Jak se slaví v evropských zemích: Anglie, Francie a Ukrajina

Slavíte vánoční svátky rok co rok úplně stejně a chtěli byste je trochu okořenit?

Nemáte chuť zkusit něco nezvyklého, co je běžné v zahraničí, ale u nás se s tím nesetkáte?

Inspirujte se v našem článku zvyky v Anglii, Francii a na Ukrajině.

Přestože naše zvyky a tradice jsou známé již po mnoho generací, není nikdy na škodu zkusit i něco nového, netradičního, co je pro vás sice španělskou vesnicí, ale v zahraničí je to úplně běžné.

Jak se říká, jiný kraj, jiný mrav a nejinak je tomu i v případě Vánoc. Unás jsme zvyklí na dobré jídlo i pití, čas klidu či třeba na svítící LED řetězy či na výzdobu světelnými kabely, ale pojďme se podívat, jak to mají jinde. Přiblížíme vám, jak prožívají vánoční svátky další národnosti.

Jak se slaví Vánoce v Anglii

Předvánoční shon zažívají stejný jako jinde, kromě jídla se nakupují a balí dárky, rozesílají vánoční přání (Christmas cards), co nejlépe se vyzdobí dům i zahrada, nastrojí se stromeček, aby měl Otec Vánoc (Father Christmas) kam přinést dárky. Oproti našim vánocům si v Anglii příliš nepotrpí na pečení cukroví a různé sladké dobroty si raději koupí, aby jimi pak ozdobili sváteční stůl.

Ještě před vánoci chodí děti po jednotlivých domech a zpívají jejich obyvatelům koledy (Christmas carolers). Lidé jim na to dávají peníze, které si smí nechat. Nejsou to ovšem jen děti, kdo chodí koledovat, ale i dospělí, kteří vybrané peníze dávají na charitu. Jaké jsou vánoční zvyky v Anglii?

Dopis se seznamem dárků – co to je?

Každé dítě napíše Otci Vánoc dopis, na kterém bude seznam dárků, které chtějí o Vánocích dostat. Jakmile dopis dopíše, přečte ho nahlas a pak ho vhodí do krbu, což má být jediný způsob, jak se může dostat až k Otci Vánoc na Severní pól. Když se stane, že některý dopis neshoří naprosto dokonale, musí být napsán ještě jednou, a znovu putovat do krbu.

Christmas Eve – 24.12.

Na Štědný večer chodí Otec Vánoc po všech domech a rozdává dárky. Děti kvůli tomu zavěsí na krb velké červené punčochy (stockings) nebo také prázdný povlak na polštář upevní na rám postele. Doufají tak, že jim do nich budou naděleny ty nejkrásnější dárky.

Christmas Day – 25.12.

Následující ráno po Štědrém večeru se děti seběhnou ke stromečku a nacházejí pod ním dárky, které jim tam Otec Vánoc nechal. Pustí se do vybalování a teprve tehdy začínají pro děti v Anglii ty správné Vánoce.

Boxing Day – 26.12.

O tomto dni kolují dvě zajímavé legendy. Jedna říká, že se tomuto dni říká Boxing Day proto, že v minulosti bohatí lidé rozdávali krabičky s jídlem chudině. Druhá zase tvrdí, že se ten den otevíraly kasičky s penězi v jednotlivých kostelích a obnos se rozdal chudým.

Tradiční vánoční hodování

Poté, co se 25. 12. rozbalí dárky, začínají přípravy velké hostiny, která se podává vždy ve 12 hodin. Na slavnostní stůl se prostře sklo, porcelán a příbory, které se používají jen pro zvláštní příležitosti, ale také obrovská spousta jídla. Hostina začne přípitkem, při němž se rozlomí tzv. Christmas crakers. To je v podstatě papírová tuba, v níž je uložen drobný dárek.

takzvané christmas crackers se v Anglii těší velké oblibě
Zdroj: metro.co.uk

Tradičním pokrmem takové hostiny (oběda) je pečený krocan s kaštanovou nádivkou, zeleninou a omáčkou. Oblíbené jsou v Anglii zejména vánoční dezerty, jako je třeba vánoční pudink, který ovšem není jako ten náš.

Typický vánoční pudink je v podstatě taková kakaová buchta, která se naplní švestkami, ořechy, kandovanou kůrou z pomeranče a citronu, kandovaným zázvorem a rozinkami. K tomu se ještě připojí alkohol, většinou brandy a pudink je na světě.

