.

Pokud byste si chtěli dopřát tradiční německý vánoční nápoj, můžete zkusit Feuerzangenbowle. Je vyrobený z vína, rumu a někdy i ovocné šťávy. Je to podobné svařenému vínu, ale silnější.

Lebkuchen, také známý jako Pfefferkuchen, je lahodný německý koláč slazený medem s chutným cukrovým vrškem. Pocházejí ze 14. století, kdy je používali katoličtí mniši, najdete je na vánočních trzích, v supermarketech a v pekárnách po celé zemi. Skvělé se hodí k odpolednímu šálku čaje.

Tradiční německá ozdoba louskáček visící na stromě
Zdroj: pexels.com

Německé vánoční koledy – Tichá noc a Ó jedličko

K Vánocům v Německu neodmyslitelně patří vánoční koledy. Lidé v Německu tradičně zpívají koledy v předvánočním čase buď ve svém místním kostele, nebo doma u vánočního stromečku.

Stille Nacht, tedy Tichá noc, je populární píseň po celém světě, ale její kořeny pocházejí přímo z malé rakouské vesničky Oberndorf. Příběh vypráví, že na Štědrý den v roce 1818 se pastor jménem Joseph Mohr snažil najít způsob, jak hrát hudbu pro noční bohoslužby, protože jeho varhany byly zničeny v důsledku nedávné povodně.

Je zajímavé, že O Tannenbaum, v překladu Ó jedličko, nemá nic společného s Vánocemi. Skladatel a varhaník Ernst Anschütz se rozhodl napsat píseň, která jednoduše odráží krásu a věrnost obyčejné jedle. K tomu došlo v roce 1824, ale jak lidé začali používat jedle jako vánoční tradici, píseň se postupně stala uznávanou jako sváteční píseň.

Co se stalo 25. prosince 1914?

Na důležitost Vánoc pro Němce poukazuje i Vánoční příměří, které se konalo 25. prosince 1914.

Po 5 měsících těžkých bojů se nedaleko belgického města Yrpy začaly ozývat z německých zákopů vánoční koledy.

Němečtí vojáci vyšli v míru ze zákopů a vyzvali své britské nepřátele, aby společně oslavili Vánoce. Ti se přidali s všichni vojáci si vyměňovali drobné dary a dokonce se utkali v několika fotbalových zápasech.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X