Jak se slaví vánoční svátky v Černé hoře? Sekery v pohotovosti a na stole fazole a pršut

V pravoslavné Černé hoře se podobně jako v jiných balkánských státech Vánoce slaví až začátkem ledna.

Co je to badnjak?

Jaké jsou typické pokrmy, které nesmějí chybět na vánočním stole?

Dostávají černohorské děti dárky nebo ne?

Vše o tom, jak se slaví Vánoce v Černé hoře, vám prozradíme na následujících řádcích.

Kdy se slaví Vánoce v Černé hoře?

Černohorci jsou velmi věřící národ. Jedním z hlavních náboženských svátků v zemi jsou Vánoce, v Černé Hoře se jim říká božić. Slaví se 6. a 7. ledna, neboť převažující pravoslavná církev nadále používá juliánský kalendář.

Vánoce v Černé hoře mají mnoho společných rysů s vánočními svátky v sousedním Srbsku. Adventní období začíná rovněž 28. listopadu a trvá šest týdnů. Štědrý den, který připadá na 6. ledna, se nazývá Badnji dan.

Znáte černohorské vánoční tradice?

Na Štědrý den ráno se hlava rodiny tradičně vydávala do lesa pro dubové větve či polena zvané badnjaky. Badnjak původně označuje strom, který přinesli pastýři a který Josef zapálil, aby zahřál jeskyni, kde se narodil Ježíš. Symbolizuje také strom, z něhož byl vyroben kříž, na němž byl ukřižován Kristus.

Dobové větve se po celý den nechávají před domovními dveřmi a ženy se jich nesmí dotknout. Do domu je večer přináší jeden z mužských členů domácnosti a tento akt je doprovázen četnými rituály, jako je posypání hlavy rýží nebo pšenicí. Větev má hořet po celý večer a noc a symbolizovat světlo a teplo, které spojuje členy rodiny. V současnosti je badnjak často nahrazen svazkem větví z dubu, které se různě zdobí.

Podle tradice musí být první člověk, který na Boží hod vánoční vstoupí do domu, muž neboli „polaznik“. Po vstupu do domu by měl v ohništi zapálit větvičku z badnjaku tak, aby získal co nejvíce jisker, které symbolizují štěstí a prosperitu v nadcházejícím roce.

Obřadné kácení badnjaku.
zdroj: rtvbap.rs

Kdo nosí dětem dárky?

Původně byly vánoční svátky v Černé hoře bez nadílky. Pod vlivem okolních států ale dnes černohorské děti o dárky ochuzeny nejsou. Stejně jako ve většině ostatních pravoslavných zemí jim je 6. ledna nosí Děda Mráz.


Co se jí v Černé hoře o Vánocích?

Zbožní Černohorci dodržují před Vánocemi čtyřicetidenní půst, někteří se ale postí jen na Štědrý den. Po zapálení badnjaků tak usedají rodiny k bezmasému štědrovečernímu jídlu, které obvykle zahrnuje fazole, ryby a brambory.

Jako moučník se často podává priganice, malé kuličky smaženého těsta, které jsou ochucené citronovou kůrou a slazené medem.

Na Boží hod vánoční neboli 7. ledna se koná sváteční oběd, který začíná tradičním černohorským předkrmem, kterým je pršut z Njeguši, vesnice proslulé výrobou pršutu. Nechybí ani olivy, kyselé okurky a typický salát, který je směsí hrášku, mrkve, brambor, šunky, vajec, majonézy a zakysané smetany.

Následně se podává opečené selátko neboli pečenica se zelím a prebranac, zapečený pokrm z dušených fazolí. K tomu všemu se podávají tradiční sladkosti, jako je baklava a štrúdl, k nimž se podává hustá turecká káva.

Důležitým obřadem při vánočním stolování je též krájení speciálního chleba zvaného pogača, který se vyrábí z jednoduchých surovin, jako je voda, tuk a mouka bez droždí. Před konzumací se dělí na tolik částí, kolik je členů rodiny. Dovnitř se při pečení vkládá mince, která symbolizuje dar Ježíškovi, a věří se, že ten, kdo najde minci ve svém kousku, může v nadcházejícím roce očekávat prosperitu a bohatství.

Černohorský vánoční moučník priganice.
zdroj: telegraf.rs

Jak si připravit vlastní prebranac?

Prebranac je jedno z klasických jídel černohorských Vánoc. Jde vlastně o směs karamelizované cibule a bílých fazolí v omáčce ochucené bobkovým listem a sladkou paprikou. Původně si ho připravovali zemědělci během dlouhých zim.

Ingredience:

  • 500 g bílých fazolí
  • 5 středně velkých žlutých cibulí nakrájených na tenké proužky
  • 1/3 šálku slunečnicového oleje
  • 1 PL sladké papriky
  • 2 stroužky česneku
  • 4 bobkové listy
  • špetka soli a pepře

Postup:

  1. Fazole přes noc namočte do velkého množství vody.
  2. Poté je slijte a dejte do hrnce s vodou.
  3. Přiveďte k varu a vařte, dokud nejsou velmi měkké, přibližně hodinu a půl.
  4. Fazole slijte a vodu z vaření si ponechte.
  5. Předehřejte troubu na 180°C.
  6. Ve velkém kastrolu nebo pekáči smíchejte olej s cibulí a na mírném plamenu duste, dokud není cibule zcela měkká.
  7. Možná budete muset čas od času přidat trochu vody, aby se cibule nevysušila.
  8. Když je cibule hotová, přidejte fazole, prolisovaný česnek, papriku a bobkové listy.
  9. Osolte a opepřete, přidejte asi tři šálky vody z fazolí a jemně promíchejte.
  10. Fazole by měly být zalité vodou, ale neměly by zcela plavat.
  11. Vložte do trouby a pečte asi hodinu až hodinu a půl, v případě potřeby přidejte další vodu.

Po upečení by měla být vrchní vrstva fazolí jemně zkaramelizovaná a poměrně suchá, většina vlhkosti by se měla odpařit, zatímco fazole uvnitř by měly být nádherně krémové a obalené cibulí.

Před podáváním nechte prebranac zcela vychladnout. Nechte ho jeden den odpočívat v chladničce a poté podávejte při pokojové teplotě s křupavým chlebem.

Vánoční pokrm připravený z fazolí a cibule.
zdroj: food52.com

Jaká místa v Černé hoře o Vánocích navštívit?

Černá hora nenabízí jen krásnou přírodu, ať již moře či hory, ale také historické památky. Ty navíc v době vánočních svátků doplňuje řada zajímavých programů. Vánoce v Černé hoře vás překvapí.

  • Budva – pravděpodobně nejznámější černohorské letovisko nenabízí jen krásné pláže, ale také malebné historické centrum Stari Grad, které je v době vánočních svátků krásně vyzdobené a v jeho zákoutích se konají tradiční vánoční trhy.
Vánoční trhy v Černé hoře.
zdroj: myguidemontenegro.com
  • Podgorica – starobylé hlavní město v sobě spojuje minulost i současnost. V době adventu se v něm koná řada trhů a dalších zajímavých akcí.

  • Tivat – po celý prosinec se v tomto městě ležícím u slavného zálivu Boka Kotorska koná rozsáhlá akce Zimska Bajka neboli Zimní pohádka. Po celém městě se konají četné vánoční jarmarky, divadelní představení, koncerty a programy pro děti.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X