Poznejte pravé lucemburské Vánoce! Kdopak vám přinese dárky a jak vám budou chutnat tradiční sušenky Speculoos?

Ptáte se, jak oslavují Vánoce v Lucembursku? Možná vás překvapí, že příliš mnoho rozdílů od těch našich nenajdete!

Jaké jsou nejslavnější tradice a kdo je tajemná bytost, jež nosí dětem dárky?

Na čem si v Lucembursku pochutnají na Štědrý den a jaké jsou jejich nejznámější sladkosti?

Stojí za to Lucembursko na Vánoce navštívit a čeho se tam dočkáte?

Pojďme si přiblížit svátky klidu a míru v této malebné zemi!

Kdy se slaví Vánoce v Lucembursku?

Lucembursko je malou zemí, kterou obklopuje Německo, Belgie a Francie. Mnoho vánočních zvyků sem proudí od těchto zahraničních sousedů a vánočních zvyků se tak každý malinko dotýká. 

Vánoce v Lucembursku se oslavují tradičně 24. prosince, kdy se rodiny scházejí již kolem poledne. Celý den vrcholí na půlnoční mši, jelikož většinové obyvatelstvo tvoří křesťané. Mnohdy je zvykem rozbalovat dary až po návštěvě kostela, ale nedodržuje se to striktně.

25. prosinec, jakožto první svátek vánoční, má i zde hluboký náboženský význam. Tento svátek je zpravidla spojen se mší, ty nejslavnější probíhají v benediktinském opatství svatého Mauricia a Maury v Clervaux. 

Nejslavnější lucemburské tradice a zvyky

Je pravdou, že v Lucembursku jsou oslavy Vánoc dlouhé a stromeček se zdobí již 1. prosince. Prvním významným prosincovým dnem je poté Mikuláš, který se oslavuje 6. prosince a pojí k sobě v této zemi zajímavou legendu.

Kleeschen

Kleeschen, nebo-li Mikuláš, házel mince do bot chudým dětem, zasloužil se však dobrým skutkem o záchranu tří malých chlapců, kteří se na tržišti ztratili rodičům a naletěli zloduchovi jménem Houséker. Ten byl řezník, chlapce chtěl unést a proměnit v chutné klobásky. Jakkoliv se tato bajka zdá brutální, nakonec vše dobře dopadlo, jelikož právě Kleeschen vše zaslechl a děti zachránil. Dodnes se tento příběh v Lucembursku dětem vypráví, jako výstraha a ony nechávají Mikulášovi před dveřmi boty s malůvkami nebo básničkou. Odměnou jsou jim sladkosti, které jim tam v noci Kleeschen nechá. 

zdroj: pixabay.com

Koledy

Zpěv a hudba jsou pro Lucembursko velice tradiční. Jakmile začne advent a ulice se třpytí nádhernou výzdobou, dřevěné stánky otevřou svou nabídku svařáku a pochoutek, konají se na náměstích koncerty, které rozeznívají každý kout země.

Procházka trhem

Být vidět – to je přesné heslo, vyjadřující povinnost, projít se v čtyřtýdenním adventním období tržištěm v příslušném městě. Zastavit se se sousedy a známými u svařeného vína je zde zdvořilostní povinností, na kterou se hledí. 

Poslechněte si slavné lucemburské koledy

Samozřejmě, není to žádná novinka, i zde je tou nejslavnější koledou Tichá noc, kterou známe i s českým textem. Nyní si je poslechněte v lucemburštině.

Stëll ass d'Nuecht (Stille Nacht) - Franz Xaver Gruber (Luxembourg Military Band)
zdroj: youtube.com

Vánoční koleda pro Mikuláše.

#4: Léiwe Kleeschen, gudde Kleeschen | Luxembourgish Christmas Song
zdroj: youtube.com

Kdo je to Kristkind a jak se podobá našemu Ježíškovi?

Další slavnou tradicí, která pojí Lucembursko s námi je tajemná bytost, která nosí dětem dárky. Kristkind, nebo-li Ježíšek, je zde známý stejně, jako u nás a jeho tradice se uznává napříč rodinami. 