Dalšími sladkými pochoutkami jsou koláčky s kandovaným ovocem. Svátečním nápojem je vánoční punč, který se připravuje z vína a dalších přísad s alkoholem, dále s kořením a ovocem. Tento druh punče je v Anglii nejoblíbenější. Po obědě se rodina společně přesune k televizní obrazovce a sleduje vánoční projev královny Alžběty II., což je jejich tradice.

Jak se slaví Vánoce ve Francii

Francouzské vánoce se točí zejména kolem kulinářského umění, jehož přehlídku si nenechá nikdo ujít. Typickými specialitami pro vánoční dny jsou šneci, ústřice, kaviár, husí játry, sýry, bílé klobásy, rybí polévka, lanýže, žabí stehýnka, škeble a mnoho dalších. Zkrátka se na stůl chystá jen to nejlepší.

V každém kraji mají své charakteristické vánoční recepty, ale všude je jeden chod přítomen vždy a to paštika (foie gras). Tato tradiční delikatesa se prodává v oválném či čtvercovém balení, a po rozkrájení se podává většinou s opečeným toustovým chlebem.

francouzská pochoutka foie gras
Zdroj: caviarrusse.com

Sladké pochoutky

Francouzi sladké milují a na Vánoce ještě více než přes rok. Typickými sladkostmi je dezert, který vypadá jako dřevěné poleno (Buche de Noel) a je plný čokolády, dále trufle z čokolády a datlí, čokoládové salámky a koláč se smetanou.

V neposlední řadě jsou oblíbené konfety a také bonbony, které jsou po jednom zabalené v pestrobarevném papíru a obsahují malý lísteček na němž je přání nebo kratičká předpověď budoucnosti.

Vánoce po francouzsku

Dárky roznáší, Pere Noel (Otec Vánoc) o kterém se mluví jako o francouzském bratrovi Santa Clause. Pokládá je ke krbu či kamnům, nebo je vkládá do holínek. Někde se dokonce dárky přivážou papírovou stuhou na vánoční strom, aby si každé dítě myslelo, že ho podaroval hodný stromeček.

Na některých místech si děti dárečky rozbalují klasicky jako u nás, tzn. 24. prosince večer, jinde až následující den ráno (25.12). Zvykem je, že děti dají za dveře něco malého, pro Pere Noela (moučník, víno, čokoládu) a mrkvičku pro jeho soba na posilnění.

Francouzi udržují tradici návštěv příbuzných a známých, se kterými popíjejí víno, horkou čokoládu atd. Menší města zachovávají živé jesličky, do kterých se zapojují nejen mladí, ale i staří lidé. Posledním dnem je svátek Tří králů, na který maminky pečou dort, který se ozdobí zlatou papírovou korunou.

Uvnitř je zapečená mini černá figurka krále a ten kdo jí najde, bude čestným králem oslav. K dortu se popíjí sladké šampíčko. Víte, že 25 % lahví šampaňského, které se vypijí (celkem zhruba 180 milionů), připadne právě na vánoční svátky?

Jak se slaví Vánoce na Ukrajině

Zatímco u nás v lednu Vánoce končí, na Ukrajině se na ně teprve chystají, ostatně slaví je skoro celý leden. Důvodem je to, že většina věřících obyvatel Ukrajiny používá starý juliánský církevní kalendář, kde vánoční svátky připadají na 6. a 7. ledna, tedy po příchodu Nového roku. Vánoce trvají až do svátku svatého Jana Křtitele.

Svatá večeře (u nás Štědrý den) nastává 6. ledna. Štědrým dnem (nebo také Sviaty Vechir, Svatý večer, Sviata Vecheria, Svatá večeře) je 13. leden, na 14. ledna připadá svátek svatého Vasyľa (příchod Nového roku), ale tato tradice už se dodržuje jen na vesnicích.

tradiční kutia nesmí na ukrajinském stole o Vánocích chybět

Dárky nosí Svatý Mikuláš (Nikolas). Na spoustě míst lidé vytváří betlém. Štědrovečerní večeři tvoří 12 tradičních pokrmů, mezi kterými je i oblíbený a velmi chutný dezert Kutia (vyrábí se z mléka, máku, tlučené pšenice, sladu nebo medu, ořechů, rozinek atd.).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.

X