Poznejte finské Vánoce a jejich tradice. Sauna i ryby na tisíc způsobů.

Santa Claus sice údajně žije ve Finsku, ale finským dětem nosí dárky Joulupukki.

Jak vypadá?

Co se jí na Štědrý den k snídani a co k večeři?

Jak se jmenuje typická slaměná ozdoba?

Vše o tom, jak se slaví Vánoce ve Finsku, vám prozradíme v našem článku.

Kdy se slaví Vánoce ve Finsku?

Pro mnoho Finů jsou Vánoce jedním z nejdůležitějších svátků v roce. Rodiny se obvykle scházejí a společně si užívají tradice. Všichni se snaží být na Vánoce doma, včetně rybářů, kteří se snaží dostat své lodě do přístavu do 21. prosince.

Podle starých zákonů trval vánoční klid 20 dní, počínaje 21. prosincem, dnem svatého Tomáše, a konče 13. lednem, dnem Knutta. Naznačuje to i staré přísloví, které říká: „Dobrý Tomáš s sebou přinesl Vánoce, zlý Nuutti mu je vzal“. Nejdůležitějším dnem je Štědrý den neboli Jouluaatto.

Veselé Vánoce se ve finštině řekne Hyvää joulua. V severosámštině, kterou se mluví v severních částech Finska, Norska, Švédska a Ruska, je to Buorit Juovllat.

Znáte finské vánoční tradice?

Vánoce ve Finsku jsou spojeny s mnoha zvyky, k nejznámějším patří návštěva vánoční sauny a kostela, návštěva hřbitova, zapalování adventních svíček či hledání vánočního stromku. Proč je saunování pro Finy tak důležité a kde se tato tradice vzala?

Vánoční stromečky jsou tradičně zdobené především slaměnými a papírovými ozdobami. V některých částech Finska zdobí své domy tradičními slaměnými ozdobami zvanými kokonarput. Kokonarput vypadá jako skupina hvězd, které lze zavěsit ke stropu nebo položit na stůl. Symbolizují vánoční stromek a mají přinést štěstí v nadcházejícím roce.

Jednou z nejznámějších tradic Štědrého dne se stalo také vyhlášení vánočního míru, slavná deklarace se každoročně koná na náměstí v Turku. Od tohoto vyhlášení platí vánoční mír po dobu 20 dní. Jedná se o tradici, která sahá až do 17. století.

Zatímco Štědrý den tráví Finové doma v rodinném kruhu, na Boží hod vánoční obvykle vyrážejí ven na běžky či na brusle.

Kdo nosí dětem dárky?

Ve Finsku nosí dětem dárky Joulupukki neboli vánoční kozel. Joulu znamená Vánoce a pukki znamená koza. Vychází to ze skandinávské legendy o kozlovi, který byl strašidelný a žádal lidi o dárky, rozhodně žádné nerozdával.

Postupem času se z kozla stala spíše lidská postava podobná Santa Clausovi, ale název vánoční kozel zůstal zachován. Joulupukki jezdí se soby a 24. prosince nechává dárky pod vánočním stromečkem.

Finské děti věří, že Joulupukki žije v severní části Finska zvané Korvatunturi neboli Laponsko. Lidé z celého světa posílají dopisy „Ježíškovi“ do Finska. Na severu Finska v Rovaniemi, nedaleko místa, kde prý Joulupukki žije, se nachází slavná vánoční vesnička.

Vánoční vesnička v Rovaniemi.
zdroj: visitrovaniemi.fi

Co se jí ve Finsku o Vánocích?

K snídani se na Štědrý den tradičně jí rýžová kaše se skořicí a švestková ovocná šťáva. Hlavní štědrovečerní jídlo se jí v podvečer. Tradičním pokrmem je joulukinkku neboli vánoční pečená šunka podávaná s bramborovou kaší.