Štědrovečerní večeře a sušenky Speculaas

Na Štědrý den se rodiny a také přátelé scházejí u vánočního stromečku na tzv. apéro, které provází něco drobného k snědku a příjemné popovídání. Poté je už čas na slavnostní večeři. Tradiční vánočním lucemburským chodem je Träipen mat Gromperenzalot, což je kroupové jelito s bramborovou kaší a jablečným pyré. Toto jídlo však postupně z lucemburských stolů mizí a nahrazují jej delikatesy, které si zvolí rodina sama. Jedná se zpravidla o zvěřinu, mořské plody nebo fondue.

Co se týče sladkého, opět zde nalezneme kombinaci ze všech okolních států. Podává se štola, pocházející z Německa, také Bûche de Noël, tradiční roláda připomínající polínko. Co ovšem rozzaří každé dítě je populární sušenka Speculaas.

Nyní si je společně připravíme, není na nich nic složitého!

sušenky speculaas ve skleněné dóze a další vánoční dezerty
zdroj: pexels.com

Upečte si vynikající kořeněné sušenky Speculaas

Speculaas se připravují již na Mikuláše a v kreativitě při jejich pečení se meze nekladou. Používají se na ně různá vykrajovátka a jsou mnohdy také součástí dalších nepečených dezertů.

  • 1/2 šálku másla
  • 1/2 hrnku bílého cukru
  • 3/4 šálku hnědého cukru
  • 1 vejce
  • 1 1/2 lžičky vanilky
  • 1/4 lžičky jedlé sody
  • 1/2 lžičky soli
  • 2 1/2 lžičky skořice
  • 3/4 lžičky muškátového oříšku
  • 1/2 lžičky zázvoru
  • 1/4 lžičky kardamomu
  • 1 3/4 šálku mouky
  • skořicový cukr

Postup:

  • Šlehejte máslo s cukrem, dokud se dobře nesmíchá. Přidejte vejce a vanilku.
  • Opravdu dobře ušlehejte smetanu, dejte si práci, aby byla nadýchaná.
  • V samostatné misce smíchejte jedlou sodu, sůl, skořici, muškátový oříšek, zázvor, kardamon a mouku.
  • Poté smíchejte moučnou směs s krémem, opatrně vmíchejte šlechačku.
  • Těsto uložte do lednice alespoň na hodinu.
  • Předehřejte troubu na 190 stupňů.
  • Těsto rozválejte na pomoučeném vále na tloušťku 2,5 cm.
  • Sušenky můžete vykrajovat, dle libosti nebo použít oblíbená razítka. Vykrojené sušenky přesuňte na plech pokrytý pečícím papírem.
  • Sušenky před pečením posypte skořicovým cukrem.
  • Pečte 11 minut, dokud nejsou okraje lehce hnědé.

Kam na Vánoce do Lucemburska vyrazit?

Pokud chcete ochutnat pravou lucemburskou vánoční atmosféru, vyražte na nádherné trhy, kde se snoubí vůně pečených klobás, ovoce máčeného v čokoládě, kořeněných sušenek s hudbou. 

zdroj: rockalittletravel.com

Největší trhy, které vás svou atmosférou strhnou probíhají v hlavním městě na Place de la Constitution, kde je kolem hlavní atrakce města Gëlle Fra rozestavěno na 60 dřevěných domečků, v nichž zakoupíte jednak řemeslné produkty, ale také spousty vynikajícího jídla i typické svařené víno. Vše můžete završit na pouťových atrakcích, které jsou každoroční součástí tohoto místa.

Vánoční trhy probíhají na všech náměstích, nic zde není nedotknuté sváteční atmosférou. Pokud se však už pod náporem dobrého jídla nemůžete ani pohnout, vykročte směrem k Parku Kinnekswiss, kde najdete osvětlené kluziště. 

A pokud hledáte širší vyžití a budete si chtít od Vánoc na malou chvilku spočinout, severně od hlavního města na vás čeká půvabný bílý zámek Clervaux v nádherné přírodní scenérii.

zdroj: www.travelaimes.com

Pokud jste dodnes nevěděli, jakou evropskou metropoli navštívit, doufám, že vás oslava Vánoc v Lucembursku přesvědčila o tom, že zde najdete na jedné straně řadu úžasných trhů, na té druhé i krásné památky a prostředí. 

Nyní už stačí popřát – Schei Chreschtdeeg an e gudde Rutsch an d’neit Joer!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X