Jaké budou letos adventní trhy ve Štrasburku? Program a důležité informace na jednom místě 

Máte v plánu navštívit v předvánočním čase Francii?

Vánoční trhy ve Štrasburku lákají na hezkou výzdobu a stánky plné dárků pro vaše blízké.

Prozradíme vám, co všechno se ve městě chystá.

Adventní trhy Štrasburk

Štrasburk je považován za hlavní město Vánoc, neboť během vánočního období se ve městě konají stovky akcí, které jedinečným způsobem oživují tradici a kouzlo Vánoc. Koncerty, výstavy, setkání, představení, charitativní akce a samozřejmě vánoční trhy.

Po celý prosinec je Štrasburk jedním z nejvíce osvětlených měst v Evropě. Ulice, domy, okna a balkony jsou vyzdobeny světly a originálními dekoracemi.

Štrasburské vánoční trhy

24.11.2023 – 24.12.2023

11.30 – 21.00

Na co láká vánoční jarmark ve Štrasburku?

 • velkolepou světelnou výzdobu
 • tradiční pochoutky
 • stánky s řemeslnými a uměleckými výrobky, přírodní kosmetikou, drobnými suvenýry a dárky
 • koncerty a další doprovodný program

Jak se na akci dostat? Použijte následující mapu.

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.


Program adventních trhů ve Štrasburku

Štrasburský vánoční trh, slavný „Christkindelsmärik„, který se nachází v oblasti Place Broglie, je považován za nejstarší vánoční trh ve Francii. V roce 1570 totiž protestantismus ve Štrasburku v rámci boje proti katolickým tradicím nahradil mikulášský trh trhem „Christkindelsmärik“, tedy trhem Ježíška.

Stovky obchodníků a řemeslníků obsadí tři stovky dřevěných chaloupek rozestavěných téměř všude v centru města. Vánoční trhy ve Štrasburku najdete na každém náměstí v historickém centru města, jmenovitě na těchto dvanácti:

 • Place Broglie
 • Place de la Cathédrale
 • Place des Meuniers
 • Place Benjamin-Zix
 • Place du Temple Neuf
 • Place d’Austerlitz
 • Place Saint Thomas
 • Place Kléber
 • Place du Corbeau
 • Place de la Gare
 • Place Dauphine
 • Place Gutenberg

Na náměstí Place Kléber je každoročně přivezen třicet metrů vysoký vánoční strom, který je ozdoben barevnými ozdobami a třpytivými světýlky. Tento neodmyslitelný symbol Štrasburku, je většinou též jedním z nejvyšších vánočních stromů v celé Evropě.

Návštěvníci se mohou připravit na Vánoce originálními dárky, jedinečnými předměty na ozdobení vánočního stromku a tradičními pochoutkami, jako jsou malé vánoční cukroví zvané les bredele a svařené víno.

Stále ještě nevíte, jestli do vánočního Štrasburku vyrazit? Podívejte se na video z loňského roku.

Strasbourg - The True Spirit of Christmas - The Most Beautiful Christmas Markets in the World
zdroj: youtube.com

Vánoční kluziště

K adventním tradicím patří v mnoha velkých i malých městech vánoční kluziště. Ve Štrasburku bylo poprvé v roce 2018, zda bude v provozu i letos, bude záležet na počasí. Největší kouzlo má kluziště po setmění, když nad ním svítí majestátní vánoční strom.

Kluziště se nachází na náměstí Place Kléber. Ledová plocha je rozdělená na část pro děti a část pro zkušené a dospělé bruslaře. Brusle v různých velikostech budou k zapůjčen na místě, a tak si nemusíte vozit z domova svoje.

Hledáte adventní trhy, které by se daly pohodlně absolvovat během jednodenního výletu? Vyrazte do Linze. Vše důležité vám prozradíme v článku o vánočních trzích v Linci.

Jak se dostat do Štrasburku?

Štrasburk se nachází v blízkosti hranic s Německem. Z České republiky to není příliš daleko, dojedete tam pohodlně autem. Z Čech se dá Štrasburk stihnout během dlouhého jednodenního výletu.

Cesta autem

Z Plzně: Jeďte k hraničnímu přechodu v Rozvadově. V Německu po dálnici A6 přes Vohenstrauß, Wernberg-Köblitz, Schwabach, Neuenstein. U St. Leon-Rot se napojte na A5 a pokračujte ke Karlsruhe a dále na jih. Sjeďte směrem k městu Willstätt a dále k hraničnímu přechodu ve městě Kehl. Poté přijedete do Štrasburku. Délka trasy 614 km, předpokládaný čas 5 hodin a 55 minut.

Kde zaparkovat?

Do centra města se budete muset dostat pěšky nebo nebo hromadnou dopravou. Parkování v centru města nebude pro turisty možné. Auto nechejte na některém z parkovišť v okrajových částech města.

 • podzemní parkoviště Austerlitz
 • parkoviště Relais-Tram Baggersee
 • parkovací dům Relais-Tram Rotonde
 • parkoviště u železniční stanice Wodli-Strasbourg

Cesta autobusem

Do Štrasburku se snadno dostanete také autobusem. Přímé spoje jezdí z Prahy z terminálů Florenc, Černý most a Na Knížecí. Autobusy buďto ve Štrasburku končí, nebo pokračují dále do Lyonu či Paříže. Ceny jízdenek začínají na 1000 Kč, záleží ovšem na konkrétních spojích a jejich vytíženosti. Délka cesty se pohybuje mezi 7,5 a 10 hodinami v závislosti na dopravci a trase.

Vánoční strom ve Štasburku.
zdroj: noel.strasbourg.eu

Kluziště je novodobá tradice. Víte, jaké obyčeje se ve Francii dochovaly z minulosti? Přečtěte si to v článku Jak se slaví francozské Vánoce.

Co vidět ve Štrasburku?

Objevujte kromě vánočních trhů také památky a zajímavá místa. Zde máte několik tipů, kam se podívat.

Katedrála Notre Dame 

Stavba romansko-gotické katedrály Notre Dame trvala více než tři staletí. Zevnitř i zvenčí je bohatě zdobená. Věž je vysoká 143 m. Do poloviny 19. století byla nejvyšší stavbou světa. 

Katedrála Notre Dame ve Štrasburku
zdroj: unsplash.com

Rohanský palác 

Naproti katedrále stojí Rohanský palác. Postavili ho v 18. století. Původně sloužil jako sídlo kardinálů, nyní v něm můžete navštívit muzea archeologie či umění. 

Petite France (Malá Francie) 

Ve čtvrti Malá Francie uvidíte polohrazděné domky, dlážděné uličky a kanály řeky Ill. V tamějších restauracích ochutnáte regionální jídla. 

Barrage Vauban

Tento zastřešený most pochází ze 17. století. Na jeho střeše se nachází vyhlídková terasa. 

Evropský parlament

Budova je přístupná během zasedání parlamentu i mimo ně. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si interiér, dozvědět se něco z historie Evropy nebo zjistit, jak funguje parlament EU.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X