Dalšími klasickými vánočními jídly jsou ryby na mnoho způsobů, zejména předkrmem lipeäkala neboli lutefisk, treska s máslem a bílou omáčkou, nebo marinovaný losos či sleď. Jako příloha se často podává zapečená zelenina, například mrkev či brukev. Nechybí ani zeleninový salát rossoli nebo nakládané huby.

Dezertem je zapečený rýžový nákyp, který se jí s kořeněnou švestkovou marmeládou. V nákypu je ukryta jedna mandle. Kdo mandli najde, bude mít po celý příští rok štěstí. Typickým vánočním cukrovím jsou joulutorttu, hvězdičky plněné povidly. Po večeři následuje rozbalování dárků.

Tradičním vánočním nápojem je glögi, finská obdoba svařeného vína okořeněná zázvorem, skořicí a hřebíčkem.

Finské vánoční cukroví ve tvaru hvězdiček.
zdroj: kodinkuvalehti.fi

Jak si připravit salát rossoli?

Zatímco my si Vánoce nedokážeme představit bez bramborového salátu, pro Vánoce ve Finsku je typický salát rossoli. Připravuje se z červené řepy, brambor, mrkve, jablek, cibule a kyselých okurek s pikantní zálivkou.

Ingredience:

 • 300 g nakládané řepy nakrájené na kostičky
 • 150 g brambor nakrájených na kostičky
 • 150 g mrkve nakrájené na kostičky
 • 1 červená cibule nakrájená na kostičky
 • 1 oloupané a na kostičky nakrájené jablko
 • 75 g nakrájené nakládaných okurek
 • 1/4 čajové lžičky soli a pepře

Dresink

 • 60 g řeckého jogurtu
 • 1/2 čajové lžičky jablečného octa
 • 1 čajová lžička moučkového cukru
 • 1/2 čajové lžičky šťávy z červené řepy

Postup:

 1. Do hrnce s vroucí vodou dejte brambory a mrkev.
 2. Vařte, dokud nezměknou, ale nejsou kašovité.
 3. Zeleninu slijte a dejte stranou, aby vychladla.
 4. Mezitím připravte dresink smícháním všech ingrediencí v malé misce.
 5. Když jsou brambory a mrkev studené, přendejte je do velké mísy.
 6. Přidejte červenou řepu, cibuli, jablko a kyselé okurky.
 7. Osolte a opepřete a dobře promíchejte.
 8. Pokud chcete salát podávat ihned, vmíchejte do zeleniny dresink.
 9. V opačném případě zeleninu i dresink uložte do chladničky a dochuťte až před podáváním, nebo též dresink podávejte stranou.
Finský vánoční salát z červené řepy.
zdroj: veggiedesserts.com

Jaká místa ve Finsku o Vánocích navštívit?

Sníh, polární záře a Santa Claus jsou příkladem typických věcí, které se nám ve spojení s Vánocemi ve Finsku vybaví. Ti, kteří mají rádi adrenalin, si jistě nenechají ujít jízdu se psím spřežením, jízdu na sněžném skútru nebo arktické koupání.

 • Rovaniemi – město Rovaniemi se nachází v severní části Laponska v blízkosti polárního kruhu. V posledních letech se proslavilo zejména díky vesničce Santa Clause. Toto místo nabízí jedinečnou atmosféru a řadu vánočních aktivit, které do něj každoročně lákají tisíce turistů.

 • Helsinki – ve finském hlavním městě naleznete mnoho různých vánočních trhů, kde si můžete koupit tradiční finské potraviny, řemeslné výrobky i ozdoby. Lákavou atrakcí je i Joulupukki Parade neboli průvod Santa Clause se svými skřítky, soby a tradiční finskou hudbou.

 • Kemi – pokud vás láká představa jízdy se psím spřežením, jízdy na sněžných skútrech a honby za polární září, vydejte se do Kemi. Toto město leží na břehu Botnického zálivu, nedaleko hranic se Švédskem. Jednou z vyhledávaných atrakcí zde je ledový hotel Snow Castle, který vypadá jako z pohádky a nabízí řadu mrazivých pokojů.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X