Jak vypadají makedonské Vánoce? Zapalují se velké ohně, děti chodí na koledu, ale dárky nedostávají

Makedonské Vánoce se nesou v pravoslavném duchu.

Proč se v předvečer Štědrého dne zapalují velké ohně?

Jak zní typický vánoční pozdrav?

Co nesmí chybět na štědrovečerním stole?

Objevte společně s námi, jak se slaví Vánoce v Makedonii.

Kdy se slaví Vánoce v Makedonii?

Stejně jako miliony pravoslavných věřících po celém světě se i Makedonci řídí juliánským kalendářem a Vánoce slaví 7. ledna, kdy jde většina křesťanů na bohoslužbu do kostela a pak se vrací domů velký rodinný oběd. O den dříve 6. ledna neboli na Štědrý den se chodí často koledovat.

Tradiční pozdrav 7. ledna zní „Hristos se rodi“, tedy Kristus se narodil, na což se odpovídá „Navistina se rodi“, on se opravdu narodil. Veselé Vánoce se v makedonštině řeknou „Sreken Božik“.

Znáte makedonské vánoční tradice?

Obecně vánoční oslavy začínají velmi pozdě večer 5. ledna, kdy se ve městech a vesnicích po celé Makedonii zapalují tradiční ohně, zpívají se písně, tančí se a rozdává se teplá domácí pálenka „rakija“. Odkud se toto pálení ohňů vlastně vzalo?

Makedonci věří, že teplo ohně symbolizuje teplo v jeskyni, kde se narodil Ježíš, zatímco veselí kolem ohně se děje proto, aby se všem šířilo štěstí, prosperita a zdraví v rámci přípravy na radostnou zprávu o narození Krista, které má přijít.

Ohně hoří až do časného rána 6. ledna neboli Štědrého dne, kterému se makedonsky říká Badnik, kdy se děti probudí a vyrazí ve skupinkách dům od domu koledovat. Podle zvyku pak lidé odměňují malé koledníky za jejich přání a zpěv kaštany, ořechy, jablky i mincemi. V některých regionech se koleduje již 5. ledna.

Stejně jako v mnoha dalších zemích bývalé Jugoslávie, jako je Srbsko nebo Černá hora, jsou i Vánoce v Makedonii spojené s badnikem neboli tradičním dubovým polenem, které se na Štědrý den přináší domů a večer se zapaluje.

Domy se také často zdobí dubovými větvičkami, oblíbené jsou dnes ale i klasické vánoční stromky. Na podlahu nebo pod ubrus se na Štědrý den dává sláma.

Vánoční ohně hořící v makedonském městě.
zdroj: popularno.mk

Kdo nosí dětem dárky?

Podobně jako v sousedních pravoslavných zemích přináší makedonským dětem dárky Děda Mráz. Nikoli na Vánoce, ale na Nový rok. Děti si je rozbalují obvykle 1. ledna ráno. O vánočních svátcích jako takových tradičně děti již žádné další dárky nedostávají.

Co se jí v Makedonii o Vánocích?

Na Štědrý den, tedy 6. ledna, se lidé těší na speciální vánoční večeři, které se tradičně říká „posna“ a která neobsahuje mléčné výrobky, maso ani živočišné produkty. Mezi pokrmy mohou být ořechy, čerstvé a sušené ovoce, pečená treska nebo pstruh, chléb, fazolová polévka, bramborový salát, ajvar neboli dip z červené papriky, zelné listy plněné rýží, kterým se říká sarma, a nakládaná zelenina.

Na konci jídla se jí speciální moučník, na způsob naší vánočky se zapečenou s mincí, každý si kousek ulomí. Kdo najde minci ve svém kousku, bude mít po celý rok štěstí.

Tato mince se obvykle uchovává ve sklenici vína až do následujícího roku jako ochránce domu. Legendy říkají, že mince představuje štěstí, ale má nám také připomínat tvrdou práci, kterou bychom měli vynaložit, pokud chceme mít úspěšný rok.

Na Boží hod vánoční 7. ledna, kdy půst již skočil, se podává bohatý oběd, který se skládá z různých druhů pečeného masa, sýrových koláčů, salátů a sladkostí.

Typická ukázka makedonského vánočního stolu.
zdroj: meettheslavs.com

Jak si připravit vlastní ajvar?

Ajvar se nejčastěji vyrábí na začátku podzimu, kdy je největší úroda paprik, tradičně se připravuje pouze z červených rohatých paprik. Variant receptů ajvaru existuje celá řada.

Ingredience:

 • 8-12 čerstvých červených paprik (sladkých či středně ostrých dle chuti)
 • 4 středně velké lilky
 • 1/2 až 3/4 šálku olivového oleje
 • 1 velká cibule
 • 3 stroužky česneku,
 • 1 až 2 PL citronové šťávy
 • sůl a pepř dle chuti
 • čerstvá petrželka na ozdobu

Postup:

 1. Papriky a lilky upečte v troubě předehřáté na 250°C, dokud slupka neztmavne a nevytvoří se na ní „puchýře“.
 2. Opečenou zeleninu vložte do papírového sáčku a nechte ji 10 minut „dusit“ ve vlastním teple.
 3. Následně papriky a lilky oloupejte a očistěte, slupku společně se semeny vyhoďte.
 4. Rozmačkejte papriky a dužinu lilku, aby vznikla mírně sypká hmota.
 5. Můžete to udělat vidličkou nebo v kuchyňském robotu.
 6. Na velké pánvi rozehřejte tři lžíce oleje a osmahněte na něm najemno nakrájenou cibuli do měkka. Přidejte prolisovaný česnek a vařte další 2 minuty.
 7. Odstavte z ohně a vmíchejte paprikovo-lilkovou směs a dobře promíchejte.
 8. Do směsi pomalu přilévejte zbývající olej a neustále míchejte, aby se všechen olej vsákl.
 9. Přidejte citronovou šťávu a podle chuti sůl a pepř.
 10. Přendejte do servírovací mísy a ozdobte čerstvou petrželkou.

Podávejte jako předkrm namazaný na plátcích chleba nebo použijte jako přílohu ke grilovanému nebo pečenému masu.

Sklenice a chléb s ajvarem.
zdroj: discovermacedonia.net

Jaká místa v Makedonii o Vánocích navštívit?

Přestože do Makedonie přijíždí nejvíce turistů v létě a na jaře, má tato země mnoho nedoceněných zimních destinací. Vzhledem k tomu, že většinu území pokrývají hory, jsou Vánoce v Makedonii často spojené se sněhem.

 • Skopje – hlavní město Makedonie je obklopené horami, které jsou v zimě krásně zasněžené. V centru se koná řada vánočních akcí a trhů, kde můžete nasát atmosféru pravých makedonských Vánoc.
Vánoční strom ve Skopje.
zdroj: trekearth.com
 • Ohrid –  město na břehu stejnojmenného jezera je známé velkým počtem kostelů, které se samozřejmě v době Vánoc zahalují do zvláštní atmosféry, která je patrná po celém městě.

 • Kruševo – s nadmořskou výškou 1350 m n. m. jde o nejvýše položené město na Balkánském poloostrově. Není jen významným centrem zimní turistiky, ale také významným  historickým městem, které bylo baštou první Makedonské republiky, známé jako Kruševská republika, když Makedonci poprvé získali v roce 1903 na krátkou dobu nezávislost na Osmanské říši.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X